Gramofon do 5000 PLN

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
spoon
Posty: 173
Rejestracja: 22 lut 2015, 00:28
Gramofon: Thorens TD-160
Lokalizacja: Gdynia

Gramofon do 5000 PLN

#1

Post autor: spoon »

Witam szanowne grono.

Forum czytam już jakiś czas, aczkolwiek jest to mój pierwszy post tutaj i jeśli coś będzie nie tak, to z góry przepraszam :)
Jako swój pierwszy gramofon kupiłem dwa lata temu Pro-Ject Debut Carbon z wkładką Ortofon 2M Red.

Jak na pierwszy gramofon gra całkiem przyzwoicie i sprawił, że złapałem przysłowiowego bakcyla, a moja kolekcja winyli stale się powiększa.
Oczywiście apetyt rośnie w miarę jedzenia, w międzyczasie nastąpił upgrade wzmacniacza - obecnie jest to Hegel H160, który totalnie oczarował mnie tym co potrafi.

Wiem, że posiadany przeze mnie Pro-Ject nie jest jakimś szczytem marzeń. Wiem, że całość mogłaby spokojnie zagrać jeszcze lepiej. Chętnie wskoczyłbym na jakąś fajną wkładkę typu Dynavector DV10X5 albo coś z nowej serii Ortofon Quintet. Niestety wiem, że zakładanie takich wkładek do obecnego sprzętu będzie utrudnione (brak regulacji VTA) i nie wycisnę z nich wszystkiego, co potrafią.

Pojawił się wiec pomysł na wymianę gramofonu. Niestety mimo jakiegoś tam doświadczenia wciąż czuję się zielony w tym temacie - stąd prośba o pomoc.

Gramofon może być w pełni manualny, jestem do tego przyzwyczajony i odpowiada mi ten cały rytuał związany z odsłuchem czarnego krążka :) Aczkolwiek nie wykluczam też automatów ani półautomatów.

Nie wykluczam również modeli używanych, bo z tego co tu wyczytałem wiem, że można dzięki temu przy sporo mniejszych pieniądzach wskoczyć na dużo wyższą półkę, co mi oczywiście bardzo odpowiada. Kwestia tego, że musiałbym wiedzieć jak i gdzie kupować i ile dany sprzęt tak na prawdę jest wart, żeby się nie naciąć na jakąś głupotę ;)

Górna granica 5000 PLN jest powiedzmy umowna, wcale nie obrażę się, jeśli uda mi się kupić dużo lepszy gramofon niż obecnie posiadany za 1000 czy 2000 zł.

Czas także nie gra roli, nie muszę kupować natychmiast, mam na czym grać.

Co by tu jeszcze.... Pro-Ject puszcza obecnie sygnał do Hegla za pomocą Pro-ject Phono Box S.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc, podpowiedz i propozycje.

Pozdrawiam
KEF R300 + Hegel H160 + Gold Note PH-10 + Thorens TD 160 (Nagaoka MP-110)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do 5000 PLN

#2

Post autor: darkman »

O, to lubię. Świerzy powiew nad wątkami za 2 stówki.
Nowy? Zużyty? Używany? Po dobrej renowacji?
Vintage czy Non Vintage? Może manufakturowy/aftermarketowy (za tę kasę to bez wkładki including)?

No bo właściwie to pytasz o wszystko. Może doprecyzuj trochę. 7 brzmi nieźle. 5 to umowna cena startowa dla sensownego nowego z plebejską wkładką, co nie znaczy, że złą, ale Dynavektor czy Quintet nawet Red to nie będzie.
Są natomiast fajne alternatywy. Również przez forum.
Awatar użytkownika
spoon
Posty: 173
Rejestracja: 22 lut 2015, 00:28
Gramofon: Thorens TD-160
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gramofon do 5000 PLN

#3

Post autor: spoon »

No dobra, to doprecyzowuję :) Tak jak pisałem, nie musi być nowy, w zasadzie co nowego mogę kupić za tę kwotę to już widziałem i stwierdziłem, że jakbym chciał coś fajnego to musiałbym zainwestować jakieś 10-11k.

W takim razie uznajmy, że w kwocie do 5k to niech będzie używka w bdb stanie lub po dobrej renowacji, jakby mogła być jeszcze z wkładką lepszą od mojej to fajnie, a jak nie to póki co w ostateczności przełożę swoją 2M, a potem zrobię upgrade na lepszą.

Wychodzę, z założenia, że albo w podanej kwocie trafi się coś używanego, co mnie zachwyci, albo odpuszczę i dozbieram odpowiednią sumę, żeby kupić coś porządnego nowego Typu Kuzma Stabi S albo coś w ten deseń :)

Tak nawiasem mówiąc to coraz częściej zerkam z ciekawością w stronę SL-1200 mk2. Dużo się o nim dobrego pisze... pytanie, czy faktycznie jest tak dobry? Będzie to znaczny skok względem mojego Pro-Jecta?
KEF R300 + Hegel H160 + Gold Note PH-10 + Thorens TD 160 (Nagaoka MP-110)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3764
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon do 5000 PLN

#4

Post autor: Obywatel »

spoon pisze: Tak nawiasem mówiąc to coraz częściej zerkam z ciekawością w stronę SL-1200 mk2. Dużo się o nim dobrego pisze... pytanie, czy faktycznie jest tak dobry?
Jest dobry, ale nie tak dobry jak SL-1600 MK2 :D
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do 5000 PLN

#5

Post autor: darkman »

spoon pisze: Typu Kuzma Stabi S albo coś w ten deseń
Spoko, dozbierać dobry deal.
Reference J.Sikora
Zontek+Pre Zontek
Transrotor ZET 3 Infiniti/dwu silnikowy
Można kombinować wówczas. Jeśli po dozbieraniu byłbyś nadal skłonny do pogadania, to będziemy tutaj nadal prawdopodobnie :D .

Tymczasem jesli ten kierunek
spoon pisze: zerkam z ciekawością w stronę SL-1200 mk2
w kontekście wątku, to bardzo mnie rozczarowałeś owym zerkaniem.
(ale to bardzo :? ).
Robię zatem miejsce kolegom, bo i tak mnie za wiele we wszystkich wątkach i życzę:
Udanego wyboru i dobrego odsłuchu.
pozdrawiam
`d
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Gramofon do 5000 PLN

#6

Post autor: Regsoft »

spoon pisze: Dużo się o nim dobrego pisze...
Technics do Hegla? Co za mezalians ... :roll:
Chyba sobie nagrabiłem właśnie :D
Sprzęt super ale moim zdaniem chyba jednak trochę przewartościowany i jakby taki ... noo ... didżejski :lol:
Awatar użytkownika
spoon
Posty: 173
Rejestracja: 22 lut 2015, 00:28
Gramofon: Thorens TD-160
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gramofon do 5000 PLN

#7

Post autor: spoon »

Haha :) Panowie, spokojnie :)

Ot po prostu, chciałem tym pokazać, że jestem dość elastyczny i na wstępie nie chcę odrzucać żadnych propozycji.
Co do Technicsa, oparłem się tylko na tym, że to właśnie na tym forum wyczytałem mnóstwo oh'ów i ah'ów na jego temat.

Ale fakt faktem, mi też ta DJ'skość średnio odpowiada, wolałbym coś bardziej klasycznego... Także darkman - nie zniechęcaj się tak od razu :)
KEF R300 + Hegel H160 + Gold Note PH-10 + Thorens TD 160 (Nagaoka MP-110)
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Gramofon do 5000 PLN

#8

Post autor: chudy_b »

No to ja tradycyjnie podrzucę SONY PS X75 lub 65
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Gramofon do 5000 PLN

#9

Post autor: Regsoft »

spoon pisze: Panowie, spokojnie :)
Ja jestem spokojny 8-)

Z używek to zerknij na topowe modele starych JVC, Denon, Sony, Kenwood itd.
Porównaj do Technics'a :lol:
Sam lubię Soniacze ale pięknem chyba też specjalnie nie epatują ... :?

Zacznij od spokojniejszej wkładki MC ...
Potem nowy Pre ...
itd.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2016, 18:25 przez Regsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3764
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon do 5000 PLN

#10

Post autor: Obywatel »

Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
spoon
Posty: 173
Rejestracja: 22 lut 2015, 00:28
Gramofon: Thorens TD-160
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gramofon do 5000 PLN

#11

Post autor: spoon »

Hm, czyli ogólnie widzę, że jednak Japońce królują :)

Dzięki za linki, też sobie zerkałem. Problemem jest jedynie moja znikoma wiedza na temat tego, na które modele spośród wymienionych marek na prawdę warto zwracać uwagę. Które z nich są tak jak napisał Regsoft topowe, które lepiej omijać szerokim łukiem. Ile tak na prawdę są warte, bo często jest tak, że na Allegro jest spooora przebitka jako, że wielu kupujących, włączając w to mnie nie wie tak na prawdę jaka jest realna cena tego sprzętu.

Czy wszystkie te wymienione gramofony będą wyraźnym upgradem względem sprzętu, który posiadam?
Który z nich sami byście wybrali, gdybyście byli na moim miejscu i dlaczego? :)
Nie tylko spośród wymienionych wyżej, ale ogólnie. Być może warto na coś polować, czego obecnie na Allegro nie widać....?
KEF R300 + Hegel H160 + Gold Note PH-10 + Thorens TD 160 (Nagaoka MP-110)
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3764
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Gramofon do 5000 PLN

#12

Post autor: Obywatel »

spoon pisze: Czy wszystkie te wymienione gramofony będą wyraźnym upgradem względem sprzętu, który posiadam?
Z absolutną pewnością tak.

Ceny mogą się różnić ze względu na model, stan zachowania, renomę sprzedawcy, fakt czy gramofon został poddany serwisowi, wkładkę.

Który wybierzesz - rzecz gustu, budżetu, rozważenia pod kątem jakość / cena. Przejrzyj linki, napisz co Ci odpowiada, a na pewno pojawi się wiele opinii.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Gramofon do 5000 PLN

#13

Post autor: Pawelec »

"Złote" winylowe czasy obfitowały w wiele bardzo ciekawych rozwiązań technicznych. Powstało wiele urządzeń kompletnych bądź do kompletowania z super napędami i w pełni regulowanymi ramionami. Są one w stanie konkurować (czasem przebijać) swą jakością obecnie sprzedawane w cenie pow 20 kZ. Problem jest taki, że nie uda się tego kupić za przysłowiowego tysiaka ;). Dysponując Twoim budżetem można będąc cierpliwym zacząć polować na gramofon (lub komponenty - napęd, ramię). Potrzeba odrobinę determinacji i tego abyś określił jak miałby wyglądać (bo dla mnie np wygląd ma również duże znaczenie) Twój gramiak - bliżej tradycji czy "cyganerii" ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
spoon
Posty: 173
Rejestracja: 22 lut 2015, 00:28
Gramofon: Thorens TD-160
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gramofon do 5000 PLN

#14

Post autor: spoon »

Powiem tak, na pierwszy rzut oka (z naciskiem na oko, czyli kierując się głównie wyglądem) całkiem przypadły mi do gustu te Pioneery (600 i 630). Co ciekawe patrząc na filmikach i porównując np. z Sony, ramię w Pioneerach chodzi jakby dużo płynniej w trybie automatycznym niż np. na Sony. Na Sony ruchy były takie jakieś... rwane. No chyba, że to był tylko ten egzemplarz. No i pytanie czy to ma w ogóle jakiekolwiek znaczenie - ale sprawia wrażenie lepszego wykonania.
JVC jest dla mnie zbyt... "kosmiczny" podobnie jak Denony.
Styl Lenco też mi nawet odpowiada.. tylko u mnie jest jeden podstawowy "problem" jeśli chodzi o design. Drewniane wykończenie odpada - zupełnie mi to nie pasuje do reszty rzeczy - styl wnętrza, meble itd. Jedyne co będzie u mnie pasować to czerń, biel, ewentualnie jakieś srebrne - szampańskie.

To tak na gorąco ;)

Edit: o na przykład ten egzemplarz nawet by pasował kolorystycznie: http://allegro.pl/lenco-l-78-i6333021056.html
KEF R300 + Hegel H160 + Gold Note PH-10 + Thorens TD 160 (Nagaoka MP-110)
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3215
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Gramofon do 5000 PLN

#15

Post autor: Pawelec »

Bardzo fajne to Lenco ale wracając do Pioneerów to może seria PL 50, 70, 90...
http://www.ebay.de/itm/PIONEER-PL-70-Tu ... SwZ1BXfLGZ
tutaj napęd i ramię to wysoka półka. Niestety w czerni nie był chyba produkowany bo nigdy nie trafiłem. To tak na początek ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
ODPOWIEDZ