Gramofon dla mamy na 60-tke

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Łukasz_P
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2022, 20:15
Gramofon: Unitra GS-461
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Gramofon dla mamy na 60-tke

#1

Post autor: Łukasz_P »

Witajcie.
Moja mama kończy 60 lat za miesiąc i po cichu się dowiedzieliśmy, że marzy jej się gramofon.
Ma trochę płyt CD z muzyką, którą słucha na boomboxie.
Po za tym nie posiada żadnego innego sprzętu.
Sam jestem na forum nie od wczoraj i mam zadowalający mnie gramofon z czasów PRL, w związku z tym wiem, że na nowe gramofony ze sklepu najczęściej szkoda pieniędzy.
Mama jednak ma praktycznie bardzo minimalne wymagania jeśli chodzi o jakość dźwięku i wykonanie sprzętu, ale uważam, że jednak nie mógł by być to totalny szrot, a o to nie trudno dziś.
Jedyne wymagania jakie ma to "aby był to ładny sprzęt typu vintage żeby pasował jej do wystroju", ponieważ bardzo lubi klasyke, nawet meble ma wszystkie jak z renesansu.
Widziałem fajne rozwiazania stylizowane na stare radia z obsługą odtwarzania płyt CD, kaset magnetofonowych no i płyt winylowych, wyposażone dodatkowo w głośniki.
Jednak czy w ogóle warto się w to pchać na prezent dla osoby, która nie ma prawie żadnych wymagań?
Znacie jakieś modele, które będą jako tako puszczać muzyke z płyty, nie rozpadną się po tygodniu i nie uszkodzą płyty po dwóch odsłuchach?
Dzięki za pomoc z góry.
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6687
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#2

Post autor: konrads0 »

To, o czym piszesz, to raczej niskiej jakości.
Może zainspiruje Ciebie ten temat viewtopic.php?t=11361&start=105, a szczególnie 3 ostatnie strony :think:
Zdarta Płyta
Posty: 44
Rejestracja: 26 kwie 2023, 11:53

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#3

Post autor: Zdarta Płyta »

Łukasz_P pisze:
20 lut 2024, 17:12
Widziałem fajne rozwiazania stylizowane na stare radia z obsługą odtwarzania płyt CD, kaset magnetofonowych no i płyt winylowych, wyposażone dodatkowo w głośniki
To straszna tandeta, więc szkoda kasy, a szczególnie płyt. Kup mamie klasyczny gramofon, najlepiej automat lub półautomat. Do tego prosty wzmacniacz i kolumny. Wyjdzie niewiele drożej a zagra o niebo lepiej.
Awatar użytkownika
domibobi
Posty: 1580
Rejestracja: 26 wrz 2019, 06:13
Gramofon: Sony PS X65
Lokalizacja: Kraków

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#4

Post autor: domibobi »

Jaki budżet na ten prezent?
a: SonyPSX65 [SonyXL45 PhilipsGP412 Empire(LTD200 2000Z) NagaokaMP110 Pickering625/XV15 ShureV15typeIV AudioTechnica120] / PreampDyskretniok / OnkyoA8850 / TelluriumQblueII / PylonAudioPearl27
c: TidalHiFiPlus / WiimPro / MusicalFidelityV90DAC
Awatar użytkownika
Łukasz_P
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2022, 20:15
Gramofon: Unitra GS-461
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#5

Post autor: Łukasz_P »

domibobi pisze:
21 lut 2024, 22:44
Jaki budżet na ten prezent?
Powiedzmy, że 1000 zł.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#6

Post autor: darkman »

Łukasz_P pisze:
22 lut 2024, 20:15
domibobi pisze:
21 lut 2024, 22:44
Jaki budżet na ten prezent?
Powiedzmy, że 1000 zł.
Pamiętaj by mieć w tym wliczoną wkładkę. Bo potem będziesz musiał gonić koszty, a jeszcze igła pewnie się przyda.
Co do klasycznego gramofonu, taki to zasadniczo manual. Wygodnie będzie z semi auto.
Awatar użytkownika
martin.h
Posty: 963
Rejestracja: 01 kwie 2018, 23:06
Gramofon: Technics SL-1600MK2
Lokalizacja: SPI

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#7

Post autor: martin.h »

Panowie, mama ma tylko boomboxa. Więc trzeba gramofon, wzmacniacz/amplituner i kolumny. 1000 zł to będzie chyba za mało ;)
Marantz 2230 / Technics SL-1600Mk2 / Akai CD-37 / Grundig Box 650b / Beyerdynamic DT770 PRO
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4732
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#8

Post autor: Mawis »

martin.h pisze:
22 lut 2024, 20:50
Panowie, mama ma tylko boomboxa. Więc trzeba gramofon, wzmacniacz/amplituner i kolumny. 1000 zł to będzie chyba za mało ;)
Eee tam ;) W podobnym temacie wrzucilem taki zestaw, wyszlo 800. To jeszcze zostanie na kwiaty :D :D
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6687
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#9

Post autor: konrads0 »

A takie coś :think:
Zostaje sporo na kolumny...
https://www.olx.pl/d/oferta/studio-wega ... YIHot.html
Awatar użytkownika
Łukasz_P
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2022, 20:15
Gramofon: Unitra GS-461
Lokalizacja: Okolice Bydgoszczy

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#10

Post autor: Łukasz_P »

Podpowiem, że dla mamy najważniejszy jest wygląd, bo to ma być też dekoracja powiedzmy do jej mebli mocno klasycznych renesansowych, więc coś w drewnie lub imitacji. Jakość dźwięku to naprawdę najmniejsze wymaganie w tym momencie. No i też żeby zaraz to jej nie zajmowało pół pokoju :)
W związku z tym jakiś odtwarzacz winyli razem ze wzmacniaczem i do tego małe kolumienki i wystarczy. No chyba, że są jakieś zestawy z głośnikami od razu.
W internecie są takie nowe rozwiazania ale brak możliwości wymiany wkładki i jakość wykonania sugeruje, że pewnie niezła szlifierka z tego będzie....
Jako, że to prezent składkowy będzie to obawiam się, że z braku alternatywy z mojej strony do takiego nowego kombajnu w stylu retro, będzie on wybrany i tak ostatecznie :(
W tym całym ambarasie szkoda mi będzie troche tych płyt.....
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#11

Post autor: marianoaitaliano »

Słuchaj, a może coś takiego? W "drewnie", zajmie mało miejsca, jest możliwość wymiany wkładki, jest możliwość ustawienia przeciwwagi i antiskatingu ;) Wiadomo że to nie będzie idealne ale myślę że dla mamy która pewnie w młodości słuchała pocztówek z Bambino to i tak będzie jak Hi-Fi. Co do tych kombajnów tam jest identyczny mechanizm i wkładka co w tych walizkach z dyskontu więc szczerze odradzam. https://www.amazon.co.uk/dp/B0CRDXZ3ZV/ ... p13NParams
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 92
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#12

Post autor: Avarice »

marianoaitaliano pisze:
23 lut 2024, 07:27
myślę że dla mamy która pewnie w młodości słuchała pocztówek z Bambino
To nie to pokolenie.

P.S. Na prezent powinien być raczej sprzęt nowy. Propozycja dobra wg mnie.
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4732
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#13

Post autor: Mawis »

Łukasz_P pisze:
23 lut 2024, 00:53
Podpowiem, że dla mamy najważniejszy jest wygląd, bo to ma być też dekoracja powiedzmy do jej mebli mocno klasycznych renesansowych, więc coś w drewnie lub imitacji. Jakość dźwięku to naprawdę najmniejsze wymaganie w tym momencie. No i też żeby zaraz to jej nie zajmowało pół pokoju :)
Jezeli to ma byc szlifierka do plyt z wyglądem ala retro czyli taki kolejny wazonik dla mamy na komode i fajnie wygladac a nie grac bo mama chce fajny gazdet to kup cokolwiek co jest stylizowane na taki design i po kłopocie. W takim wyborze to racze ciezko nam tu doradzic...
Ewentualnie kolega italiano z GB ma jeszcze propozycje w miare ale tez mam wrazenie ze za nowoczesne dla mamy to bedzie. Wszelkie kombajny/studia mama odrzuci jako zbyt modernistyczne/surowe/bauhausowe.
Takze jezeli ma wygladac a nie grac to cokolwiek znajdziesz w necie bedzie ok.

Edit. No chyba ze jakis fajny dual w drewnie ale wtedy trzeba wzmak i kolumny i kolko sie zamyka...
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
marianoaitaliano
Posty: 126
Rejestracja: 13 sty 2023, 14:15
Gramofon: Toshiba SR-255
Lokalizacja: UK

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#14

Post autor: marianoaitaliano »

Avarice pisze:
23 lut 2024, 08:03
nie to pokolenie
Bo ja wiem - mam babcię w podobnym wieku (60+) i akurat ona wspominała mi prywatki pod koniec lat 70 przy Bambino ;) Nawet jej się niedawno pytałem co zrobiła z tymi pocztówkami, płytami i gramofonem to powiedziała że poleciał do kosza kiedyś razem z płytami przy sprzątaniu w pawlaczu, a szkoda.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15146
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon dla mamy na 60-tke

#15

Post autor: darkman »

Avarice pisze:
23 lut 2024, 08:03
marianoaitaliano pisze: ↑
dzisiaj, 07:27
myślę że dla mamy która pewnie w młodości słuchała pocztówek z Bambino

To nie to pokolenie.
Bynajmniej. To właśnie to pokolenie :!: ;) Pisz tylko to co wiesz na pewno. to dobra zasada i rada :)
marianoaitaliano pisze:
23 lut 2024, 09:23
Bo ja wiem - mam babcię w podobnym wieku (60+) i akurat ona wspominała mi prywatki pod koniec lat 70 przy Bambino
Ja wiem, bo to moje pokolenie :D .. i jak widać mnie to nie boli. Dokładnie tak było, nie mniej jednak pokolenie mamy kolegi to raczej pokolenie Mister Hita, taki plastik fantastic z plasticzanymi kolumienkami ale grało jak nie wiem co na tamte czasy
, a laski kleiły się na prywatkach jak nie przymierzając do muzy z Micro Seiki o którym mało kto wówczas słyszał.
Pocztówki i Bambino tak, to nadal ten czas, ale już miewało się lepsze sprzęty i dość szybko to ewoluowało.
Sam zaczynałem od Bambiego i pierwszej płyty Sukces Niemena na LP, natomiast pocztówek miałem sporo owszem tyle, że od razu kupił mnie format LP.
Łukasz_P pisze:
23 lut 2024, 00:53
że dla mamy najważniejszy jest wygląd, bo to ma być też dekoracja powiedzmy do jej mebli mocno klasycznych renesansowych, więc coś w drewnie lub imitacji.
Coś z Pioneerów w drewnie jw będzie pasowało pod meble i w ogóle epokę. Przykładowo coś z Pl 115, - 512, tylko przykłady. Kwotowo nie ma sensu kupować jakiegoś badziewia, bo wzmak do tego dostaniesz za jakieś 250-300, a kolumny na start mogę nawet podarować. Mam na zbyciu jakieś podłogowe Chińczyki i coś podstawkowego ze zdaje się ZRK (niewielkie podstawki typ Elizabeth - cały czas na chodzie - odbiór W-wa lub Zawiercie okolice, wysyłać mi się nie chce za bardzo, grają badziewnie ale na ten deal wystarczająco). Wzmak też się znajdzie, mogę zaproponować Sony całkiem fajny w takiej małej kwocie właśnie - likwiduję mieszkanie akurat).
Jak coś to na PW proszę pisać, podam detale).
Fajny Pioneer jest u Lukasza i nawet może być z okleiną drewnojebliwą zdaje się.
ODPOWIEDZ