Gramofon do 3-4k

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
Morbid
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2016, 10:13

Re: Gramofon do 3-4k

#31

Post autor: Morbid »

Hej

W/W SL-1210mk2 odpada ale tylko ze wzgledow wizualnych. Musze to jakos wkomponowac w wystroj wnetrza. A tak by stal powiedzmy fajny gramofon, ktory do niczego nie pasuje. Dla mnie to odpada.

Wojtek dzieki za checi i czekam z niecierpliwoscia na porownanie ramion:)
Awatar użytkownika
ojcie_c
Posty: 731
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:46
Gramofon: Technics SL-1200GR
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Gramofon do 3-4k

#32

Post autor: ojcie_c »

chudy_b pisze:
ojcie_c pisze:Ja kupowałbym.
Za 3 tysie? Trzeba było mówić. Wyprułbym z 1610 trochę gratów i miałbyś 1210 ;)
Miałem 1200mk2, chciałem 1710mk2, kupiłem 1610mk2. Taka sytuacja :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Wojtek pisze:Haha, to swoją drogą :) ojcie_c zamieniłby siekierkę na kijek, w dodatku z dopłatą :morda:
LOL :lol: Zapomniałem dodać "...gdybym potrzebował". 1610mk2 kocham i nie oddam :D :D
Technics: SL-1200GR +SL-PG42A +ST-610 + RS-BX707 +Onkyo A 8450 +2xJamo C95
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon do 3-4k

#33

Post autor: Wojtek »

Skoro względy wizualne są ważniejsze (nie, nie powiesz mi że równie ważne skoro sonicznie i technicznie lepszy sprzęt przegrywa bo wygląda "nie tak") to ograniczenie mamy dość mocne i nie ma chyba specjalnie co wydziwiać już.
Chyba nikt nie lubi być uszczęśliwiany na siłę ;)

Dziwię się tylko że taki kloc jak Ad Fontes jest wizualnie do zaakceptowania jeśli PJ 2xp jest OK, ale to już pewnie kwestia gustu i aranżacji wnętrza.

Bierz Pan jakiegoś ładnego PJa, najlepiej bez wkładki albo z wkładką bazową, a później na spokojnie dobrać jakąś wkładkę pod swoje upodobania.
Ewentualnie zamów Ad Fontesa + świadomie wybraną wkładkę do niego (nie, nie taką co Tobie konstruktor wrzuci na ramię).

Reszta zestawu i tak będzie tutaj wąskim gardłem (póki co).

Gdyby używki wchodziły w grę (a nie wejdą bo pewnie ciężko byłoby o możliwość odsłuchu na miejscu, chyba że się jeździ po całej Polsce czy świecie) to biorąc pod uwagę preferencje wizualne można by jeszcze kombinować z Clearaudio, Linn, itd., ale znowu byłoby to dalsze wydziwianie i chyba strata czasu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Gramofon do 3-4k

#34

Post autor: ahaja »

To chore jest.
Wygląd nie pasuje ...
Wojtek - a jestes pewien że kolor wkładki przypasuje?

Można zadać pytanie z prośbą o podpowiedź na forum audio - to normalne.
Skąd jednak forumowicze mają wiedzieć jaki kto ma gust by mu pasowało do jego wnętrzna ... to nie to forum.
Może zapytać w 'mój dom' czy jakimkolwiek innym o wystrojach ... ;-)

Tak mnie naszło, nie mogłem się opanować ...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon do 3-4k

#35

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Wojtek - a jestes pewien że kolor wkładki przypasuje?
Ups, o tym zapomniałem :oops:
ahaja pisze:Tak mnie naszło, nie mogłem się opanować ...
Nie dziwię się :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Gramofon do 3-4k

#36

Post autor: kangie »

Wojtek pisze:Morbid:
Jak znajdę czas to spróbuję jakoś sensownie porównać plusy i minusy ramion PJ 9CC i Rega RB-303.
Mam chwilę czasu i chęci, to skrobnę coś od siebie. Ramieniem P-J EVO-CC bawiłem się przez dwa lata. Podwiesiłem pod to ramię kilkanaście wkładek MM, MC HO i MC LO. Ramię Regi znam, co prawda nie miałem w swoim systemie, ale wiem jak działa i czego można się spodziewać.

P-J Evo CC:
- ramię statyczne
- masa efektywna 8,5g
- możliwość regulacji VTA (śrubka imbusowa)
- problemy z ciężarkami do antyskatingu. Fabryczny o masie 3,5g jest zbyt ciężki i potrafi przyczynić się do trwałego uszkodzenia cantileverów wkładek! Tutaj namawiam do zrobienia sobie własnego lżejszego ciężarka.

Ramię prościuteńkie konstrukcyjnie. Na początku wrażenie robią materiały użyte do budowy, czyli włókno węglowe i tworzywa sztuczne. Po czasie mogę wyciągnąć wniosek, że ramię raczej do wkładek MM i MC HO. W przypadku MC LO przydałaby się większa masa efektywna oraz solidniejsza konstrukcja.
Miałem problemy z ciężarkami - przeciwwagą ramienia. Zdarzyło się kilka razy, że siła nacisku uległa zmianie. Początkowo myślałem, że to wina zbyt luźno osadzonego plastikowego pierścienia z naniesioną podziałką. Podkładałem tam taśmę teflonową, jednak niesmak pozostał, gdyż uważam, że przeciwwaga nie powinna się samoczynnie przestawiać na trzpieniu ramienia. Miałem to w planie reklamować, bo gramofon (P-J 6 PerspeX) był na gwarancji, ale ostatecznie go sprzedałem.


Rega RB300:
- ramię zbalansowane dynamicznie
- regulacja siły nacisku igły "w locie"
- masa efektywna 11,5g
- brak regulacji VTA - i to jest największą wadą tej konstrukcji, gdyż regulacja VTA to podstawa w gramofoniarstwie. Bez tego nie można pobawić się różnymi wkładkami ze względu na różne wysokości wkładek gramofonowych. Tutaj jedynym sensownym rozwiązaniem jest adaptacja takiego ramienia w napędzie własnej konstrukcji i wykonanie mechanizmu podnoszenia i opuszczania ramienia. Robił to Paul_67 w swoim gramofonie DiY.
Masa efektywna 3g większa od P-J Evo-CC, ale ze względu na kompensację dynamiczną można już moim zdaniem pobawić się wkładkami MC LO. Krótko mówiąc mamy większe spektrum i możemy podwiesić większą ilość wkładek gramofonowych. Kompensacja dynamiczna ma wpływ na brzmienie, ma swoje wady i zalety, aczkolwiek uważam, że zalety przeważają nad wadami.


W tej chwili ciężko mi doradzać koledze Morbidowi, bo nie wiem czego on oczekuje od swojego toru audio, ale ja wybrałbym chyba jednak ramię Regi, pod warunkiem zastosowania mechanizmu do regulacji VTA.
"Life is too short for boring HiFi..."
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon do 3-4k

#37

Post autor: Wojtek »

Dzięki za podsumowanie kangie. Ja nie mam tutaj nic do dodania. Twoje doświadczenia poniekąd potwierdzają to co pisałem o jakości budowy PJ.

VTA w ramionach Regi to faktycznie bolączka, ale idzie sobie z tym poradzić choćby przy pomocy dystansów między headshellem, a dachem wkładki (o ile oczywiście mamy do czynienia z zbyt niską wkładką).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Morbid
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2016, 10:13

Re: Gramofon do 3-4k

#38

Post autor: Morbid »

Dziekuje BARDZO Kangie. Wlasnie o cos takiego mi chodzilo.

Co do wypowiedzi Ahaja to powiem szczerze, ze chyba nie dokonca rozumiesz o co mi chodzi. Z Twojej wypowiedzi odnosze takie wrazenie, ze odpowiadalby ci sporzet z kartonu byle dobrze gral. Ciekaw jestem czy np ubierasz sie jak popadnie - byle markowe bylo i dobrze sie nosilo a kolor kroj itd nie wazne...
Za cene jaka sie placi wspolczesnie za sprzet audio trzeba wymagac tez dobrego wykonania/pomyslow itd.
blackholesun
Posty: 584
Rejestracja: 21 wrz 2013, 19:20

Re: Gramofon do 3-4k

#39

Post autor: blackholesun »

.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2016, 11:42 przez blackholesun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Gramofon do 3-4k

#40

Post autor: -Wolf- »

Morbid pisze:Z Twojej wypowiedzi odnosze takie wrazenie, ze odpowiadalby ci sporzet z kartonu byle dobrze gral. Ciekaw jestem czy np ubierasz sie jak popadnie - byle markowe bylo i dobrze sie nosilo a kolor kroj itd nie wazne...
Złe porównanie. Bardziej odpowiednie by było "odzież nie ważne z jakiego materiału, byleby była wygodna i praktyczna" :morda: W tym przypadku wolałbym odzież wygodną i praktyczną.
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Morbid
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2016, 10:13

Re: Gramofon do 3-4k

#41

Post autor: Morbid »

I pewnie kolor tez obojetnie....?:)
A mozna przeciez miec wszystkie te rzeczy razem....
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Gramofon do 3-4k

#42

Post autor: ahaja »

OK.
Zatem: Thorens TD320 + Sme3009. Do zrobienia w tej kwocie.
Jak to zagra to tylko będzie kwestia jaką wkładkę się powiesi i pod jakie pre podepnie. A to kolejny koszt.

Ale może się nie podobać ... wtedy nowoczesny plastik/fantastik - tylko kłopot jest taki, że nie grają.

Jeśli się zwiększy budżet x3 to można przesmradzać, wybierać. Większa szansa, że trafi się taki co wygląda i gra.
Awatar użytkownika
-Wolf-
Posty: 1770
Rejestracja: 14 gru 2015, 14:17
Gramofon: Technics SL-1500C

Re: Gramofon do 3-4k

#43

Post autor: -Wolf- »

Morbid pisze:I pewnie kolor tez obojetnie....?:)
Pisałeś o sprzęcie z kartonu, nie wspomniałeś o kolorze :morda:
Technics SL-1500C + Audio-Technica VM540ML --> Technics SA-C600EG-S --> Pylon Audio Pearl 25 / Technics F70NE-S
http://www.discogs.com/user/wolfrl/collection
Morbid
Posty: 17
Rejestracja: 20 sty 2016, 10:13

Gramofon do 3-4k

#44

Post autor: Morbid »

Ahaja

Wlasnie spojrzalem na ten model i o cos takiego mi chodzi ( jesli chodzi o wyglad)

http://www.thorens-info.de/TD320_tp16iii_2.JPG

Jesli chodzi o pre i kolumny to bedzie temat na pozniej.

a z nowych..

http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofo ... 240-2.html

http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofo ... mahon.html

Dzieki za wskazowke.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2016, 20:38 przez Morbid, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon do 3-4k

#45

Post autor: Wojtek »

blackholesun pisze:Nie, między podstawą ramienia a plintą:
"Nie" to chyba zbyt mocne słowo tutaj :) Jedno i drugie rozwiązanie jest możliwe, w zależności od wkładki. Bazę musimy podnosić jak wkładka jest za wysoka.

Morbid:
Problem w tym że TD-320 nie jest współczesny.

Wybierz ten najładniejszy z ramieniem które najbardziej pasuje do meblościanki i koloru ścian, żebyśmy mogli odetchnąć :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ