Kolumny wintydżytsu u Myszora

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1141

Post autor: Myszor »

Arkadyo pisze:
21 lip 2022, 11:48
Przy zwrotnicy pasywnej jednak przebieg impedancji i fazy trzeba uwzględnić i pare parametrów TS
Podziwiam Twoją wiedzę ale ja kompletnie się na tym nie znam.
To mody które są sprawdzone i polecane. Taka zabawa głośniczkami. Efekt zajebisty.
Jak dojdę do poziomu np. acapella ion tweeter to przed zakupem na bank się doedukuję :lol:
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1142

Post autor: Bacek »

Tak wygląda symulacja Kappa 15C (czarny ślad) w porównaniu do K33 (szary ślad) w LaScali. Oczywiśnie nie można tam wsadzać woofera od czapy ale i tak to tuba dominuje to co dzieje się na wyjściu. Eminence bardziej parametrami przypomina Klipschowy woofer K43 który tez pakowali do LaScali w wersji industrial.
post-20774-0-90140000-1397695986_thumb.jpg
post-20774-0-90140000-1397695986_thumb.jpg (9.29 KiB) Przejrzano 925 razy
Większa dyskusja na temat w tym wątku
https://community.klipsch.com/index.php ... nly-22098/
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1143

Post autor: Myszor »

Ciebie Bacek też podziwiam :)
Ten wykresik pokazuje to co słyszę. Jest soczyściej i piękniej szczególnie na perkusji i guitarsach.
Może dlatego źe to głośniczek guitarsowy 8-)
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1144

Post autor: Arkadyo »

Przejrzałem na szybkiego temat na forum klipsia i specyficzny ten klakson na basie. Himalaj taki na wysokim basie że ho ho. Teraz wiem dlaczego pchają w niego głośniki o tak mocnym napędzie i niskim qts. Wyższe qtc układu zabiłoby chyba dudnieniem :D. Muszę kiedyś posłuchać lascali i na własne uszy się przekonać czy ten minimalny xmax dla basu rekompensuje taką ekwilibrystkę obudowową :P No i trzeba dysponować kawałem pomieszczenia odsłuchowego.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1145

Post autor: Bacek »

Arkadyo pisze:
26 lip 2022, 09:36
No i trzeba dysponować kawałem pomieszczenia odsłuchowego.
Bez przesady, u mnie stoi na 24m2. W mniejszym mogło by być dziwnie ale to jakiś olbrzym te nie jest.

LaScala nie ma potężnego basu. U mnie 15' sub uzupełnia dolną partię, ale w sumie nie zawsze go włączam. Zależy od materiału.
Na pewno dużo lepszy dół jest z Klipschorna, no ale on jest już zauważalnie większy. Choć jak są narożniki i takie ustawienie to tak naprawdę bardziej w górę niż miejsca na podłodze zajmuje. Przy czym Klipschorn to te same drivery i tuby co LaScala. Więc jak ktoś ma LaScalę i fantazję to można go sobie wystrugać.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1146

Post autor: Arkadyo »

Bacek pisze:
26 lip 2022, 10:01

Bez przesady, u mnie stoi na 24m2. W mniejszym mogło by być dziwnie ale to jakiś olbrzym te nie jest.
Nie chodziło mi o rozmiar kolumn, że są jakieś zabójczo wielkie ale małe przecież tez nie są, natomiast bardziej miałem na myśli kierunkowość grania tub i pare metrów trzeba mieć przed nimi żeby scena się zeszła.
LaScala nie ma potężnego basu.
Nie no jasne, przy tym rozmiarze ust można zapomnieć o wykorzystaniu najdłuższych fal nawet przy efekcie ćwierćfalowym. Załamanie sprawności poza klaksonem jest zawsze znaczne a biorąc pod uwagę sprawność w klaksonie różnica ciśnień jest zbyt wielka ażeby mruczenie się przebiło przez wzmocnienie wyższego basu.
U mnie 15' sub uzupełnia dolną partię, ale w sumie nie zawsze go włączam. Zależy od materiału.
Na pewno dużo lepszy dół jest z Klipschorna, no ale on jest już zauważalnie większy. Choć jak są narożniki i takie ustawienie to tak naprawdę bardziej w górę niż miejsca na podłodze zajmuje. Przy czym Klipschorn to te same drivery i tuby co LaScala. Więc jak ktoś ma LaScalę i fantazję to można go sobie wystrugać.
Temat dobrego basu to temat rzeka. Sporo walki stoczyłem w tym zakresie i jakieś tam swoje preferencje mam dlatego też wolę rozwiązania z subwoferem niż np pełnopasmowe kolumny. Ogólnie rzecz ujmując jestem zwolennikiem dzielenia basu na dwa tj. najniższy, grany przez nisko cięty głośnik z silnym napędem do mruczenia i kolumn np. z obudową zamkniętą z qtc w okolicy 0,5 do wyższego basu i stosunkowo mocno kompensowanego baffle step. Lubię jak bas niższy i wyższy jest wypchnięty trochę do przodu w stosunku do krzywych izofonicznych. Nadaje to fajnej dynamiki zestawowi a bez tego jest trochę płasko. Odnoszę wrażenie, że lascale plus sub to jest w zasadzie podobna idea tylko przy zdecydowanie mniejszym xmax :) co jak wiadomo przełoży się na zniekształcenia nieliniowe, jednak trochę kosztem zbyt dużego podbicia okolicy 150hz.
Ciekawe jak lascale zagrałyby w dużym pomieszczeniu ustawione w samych rogach tak żeby ściany dołożyły długości klaksonowi - na ile by to poprawiło ich zejście - pewnie byłby jakiś zysk. Tylko znowu sekcja średniowysoka byłaby zapewne zbyt rozwarta i dobrze byłoby mieć ją rozłączną żeby skorygować oś odsłuchu.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1147

Post autor: Arkadyo »

Chociaż kąt rozwarcia chyba by nie podszedł
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1148

Post autor: Arkadyo »

Jeden z userów udzielajacych sie w tym watku do którego podałeś link wstawił tam swoje "ćwierć koło" jak stosunkowo duży horn ale wg niego najlepiej grajacy niskim basem ze wszystkich klaksonów. Takie coś w rogu sporego pomieszczenia miałoby szansę pozamiatać tematem.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1149

Post autor: Bacek »

Arkadyo pisze:
26 lip 2022, 11:31
Takie coś w rogu sporego pomieszczenia miałoby szansę pozamiatać tematem.
Słuchałem tego ale z samego quaterpie cudu nie było a wbrew temu co pisze twórca, podłogi zabiera to więcej w praktyce niż LaScala. Tam gdzie to stało dół był jeszcze dopalony dwoma subami tubowymi TubaHT i to to była potęga i szybkość.

A LaScala w narożniku oczywiście zyska. Ludzie nawet robili warjacje z wersją II (split, sosobn bas, osobno góra), że dół odwracali w stronę narożnika.
Ja raczej swojej nie potnę. To już lepiej wystrugać sobie KHorna.

Tu akurat wersja wtedy DIY
post-11090-1381937343076.jpg
A co do podbicja przy 150 to w LS jest tylko lekkie i wąskopasmowe w okolicy 120.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1150

Post autor: Myszor »

A co sądzicie o gadgetach typu vibb eater ?
Oczywiście nie muszą być zaraz te skórzane myszy za miliony.
Ja używam czasem worków gimnastycznych 5kg wypełnionych piaskiem.
Zasada ta sama: dociąźyć kolumnę i absorbować energię kinetyczną czyli drgania.
Załączniki
05A682E7-7989-4D4B-A791-69CE7440E72A.jpeg
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1151

Post autor: Bacek »

Czy przy Klipschach coś to da to nie wiem. Na pewno w LaScali lekkie podbarwienie i podbicie, właśnie wspomnianych 120Hz, dają boczne ścianki wylotu tuby. Z upgradów stosowanych na to są albo pogrubienie całości (kolejna warstwa sklejki na około), lub wewnętrzne rozpórki.
post-11090-13819267056106.jpg
Natomiast kładzenie czegoś na górę pewnie jakiś efekt da ale ona już taka wiotka nie jest i nawet jeśli, to akustyka pomieszczenia przykrywa to o kilka rzędów wielkości. Ale z drugiej strony, takie eksperymenty drogie nie są więc czemu nie popróbować.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10467
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1152

Post autor: Myszor »

Widziałem kity z tymi rozpórkami.
Robileś to ?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1153

Post autor: Bacek »

Ja raczej pójdę w obklejanie i fornirowanie. Mam trochę zamęczoną sklejkę w dwóch narożnikach przez kogoś kto kiepsko ją transportował.

A wersje tego różne ludzie robili. Poszukaj na from Klipscha LaScala bracing albo czegoś podobnego. A najlepiej linijka w rękę i pomierzyć u siebie.
517461874_canon001-1.thumb.jpg.04bf8e57b5e5c25706dddd2e0456bfe5.jpg
1695371808_canon004.thumb.JPG.7ee6fc32d21660bd349e2e60c61473e2.jpg
https://community.klipsch.com/index.php ... mid-brace/
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1154

Post autor: Bacek »

Volti sprzedawał, ale z przesyłką z za oceanu wyjdzie majątek, lepiej samemu wystrugać.
lsbrace5.jpg
https://www.klipschupgrades.com/lascalaupgrades3.shtml

Jak masz wątpliwości co do spasowania to wytnij formatki z grubszego papieru lub tapety i będziesz miał pogląd.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolumny wintydżytsu u Myszora

#1155

Post autor: Bacek »

Sam Klipsch też był świadomy tego problemu (na fotce jego wysokość Paul Wilbur Klipsch).
49BD074E-51C6-429D-BD4E-4862C0C78971.jpeg.7123bb6debd11994f98607678b68bf3d.jpeg
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ