Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Sir_Gorg
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2022, 18:29

Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#1

Post autor: Sir_Gorg »

Jako, że to mój pierwszy post, chciałbym się przywitać. Słówko o mnie - stary, głuchy, biedny miłośnik winyli z miasta Neptuna.

Kilka milionów lat temu (w czasach, gdy jeszcze rzucaliśmy kamieniami w dinozaury) nabyłem używany szmelc Pro-Ject RPM4 za jakieś śmieszne grosze (chyba 500zł, czy coś w tych okolicach) z zamiarem sprawdzenia, czy bakcyl chwyci. Chwycił. Jako posiadacz niekoniecznie dwóch lewych kończyn górnych poddałem szmelca tuningowi z nikłą nadzieją zrobienia Mercedesa z Zaporożca. Z oryginału zostało ramię (tandetne) i silnik. Na stalowej ramie krzyżowej podpartej na solidnych wałkach fi50 pojawiła się plinta ze sklejki brzozowej o grubości 60mm (4x15mm) oparta na przekładkach z sorbotanu. W miejscu montażu silnika do plinty pojawił się w plincie otwór przelotowy o średnicy 110mm w którym stanął silnik zabudowany w stalowym wałku o masie 4,5kg - całkowicie odseparowany od konstrukcji. Zamiast talerza z wióroszajsu wykonałem talerz z poliamidu PA6 - materiału antystatycznego o wysokiej stabilności cieplnej (jakoś akryl mnie nie 'jara"). Wymieniłem rolkę napędową i pasek na zestaw tuningowy (okrągły pasek). Łączna masa osiągnęła przyzwoite 19kg. Mimo niedostatków konstrukcji (żenująco słabe ramię i słabe łożyskowanie talerza) Mercorożec zagrał zdecydowanie lepiej od oryginału. Wygląda toto jak na zdjęciu. Ale - jak to mówią - lepsze jest wrogiem dobrego (o ile mój bugaj w ogóle da się nazwać dobrym).
!mini100_4829.JPG
Poszukuję teraz betoniarki vintage w granicach 10.000 cebulionów. Nowy sprzęt mnie nie przekonuje - najczęściej w tej kwocie jest to sprzęt znacznie przewartościowany, a sprzęt naprawdę wysokiej klasy jest w zasadzie poza moim zasięgiem, bo wchodzimy na pułapy powyżej 20 tysięcy (samo ramię 6-8 tysięcy). Ryję w poszukiwaniu informacji już dość długo i w oparciu o opinie z wielu forów polskich i zagranicznych krystalizuje się idea zakupu Yamaha GT2000L. Ponieważ jednak w tej chwili reszta posiadanych gratów należy w większości do klasy LoFi (ewentualnie junk-level), nie wiem, czy będzie sens zakupu takiego gramofonu. Aktualnie posiadam do dyspozycji:

kolumny Dynavoice Definition DF-6
słuchawki Beyerdynamic DT880 Pro
wzmacniacz lampowy Elekit TU8200R
wzmacniacz Pioneer A400X
przedwzmacniacz/wzmacniacz słuchawkowy Douk Audio T4 Plus (to ten junk)

Czy jest jeszcze jakiś sprzęt w granicach kwoty podanej wcześniej, który moglibyście z czystym sumieniem polecić? "Yamahama" z Japonii będzie kosztować (bez podatków) jakieś 12 tysięcy... Nie planuję użycia wkładek MC - koszt oraz sposób utylizacji (niewymienna igła) oraz wrodzona głuchota są przeciwwskazaniami do zastosowania takowej. Myślę, że Ortofon 2M Bronze lub Black będzie OK. Sporo dobrego mówią o Thorensach 320, 318 czy 146 (a i cena znacząco niższa - nawet egzemplarzy wybajerowanych po renowacjach), w zasięgu byłyby niektóre Pioneery (np. PL50L, PL70), Luxmany, Kenwoody (KP700, KP990), Sansui, JVC (Victor QL-A7) czy Denon.

Mogę liczyć na jakieś podpowiedzi? Chwilowo rozważam któryś z tych modeli:

Pioneer PL50L
Pioneer PL70L
Denon DP60
Denon DP47
Yamaha PF800
Yamaha GT750
Yamaha GT2000 (first choice, ale przekracza budżet)
JVC QL-A75
Technics SL1000
Kenwood KD990
Linn Sondek LP12
Thorens 320/318

Nie muszę koniecznie "dociągać" do tych magicznych 10 tysięcy - może być i mniej, byle dobrze ;) Aha - chyba dość istotny jest rodzaj słuchanej muzyki. Niestety dla prostoty wyboru jest dość szeroko - rock (Queen, ZZ Top, Dire Straits i podobne), elektroniczna, ambient i pokrewne (J.M.Jarre,Kitaro, Vangelis, Andreas Vollenweider, Mike Oldfield, Kraftwerk, Enigma, Era, Deep Forest, Safri Duo) czy nawet pop i pop-rock (banda Jacksonów, UB40, Level42, Yello, Yazoo, Phil Collins) oraz klasyczna (Grieg, Vivaldi, Paganini, Czajkowski, Pavarotti z kumplami).

Się rozpisałem, przepraszam i z góry dziękuję za porady od fachowców z forum.
Kobiety są jak baseny. Ich utrzymanie jest absurdalnie drogie w porównaniu do czasu, który spędzasz w środku.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2636
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#2

Post autor: Bacek »

Jak dla mnie w systemie odtwarzania audio najważniejsze są przedwszystkim kolumny głośnikowe i dla jak najlepszego efektu gross budżetu powinno pójść w nie. Z drugiej strony kiedy już mówimy o gramofonach to ten koniec jest też ważny, choć nie jest ważniejszy od jakości samych płyt, bo bez nich genialny gramofon z genialną wkładką zagra jak budżetówka.

Wymieniłeś sporo dobrych gramofonów. Na każdym z nich można uzyskać dobre efekty i pewnie większe różnice będą wynikać z klasy zastosowanej wkładki niż z samego gramofonu.

Ale mimo wszystko kupno gramofonu oprócz tego można traktować też jako inwestycję. Nawet kupując GT2000L w dłuższej perspektywie na pewno na nim nie stracisz, prędzej zyskasz gdyby za jakiś czas jednak Ci się znudził. Także ciężko tu o jakaś konkretną radę, Ty sam musisz sobie odpowiedzieć czego oczekujesz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10503
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#3

Post autor: Myszor »

Sir_Gorg pisze:
15 mar 2022, 16:20
Łączna masa osiągnęła przyzwoite 19kg.
No i super. Jeden z problemów tanich projectów to właśnie przenoszenie drgań.
Napracowałeś się mocno nad tą plintą. Jestem pod wrażeniem. Mogłeś pokusić się od razu o dobre ramię.
Generalnie zgadzam się z Backiem. Kolumny, wzmacniacz, przedwzmacniacz, wkładka i tłoczenia płyt bardziej ważą na dźwięku niż sam drapak (co nie znaczy że nie jest ważny bo od pewnego momentu wszystko robi się ważne).
Aha, na forum jest jeden z twoich faworytów do wzięcia:
viewtopic.php?f=59&t=18509
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1735
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#4

Post autor: winylowy_luke »

Jakiej wkładki używasz na obecnym gramofonie? 2m Red??
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Sir_Gorg
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2022, 18:29

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#5

Post autor: Sir_Gorg »

Niestety, 2MRed. Myślałem nad podmianą na bronze albo black, ale przy tym ramieniu nie wiem, czy jest sens. No, może blue tak.
Kobiety są jak baseny. Ich utrzymanie jest absurdalnie drogie w porównaniu do czasu, który spędzasz w środku.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1735
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#6

Post autor: winylowy_luke »

Sir_Gorg pisze:
17 mar 2022, 16:09
Niestety, 2MRed.
Eee czyli całe swoje doświadczenie z brzmieniem twojego zestawu opierasz na 2m Red? Słabo.
Myślę, że zdziwił byś się jakbyś powiesił coś porządnego 8-)
2M Red to najniższa półka wkładek - zupełna budżetówka - odstaje to mocno od Twojego gramofonu po tych wszystkich modyfikacjach...
Sir_Gorg pisze:
17 mar 2022, 16:09
Myślałem nad podmianą na bronze albo black, ale przy tym ramieniu nie wiem, czy jest sens. No, może blue tak.
A dlaczego tylko Ortofona wkładki rozważasz?
Słyszałem na tym ramieniu Nagaokę MP-200 - grało to doskonale.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Sir_Gorg
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2022, 18:29

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#7

Post autor: Sir_Gorg »

Noo, powiedzmy, że2M Red to jednak ta jedna z lepszych z tych najgorszych :D Są gorsze. Na razie wydatek 2,5k zeta na wkładkę jest poza moim zasięgiem - a tyle kosztuje wspomniana Nagaoka. Na razie testowo wpakuję do wkładki igłę od Blue i porównam. Jak usłyszę różnicę,zastanowię się nad czymś lepszym (czytaj droższym). Pisałem, że jestem biedny :lol:
Kobiety są jak baseny. Ich utrzymanie jest absurdalnie drogie w porównaniu do czasu, który spędzasz w środku.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1735
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#8

Post autor: winylowy_luke »

Sir_Gorg pisze:
17 mar 2022, 20:00
Noo, powiedzmy, że2M Red to jednak ta jedna z lepszych z tych najgorszych Są gorsze. Na razie wydatek 2,5k zeta na wkładkę jest poza moim zasięgiem - a tyle kosztuje wspomniana Nagaoka. Na razie testowo wpakuję do wkładki igłę od Blue i porównam. Jak usłyszę różnicę,zastanowię się nad czymś lepszym (czytaj droższym).
Spoko to był tylko przykład, możliwości masz mnóstwo.
Sir_Gorg pisze:
17 mar 2022, 20:00
Pisałem, że jestem biedny
Sir_Gorg pisze:
15 mar 2022, 16:20
Poszukuję teraz betoniarki vintage w granicach 10.000 cebulionów.
To jak to w końcu jest? 10k możesz mieć na drapaka a MP-200 za droga? :think:
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#9

Post autor: Wojtek »

Sir_Gorg pisze:
17 mar 2022, 20:00
Pisałem, że jestem biedny
Biedny który chyba lubi palić pieniądze skoro chcesz wyłożyć na igłę Blue :morda:

To jest osobny temat ale na prawdę można niezłe wycieczki krajoznawcze porobić nie tracąc zbytnio pieniędzy jeśli chce się popróbować różnych wkładek.

Używana MP-110 jest do dostania poniżej 500 złotych aktualnie, a to nawet mniej niż koszt igły Blue.
Używana MP-200 też mi mignęła dzisiaj na olx bodajże.

Poza tym, jak już zostało powiedziane - inna wkładka Tobie więcej wniesie niż drapak za 10k. Nawet taka tańsza.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sir_Gorg
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2022, 18:29

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#10

Post autor: Sir_Gorg »

Wyjaśnię przedmówcom. Primo - nie mam 10 tysięcy ;) Chcę na spokojnie zdecydować, co kupić, a potem będzie zbiórka złomu. Jeśli Yamahama, to pewnie będę zbierał kasę półtora roku :( Co do 2M Blue - już wiem, że Ortofon tu nie jest lubiany, ale nie do końca rozumiem, dlaczego. Ale skoro radzicie MP110, to pójdę w tym kierunku. Na dzisiaj MP200 odpada, mam inne wydatki na głowie w tym roku. Potem pomyślę o MP200 i jeśli zagra z tym przebudowanym bugajem, to może go zostawię, kto wie.
Kobiety są jak baseny. Ich utrzymanie jest absurdalnie drogie w porównaniu do czasu, który spędzasz w środku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41824
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#11

Post autor: Wojtek »

Sir_Gorg pisze:
18 mar 2022, 17:42
Primo - nie mam 10 tysięcy ;)
Czyli kolejny post "koncert życzeń/jak wygram w totka to..." :morda:
Sir_Gorg pisze:
18 mar 2022, 17:42
Co do 2M Blue - już wiem, że Ortofon tu nie jest lubiany, ale nie do końca rozumiem, dlaczego.
Nielubiany to może zbyt mocne słowo. Powiedzmy że przewartościowany? Chodzi o serię 2M konkretnie.
OM to inna historia. Podobnie jak starsze Ortofony czy wkładki MC.

Mając MP-110 w garści możesz zrobić mix w formie montażu igły JNP-200. Igły do Nagaoki MP są względnie tanie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Sir_Gorg
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2022, 18:29

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#12

Post autor: Sir_Gorg »

Miło mi niezmiernie za perfekcyjną ocenę mojego podejścia do planowania jako "koncertu życzeń". Nie każdy sra pieniędzmi i niektórzy muszą planować wydatki z dużym wyprzedzeniem. Rok się jeszcze dobrze nie zaczął a musiałem kupić samochód (stary się rozpadł). hybrydową pompę insulinową dla syna (18 tysięcy, jakby ktoś pytał) i nowy komputer do pracy. Czy te wyjaśnienia satysfakcjonują Pana w kwestii chwilowego braku środków na zaspokojenie mojej muzycznej fanaberii już-natychmiast? :x
Kobiety są jak baseny. Ich utrzymanie jest absurdalnie drogie w porównaniu do czasu, który spędzasz w środku.
amiku
Posty: 128
Rejestracja: 22 maja 2017, 11:57
Gramofon: Yamaha GT-2000
Lokalizacja: Legnica

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#13

Post autor: amiku »

Sir_Gorg pisze:
15 mar 2022, 16:20
Poszukuję teraz betoniarki vintage w granicach 10.000 cebulionów
...nie bardzo rozumiem, po co zakładasz temat, otrzymujesz odpowiedzi a tak naprawdę to stwierdzasz, że masz inne wydatki. Szanuję to, lecz w takim przypadku wątek bez sensu...
Yamaha GT-2000, Sony PS-X4, Technics SL-1500C, EPC-205C mk3, AT33PTG/2, DL-103R, Ortofon Rondo Blue, ANK L3 Top by Misse, MaCaBRiaa, NUDAmini, Ortofon VERTO, Unison Unico Due, Denon PMA-1510AE, Shanling ET3, Opera Grand Mezza, Monitor Audio Bronze 6
Sir_Gorg
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2022, 18:29

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#14

Post autor: Sir_Gorg »

Twoim zdaniem bez sensu. Moim sens ma - będę mógł wybrać/podjąć decyzję i zaplanować wydatki/oszczędności. Uwierz, nie wszyscy podejmują decyzję i 10 minut później dokonują zakupu. A vintage jest teraz i będzie za rok. A tak wiem, czy muszę mieć 4, 6 czy 12 tysięcy na zakup. Napisałem "poszukuję teraz betoniarki" niekoniecznie oznacza "chcę teraz kupić", prawda?
Kobiety są jak baseny. Ich utrzymanie jest absurdalnie drogie w porównaniu do czasu, który spędzasz w środku.
amiku
Posty: 128
Rejestracja: 22 maja 2017, 11:57
Gramofon: Yamaha GT-2000
Lokalizacja: Legnica

Re: Betoniarka vintage do 10 000 cebulionów

#15

Post autor: amiku »

Tyle tylko, że za rok, półtora za 10 tys. będzie można kupić co najwyżej ramię do np takiego GT2000, w tym sensie w tej chwili temat nie nadaje się do dalszego ciągu…
Yamaha GT-2000, Sony PS-X4, Technics SL-1500C, EPC-205C mk3, AT33PTG/2, DL-103R, Ortofon Rondo Blue, ANK L3 Top by Misse, MaCaBRiaa, NUDAmini, Ortofon VERTO, Unison Unico Due, Denon PMA-1510AE, Shanling ET3, Opera Grand Mezza, Monitor Audio Bronze 6
ODPOWIEDZ