Canton glx 200 rozmieszczenie głośników

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
rosim
Posty: 27
Rejestracja: 08 lut 2017, 12:44

Canton glx 200 rozmieszczenie głośników

#1

Post autor: rosim »

Witam. Niedawno kupiłem starsze kolumny monitory canton glx200 i zastanawia mnie jedna rzecz - ustawienie głośników średnio i wysokotonowego obok siebie, tj. w każdej z kolumn jest taka kolejność: na górze średniotonowy z lewej strony, obok wysokotonowy z prawej i pod nimi niskotonowy. Przy ustawieniu 2 kolumn w stereo jest niesymetrycznie, tj. 1 kolumna od lewej średniotonowy- wysokotonowy i druga kolumna też od lewej średniotonowy- wysokotonowy. Czy nie byłoby lepiej zamienić te głośniki tak (średnica otworów ta sama) żeby jednak było symetrycznie tj. w 1 średniotonowy i obok wysokotonowy, w 2 wysokotonowy i obok średniotonowy? Czy raczej nie będzie to miało znaczenia?
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Canton glx 200 rozmieszczenie głośników

#2

Post autor: Bacek »

Zaszkodzić nie zaszkodzi, pomóc pewnie też wiele nie pomoże.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Canton glx 200 rozmieszczenie głośników

#3

Post autor: Arkadyo »

rosim pisze:
27 gru 2023, 15:07
Witam. Niedawno kupiłem starsze kolumny monitory canton glx200 i zastanawia mnie jedna rzecz - ustawienie głośników średnio i wysokotonowego obok siebie, tj. w każdej z kolumn jest taka kolejność: na górze średniotonowy z lewej strony, obok wysokotonowy z prawej i pod nimi niskotonowy. Przy ustawieniu 2 kolumn w stereo jest niesymetrycznie, tj. 1 kolumna od lewej średniotonowy- wysokotonowy i druga kolumna też od lewej średniotonowy- wysokotonowy. Czy nie byłoby lepiej zamienić te głośniki tak (średnica otworów ta sama) żeby jednak było symetrycznie tj. w 1 średniotonowy i obok wysokotonowy, w 2 wysokotonowy i obok średniotonowy? Czy raczej nie będzie to miało znaczenia?
Nic się nie zmieni poza wyglądem. Jak Tobie przeszkadza wizualnie, że masz dwie lewe kolumny to sobie zmień w jednej tak jak piszesz i tyle.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: Canton glx 200 rozmieszczenie głośników

#4

Post autor: cobra »

Raczej tylko różnica wizualna. Faktem jednak jest, że niektóre kolumny są w wykonaniu "symetrycznym", tzn. lustrzane odbicie.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
rosim
Posty: 27
Rejestracja: 08 lut 2017, 12:44

Re: Canton glx 200 rozmieszczenie głośników

#5

Post autor: rosim »

Zamieniłem głośniki, wydaje mi się, że jest lepiej, może też dlatego, że wymieniłem kondensatory w zwrotnicach. Co ciekawe - wydawało mi się, że przy poziomym ustawieniu głośników wysokotonowego i średniotonowego powinno być lepiej przy ustawieniu kolumn tak, aby wysokotonowe były w skrajnych położeniach, ale jednak lepsza scena i stereofonia jest przy ustawieniu kolumn tak, że skrajnie z obu stron są średniotonowe, a wysokotonowe są w środku.
ODPOWIEDZ