Zakup technicsa. Jaki wybrać?

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
spyderr
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2012, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#1

Post autor: spyderr »

Kochani,
bardzo pomogliście mi w wyborze amplitunera i głośników - Technicsa Sa-400 i Telefunkenów TLX-11 (jeszcze raz dzięki Wojtek!)
Zestaw gra naprawde bardzo fajnie, czysto - aż chce się słuchać. No i wygląda mega :)
Obrazek

Przyszedł zatem czas, żeby dobrać do tego zestawu gramofon. Chciałbym kupić coś technicsa, do 350 zł. Wybór jest jednak spory w tej cenie, a niektóre modele bardzo do siebie podobne.
Co warto kupic?

czy np TECHNICS SL-BD20 to dobry wybór?
http://allegro.pl/technics-sl-bd20-soli ... 71678.html

Czy warto dołożyć np do TECHNICS SL-B3?
http://allegro.pl/technics-sl-b3-gramof ... 71929.html

Czy może coś zupełnie innego?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdr.
spyderr
Awatar użytkownika
kaczy
Posty: 54
Rejestracja: 27 lut 2012, 17:12

Re: Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#2

Post autor: kaczy »

Zbieram szczękę z podłogi... (propos amplitunera) :twisted:
DENON DP-300F (Silver)
Awatar użytkownika
spyderr
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2012, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#3

Post autor: spyderr »

kaczy pisze:Zbieram szczękę z podłogi... (propos amplitunera) :twisted:
No ma 34/35 lat a poza lekkim wygięciem blachy u góry jest w stanie *MINT* :)
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#4

Post autor: Tyrystor »

Jako posiadacz technicsa pozwolę się sobie wypowiedzieć :).

Większość gramofonów tejże firmy wiszących na alledrogo to modele z prostym ramieniem i mocowaniem T4P. Jest to rozwiązanie dość wygodne, bo odpadają problemy z regulacją (zwykle jej nie po prostu nie ma, chociaż w niektórych modelach jest), ale poważnie utrudniające wybór wkładek (poza oryginalnymi P 24/27/30/34 zostają bodajże jakieś Ortofony i Audio-Techniki), co ogranicza możliwość upgrade'u brzmienia. Najczęściej są to sprzęty z lat 80., przez co zalatują plastikiem, (SL-BD20 i podobne). :)

Co innego, jeśli chodzi o modele z ramionami typu S (mówię tylko o technicsach!) i headshellem na dwie śrubki - tutaj można dobierać wkładki i tym samym brzmienie do woli. Generalnie technicsy cieszą się dobrą opinią, taką specjalnością zakładu jest w tym wypadku wypadku napęd Direct Drive (co nie znaczy, że paskowce od Technicsa są bee). A co do porządnych modeli - za te pieniądze można upolować SL-Q3/Q2, D3/D2, B3, B2. Wszystkie podobne z wyglądu i wieku (79-80), różnią się napędem (Q - DD z kwarcem, D - zwykły DD, B - pasek) i tym, że trójki to automaty, a dwójki to półautomaty. Starszymi odpowiednikami tej serii są modele SL-220/230, 3200/3300, 5300. Sam mam SL-3210 (ta 10 na końcu oznacza, że jest czarny) i nie narzekam - obroty trzyma, mechanika działa, ustawia się łatwo. Poza tym SL-20 i SL-23 - stare, ale solidne paskowce. Proste sprzęty, (dwudziestka to manual bez kontroli obrotów), ale polecane, więc chyba są godne zaufania. I SL-1900/2000 - w sumie dobre, ale zwykle stanowczo przewartościowane, np teraz jest 1900 za 1300zł, ze 2,5 raza za drogo. :x

Zaproponowana przez ciebie B-trójka - za te pieniądze ujdzie (ciut drogo), ale OMB5 to taka sobie wkładka.
Obecnie nie widzę na allegro zbyt wielu ciekawych technicsów za rozsądne pieniądze, gdybym miał miejsce na półce, to myślałbym o SL-23 i SL-Q2. Jak już pisałem, ten pierwszy to półautomatyczny paskowiec, ten drugi to półautomat z kwarcem (czyli odpada kręcenie pitchem).

http://allegro.pl/gramofon-technics-sl- ... 93022.html

http://allegro.pl/technics-sl-q2-gramof ... 01476.html

Aha, pamiętajmy o władkach - ta Q-trójka ma jakiegoś no-name'a, a 23 ma Technicsa 270C II (większość technicsów z ramieniem S miała montowanych tą wkładkę, podobno jest dobra - nie wiem, nie mam)

Mam nadzieję, że nic nie poplątałem, pozdr. :)
Ostatnio zmieniony 04 sty 2014, 17:05 przez Tyrystor, łącznie zmieniany 2 razy.
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
Awatar użytkownika
spyderr
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2012, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#5

Post autor: spyderr »

Tyrystor - wielkie dzięki za kompendium wiedzy o Technicsie :)

Musze usiąść na spokojnie w weekend i ogarnąć temat, bo informacji do przetworzenia jest sporo :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#6

Post autor: Wojtek »

Parę uwag z mojej strony:
Tyrystor pisze:3200/3300, 5300
To nie były odpowiedniki z tej samej serii co 220/230 czy późniejsze B/D/Q2/3 :)
Tyrystor pisze:(ta 10 na końcu oznacza, że jest czarny)
To dotyczy każdego czterocyfrowego gramofonu Technicsa.
Tyrystor pisze:Proste sprzęty, (dwudziestka to manual bez kontroli obrotów)
Układ stabilizacji obrotów mimo wszystko występuje w SL-2x.
Tyrystor pisze:I SL-1900/2000 - zwykle stanowczo przewartościowane, np teraz jest 1900 za 1300zł, ze 2,5 raza za drogo. :x
Zgadza się, choć czasami trafiają się w normalniejszych cenach. Sprzedawcy może myślą, że mają one coś wspólnego z legendarnym SL-1200 :)
Tyrystor pisze:ten drugi to półautomat z kwarcem (czyli odpada kręcenie pitchem)
Kwarcowy układ stabilizacji nie wyklucza możliwość regulacji pitch, aczkolwiek akurat w tej serii Technicsów, różnica między SL-Dx, a SL-Qx jest m.in. taka, że te z kwarcem nie mają pokrętła pitch.


Z oryginalnej selekcji to SL-B3. Ortofon OM5 aż taki zły nie jest, na początkową wkładkę wystarczy.
Jest to zarazem jedyny pełny automat :)

Dalej mamy półautomatyczne SL-Q2 i SL-23, gdzie ten pierwszy góruje pod względem napędu, ale faktycznie przydałoby się u niego wymienić wkładkę tuż po zakupie.

Jedyne co martwi to to, że sprzedawca ten ma aktualnie wystawione 2 egzemplarze SL-Q2 po tej samej dość atrakcyjnej cenie, a mimo to nie chcą one mu "zejść" już od jakiegoś czasu. Tak jakby było coś na rzeczy...

Oprócz tego mamy jeszcze:

SL-D2 (z wkładką Technicsa)
http://allegro.pl/technics-sl-d2-gwaran ... 80234.html

SL-D3 (licytacja, trochę osób się bije)
http://allegro.pl/technics-sl-d3-xg-gra ... 42253.html

Panasonic SL-H401 (coś jak D3, ale nie do końca, tani bo to Technics bez logo Technics ;) )
http://allegro.pl/panasonic-sl-h401-tec ... 87417.html
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Tyrystor
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2011, 16:44
Gramofon: SL-1410mk2
Lokalizacja: Lüben in Niederschlesien

Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#7

Post autor: Tyrystor »

Wojtek pisze:Parę uwag z mojej strony:
Tyrystor pisze:(ta 10 na końcu oznacza, że jest czarny)
To dotyczy każdego czterocyfrowego gramofonu Technicsa.
Tak tak, wiem.
Tyrystor pisze:3200/3300, 5300
To nie były odpowiedniki z tej samej serii co 220/230 czy późniejsze B/D/Q2/3 :)
Tyrystor pisze:Proste sprzęty, (dwudziestka to manual bez kontroli obrotów)
Układ stabilizacji obrotów mimo wszystko występuje w SL-2x.
Bez bicia przyznaję się do błędów, pisałem "na rozum", dobrze, że Wojtek mnie poprawił. :)
Zestaw L1: Technics SL-1410mk2 + Shure M95HE + Denon PMA-777 + Telefunken TLX
Zestaw L2: Aiwa AD-F810 + Nakamichi OMS-2E + JVC AX-555 + Canton GLE40
Awatar użytkownika
spyderr
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2012, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#8

Post autor: spyderr »

SL-D2 wydaje się optymalny - wystarczająca ilość ficzerów i dobra cena :)

Mam jeszcze do Was pytanie: jak podłączyłem stary gramofon JVC to zanim umarł (grał z 3 min :D) było baardzo cicho. Czy to znaczy, że ten mój ampli SA-400 nie ma przedwzmacniacza i muszę się jeszcze w takowy zaopatrzyć?

Druga kwestia to kompatybilność wielkości, że tak powiem - mój amplituner jest bardzo krótki - ma raptem 30 cm głębokości - a wszystkie gramofony ok 37 - 40 cm z tego co widzę.
Model SL-BD20 jest o tyle sprytnie pomyślany, że tylne nóżki ma odsunięte pare centymetrów od krawędzi, taki SL - D2 - ma nóżki przy samych krawędziach a gramofon powinien raczej stać idealnie prosto - ktoś miał może podobny problem i wpadł na jakieś sensowne rozwiązanie? :)
Awatar użytkownika
kaczy
Posty: 54
Rejestracja: 27 lut 2012, 17:12

Re: Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#9

Post autor: kaczy »

spyderr pisze:Mam jeszcze do Was pytanie: jak podłączyłem stary gramofon JVC to zanim umarł (grał z 3 min :D) było baardzo cicho. Czy to znaczy, że ten mój ampli SA-400 nie ma przedwzmacniacza i muszę się jeszcze w takowy zaopatrzyć?
Jeśli Twój amplituner nie ma wejścia z napisem "Phono" (a z tego co widzę chyba nie ma) to tak - czeka Cię dodatkowy zakup przedwzmacniacza gramofonowego (aczkolwiek - niech ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie jeśli się mylę).
spyderr pisze: Druga kwestia to kompatybilność wielkości, że tak powiem - mój amplituner jest bardzo krótki - ma raptem 30 cm głębokości - a wszystkie gramofony ok 37 - 40 cm z tego co widzę.
Model SL-BD20 jest o tyle sprytnie pomyślany, że tylne nóżki ma odsunięte pare centymetrów od krawędzi, taki SL - D2 - ma nóżki przy samych krawędziach a gramofon powinien raczej stać idealnie prosto - ktoś miał może podobny problem i wpadł na jakieś sensowne rozwiązanie? :)
Znam to - też mi się tak kiedyś marzyło mieć zestawik DENONa: gramofon (DP-300F) + wzmak (PMA-510AE) postawione jedno na drugim. Wzmaka się jeszcze nie dorobiłem, ale google już skutecznie wyleczyło mnie z tego pomysłu (patrząc na wymiary obu urządzeń). Jedynym sensownym rozwiązaniem jest... odpowiednia szafka na sprzęt :)
DENON DP-300F (Silver)
Awatar użytkownika
spyderr
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2012, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#10

Post autor: spyderr »

kaczy pisze: Jeśli Twój amplituner nie ma wejścia z napisem "Phono" (a z tego co widzę chyba nie ma) to tak - czeka Cię dodatkowy zakup przedwzmacniacza gramofonowego (aczkolwiek - niech ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie jeśli się mylę).
Ma i wejście i ustawienie a tu http://www.classic-audio.com/technics-sa400-p-285.html piszą, że preamplifier jest obecny, więc to mogłabyć tylko kwestia wadliwego JVC. (?)
kaczy pisze:Znam to - też mi się tak kiedyś marzyło mieć zestawik DENONa: gramofon (DP-300F) + wzmak (PMA-510AE) postawione jedno na drugim. Wzmaka się jeszcze nie dorobiłem, ale google już skutecznie wyleczyło mnie z tego pomysłu (patrząc na wymiary obu urządzeń). Jedynym sensownym rozwiązaniem jest... odpowiednia szafka na sprzęt
To mnie nie pocieszyłeś ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#11

Post autor: Wojtek »

kaczy pisze:Jeśli Twój amplituner nie ma wejścia z napisem "Phono" (a z tego co widzę chyba nie ma)
Oczy chyba gdzieś wyfrunęły na chwilę :)

Technics SA-400 ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy (byłoby śmiesznie, jakby nie miał) i nie wiem dlaczego niezidentyfikowany JVC przez 3 minuty grał bardzo cicho, o ile był podłączony pod wejście Phono.
Z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że gramofon jako źródło, mimo przedwzmacniacza gramofonowego, z reguły i tak jest bardziej cichy niż inne źródło z wyjściem liniowym (ale nie jest to duża różnica, jeśli wszystko jest OK).
spyderr pisze:Druga kwestia to kompatybilność wielkości, że tak powiem - mój amplituner jest bardzo krótki - ma raptem 30 cm głębokości - a wszystkie gramofony ok 37 - 40 cm z tego co widzę.
Model SL-BD20 jest o tyle sprytnie pomyślany, że tylne nóżki ma odsunięte pare centymetrów od krawędzi, taki SL - D2 - ma nóżki przy samych krawędziach a gramofon powinien raczej stać idealnie prosto - ktoś miał może podobny problem i wpadł na jakieś sensowne rozwiązanie? :)
Gramofon obok amplitunera, a nie na nim.
Szafka na sprzęt.
Kawał dechy na amplituner? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kaczy
Posty: 54
Rejestracja: 27 lut 2012, 17:12

Re: Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#12

Post autor: kaczy »

Wojtek pisze:Oczy chyba gdzieś wyfrunęły na chwilę :)
Faktycznie jest gała/przełącznik z napisem "Phono" na zdjęciu... nie mogłem tego rano "wypaczyć" :oops:
Amplituner musi mieć jakąś wentylację, więc kawał dechy położony na niego to kiepski pomysł (gramofon stałby przynajmniej na nóżkach).
DENON DP-300F (Silver)
Awatar użytkownika
spyderr
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2012, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#13

Post autor: spyderr »

Wojtek pisze:Technics SA-400 ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy (byłoby śmiesznie, jakby nie miał) i nie wiem dlaczego niezidentyfikowany JVC przez 3 minuty grał bardzo cicho, o ile był podłączony pod wejście Phono.
Z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że gramofon jako źródło, mimo przedwzmacniacza gramofonowego, z reguły i tak jest bardziej cichy niż inne źródło z wyjściem liniowym (ale nie jest to duża różnica, jeśli wszystko jest OK).
No może ten JVC był jakiś lewy - nie ma co roztrząsać ;)
spyderr pisze:Kawał dechy na amplituner?
heh myślałem o tym, ale wtedy pewnie się amplituner przegrzeje ;)
No nic, coś wymyślę. Będe polował na SL-D2. Dzięki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#14

Post autor: Wojtek »

kaczy pisze:Amplituner musi mieć jakąś wentylację, więc kawał dechy położony na niego to kiepski pomysł (gramofon stałby przynajmniej na nóżkach).
To oczywiste. Nie sądziłem, że "kawał dechy" odbierzecie dosłownie :)
Dla mniej domyślnych mogę się poprawić: kawał dechy z dziurą na wentylację :D

Może też być, uwaga uwaga, kawał dechy... na nóżkach (sic!) stojących na amplitunerze!
Ale jestem pomysłowo-genialny dzisiaj :) No no. Cyrk na kółkach.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
spyderr
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2012, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup technicsa. Jaki wybrać?

#15

Post autor: spyderr »

Wojtek pisze:Może też być, uwaga uwaga, kawał dechy... na nóżkach (sic!) stojących na amplitunerze!
Ale jestem pomysłowo-genialny dzisiaj No no. Cyrk na kółkach.
To akurat całkiem niegłupi pomysł :D
ODPOWIEDZ