Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#1

Post autor: robertek »

Witam. Mam w domu starą Fonicę GS 464, która potrzebuje trochę czasu by się rozkręcić (dosłownie). Są problemy z utrzymaniem własciwej prędkości. Dlatego ostanio kręci mnie zakup nowego, a właściwie używanego gramofonu. Z uwagi na fakt, że mam wieżę Technics, gramofon też chcę Technics. Mam kilka płyt i chcę rozwijać kolekcję, ale odnośnie sprzętu nie to nie jestem zbyt biegły. Dlatego błagam o pomoc. Co wybrać i czy te ceny są ok. Myślę tu o przedziale 400-1000 zł. Zależy mi na dobrym sprzęcie, który dobrze gra i trochę jeszcze pogra. Wklejam kilka linków z Allegro,które mnie zaciekawiły. Bardzo proszę o pomoc :)))

TECHNICS SL-Q3
http://allegro.onet.pl/technics-sl-q3-i1499651942.html

TECHNICS SL-QD33
http://allegro.onet.pl/technics-sl-qd33 ... 25701.html

Technics SL-Q300
http://allegro.onet.pl/technics-sl-q300 ... 54366.html

Technics SL-BD20
http://allegro.onet.pl/technics-sl-bd20 ... 07809.html

Technics SL-3210
http://allegro.onet.pl/technics-sl-3210 ... 15034.html

TECHNICS SL-B31
http://allegro.onet.pl/technics-sl-b31- ... 45353.html

TECHNICS SL-QD22
http://allegro.onet.pl/technics-sl-qd22 ... 46478.html

Proszę piszcie, czy coś tu się nadaje. A może macie jakies inne propozycje. Zależy mi przede wszystkim na dobrym sprzęcie. Dopiero potem cena.
Dzięki.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#2

Post autor: Obywatel »

SL-Q3 i SL-3210 są godne uwagi.

No i przypadkiem nie wierz temu pajacowi z dwóch ostatnich aukcji, że to 'wysokie modele' :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Re: Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#3

Post autor: robertek »

Dziękuję za info. Trochę mnie obecnie przeraża kwota 800 PLN, ale zakup gramofonu to raczej tylko kwestia czasu. Czy znacie jakies metody przekonania żony, że to jest dobry zakup??? :) Czy te dwa modele są warte tej ceny??? Jakie jeszcze modele polecacie, a jakich się wystrzegać - dot. Technics, np. z uwagii na awaryjność, albo trudno dostępne części (chociazby jakich serii). Teraz zadam raczej głupie pytanie. Na ile odczuwalna jest różnica w dźwięku takiego technicsa od prymitywnej fonici, która posiadam?? Czy ta jakość mnie rozbije, czy raczej będzie niezauważalna???
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Re: Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#4

Post autor: robertek »

Teraz pojawił się jeszcze taki:
http://allegro.pl/gramofon-technics-sl- ... 32204.html
Jakies opinie co do jakości i ceny?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#5

Post autor: Wojtek »

robertek pisze:Czy znacie jakies metody przekonania żony, że to jest dobry zakup??? :)
To zależy czy żona lubi muzykę i płyty winylowe :)
robertek pisze:Czy te dwa modele są warte tej ceny???
Około 500 złotych to maksimum, jeśli chodzi o ich aktualną wartość na polskim rynku.
robertek pisze: Jakie jeszcze modele polecacie, a jakich się wystrzegać - dot. Technics, np. z uwagii na awaryjność, albo trudno dostępne części (chociazby jakich serii).
Może przejrzyj w wolnej chwilii pozostałe tematy zakupowe, wtedy poczytasz sobie opinie i dowiesz się co inni wybrali (i za jaką cenę) :)
Generalnie wszystkie SL-1x00 są godne polecenia, jedne bardziej drugie mniej, tak samo seria SL-B2/3/D2/3/Q2/3.
robertek pisze:Na ile odczuwalna jest różnica w dźwięku takiego technicsa od prymitywnej fonici, która posiadam?? Czy ta jakość mnie rozbije, czy raczej będzie niezauważalna???
A co do tego to już musisz się sam przekonać, czy Mercedesem jeździ się lepiej niż Syreną :)
(Zaraz pewnie Obywatel tu spadnie z nieba i zacznie grzmieć, że to niesprawiedliwe porównanie :D)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#6

Post autor: Obywatel »

Hmm... Trzymając się metafor motoryzacyjnych - jeśli topowy model Technicsa to Mercedes klasy E, to GS 464 można by przyrównać powiedzmy do Opla Astry. Ale z kolei modele popularne Technicsa to co najwyżej Vectra ;) Do Syreny można by przyrównać Emanuele, Mister Hity, itp.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Re: Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#7

Post autor: robertek »

Czyli według Ciebie Technics SL-Q3 w stosunku do Fonica GS 464 jest jak Opel Vectra do Opla Astry??? Jaki Technics zaliczyłbys wobec tego do klasy Mercedesa??? To bardzo ciekawy wątek. Chciałbym, oprócz sprawnego i bezawaryjnego gramofonu kupić taki, przy którym naprawdę odczułbym różnicę w dźwięku..
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#8

Post autor: kaZ »

robertek,przeglądnąłeś wszystkie porady w dziale GRAMOFONY?
zerknij,sporo info.Co do tych "Mercedesów" to opinie są b subiektywne.
Były polecane tutaj chociażby Technicsy-1600,1900(droższa sprawa).
Tak czy siak lepszy Opel niż pożyczony maluch od teściowej :mrgreen:
Nie wiem czy ci pomogę ,ale poczytaj w tamtym temacie o tych wszystkich "Mercedesach".
Na Allegro co drugi sprzęt to " Mercedes"( w opisie) a co sprzęt audiofilski.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Re: Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#9

Post autor: robertek »

A może ktoś byłby tak miły i w ramach zabawy lub sondy uszeregował technicsy (modele, lub chociaz serie) od najlepszego do najgorszego (taki top 5) w cenie max. do 1000 PLN??? Używany oczywiście. Napiszcie też proszę, które koniecznie omijać, np. bo nie ma części zamiennych,..

Ps. Oczywiście na bieżąco przeglądam inne posty w Gramofonach itd. Ale sami wiecie co swój wątek to swój ;)
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#10

Post autor: kaZ »

Czemu tylko Technicsy Cię interesują?Można tu znależć opinie o Dualach,Pionierach itd
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Re: Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#11

Post autor: robertek »

z pewnością są to dobre gramofony, jest ich sporo, łatwo je zdobyć, mam wieżę Technics, mogę ograniczyć swoją wiedzę i poszukiwania póki do jednej firmy. Wydaje mi się, że właśnie szukam gramofonu tej firmy. Coś tak jakby intuicja :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#12

Post autor: Wojtek »

Wesołe są te porównania motoryzacyjne :)
robertek pisze:Jaki Technics zaliczyłbys wobec tego do klasy Mercedesa???
Te najdroższe modele, z powszechniejszych to seria SL-1x00 (mk1 i mk2). Najlepsze, rzadkie modele Technicsa prawie w ogóle nie pojawiają się na aukcjach więc o tych nawet nie wspominam :)
robertek pisze:Chciałbym, oprócz sprawnego i bezawaryjnego gramofonu kupić taki, przy którym naprawdę odczułbym różnicę w dźwięku..
Moim zdaniem trochę nie od tej strony podchodzisz do różnicy w brzmieniu. Gramofon to jest baza, głównie chodzi tu o napęd i ramię, ale te części de facto nie mają aż tak wielkiego wpływu na sygnał wychodzący z gramofonu.
Źródłem dźwięku jest wkładka i jej igła, a to są rzeczy wymienialne, wedle uznania.
Tak więc dopiero przy kwestii wyboru wkładki należałoby rozmawiać o różnicach w brzmieniu.
Zadaniem "bazy" jest nieprzeszkadzanie wkładce w reprodukcji dźwięku.
robertek pisze:A może ktoś byłby tak miły i w ramach zabawy lub sondy uszeregował technicsy (modele, lub chociaz serie) od najlepszego do najgorszego (taki top 5) w cenie max. do 1000 PLN???
Z tymi cenami to jest problem. Bo co z tego że np. moim zdaniem jakiś model jest wart tyle i tyle, a mimo to handlarz wywinduje cenę o 30% w górę?

Dodatkowo, tym bardziej kwestia jest utrudniona gdy wspomniemy o wkładkach. Gramofon może być np. sam w sobie wart około 500 złotych, ale jeśli ma zamontowaną drogą wkładkę to oczywiście cena całości ma prawo być wyższa.

No ale OK, zrobimy ranking TOP 5 do domowego użytku (nie licząc drogich rarytasów) :)
1. SL-1600mk2/1700mk2/1800mk2 (automat, półautomat, manual)
2. SL-1600/1700/1800
3. SL-Q3/Q2 (automat, półautomat)
4. SL-D3/D2
5. SL-B3/B2

Jeśli mam się wytłumaczyć dlaczego tak, a nie inaczej to dajcie znać. Możliwe że zrobimy z tego osobny wątek :D
robertek pisze:Używany oczywiście.
Z nowych to masz tylko jeden model, który i tak już niedługo przestanie być produkowany.
robertek pisze:Napiszcie też proszę, które koniecznie omijać, np. bo nie ma części zamiennych,..
Myślę że w przypadku gramofonów, które mają więcej jak 30 lat zawsze może być problem z brakiem części. Zależy o jaką część chodzi :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#13

Post autor: kaZ »

rozumiem ,
też tak mam tylko ,że do Thorensa.Zaznaczę ,że mam jeden model przetestowany póki co ,ale ...coś w tym jest o czym mówisz.
Coś napewno znajdziesz.Powodzenia :)
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3720
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#14

Post autor: Obywatel »

robertek, SL-Q3 to raczej Mercedes. SL-B31 to Vectra - i to raczej 1.6 :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Re: Prośba o pomoc w wyborze gramofonu

#15

Post autor: robertek »

Wojtek a gdzie w Twoim zestawieniu umieściłbyś np. SL-3210? A jeśliby wybierać, to najlepiej automat, półautomat czy manualny??? Oprócz ich podstawowej różnicy sa jakies inne znaczące??? Czy te modele 1600, 1700, 1800 są w ogóle możliwe do zdobycia??? Skłaniam sie powoli ku modelowi Q3, ale cena 800 jest trochę dzisiaj dla mnie zaporowa,.. I jeszcze jedno pytanie czy jak wymieniasz np. B3, to brać pod uwagę także B31 i dalsze,tak jak sa Q3 i np. Q300, czy tylko te podstawowe wesje co wymieniasz: Q3/Q2, B3/B2?
Ps. wielkie dzieki wszystkim za cenne rady!
ODPOWIEDZ