Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
sylwesterjaszewski
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2024, 21:46

Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#1

Post autor: sylwesterjaszewski »

Czy ktoś z Was miał może okazję (mam nadzieję, że również przyjemność) odsłuchać takie kolumny? Diatone DS-5000 wpadły mi w oko, ale przez praktycznie zerową podaż takich zestawów w Europie nie łudzę się, że znajdę miejsce w którym mógłbym je spotkać. Może ktoś miał styczność z innymi zestawami z tej linii?
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4738
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#2

Post autor: Mawis »

A ostatnio kolega xtrasik nie wrzucal tu na forum tego tematu? Chyba sprowadził z Japonii.
Edit. On sprowadzil model 3000 no ale zawsze to cos, podpytaj.
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15159
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#3

Post autor: darkman »

Mawis pisze:
11 lut 2024, 12:07
no ale zawsze to cos
:D Mejwi, no ja Ciebie proszę :lol: weź bo mnie brzuch boli..
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4738
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#4

Post autor: Mawis »

darkman pisze:
11 lut 2024, 12:17
Mawis pisze:
11 lut 2024, 12:07
no ale zawsze to cos
:D Mejwi, no ja Ciebie proszę :lol: weź bo mnie brzuch boli..
To tylko model nizej wiec...?
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15159
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#5

Post autor: darkman »

Nie to numer niżej. :D i to może być znaczaca róznica pomiędzy zainteresowanymi, a posiadajacymi. Se zadzwonię do Maria i posłucham przez telefon. Tyle. Trele morele :D
Miłego domyślania się koledzy :D
sylwesterjaszewski
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2024, 21:46

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#6

Post autor: sylwesterjaszewski »

Wiem, że sprowadził ds-3000. Też o nich myślałem. Ale jednak wolałbym ds-5000 ponieważ są jeszcze bardziej bez sensu 🤣
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#7

Post autor: Piterski »

Jak idą w kierunku Yamahy 1000 to raczej miękko grające źródło bym do nich polecał.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
sylwesterjaszewski
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2024, 21:46

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#8

Post autor: sylwesterjaszewski »

Piterski pisze:
11 lut 2024, 15:15
Jak idą w kierunku Yamahy 1000 to raczej miękko grające źródło bym do nich polecał.
Raczej nie idą w tym kierunku, bo mają coś koło 60x45x105 cm i po 80 kg wagi
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#9

Post autor: Wojtek »

sylwesterjaszewski pisze:
11 lut 2024, 20:01
Raczej nie idą w tym kierunku, bo mają coś koło 60x45x105 cm i po 80 kg wagi
A co ma jedno z drugim wspólnego?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#10

Post autor: Arkadyo »

Wojtek pisze:
12 lut 2024, 02:23
sylwesterjaszewski pisze:
11 lut 2024, 20:01
Raczej nie idą w tym kierunku, bo mają coś koło 60x45x105 cm i po 80 kg wagi
A co ma jedno z drugim wspólnego?
Hehe dokładnie. Nie słyszałem tych kolumn ale po samej budowie można coś niecoś powiedzieć. Wyglądają na zacną i przemyślaną konstrukcję a do tego chwalą się bardzo precyzyjnym procesem produkcyjnym, co nie jest bez znaczenia. Od ds 3000 różnią się wielkością dwóch dolnych dróg - wyzszy model jest potężniejszy a kopułki są współdzielone więc charakter grania będzie podobny. Raczej napewno będą potrzebować ciepłego wzmacniacza - kopułka średniotonowa i wysokotonowa są tytanowe a dwa dolne przetworniki kewlarowe. To nie jest przepis na słodziaka. Raczej detal i precyzja i raczej chłodno. Diatone chwali sie borowaniem tytanu w celu złagodzenia "efektu metalu" ale bez posłuchania ciężko powiedzieć na ile im się udało.
Obstawiałbym bi amping do tego zestawu - lampa na dwa górne przetworniki i tranzystor na dwa dolne i dobrze byłoby mieć prawdziwą elektrownię na dole. Przetwornik basowy ma 40cm... Nawet przy kewlarze o strukturze plastra miodu, jak chwali się Diatone, masa układu drgającego będzie ogromna i koncówka mocy która będzie musiała trzymać ją za mordę musi być zacna.
Jakość basu będzie bardzo zależeć od wydajności prądowej wzmacniacza tym bardziej, że obok jest 25 cm przetwornik do niskiej średnicy. Przy przemyślanej zwrotnicy (a taką raczej ma) może to zapewnić świetną dynamikę. To będą bardzo skuteczne kolumny z ogromnym i skutecznym basem. To będzie potęga i masaż wątroby i najlepiej w dużym pomieszczeniu gdzie fala poniżej 30 hz położy się w całości... Niestety 40cm basowy przetwornik to nie jest przepis na szybkość basu. Będzie potęga ale też trochę muł i jak to bywa jak bassrefleks gra wyżej - wyższy bas (ten który odpowiada za dudnienie) będzie dawał o sobie znać. Zdecydowanie lepiej byłoby pozwolić grać 25 cm jako midbas do samego dołu w closed a 40cm filtrem 12 db/okt nie wyżej niż 40-45hz. Niestety nie da się tego zrobić pasywną zwrotnicą. Także uważam podział pasma na 4 drogi za najbardziej optymalny dla dźwięku jednak robienie tego wyłącznie pasywną zwrotnicą już nie. Nie zmienia to faktu, że przy innych pasywnych zestawach 3 drożnych będą miały ogromną przewagę choć te tytany, pomimo borowania :), raczej będą pożądać słodkiego wzmacniacza.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#11

Post autor: Piterski »

sylwesterjaszewski pisze:
11 lut 2024, 20:01
Piterski pisze:
11 lut 2024, 15:15
Jak idą w kierunku Yamahy 1000 to raczej miękko grające źródło bym do nich polecał.
Raczej nie idą w tym kierunku, bo mają coś koło 60x45x105 cm i po 80 kg wagi
Z opisu Arkadyo wnioskuje ze średnica i góra pasma są o zbliżonej filozofii, zapewne podstawa będzie potężniejsza niż w kolumnach Yamahy.
Można na nich zbudować zapewne świetne granie ale będzie to wymagać nakładów i poszukiwań odpowiedniego wzmacniacza/wzmacniaczy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
sylwesterjaszewski
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2024, 21:46

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#12

Post autor: sylwesterjaszewski »

Czyli wyzwanie współmierne do trudu w zdobyciu takiego zestawu. Robi się ciekawie.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15159
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#13

Post autor: darkman »

sylwesterjaszewski pisze:
11 lut 2024, 15:09
jednak wolałbym ds-5000 ponieważ są jeszcze bardziej bez sensu 🤣
I tym tekstem mnie kupiłeś na max :D :clap:
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#14

Post autor: Arkadyo »

Piterski pisze:
12 lut 2024, 10:14
sylwesterjaszewski pisze:
11 lut 2024, 20:01
Piterski pisze:
11 lut 2024, 15:15
Jak idą w kierunku Yamahy 1000 to raczej miękko grające źródło bym do nich polecał.
Raczej nie idą w tym kierunku, bo mają coś koło 60x45x105 cm i po 80 kg wagi
Z opisu Arkadyo wnioskuje ze średnica i góra pasma są o zbliżonej filozofii, zapewne podstawa będzie potężniejsza niż w kolumnach Yamahy.
Można na nich zbudować zapewne świetne granie ale będzie to wymagać nakładów i poszukiwań odpowiedniego wzmacniacza/wzmacniaczy.
Kurcze to jednak zupełnie różne kolumny. Yamahy to monitory studyjne z basem w budzie closed. Można powiedzieć, referencja Yamahy z tamtych lat. Obudowa closed w jamaszkach to zupełnie inne granie na dole niż ten ogrom w br jaki mają Diatone, do tego sredni 25cm do 1,2khz… Panie to może być armagedon. Niestety nie uda się z tego miejsca zgadnąć jakosci grania kopułek w diatone. Jedynie można spekulować, że podział toru sredniotonowego na dwa w Diatone może (ale nie musi) przewazyć dla samej srednicy i góry. Zawsze ciężko jest polepić duży gdn z małą kopułką, bo głosnik sredniotonowy z odowiednia skutecznoscią musi grać spory kawał pasma. Im niżej gra średniak tym bardziej musi się wychylać a im bardziej się wychyla tym od góry podaje większa qpę i niżej go trzeba przycinać a niskiego cięcia znowu nie lubia tweetery bo "ostrzą i sypią piachem" jak są zmuszane do niskiego grania. Tu Diatone ma przewagę - rozbicie pasma na dwa pozwoli je optymalnie wykorzystać tj. górny średniak, może być kopułkowy, a tym samym wysoko cięty, bo ma łagodny górny skraj pasma, co ułatwi ożenienie go z kopułkowym tweeterem dla którego wyższy podział pozwoli odsunąć jego rezonans jeszcze dalej. Jednak dochodzą dodatkowe filtry zwrotnicy które zawsze "swoje wnoszą" zwłaszcza na fazie oraz punk źródła dźwięku rozbijamy na dwa - nie mam tutaj prawie zadnych doswiadczeń z pasywnymi zwrotnicami 4 droznymi ale wystarczy posłuchac glosników szerokopasmowych jako punktowego źródła, najlepiej bez filtrów pasywnych żeby się przekonać, jak wiele się zmienia, gdy do tego samego szerokopasmowca dodamy filtry i tweetera, celem poprawy góry. Góra się poprawi w ilości detali ale scena i przestrzeń… Niestety w kolumnach zawsze jest coś za coś i sporo będzie zależeć od umiejetności „Panów od zwrotnic”.
Konstrukcja sama w sobie u Diatone ma przewagę bo 4 drogi zawsze mają przewagę nad 3 a dodatkowo stosujac posredni sredniotonowy można naprawdę poszalec na dole aż do 1-1,3khz i zapewne tak będzie z tymi konkretnymi Diatone. Yamahy ze swoim basem w clozecie wypadną blado w ilości i głosnosci basu ale 30cm niskotonowy i odpowiednia dobroć układu closed, jezeli chodzi o jakość, zwłaszcza kopa wyższym basem... Tylko głupiec może to lekceważyć.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
sylwesterjaszewski
Posty: 48
Rejestracja: 03 sty 2024, 21:46

Re: Diatone DS-5000 czy ktoś miał kontakt na żywo.

#15

Post autor: sylwesterjaszewski »

Arkadyo pisze:
12 lut 2024, 14:32
Piterski pisze:
12 lut 2024, 10:14
sylwesterjaszewski pisze:
11 lut 2024, 20:01

Raczej nie idą w tym kierunku, bo mają coś koło 60x45x105 cm i po 80 kg wagi
Z opisu Arkadyo wnioskuje ze średnica i góra pasma są o zbliżonej filozofii, zapewne podstawa będzie potężniejsza niż w kolumnach Yamahy.
Można na nich zbudować zapewne świetne granie ale będzie to wymagać nakładów i poszukiwań odpowiedniego wzmacniacza/wzmacniaczy.
Kurcze to jednak zupełnie różne kolumny. Yamahy to monitory studyjne z basem w budzie closed....
Dziękuję za bardzo wyczerpującą opinię. Czytam z przyjemnością. Mam pewną kolejność spełniania swoich zabawkowych zachcianek. Trwa to latami i z reguły staram się przygotowywać do tego przynajmniej od strony merytorycznej. Na chwilę obecną skupiłem się na audio. Sprzęt powoli ewoluuje, zwiększa się jego ilość. Niedawno doszedł gramofon, jakiś wzmacniacz na początek też jest, ale nie jest powiedziane, że to ostateczny wybór. W temacie drugich kolumn głośnikowych grzebię od kilku miesięcy. Pierwotnie kupione monitory miały wystarczyć, ale sami wiecie jak to jest. Poza tym delikatna mania wielkości przeze mnie przemawia :lol: Chciałbym kupić coś wyjątkowego, nieoczywistego i takiego na czym się nie straci jeśli np. za dwa lata zmienię zdanie, dlatego w tym przypadku unikam nowych zestawów.
Niestety Diatone jest marką praktycznie nieobecną na naszym rynku. Próbuję znaleźć jakąś wiedzę na ich temat. Wiem, że trzeba zmiękczać zawieszenie głośników jakimś magicznym oleum. Spodziewam się, że będą wymagać prac renowacyjnych. Fajnie by było spotkać kogoś kto przynajmniej widział je na żywo. Boję się, że to temat w stylu "daj spokój, to jest sprzęt niewspółmiernie trudny w zakupie do tego co oferuje". Dlatego pytam. Opisy fabryczne, parametry, wrażenia podczas przeglądania zdjęć zachęcają.
Wiem, że to może wydać się głupie i że na takie wynurzenia żaden fan dobrego brzmienia nie pozwala sobie przed nikim poza samym sobą, ale podoba mi się uch wygląd. Boję się, że nie będzie za tym stało nic więcej. Historia pokazała, że rynek nie poszedł tą drogą w konstrukcjach "nowożytnych" zestawów.
ODPOWIEDZ