Gramofon do 1500 zł

Tematy związane z zakupami gramofonowymi
piotrek
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2011, 23:04

Re: Gramofon do 1500 zł

#16

Post autor: piotrek »

Wizualnie gramofon mi się podoba, ale za tą cenę (biorąc pod uwagę, że jest to gramofon używany) wolałbym zakupić nowy Pro-Ject RPM 5.1 (na który mnie nie stać) :P
Jeśli chodzi o moje poszukiwania to przeglądam oferty dostępne na allegro i mam jeszcze większy mętlik w głowie niż na początku...
Kolejny problem jaki pojawił się na mojej drodze to konieczność dokupienia sprzętu (min. głośników).
Nie wiem również na jakie głośniki warto zwrócić uwagę i do jakiej kwoty musiałbym obciąć budżet przeznaczony na gramofon (max na wszystko to 1800 zł).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon do 1500 zł

#17

Post autor: Wojtek »

Powiem wprost, cena tego Luxmana to jakiś żart, tak więc nie warto sobie nim zaprzątać głowy ;)

piotrek:
To wszystko z listy jednak śmierdzi czy jak?
Dodatkowo, nadal nie wiem co miałeś na myśli pisząc wcześniej o "gramofonach z ramieniem tangencjalnym", bo to zabrzmiało tak jakbyś odwoływał się do selekcji, ale tam żadnych tangentów nie ma :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Gramofon do 1500 zł

#18

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Dodatkowo, nadal nie wiem co miałeś na myśli pisząc wcześniej o "gramofonach z ramieniem tangencjalnym"
Mr Wojtek!
stronę wcześniej wspomniałem o "tagencjalneym" BO :oops: : "piotrek" napisał, że nie- temat tagencjalnych w tym tenacie -zamnknięty :oops: (w tym momencie) :)
piotrek
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2011, 23:04

Re: Gramofon do 1500 zł

#19

Post autor: piotrek »

Wojtek pisze: piotrek:
To wszystko z listy jednak śmierdzi czy jak?
Dodatkowo, nadal nie wiem co miałeś na myśli pisząc wcześniej o "gramofonach z ramieniem tangencjalnym", bo to zabrzmiało tak jakbyś odwoływał się do selekcji, ale tam żadnych tangentów nie ma :)
Nie śmierdzi :)
Z tej całej listy, najbardziej podobają mi gramofony Technics i Sony.
Co do "gramofonów z ramieniem tangencjalnym" - moje wątpliwości wynikały z błędnym zrozumieniem pojęcia ramię tangencjalne :P
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Gramofon do 1500 zł

#20

Post autor: ahaja »

Za taką kwotę unikałbym 'plastików'.

Poszperaj na ebay.de za Thorensem TD318 z ramieniem TP21. Doskonały napęd, świetne ramię, umożliwiające zamontowanie wkładek - podatność.
Prosta budowa, dostęp części w rozsądnych kwotach za tym przemawia. Zakup o tyle bezpieczny, że zawsze jest to do odsprzedania i traci się mało albo wcale - czego nie mozna powiedzieć o żadnym gramofonie ze sklepu.
Jakościowo to klasa nowych z przedziału 6-8kzł.
Zdjęcia po odrestaurowaniu moja 318tki: https://picasaweb.google.com/1154538399 ... ORENSTD318

TD320 - subplatter metalowy.
TD321 - sprzedawane były bez ramienia jako sam napęd - kupujący sam decydował jakie sobie tam wsadzi.

DD:
Technics 1210 - fajny sprzęt, solidnie zbudowany. Tutaj nie ma jednak pewności jak był użytkowany (dom czy dj) ... i może wymagać znacznej inwestycji.

Kenwood KD770, KD990 - jedne z najlepszych , dostępnych direct drive. Umozliwia świetny upgrade. Nie były używane do dj zatem bezpieczniejszy zakup.
Co można z nim zrobić: https://picasaweb.google.com/1154538399 ... nwoodKD990

JVC bym unikał. Nietypowe ramiona zintegrowane z napędem. Napędy sterowane z kości robionych TYLKO dla nich - zakup tego graniczy z cudem, a jak jest to za ogromne pieniądze (kilkaset $ !!).

Taniej:
Ciekawy jest Telefunken s500 lub s600. Sam taki posiadam między innymi. Ma doskonałe ramię Ortofona, dość ciężkie. Fajnie na nim grają wkładki MC. Jak się załozy lekki headshell to z powodzeniem można zawiesić tam podatną wkładkę MM.
Project Perspex się przy nim 'wykłada'.
Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to czy pod rurką przy gnieździe headshella są śrubki mocujące. Ważne jest to o tyle, ze ułatwia w razie czego wymianę okablowania w ramieniu. Jeśli ich nie ma to oznacza, że gniazdo jest wklejane ... wtedy bieda i robota dla tego co matkę i ojca zabił.
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Gramofon do 1500 zł

#21

Post autor: Sindsoron »

ahaja pisze:DD:
Technics 1210 - fajny sprzęt, solidnie zbudowany. Tutaj nie ma jednak pewności jak był użytkowany (dom czy dj) ... i może wymagać znacznej inwestycji.
po co wchodzić w manualną 12x0 (zakładam że piszesz o MkII) skoro za podobne pieniądze (a nawet taniej) można dorwać SL-13x0/14x0/16x0/17x0, a co do których można mieć pewność że nie były używane przez żadnego DJ'a :3

Ja bym się rozejrzał za Denonami (choćby tymi które wcześniej Wojtek podał), bo taki DP-47F to naprawdę ładny gramofon DD z górnej półki

Warto też się rozejrzeć za Pioneerem PL-570 i PLC-590 bo to były dwa najwyższe modele Pioneera pod koniec lat '70
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon do 1500 zł

#22

Post autor: Wojtek »

piotrek pisze:Z tej całej listy, najbardziej podobają mi gramofony Technics i Sony.
Ale jednak z tego co rozumiem nadal nic nie wybrałeś?

ahaja:
W działach zakupowych zazwyczaj podajemy dostępne oferty sprzedaży, a nie rady typu "rozglądaj się za".
ahaja pisze:Zakup o tyle bezpieczny, że zawsze jest to do odsprzedania i traci się mało albo wcale
Dotyczy to praktycznie każdego dobrego, starszego gramofonu.

A co do wzmianki o Kenwoodach to chyba za bardzo się rozkręciłeś jak na wątek co ma w tytule "do 1500 zł"
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Gramofon do 1500 zł

#23

Post autor: ahaja »

Można wziąć starsze serie Technicsa. 1210 jest lepsza, dlatego o niej napisałem.
To, że nie ma automatyki to plus dla dźwięku.

Denony DD mają te same kłopoty co JVC - dlatego ich dużo. Często na naszym a..drogo pojawiają się naprawiane przez osoby nie mające o tym pojęcia. Jeśli ktoś ma pojęcie to sobie poradzi, jeśli nie to kłopot duży.
Pewną niefrasobliwością jest polecanie komuś gramofonu takiego a nie innego dlatego że jest ładny.

Wymienione przeze mnie modele są poszukiwane, dlatego się sprzedadzą łatwo.
To nie jest tak, że to co starsze zawsze musi być dobre.

Wspomniałem o Kenie bo mam 2 kolegów którzy takie trafili ponizej tej kwoty.

Ale ... skoro w kwocie 1800 ma się zmieścić napęd i kolumny to zdecydowanie kolega musi szukać czegoś tańszego.

Ps.
Nie miałem ale dużo dobrego czytałem o AT: AUDIO TECHNICA AT-LP 120
Kolumny: Tannoy M2, MX2, M3, MX3 albo nowe polskie - http://www.highfidelity.pl/@main-963&lang=
piotrek
Posty: 7
Rejestracja: 30 wrz 2011, 23:04

Gramofon do 1500 zł

#24

Post autor: piotrek »

Na chwilę obecną najbardziej przemawia do mnie gramofon Technics SL-1500 (ten sam model widziałem na ebayu w niższej cenie, jednak wysyłka jest z USA...)
http://allegro.pl/audiofilski-technics- ... 92101.html

Nie wiem tylko czy lepszy będzie automat czy manual?
Chyba, że macie jeszcze jakieś propozycje przed ostatecznym zakupem :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon do 1500 zł

#25

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Denony DD mają te same kłopoty co JVC - dlatego ich dużo.
Śmieszny pogląd. Ogółem biorąc to wszystko pod uwagę to pozostaje nam raptem garstka modeli do wyboru, a prawie nic z propozycji :)
ahaja pisze:Pewną niefrasobliwością jest polecanie komuś gramofonu takiego a nie innego dlatego że jest ładny.
A kto tak robi?
ahaja pisze:Wymienione przeze mnie modele są poszukiwane, dlatego się sprzedadzą łatwo.
Tak, jednych jest dużo, bo się psują, a drugich jest dużo, bo są poszukiwane. Wsio ma sens.
ahaja pisze:To nie jest tak, że to co starsze zawsze musi być dobre.
Oczywiście. Chodzi nam jedynie o dobre stare gramofony ;)
ahaja pisze:Nie miałem ale dużo dobrego czytałem o AT: AUDIO TECHNICA AT-LP 120
To jest dopiero śmieszne biorąc pod uwagę to co wcześniej napisałeś :)

Po kolei, na razie zajmujemy się gramofonami.
piotrek pisze:Na chwilę obecną
Po 3 tygodniach od opublikowania ostatniej listy ;)
piotrek pisze:(ten sam model widziałem na ebayu w niższej cenie, jednak wysyłka jest z USA...)
Są też europejskie oddziały eBay.
piotrek pisze:Nie wiem tylko czy lepszy będzie automat czy manual?
A to już zależy od twoich preferencji. Sam wcześniej pisałeś, że bardziej przekonuje przynajmniej gramofon półautomatyczny. Teraz zmieniasz zdanie?
To powiedz, bo specjalnie unikałem gramofonów manualnych w zestawieniu (z wyjątkiem tego SL-1500), biorąc to pod uwagę.
Zapewniam, że sonicznie nie zauważysz różnicy.
piotrek pisze:Chyba, że macie jeszcze jakieś propozycje przed ostatecznym zakupem :)
Po 3 tygodniach aż tak dużo się nie zmieniło, dużo aukcji i modeli z poprzedniej listy nadal jest dostępnych (szczególnie te z zawyżoną ceną).

Pobieżnie przejrzałem Allegro i w przedziale 600-1500 złotych doszły m.in.:

Toshiba SR-370
http://allegro.pl/toshiba-sr-370-15-kg- ... 82184.html

Technics SL-1310 mk2
http://allegro.pl/gramofon-technics-sl- ... 68521.html


Ten SL-1500, który zalinkowałeś jest trochę ryzykowny pod kątem tego, że ma zamontowaną typowo DJ-ską wkładkę (tzw. długi system). Nie wiadomo czy poprzedni właściciel używał sprzętu jedynie do odsłuchu czy też do amatorskiej DJki (nadałby się, jako tańsza alternatywa do SL-1200).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Gramofon do 1500 zł

#26

Post autor: ahaja »

>Wojtek
Ja nie wiem, po co się czepiasz ...
Chłopak ma do wydania blisko 2000 zł - trzeba mieć szacunek do jego pieniędzy. To nie jest mała kwota i można a nawet trzeba ją spożytkować jak najlepiej.
To najlepiej jeden rozumie przez 'ładne', 'kiedyś drogie' etc - po wielu latach okazało się, że jest kilkanaście/dziesiąt modeli gramofonów naprawdę godnych uwagi i poszukiwanych ze względu na dobry dźwięk i brak problemów z nimi. O takich pisałem.
Rozbierałem i składałem takiego JVC zatem wiem o czym piszę. Droga przez mękę.

Wspomniał o tym kolega Sindsoron. W kwestii 'ładności'.

Jest kilka miejsc gdzie mozna poszukać informacji o cenionych modelach. Nie ze względu na cenę a jakość jaką oferują. Dlatego warto takiego czegoś szukać. Na gramofon nie można patrzeć tylko jako urządzenie, które ma talerz, ramię i plintę. Ja jestem akurat zainteresowany rozwiązaniami technicznymi , które w znaczący sposób mogą wpływać i wpływają na dźwięk. W pewnych modelach sa takie rozwiązania w innych ich nie ma.

Nie wiem co jest śmiesznego w tym, że wspomniałem o AT LP 120. Czytałem o nich, dwóch znajomych ma. Nie stać ich było na nowego 1210 więc kupili takie, zależało im na nowych gramofonach z gwarancją. Solidne napędy, ramię ma wszelkie możliwe ustawienia w tym VTA w locie. Myśleli o Projectach ale skutecznie wybiłem im to z głowy. I teraz kupują płyty, słuchają.

W codziennym użytkowaniu w zupełności wystarcza auto stop - z automatyki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon do 1500 zł

#27

Post autor: Wojtek »

ahaja:
Coraz bardziej rozumiem jaki masz światopogląd. Dość popularny można rzec, w zależności w jakim środowisku się obraca.
Wychwalanie AT LP-120 rozbawiło mnie w kontekście ganienia innych gramofonów i ograniczenia się na "kilkanaście/dziesiąt" modeli.
Dobrze, że i ty uznajesz odstępstwa :)

To tyle, wszystko jest w porządku, nie ma co się denerwować ;)
ahaja pisze:W codziennym użytkowaniu w zupełności wystarcza auto stop - z automatyki.
Kwestia indywidualnych preferencji.

piotrek:
Co sądzisz o tym SL-1310 mk2 w porównaniu z obserwowaną przez Ciebie aukcją SL-1500?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
especial4u
Posty: 8
Rejestracja: 06 gru 2016, 11:20

Re: Gramofon do 1500 zł

#28

Post autor: especial4u »

Witam, jestem nowy i amator bez gramofonu z zamiarem jego zakupu.. Jedyne co posiadam to spora ilość płyt winylowych. Posiadam wzmacniacz Pioneer a-10 i od dłuższego czasu nosze się z zamiarem zakupu gramofonu. Po przeglądaniu stron, sklepów itp. uwagę moją przykuł Reloop rp-7000 gold edition. Pytanie do Was z pomocą czy warto za taką cenę? (2000zł) czy polecacie coś innego wartego uwagi? Drugie pytanie amatora, czy rzeczywiście siła nacisku silnika do odsłuchu domowego bądź w przyszłości aby się trochę pobawić powinna graniczyć między 2,5-4,5kg/cm?

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gramofon do 1500 zł

#29

Post autor: Wojtek »

especial4u pisze: Drugie pytanie amatora, czy rzeczywiście siła nacisku silnika do odsłuchu domowego bądź w przyszłości aby się trochę pobawić powinna graniczyć między 2,5-4,5kg/cm?
Nie wiem co to "siła nacisku silnika", ale chyba chodzi Tobie o ciąg :)

Przez "trochę pobawić" rozumiesz skreczowanie? Jeśli tak to Reloop może być, niemniej pod kątem domowego odsłuchu są lepsze gramofony do nabycia w tej cenie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofon do 1500 zł

#30

Post autor: darkman »

No tylko kolego Relipa dostaniesz już za
999(RP4000M!) obecnie nowego.
RP-7000 za 1570
RP-2000M za 760
RP-1000M za 650
wszystko nowe, prosto od krowy i bez cudów. Jeśli potrzebujesz do djnapieranki to krótka pika:
http://winyle.pl/127-gramofony-reloop
być może jeszcze gdzieś są inne propo, ale ja lubię zaglądam tu bo lubię :mrgreen:
ODPOWIEDZ