Zakup sprzętu na prezent

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
photlos
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2016, 08:32

Zakup sprzętu na prezent

#1

Post autor: photlos »

Witam,
Ojciec posiadał gramofon Daniel, ze wzmacniaczem z radia z czasów PRL i dwoma kolumnami. Uwielbiał słuchać muzyki poważnej - Czajkowski, Mozart itp. Niestety po przeprowadzce i remontach gramofon uległ zniszczeniu. Obecnie chciałbym na 60 urodziny kupić mu gramofon z całym zestawem potrzebnym do słuchania płyt. Czy ktoś mógłby polecić mi przyzwoity sprzęt w cenie do około 3.000 PLN? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Zakup sprzętu na prezent

#2

Post autor: darkman »

To zaryzykuję stwierdzenie, że ojciec może tęsknić za podobnym zestawem. Wiem, bo sam tęsknię, nostalgicznie, a jestem coś koło tego pokolenia niestety.
Czyli do przemyślenia:
- gramo - półautomat jakiś do 850 - 1000 pl
- amplituner w typie Sansui (cena zależna od modelu) lub inny ale design z epoki
- kolumny podstawkowe
- myjka knost (altrnatywnie)i, solo bez przyległości (zestaw chemii osobno)
- szczotka velurowa
- szczoteczka do igły
- wkładka (alternatywnie, bo może tylko igła)
- pilniczek okrągły do otworów na trzpień (pewnie ojciec ma swoja kolekcję starszych LP - nie wszystkie będą miały dobry rozmiar otworka)
- wiziąbym jeszcze 50 woreczków Nagaoka 102 na początek (niedrogie, a niezłe w sumie) przydają się bardzo przy odgrywaniu starych kolekcji po latach)
photlos
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2016, 08:32

Re: Zakup sprzętu na prezent

#3

Post autor: photlos »

darkman pisze:To zaryzykuję stwierdzenie, że ojciec może tęsknić za podobnym zestawem. Wiem, bo sam tęsknię, nostalgicznie, a jestem coś koło tego pokolenia niestety.
Czyli do przemyślenia:
- gramo - półautomat jakiś do 850 - 1000 pl
- amplituner w typie Sansui (cena zależna od modelu) lub inny ale design z epoki
- kolumny podstawkowe
- myjka knost (altrnatywnie)i, solo bez przyległości (zestaw chemii osobno)
- szczotka velurowa
- szczoteczka do igły
- wkładka (alternatywnie, bo może tylko igła)
- pilniczek okrągły do otworów na trzpień (pewnie ojciec ma swoja kolekcję starszych LP - nie wszystkie będą miały dobry rozmiar otworka)
- wiziąbym jeszcze 50 woreczków Nagaoka 102 na początek (niedrogie, a niezłe w sumie) przydają się bardzo przy odgrywaniu starych kolekcji po latach)
darkman dziękuję za szybką odpowiedź. Ojciec ma z 6 dużych pudeł płyt winylowych i jak zauważyłeś sentyment do starych sprzętów. Ponieważ ja jestem zupełnie zielony w temacie gramofonów - nie ta epoka - czy chciałoby ci się podać konkretne nazwy? W moim miasteczku raczej nie znajdę sklepu gdzie bedę mógł nabyć tego typu sprzęt i pozostanie mi wyjazd do Krakowa/Katowic.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Zakup sprzętu na prezent

#4

Post autor: darkman »

Joł, mamy swoich ludzi w tych miasteczkach Na pewno ktoś pomoże.
Natomiast co do wyboru to niestety kłopot. boję się, aż takich konkretnych sugestii. Masz tu działy specyfikowane po konkretne sumy -> poprzeglądaj. Trochę to zajmuje czasu, ale można sobie wyrobić pogląd.

Zobacz taki wątek - kolekcje sprzętowe forumowiczów. Od początku. Masz tam sporo informacji, co chłopaki mają i jak to gra, a nawet wygląda ;) .
Można się sugerować tymi obszarami.

Od siebie dodam, że marzy mi się odkupienie sobie Elizabeth II HiFi, ale w wersji oryginalnego ampli z epoki i w dodatku dobrej firmy - japońskiego giganta w drewnie Chociaż mam w miarę przyzwoity zestaw, to jednak łza się w oku kręci za tamtymi sprzętami.
Żona zeznała: Nie marudź, tylko sobie kup. To pewnie coś z tym muszę zrobić. Dobra, żonka. Sam wybierałem. To mam.


Co do dużej kolekcji, to dlatego napisałem o tych memorabiliach towarzyszących. Wiem jak to jest z dużymi starymi kolekcjami. Sam mam taką. Bierzesz do ręki płytę po latach i od razu kosmetyka, myjka, odsłuch i do wora. Inaczej się nie da, bo potem pamiętać co już zregenerowane, a co nie, za bardzo się nie da.
photlos
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2016, 08:32

Re: Zakup sprzętu na prezent

#5

Post autor: photlos »

To jeszcze się zapytam a co sądzicie o zakupie nowego gramofonu typu: Pro-Ject 1-XPRESSION Carbon Classic gramofon analogowy. Podkreślam jeszcze raz że mam nie mam zielonego pojęcia w tym temacie i głównie kieruję się wyglądem :)
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1824
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Zakup sprzętu na prezent

#6

Post autor: cooledit »

Tylko, że przy zakupie nowego Pro-Ject`a i przy budżecie 3000 zł to niewiele zwojujesz jeśli chodzi o resztę sprzętu. Ze swej strony mogę polecić używany Pro-Ject Debut II z Ortofonem 2M Red który leży teraz zapomniany w kartonie. Jak co to info na PW. A do Krakowa masz pewnie niedaleko skoro wspomniałeś o jeździe w tę stronę.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3764
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Zakup sprzętu na prezent

#7

Post autor: Obywatel »

photlos, jeśli ojciec miał Daniela, to szukaj dla niego automata. Pro-Ject mu się nie spodoba. Raczej coś o klasycznym wzornictwie.

Za około miesiąc będę miał do sprzedania mojego SL-Q3.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ