Głośniki Tonsila

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Głośniki Tonsila

#76

Post autor: vinylpiotrek »

Arkadyo pisze: Napisze ci jak krowie na rowie co znaczy ze przetwornik potrafi łupać
Ja doskonale rozumiem, ale to nie jest cecha decydująca o klasie zestawu głośnikowego.
Arkadyo pisze:tym bardziej że pochłaniają mój jakby nie liczyć cenny czas
Jak twój czas jest taki cenny to sobie daruj.
Arkadyo pisze:Do tego vinylpiotrek ciągnie tą dyskusję niżej niż dno.
Ciekawe, tym bardziej, że w dużej mierze prostuję błędy merytoryczne w Twoich wypowiedziach.
Arkadyo pisze:W dupie mam czy zachód to japońskie
Na przykład strony świata to umiałem odróżniać przed pójściem do przedszkola.
Arkadyo pisze:nie miałem tu na myśli walenia przypominającego prucie bejzbolem w karton po telewizorze crt jak ty to zrozumiałeś
Wypraszam sobie, musiąłbym być z 10x głupszy od Ciebie, żeby tak rozumować.
Ale na pewno było by wszystkim łatwiej zrozumiec jakbyś posługiwał się poprawnie fachowym słownictwem, a nie żargonem i myląc pojęcia.
To bardzo utrudnia dyskusję.
Arkadyo pisze:Mam nadzieje ze vinylpiotek ogarnął temat.
Wiadomo, że poprawa efektywności w zakresie niskich częstotliwości w BR , w porównaniu do obudowy zamkniętej, jak i odgrody, jest zawsze kosztem jakości, w zakresie tych częstotliwości.
Arkadyo pisze:pewnie od 30hz
Do 99% nagrań, i do warunków domowych 40 Hz w zupełności wystarcza.
Nawet jeśli to 40 jest cichsze od 60-80 to często lepiej.
A tyle to spokojnie mozna uzyskac w zestawie dwudrożnym w obudowie zamkniętej.
Obrazek
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Głośniki Tonsila

#77

Post autor: eenneell »

Arkadyo :?:

Arkadyo!
Napisz krótko o co Tobie chodzi :idea:












o
Arkadyo
Posty: 817
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Głośniki Tonsila

#78

Post autor: Arkadyo »

O co mi chodzi? A no może o obiektywizm? Ot zwyczajna ludzka sprawiedliwość w oceni tego czy tamtego? Nic więcej. Fora pękają od nadmiaru "fachowców wszelakiej maści" usiłujących mnie przekonać, że to czy tamto brzmi lepiej niż to czy tamto. Niestety należę do ludzi, którzy posłuchali niejednego i mam swoje zdanie. Tak się jakoś złożyło, że mieszkam w kraju nadwiślańskim i chcąc nie chcąc większość mojej audioway zbiegała się z produktami unitry a tym samym tonsila. Osłuchałem się go na wszelkie możliwe sposoby. Co ciekawe nie uważam żeby zakończyło się to dla mnie traumą. Tonsil miał przetworniki lepsze i gorsze i aplikował je lepiej i gorzej. W zasadzie żeby być obiektywnym każdą częstotliwość trzebaby rozpatrzeć osobno. Weźmy gdny. W odpowiedniej aplikacji większość gdnów tonsila grało prawidłowo wręcz nawet zupełnie dobrze. Nigdy gdn tonsila nie przenosił źle pasma do jakiego predysponowały go jego parametry ts pod warunkiem, że był dobrze aplikowany. Niestety niechlubnym przypadkiem tonsila jest aplikacja 30/60/1 w altusach, która utarła wręcz markę tonsila na rynku. Pisałem o niedomogach tego przetwornika w br pare postów wyzej i nie bedę tego powtarzał. Natomiast lekkie papierowe mambarmy na średniosztywnych piankowych zawieszeniach charakteryzowały się zupełnie przyzwoitą skutecznością jak i brzmieniem odtwarzanego pasma. I tu dochodzimy do sedna - w tym czasie niektóre zachodnie konstrukcje przy tam samym rozmiarze membrany oferowały znacznie więcej w przypadku gdnów głównie na zejściu, na jakosci wykonia (alu kosze itp. ) i oczywiscie wytrzymałosci mocowej. Niewąpliwie były to zdecydowanie lepsze konstrukcje od tego co oferował tonsil i nie aplikowane tak koszmarnie jak w altusach ale juz mało kto zauważa że te zachodnie cacka kosztowały często wielokroność przetworników tonsila a pasmo które potrafił zagrać tonsil one wcale nie brzmiały lepiej. Tyle że schodziły niżej i wiecej mocy przyjmowały. Tu tonsil poległ na całej linii. Zachodnie konstrukcje prześcigały się w brzmieniu najniższego zejścia a tonsil klepał 12" które w br schodziło do 40 hz przy mocach wręcz załosnych w stosunku do mozliwosci ówczesnych hiendowych 12 na zachodzie albo pakował się w altusy - pisząc w uproszeczniu - ładwował sie w pseudoestradę br z gdn'ami do closed. Chodź w zasadzie jak przyjrzeć sie tym 12" z altusów 140 to nawet do closed zachód klepał wtedy lepsze 12. 30/60/1 z altusów w closed nie brzmią źle ale zejsciem w closed dorównują dobrym 8". To jest najwiekszy ból przetworników niskotonowych tonsila. Podobnie rzecz sie ma z midbasami i resztą pasma. Tonsil jakby nie zauważał, że wyprzedzające go w latach 80 hiendowe konstrukcje z lat 70 s w latach mu ówczesnych (tj 80) stały sie standardem i zaczął mocno odstawać.
W poprawnej aplikacji nie grał źle ale zachodnie konstrukcje grały nizej i przyjmowały wiecej mocy. Dotyczy to również reszty pasma.
Tonsil stanął w pewnym punkcie którego nie udało mu sie przeskoczyc. Niby cos sie pojawiło godnego uwagi ale kazdy recenzent nie omieszkał wypomniec tonsilowi altusów. Co ciekawe altusy były symbolem każdej upadajacej formy prawnej na zwłokach prl'owskiego tonsila. No jakby altusów było mało to jeszcze doszły Zeusy -prawdziwy symbol galopujacego dresiarstwa. Czyli to co w tonsilu najgorsze - gdn bez zejscia i niemiłosiernie rozdarta tuba.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Głośniki Tonsila

#79

Post autor: vinylpiotrek »

Arkadyo pisze:Niestety należę do ludzi, którzy posłuchali niejednego i mam swoje zdanie.
To jeszcze powiedz moze co było xródłem?
Jakie płyty?
Jaki sprzęt odtwarzający?
Bo jeśli wkładka AT95E służyła za źródło w tych porównaniach, albo coś podobnego, to możesz uznać je za niewiążące,
Obrazek
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Głośniki Tonsila

#80

Post autor: yamahafan »

A podpinając się do trochę rozwlekłej dyskusji o tym czy warto czy nie, co sądzicie o modelu ZG40C ? Czytałem trochę opinii w sieci i są różne, aczkolwiek przeważają te pozytywne i b. dobre. A jak się naczytałem to się nad nimi zastanawiam ;-) głównie pod kątem spokojnego słuchania płyt w pokoju 22m2. Wzmacniacz to Yamaha A-520, aczkolwiek docelowo poluję na A-720.

Więc jak, warto czy lepiej sobie odpuścić ?
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Arkadyo
Posty: 817
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Głośniki Tonsila

#81

Post autor: Arkadyo »

Wszystko zależy za ile i oczywiście w jakim stanie ale raczej bym szukał czegoś zachodniego w podobnych pieniądzach. To nie są złe kolumny ale ciężko o takie w idealnym stanie a bardzo ważny jest stan przetworników niskotonowych i membran biernych ponieważ podzespoły regeneracyjne do nich dostępnę na rynku ustępują oryginałom. Jakie wady - no kolumna na przetwornikach 10" a zejście nie powala - 40hz to trochę słabo na ten rozmiar no i mocy co kot napłakał. Nie, żeby w domu potrzeba było więcej ale taka ilość mocy jednak świadczy o zastosowanym napędzie gdna. Co prawda konstrukcja tonsila ma sporą skuteczność kolumny ale np dla mnie głosność ma drugorzędne znaczenie. Do tego dochodzi trochę rozdarty środek i zupełnie przeciętna kopułka... No wiesz w porównaniu z altusami 75 to jest wypas ale dzisiaj na aledrogo za podobną kasę można trafić sprzęt deklasujący te unitry tylko trzeba wiedzieć co się chce i mieć możliwość przesłuchania. Nie potrafię Ci doradzic w taki sposób że to lepsze a tamto gorsze. Ludzie tak bardzo się różnią postrzeganiem dźwięku, że to co się podoba mi wcale nie musi się podobać tobie.
Ale jednak odradzam zg40c bo uwazam, że w tej kasie znajdziesz kolumny ładniejsze, ustawniejsze i z pewnością lepiej brzmiące chodź byc może nie będzie to tak głośny zestaw 3 drożny.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Głośniki Tonsila

#82

Post autor: kaf »

Arkadyo pisze:Wszystko zależy za ile i oczywiście w jakim stanie ale raczej bym szukał czegoś zachodniego w podobnych pieniądzach. To nie są złe kolumny ale ciężko o takie w idealnym stanie a bardzo ważny jest stan przetworników niskotonowych i membran biernych ponieważ podzespoły regeneracyjne do nich dostępnę na rynku ustępują oryginałom. Jakie wady - no kolumna na przetwornikach 10" a zejście nie powala - 40hz to trochę słabo na ten rozmiar no i mocy co kot napłakał. Nie, żeby w domu potrzeba było więcej ale taka ilość mocy jednak świadczy o zastosowanym napędzie gdna. Co prawda konstrukcja tonsila ma sporą skuteczność kolumny ale np dla mnie głosność ma drugorzędne znaczenie. Do tego dochodzi trochę rozdarty środek i zupełnie przeciętna kopułka... No wiesz w porównaniu z altusami 75 to jest wypas ale dzisiaj na aledrogo za podobną kasę można trafić sprzęt deklasujący te unitry tylko trzeba wiedzieć co się chce i mieć możliwość przesłuchania. Nie potrafię Ci doradzic w taki sposób że to lepsze a tamto gorsze. Ludzie tak bardzo się różnią postrzeganiem dźwięku, że to co się podoba mi wcale nie musi się podobać tobie.
Ale jednak odradzam zg40c bo uwazam, że w tej kasie znajdziesz kolumny ładniejsze, ustawniejsze i z pewnością lepiej brzmiące chodź byc może nie będzie to tak głośny zestaw 3 drożny.
A autor to zna je tylko z obrazka czy może ma takie w domu i faktycznie ich słuchał, i to nie godzinę-dwie, ale dłuższy okres czasu?

Po pierwsze, gdzie widziałeś jakikolwiek podzespoły do GDN 25/40/1 i MB25? Szmacianych zawieszeń w nich się nie wymienia, ba, nawet kopułki są inne niż w 25/40/3 /kolor i materiał/, membrany też inne. Te przetworniki są nienaprawialne, a każde uszkodzenie ich, głównie membrany czy resoru górnego, to zniszczenia dyskwalifikujące ich użytek.

Idąc dalej w temacie przetworników - GD 12/5 jako średnio tonowy to nie jest udane połączenie i widziałbym tam raczej GDM, ale konstruktor tak zaprojektował i koniec. Co nie znaczy że to nie gra ładnie - owszem, gra, ale co najwyżej "daje radę", a nie "szaleje". Jest to przetwornik, jak oba powyżej, nienaprawialny, ze względu na specyficzną konstrukcję resoru górnego, by nie powiedzieć jego brak, bo jest on niejako zintegrowany z membraną /niektórzy mówią na nie "zawieszenie impregnowane"/.

Co do GDWK - jest to jedyny przetwornik, który dzisiaj można poddać naprawie, ba, ciągle są w bieżącej produkcji. Natomiast jeżeli autor wyżej, uważa go za zły głośnik, to z miejsca należy uznać 60% konstrukcji tonsila za gnioty, gdyż od momentu wejścia do produkcji, ten GDWK był stosowany wręcz masowo. Znasz lepszy wysoko tonowy z tamtego okresu produkcji PRL, to pokaż, z chęcią go zobaczę i posłucham.

Co do mocy, jakoby 40W ktoś uważał za niewiele, to nie będę się rozpisywał. Jak ktoś jest zachłyśnięty nakręcanym przez producentów w latach 80. i 90. wyścigiem na moc, to jego sprawa. Jednak po wykonaniu pomiarów prawda jest taka, że w przeciętnych warunkach odsłuchowych te 40W mocy elektrycznej to jest aż nadto.

Pasmo dolne 40 Hz to mało? Najpierw znajdź pomieszczenie, które prawidłowo odwzoruje coś poniżej tego zakresu, a potem szukaj kolumn. To drugie znajdziesz dużo szybciej. W pokoju rzędu 10-15m2 zapomnij od razu o tym. A skoro już mówię o pomieszczeniu, to 20m2 to jest rozsądny pokój dla tych ZG40C. Poniżej tego one się po prostu duszą.

Z resztą postu nie będę dyskutował, bo rozmowa z kimś, kto nie ma wiedzy na pewny temat nie ma sensu. No chyba że to jest konkurs piękności kolumn, skoro autor wypowiada się o ich "ładności", co w tym wypadku powinno mieć znaczenie drugo-trzecio rzędne.

Co do moich własnych opinii na ich temat. Większość opinii w internecie o nich zamieszczonych to albo jakiś zachwytowy bełkot lub opisy zachwalające je tylko po to, by nakręcić jeszcze wyższą cenę rynkową. I niestety to się udało, bo dać 400-500zł za takie zestawy jednak okazało się stanem realnym. Tymczasem, jeżeli ktoś faktycznie chce je kupić do słuchania, a nie do remontu, to więcej jak 300zł nie warto zapłacić. No max 350, pod warunkiem ze ich stan jest naprawdę bliski ideałowi. Zaś kupowanie szrotów do remontu to typowa robota dla pasjonata - więcej polowania na części i roboty niż słuchania, nie wspominając o kosztach, bo części + remont + zakup szrotów to większy wydatek jak zakup ich w sensownym stanie. Swoje kupiłem jako szroty kilka lat temu, znalazłem do nich oryginalne przetworniki w umiarkowanych cenach i po odsłuchach stwierdziłem, że warto było je uratować, ale drugi raz bym się nie ładował w taki interes. A na pewno nie za takie pieniądze, jakie musiałbym na to przeznaczyć po cenach dzisiejszych. Co do brzmienia, to mimo iż ludzie gadają, jakiej to one nie mają liniowej charakterystyki, i że tabliczka znamionowa to potwierdza, to brzmieć neutralnie one nie brzmią. Chociażby średnica ze względu na przetwornik GD ma swój charakterystyczny, nieneutralny charakter. Dlatego polecam ZG40C łączyć ze wzmacniaczem o możliwie jak najbardziej wyrównanym brzmieniu. Gdy trafimy na wzmacniacz podkreślający pewny zakres pasma, czynniki mogą nam się skumulować i popsuć efekt końcowy.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Głośniki Tonsila

#83

Post autor: chudy_b »

Co do brzmienia tych kolumn, to sie nie wypowiem, bo ich nie mam. Za to każdy kto chciałby je kupić, niech dwa razy przeczyta wpis kafa. Na rynku jest sporo egzemplarzy z powstawianymi dziwnymi głośnikami, które z oryginalem maja niewiele wspólnego, z oryginalnym brzmieniem siłą rzeczy również. Stale obserwuje aukcje i na razie niczego interesującego nie znalazłem. Raz była oferta na wyglądające na 4 omowe oryginały za 900PLN. Mimo, że jestem dość elastyczny w kwesti ceny, to jednak bez przesady. Reszta to albo frankenstainy, albo w fatalnym stanie wizualnym.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Głośniki Tonsila

#84

Post autor: yamahafan »

chudy_b pisze:Na rynku jest sporo egzemplarzy z powstawianymi dziwnymi głośnikami, które z oryginalem maja niewiele wspólnego, z oryginalnym brzmieniem siłą rzeczy również. Stale obserwuje aukcje i na razie niczego interesującego nie znalazłem. Raz była oferta na wyglądające na 4 omowe oryginały za 900PLN. Mimo, że jestem dość elastyczny w kwesti ceny, to jednak bez przesady. Reszta to albo frankenstainy, albo w fatalnym stanie wizualnym.
To racja, tym bardziej że o konstrukcjach Unitry / Tonsila nie mam pojęcia. Biorę pod uwagę ewentualnie ten zestaw:

http://allegro.pl/tonsil-zg40c-40wat8oh ... 53011.html

Pytanie ile opłaca się za nie dać i czy dźwiękowo będzie to lepsze / gorsze / podobne to tego co mam teraz ... a mam takie coś: http://www.humanspeakers.com/e/epi120.htm i gra bardzo fajnie tyle że "nisko". Niektóre kawałki brzmią rewelacyjnie, ale czasem chciałbym żeby brzmienie było nieco bardziej ostre. Takie życzenia trudne do spełnienia ;-)
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Głośniki Tonsila

#85

Post autor: kaf »

yamahafan pisze:Biorę pod uwagę ewentualnie ten zestaw:

http://allegro.pl/tonsil-zg40c-40wat8oh ... 53011.html
Nieoryginalne przetworniki średniotonowe. Ile warto za nie dać, to napisałem wyżej. Powyżej tej kwoty to tylko jeżeli jesteś mega zdesperowany i chcesz przepłacić, byleby tylko je mieć.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Głośniki Tonsila

#86

Post autor: yamahafan »

kaf pisze:Nieoryginalne przetworniki średniotonowe.
No proszę, a wyglądają tak "oryginalnie" dla kogoś, kto nie wie jak powinny wyglądać ;-) Możesz podrzucić jakiś link lub zdjęcie oryginalnego zestawu, za ktorym warto się ewentualnie rozglądać ? Nie jestem zdesperowany, nawet nie do końca zdecydowany akurat na ten model. Chciałbym - fakt, trochę z sentymentu - mieć jakiś obiektywnie dobry zestaw rodzimej produkcji. Dlatego zależy mi, żeby całość jednak była oryginalna, a nie szrotowa.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41600
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Głośniki Tonsila

#87

Post autor: Wojtek »

@yamahafan:
Upoluj jakieś dobre kolumny Yamahy z epoki i po temacie, zamiast karmić sentyment "na siłę".
O "obiektywnych dobrach" przeczytaj cały ten wątek od początku, bo jeszcze wyjdzie z tego bardzo "subiektywne dobro" :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Głośniki Tonsila

#88

Post autor: yamahafan »

Wojtek pisze:Upoluj jakieś dobre kolumny Yamahy z epoki i po temacie, zamiast karmić sentyment "na siłę".
Takich praktycznie nie widuję na naszych portalach, a jeśli już są to ceny mają mocno zaporowe :-(
Wojtek pisze:O "obiektywnych dobrach" przeczytaj cały ten wątek od początku, bo jeszcze wyjdzie z tego bardzo "subiektywne dobro" :)
Czytanie tego (i innych podobnie) wątków "od deski do deski" chyba muszę odłożyć na emeryturę ;) z przyczyn wyłącznie czasowych. A na serio, spróbuję się zmierzyć z tą mnogością opinii i sądów o naszych rodzimych "merceseach" ;-)
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Głośniki Tonsila

#89

Post autor: kaf »

Wojtek pisze:@yamahafan:
Upoluj jakieś dobre kolumny Yamahy z epoki i po temacie, zamiast karmić sentyment "na siłę".
O "obiektywnych dobrach" przeczytaj cały ten wątek od początku, bo jeszcze wyjdzie z tego bardzo "subiektywne dobro" :)
A jest w tym wątku coś więcej merytorycznego niż tylko kłótnia czterech userów na krzyż, w tym dwóch zbanowanych? :P

Pytanie, jak wyglądają zestawy w stanie oryginalnym, a na przykład są takie tutaj, przetworniki wszystkie oryginalne http://olx.pl/oferta/wieza-duze-kolumny ... 9c6c5a5c58
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Głośniki Tonsila

#90

Post autor: yamahafan »

kaf pisze:Pytanie, jak wyglądają zestawy w stanie oryginalnym, a na przykład są takie tutaj, przetworniki wszystkie oryginalne http://olx.pl/oferta/wieza-duze-kolumny ... 9c6c5a5c58
Ładne ;-) tylko szkoda że aż w Bydgoszczy. W każdym razie jeśli mi nie przejdzie ochota na ten wynalazek to przynajmniej będę wiedział na co wizualnie zwracać uwagę, a co odpuszczać.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
ODPOWIEDZ