Głośniki Tonsila

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Głośniki Tonsila

#1

Post autor: Wojtek »

Temat ten już się przewijał parę razy, ale ostatnio znowu się zaognił przy okazji jednego z wątków zakupowych :) Założyłem ten wątek by kontynuować dyskusję tutaj.
Obywatel pisze:Z kolei zadbane egzemplarze były i są ozdobą niejednego salonu i to nie tylko w Polsce. Jeśli chodzi o stosunek jakość/cena, to udane polskie sprzęty zdecydowanie wygrywają z wieloma zachodnimi.
Niestety, błądzisz tak jak i ja błądziłem jeszcze jakieś 7 czy 8 lat temu.

Też kiedyś myślałem, że za te pieniądze nie ma u nas nic lepszego nad produkty wrzesińskiej fabryki Tonsila. Mało tego, moja mama wychowała się we Wrześni, rodzice kiedyś zbijali interes na sprzedaży kolumn, w związku z tym rodzina moja miała styczność z tamtejszymi zakładami i pracownikami, tak więc dochodziły do tego, że tak powiem, dodatkowe wartości nostalgiczne :) Rodzice mieli jakieś starsze Altusy (bodajże 75), znajomi mieli jeszcze Altony i Mildtony, więc miałem w miarę pełen przekrój pod ręką (czy też pod uchem). Ostatecznie zdecydowałem się nabyć nowe Altusy 200. Ale się rozczarowałem. Brzmi to moim zdaniem lepiej nawet od Mildtonów (kiedyś z kumplem zrobiliśmy porównanie), ale mimo to nie byłem za bardzo zadowolony. Do tego jeszcze należy dołożyć "jakość firmy Tonsil", która zaowocowała tym, że w ciągu 2 lat eksploatacji normalnego słuchania muzyki w niedużym pokoju musiałem w jednej kolumnie wymieniać niskotonowca, a w drugiej średniotonowca.

Nadal jeszcze na Pomorzu mam te kolumny. Zastanawiam się co z nimi zrobić. Zmasakrować młotem? Spalić? Czy też spróbować je sprzedać? Raczej padnie na tą ostatnią opcję, ale dwie pierwsze są dla mnie na równi kuszące.

Krótko mówiąc Obywatelu, moim zdaniem ty nawet nie chcesz się przekonać co potrafią starsze, zachodnie konstrukcje, bo wolisz po prostu nadal żyć w przeświadczeniu, że nic lepszego nie można dostać za cenę krajowych produktów :) Kiedyś to może jeszcze była prawda (kiedy krajowe sprzęty schodziły dosłownie za grosze). Dziś jednak ceny tych produktów tak zostały wywindowane w górę, że trudno się z tym zgodzić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Głośniki Tonsila

#2

Post autor: JacK »

To co napisał Wojtek jak najbardziej się zgadza. Głośniki tonsila są dzisiaj mocno przewartościowane. Pamiętam że w latach 80' posiadanie Altusów i im podobnych było szczytem marzeń , może dlatego do dzisiaj znajdują one nabywców. Że Altusy czy Mildtony grają źle łatwo się przekonać podpinając je do zrównoważonego systemu. Ma się wrażenie wpięcia w system korektora który wyciąga skraje pasma z obu stron w góre , wycofując środek.
Inna sprawa to taka że wiele z zachodnich konstrukcji z tamtego okresu też jest zestrojonych podobnie , dlatego śmieszą mnie zapewnienia sprzedawców z allegro o cudownej muzykalności kolumn z tamtych lat. Kupując stare kolumny trzeba mieć wiedze i być troche osłuchanym bo jak nie, to może się okazać że marzenie o dobrej jakości muzyce w salonie pozostanie nadal tylko marzeniem.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
rust_n_dust
Posty: 25
Rejestracja: 02 maja 2011, 22:47
Lokalizacja: BI / CT

Głośniki Tonsila

#3

Post autor: rust_n_dust »

Podzielam zdanie przedmówców. Tonsile są przewartościowane. Nie mam takiego doświadczenia jak koledzy, ale to, co dane mi było słyszeć dotychczas, wyleczyło mnie z bałwochwalczego stosunku do Tonsila. Choć sentyment (będący - bezpośrednio lub pośrednio - głównym motorem popytu i cen na allegro) pozostał. Wojtek, jak będziesz chciał je zutylizować, daj znać. Postawię sobie w garażu - będzie się przyjemniej dłubało. ;)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Głośniki Tonsila

#4

Post autor: JacK »

rust_n_dust pisze:Podzielam zdanie przedmówców. Tonsile są przewartościowane... Postawię sobie w garażu - będzie się przyjemniej dłubało. ;)
eee gdzie tam do garażu, wstawiaj pan do salonu albo od razu do sypialni,a panny będą same przychodzić... :mrgreen:
Załączniki
66.jpeg
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Głośniki Tonsila

#5

Post autor: Wojtek »

"Jakie kolumny, takie panny" JacK? ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Głośniki Tonsila

#6

Post autor: JacK »

Celna uwaga :twisted:
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
rust_n_dust
Posty: 25
Rejestracja: 02 maja 2011, 22:47
Lokalizacja: BI / CT

Głośniki Tonsila

#7

Post autor: rust_n_dust »

JacK pisze:panny będą same przychodzić...
Tak patrzę na załącznik i widzę, że ładnie mi życzysz, nie ma co... :lol:
Awatar użytkownika
kwiczasty
Posty: 26
Rejestracja: 04 maja 2011, 20:24

Głośniki Tonsila

#8

Post autor: kwiczasty »

łohoho ma ktoś na sprzedasz takie kolumny? biorę w ciemno :lol:
Awatar użytkownika
Batman
Posty: 50
Rejestracja: 19 wrz 2011, 22:27
Lokalizacja: Trzcianka
Kontakt:

Re: Głośniki Tonsila

#9

Post autor: Batman »

O jakich mówicie Tonsilach? Starych czy nowych? Ja swoje New Mildtony 170W kupiłem za 200 pln i nawet nie próbujcie mi wmawiać, że jest coś lepszego w stosunku cena/jakość. Porównywałem je z jakimś tam modelem Jamo o podobnych parametrach i Tonsile zmiotły konkurencję. Obecnie w krędu moich zainteresowań są rownież Tonsile, tyle, że nowe (z parametrami do rocka/metalu). Zastanawiam się nad:

Tonsil Zeus Rock 400W:
Obrazek
lub
Tonsil Maestro II 180W
Obrazek

Realnie patrząc lepszą ofertą bedą Maestro II, ponieważ nie mam tak piekielnej maszyny, żeby rozkręcić 400W glośniki :twisted:

Czy za tę cenę kupię coś lepszego? Ja uważam, że nie, ale nie twierdzę, że mam rację na wyłączność. Chcę kupić na wiosnę w przyszłym roku. Jeśli ktoś może polecić coś równie ciekawego nie przekraczającego ceny Maestro II to chętnie poznam to cudo :)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Głośniki Tonsila

#10

Post autor: JacK »

Tonsil Zeus Rock to kolumna estradowa, w zasadzie tylko taką udaje ale brzmienie ma strojone pod kątem nagłaśniania imprez w niewielkich pomieszczeniach. Pod względem równowagi tonalnej nie ma nic wspólnego z neutralnością. Ich brzmienie można od biedy porównać do starych altusów. Kosztuje prawie 2000 zł.

Tonsil Maestro II to kolumny jak najbardziej udomowione z altusami nie mają już nic wspólnego. Ich koszt to ponad 1500 zł. To akurat przedział cenowy w którym konkurencji jest sporo można przebierać do woli nie tylko w kolumnach Jamo.

Natomiast fabrycznie nowe altusy 300 kosztują obecnie 1700 zł.

Tak więc za 200 PLN w/w nie kupisz mało tego teraz za taka kwotę będziesz miał problem kupić nawet te stare komunistyczne wyroby zwane zestawem głośnikowym Altus.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Batman
Posty: 50
Rejestracja: 19 wrz 2011, 22:27
Lokalizacja: Trzcianka
Kontakt:

Re: Głośniki Tonsila

#11

Post autor: Batman »

Altusy stare czy nowe odpadają - nie pasują mi brzmieniowo. Za to moje peerlowskie New Mildton brzmią prawie tak jak powinny (w porównaniu do Altusów). Po konsultacji z e-tonsil.pl lub skleptonsil.pl (nie pamiętam) wybrałem Maestro II jako kolumny odpowiednie dla muzyki jaką słucham. Niemniej mam jeszcze czas na obserwację rynku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Głośniki Tonsila

#12

Post autor: Wojtek »

Maestro II jak dla mnie są Jamo/Koda-podobne :)

Maestro są do rocka/metalu?
Batman pisze:Porównywałem je z jakimś tam modelem Jamo o podobnych parametrach i Tonsile zmiotły konkurencję.
Też się nie dziwię, tym bardziej że Jamo były pewnie w miarę nowe?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
rbi1968
Posty: 44
Rejestracja: 13 maja 2012, 19:55
Lokalizacja: Grunwald, Olsztyn

Re: Głośniki Tonsila

#13

Post autor: rbi1968 »

W swojej stajni miałem Midltony, exportowe Altusy (Dynamic Speaker), B&W, Kody czy Tanoy'e albo Polarisy. Za każdym razem brzmieniowo było różnie ale każdej parze głośników czegoś brakowało. Po odsłuchaniu zestawów Mission (modelu nie podaję celowo), stwierdziłem, że to głośniki dla mnie.

Pozdrawiam.
3ds max 2013, Adobe Photoshop CS6, Sony Vegas Pro 12, Pro Tools ... - to moje zabawki ;-)
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Głośniki Tonsila

#14

Post autor: Arkadyo »

Zgadzam się z przedmócami, którzy twierdzą, że tonsil jest przereklamowany, zwłaszcza na niektórych forach audio, których przez grzeczność nie wymienię. Tonsil miał kilka zupełnie udanych konstrukcji ale trochę zbyt wysoko dzisiaj trzymają cenę jak na to co oferują. Jakby je wyrwać za grosze tak ja jak moje szklane trzynasteczki to ok ale przy cenach obecnych na aledrogo to inwestycja zupełnie nieopłacalna. Z zachodu nawieziono tyle fajnego sprzetu sprzed lat, że na tonsila szkoda patrzeć.
Niby mam w domu do dzisiaj unitry zg 40C ale to więcej serce niż rozum, chociaż bas na licencjonowanych pionkach podpartych membramą bierną do dzisiaj mnie urzeka, szkoda tylko, że kopułka i średniak to już nie ta liga co gdny.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
szarry
Posty: 31
Rejestracja: 01 sty 2013, 21:04

Głośniki Tonsila

#15

Post autor: szarry »

moje pierwsze paczki zrobiłem wiele lat temu na gdn25/40 i jakiejss kopułce. grały przyzwoicie, ale zona w pewnym momencie stwierdziła, ze nie wygladaja najlepiej... brak czasu...i pewnie inne powody moze ciekawosc spowodowały ze kupiłem za niewielkie pieniadze zreszta, altony 110 (to ten najwiekszy na gdn30/80). grały calkiem sporo lat. były w tym czasie inne tematy i sluchanie muzyki w przelocie. latem ubiegłego juz roku zaczałem sie zastanawiac nad budowa czegos nowego, ale byc moze w oparciu o materiały ktore juz sa w domu. wykorzystałem gdn-y, dosc tanio kupiłem formatki z MDF-u, zmieniłem gdm z altonow na gd20/30, zeby wzmocnic srednica, zwlaszcza jej poczatek. pozpostał tylko rodzaj obudowy. wybór padł na zamknieta. efektywnosc calosci moze nie powala, ale calosc przerosla moje oczekiwania. zamiast starego gdwt9/70 zalozylem gdwt9/100, odciety zwrotnica 18db/o + 4,7Ohm. daje bardzo duzo sczegołow jednoczesnie nie rozwala mozgu przy wiekszych wzmocnieniach. srednica okragła, wokalna i akustyczna ale tez w bardziej rockowym repertuaze daje rade. bas jest trudny do opisania... zupelnie inny niz z bassreflexu altonow. nie buczy ni dudni. milo schodzi do bardzo niskich rejestrow. nie idzie o to czy zagra 32 czy 29 Hz, ale jest cale mnostwo nagran w ktorych slysze zupelnie nowe dzwieki i wszystko za niespelna 500 pln i kilka wieczorow w garazu.
a tonsil typu alton czy altus? brzmienie wyraznie konturowe. mozna to troche poprawic grzebiac przy zwrotnicy, zmieniajac wytlumienie itd...
Załączniki
DSC_1216w.jpg
ODPOWIEDZ