Nowy czy używany?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
unu
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2009, 15:09
Lokalizacja: Warszawa

Nowy czy używany?

#1

Post autor: unu »

No właśnie, jakie są zdania forumowiczów? :) Lepiej kupić nowy gramofon, czy starszy, używany, ale za to sprawdzony i solidny? Wiem że chyba zdania na ten temat są podzielone i jedni wolą np 15 letniego solidnego Duala lub Technics'a niż nowego, tej samej klasy, lecz dużo droższego.
Oczywiście możemy pominąć wynalazki jakie dziś można spotkać w supermarkecie za 100 czy 200zł z plastikowym ramieniem :evil:
Fabian
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2009, 05:22
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Re: Nowy czy używany?

#2

Post autor: Fabian »

Tak jak w przypadku większości rzeczy zależy od kwoty jaką zamierzasz na zakup gramofonu przeznaczyć. Ja do 500zł inwestowałbym w dobrze utrzymane używane. Sam zresztą jeszcze nie mam w życiorysie kupna fabrycznie nowego.
marudaone
Posty: 4
Rejestracja: 21 lut 2009, 23:23
Lokalizacja: bba/edinbra/krk wkrotce!!!
Kontakt:

Re: Nowy czy używany?

#3

Post autor: marudaone »

siema,wg mnie (przynajmniej ja tak zrobilem) lepiej odpuscic sobie troszke i dozbierac na nowy sprzet niz rzucac sie na uzywany,no chyba ze nie da rady dozbierac.nowy gwarantuje na bezstresowe uzytkowanie a jezeli padnie-gwarancja.
pierwszy gramofonik mialem od taty hehe,Unitra "Adam" z kilkoma przerobkami takimi jak wbudowany przedwzmacniacz,ktory niestety padl po jakims czasie...drugi to Onkyo kupiony wlasnie tak na szybko za jakies 200 zeta wtedy w komisie...dziala do dzis choc jestem przekonany ze ma bardzo nieregularne obroty,w zaleznosci od tego ile czasu pracuje...no i w koncu inwestycja zycia-lata zbierania i wyrzeczen- 2 x SL1200MK5...coz,sprawdzony patent,jak na razie dzialaja bez zarzutu i oby tak dalej.
ps.
zapomnialem ze mam jeszcze Sony,ktory jest elementem wiezy:)kreci zdecydowanie za szybko,chyba osiaga 34 obr/min :lol:
DITC 24/7!!!
Fabian
Posty: 14
Rejestracja: 17 lut 2009, 05:22
Lokalizacja: Lębork
Kontakt:

Nowy czy używany?

#4

Post autor: Fabian »

Te będące stałymi elementami wież chyba z zasady i niezależnie od marki mają za wysokie obroty. Obrazek
Awatar użytkownika
unu
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2009, 15:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy czy używany?

#5

Post autor: unu »

Raczej tak :D Dodatkowo plastikowe ramie i jednorazowa wkładka, najczęściej nie do wymiany.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowy czy używany?

#6

Post autor: Wojtek »

O tanich plastikowych wieżyczkach z 80's raczej nie ma co wiele rozmawiać :) Mam gramofony cięższe od tego typu sprzętów "all-in-one". A tak serio to może nie wszystkie urządzenia tego typu miały plastikowe ramiona (czasami się zdarzało jakieś "konkretniejsze" ramię albo po prostu gramofon tangencjalny) no a co do wkładek to niektóre ramiona obsługiwały mimo wszystko standard T4P. No ale takie "ficzery" były chyba tylko wśród TOTL (top of the line) z tych wież :)

Jednak gruba większość tych sprzętów miała w sobie tani gramofon paskowy, a jak wiadomo z czasem pasek się zużywa :)

Wracając do gramofonów "prawdziwych" :)

Mogę zdawać opinię tylko z perspektywy słuchacza. Myślę że dyskusja na temat gramofonów do tzw. DJ-ki jest w ogóle osobna, bo patrzymy tu jednak na parę dodatkowych, innych kryteriów przy wyborze i późniejszym użytkowaniu (odpada choćby cokolwiek co by nie miało napędu bezpośredniego i płynnej regulacji pitch :) ).

Nowe i "dobre" jak wiemy są zazwyczaj drogie, tak więc dla początkującego (a szczególnie młodego) amatora winyli kwestia odpada, bo a nuż się hobby znudzi? Nowego gramofonu po choćby miesiącu użytkowania za cenę kupna nie sprzedamy (używanego, jeśli dobrze kupiliśmy, owszem, a nawet z zyskiem :) ).

Tak więc o ile ktoś zna się już dość "na rzeczy" i stać go na wydatek to niech inwestuje w high-end'owe produkty Rega, Pro-Ject czy Thorens (co nie znaczy że są to jedyne "słuszne" marki :) ).

W innym wypadku stawiamy na zadbane używane, a dla wymagających nawet wśród "starych gratów" znajdzie się high-end ;). Co do konkretów związanych z kupnem używanego sprzętu typu "jak kupować i na co zwracać uwagę" czy też "jak nie dać się oszukać sprzedawcy" to już raczej dyskusje na odrębne tematy.

Po to też mamy na forum dział zakupów sprzętowych co by ludzie mogli zakładać wątki nt. "mam tyle i tyle kasy, słucham tego i tego, co wybrać ?" itp. itd. :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
ese123
Posty: 20
Rejestracja: 17 lut 2009, 16:12
Lokalizacja: centrum wszechswiata

Nowy czy używany?

#7

Post autor: ese123 »

Sam kupilem gramo na allegro i jestem zadowolony ale z doswiadczenia wiem ze kiedy gramofon "posiada wkladke w swietynm stanie" nie znaczy ze igla do czegos sie nada .. itd itp - trzeba uwazac na opisy, potem na wysylke (bo fantazja sprzedajacych i kurierow pocztowych nie zna granic). najlpeiej zadzwonic wypytac o wszystkie detale , gwarancje rozruchowa i szukac sprzetu s swojej okolicy aby oderbrac osobiscie
cyk pyk.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowy czy używany?

#8

Post autor: Wojtek »

Zgadza się :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
empe
Posty: 45
Rejestracja: 02 kwie 2009, 21:10
Kontakt:

Re: Nowy czy używany?

#9

Post autor: empe »

Wojtek pisze:
Tak więc o ile ktoś zna się już dość "na rzeczy" i stać go na wydatek to niech inwestuje w high-end'owe produkty Rega, Pro-Ject czy Thorens (co nie znaczy że są to jedyne "słuszne" marki :) ).
Do zestawu dorzuciłbym jeszcze produkty firmy LINN według mnie klasa sama dla siebie czy tez AUDIOMECA /Audiomeca Romance i Romeo - super produkt /
Z drugiej strony gramofon to tylko element sytemu odsłuchowego i nawet bardzo drogi nie musi wcale zagrać dobrze z resztą sprzętu i to osobny temat . Kolejny to wkładka ,wyważanie ramienia , antyskating ,ustawienie itd itp.
Na początek jesli ma to być sprzęt do odsłuchu lepiej kupić coś niedrogiego / np.unitra z allegro - tanio i części dostępne / i póżniej inwestować w wkładkę , kable w ramieniu i inne proporcjonalnie do finansów i fantazji.
Idealne rozwiazanie to kilka gramofonów z określonymi wkladkami do określonego typu muzyki choć czasem kłopotliwe jest przełaczanie kabli ;) .
PISERA.COM - ONLINE RECORDS STORE
HAKOBO.PL - LIMITED EDITION SHOP
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowy czy używany?

#10

Post autor: Wojtek »

empe pisze:Idealne rozwiazanie to kilka gramofonów z określonymi wkladkami do określonego typu muzyki choć czasem kłopotliwe jest przełaczanie kabli ;) .
Już nie wspominając o zapotrzebowaniu miejsca na gromadzony sprzęt :)


Te 3 marki podałem z czapy, przykładowo. Oczywiście inne znane high-endowe marki jak najbardziej też się zaliczają. Temat dotyczy tylko gramofonów więc nie ma co się rozwodzić głębiej nad ustawieniem tegoż + zgraniem z resztą sprzętu :) Sprawa na odrębne tematy.

W Polski sprzęt bym nie celował jako urządzenie "na dzień dobry", nowicjusz winylowy mógłby się zniechęcić :) Tym bardziej w dalsze inwestowanie pieniędzy w taki sprzęt, no chyba że ktoś w Polsce robi sobie DIY gramofon i szuka czegoś bardzo budżetowego pod "bazę".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
unu
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2009, 15:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy czy używany?

#11

Post autor: unu »

ese123 pisze: trzeba uwazac na opisy, potem na wysylke (bo fantazja sprzedajacych i kurierow pocztowych nie zna granic). najlpeiej zadzwonic wypytac o wszystkie detale , gwarancje rozruchowa i szukac sprzetu s swojej okolicy aby oderbrac osobiscie
Dlatego ja zawsze polecam kupować u sprzedawców zajmujących się sprzedażą sprzętu audio. Swój pierwszy gramofon kupiłem na allegro od takiego sprzedawcy. Mimo że gramofon przejechał pół Polski (z Wrocławia bodajże) nic mu się nie stało, a to za sprawą profesjonalnego zapakowania i zabezpieczenia go.
Awatar użytkownika
empe
Posty: 45
Rejestracja: 02 kwie 2009, 21:10
Kontakt:

Re: Nowy czy używany?

#12

Post autor: empe »

Wojtek pisze:, no chyba że ktoś w Polsce robi sobie DIY gramofon i szuka czegoś bardzo budżetowego pod "bazę".
znam kilka takich osób i własnie polskie rzeczy całkiem niezle sie do tego nadają
PISERA.COM - ONLINE RECORDS STORE
HAKOBO.PL - LIMITED EDITION SHOP
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowy czy używany?

#13

Post autor: Wojtek »

Zgadzam się z unu, warto zwracać na to uwagę. Co prawda zdarzało mi się kupować sprzęt od ludzi nie zajmujący się sprzedażą na jakąś większą skalę, ale na szczęście pakowali i wysyłali towar całkiem solidnie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
v_tex
Posty: 33
Rejestracja: 20 sty 2010, 14:06

Nowy czy używany?

#14

Post autor: v_tex »

Jeżeli chodzi o mnie to dopiero co zacząłem zabawę z czarnymi płytami. Specjalnie na tę potrzebę zakupiłem gramofon na allegro. Używany, bo nie miałem aż tyle kasy, żeby kupić nowy. Osobiście jestem bardzo z niego zadowolony. Jak na razie słucham go jedynie przez kino domowe, ale i tak jest frajda.;) Moim zdaniem osoby zaczynające zabawę w tym kierunku powinny zacząć właśnie od sprzętu używanego. Zawsze można wymienić na lepszy. Jakby się jednak ( w co osobiście nie wierze;) ) nie spodobało można sprzedać - nie będzie aż tak znaczącej straty na wartości, jak w przypadku sprzętu nowego.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nowy czy używany?

#15

Post autor: Wojtek »

v_tex pisze:nie będzie aż tak znaczącej straty na wartości, jak w przypadku sprzętu nowego.
Wręcz przeciwnie. Jeśli dobrze kupiliśmy to możemy nawet wyjść ze sprzedaży bez strat albo i z zyskiem (szczególnie jeśli minęło trochę czasu) :)

Tak jak stare płyty, stare sprzęty dla znawcy już tańsze nie będą :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ