Braun a/d/s RM 5

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
wolo
Posty: 13
Rejestracja: 30 mar 2023, 10:49
Gramofon: Technics sl-d2
Lokalizacja: Warmia

Braun a/d/s RM 5

#1

Post autor: wolo »

Cześć

Chciałbym przedstawić swoją krótką, amatorską recenzję kolumn, które niejako zmuszony byłem nabyć. NIe jestem dźwiękowcem, tylko zwykłym "słuchaczem" i albo mi się coś podoba albo nie pod mój gust ;) . Z góry więc proszę o wyrozumiałość, gdybym niezbyt fachowo tu coś opisywał.
Moje dotychczasowe kolumny hyperion ITT h4-120 4 Ohm „zachorowały.” Coś dziwnego zaczęło się z nimi dziać, dźwięk stał się głuchy, brakowało głębi. Kolumienki są u lekarza, ale diagnozy jeszcze nie ma, więc nie będę spekulował. I co było robić? Przez chwilę pochodziły moje stare heco, no ale … Decyzja mogła być tylko jedna: kupno czegoś oczywiście tylko dobrego i najbardziej zajebistego :lol: . Jak zwykle telefon do przyjaciela, czyli kuzyna w Rzeszy. I jak zwykle przypadkiem, dostałem cynk o poniższych kolumnach w okazyjnej cenie (Niemiec urządził stypę po ich sprzedaży), więc je "musowo" kupiłem. Trochę w ciemno. Generalnie złożeniem głównym było, że kolumny mają być 3 drożne (2 drożnych nigdy do tej pory nie miałem), 4 Ohmowe (pod Kenwooda, bo ten ma raczej niewielką moc – wg producenta 28 W przy 4 Ohmowych kolumnach właśnie) i o umiarkowanej mocy (salon 25 m2). Innych wymagań brak, Aaa nie. Żona kazała, że mają być czarne …
Gdy usłyszałem od kuzyna nazwę: Braun a/d/s RM 5, to pomyślałem sobie w pierwszej chwili, że robi sobie ze mnie jaja i wciska mi jakiś model szczoteczki z super-hiper funkcją albo inne ustrojstwo do depilacji dziurek w nosie … A do tego dwudrożne??? Firmę Braun znałem, ze strony dość dobrego zegarka salonowego i tyle … Winylowo-sprzętowe życie płata jednak dziwne scenariusze …
Kilka danych podstawowych:
wymiary: 220 x 360 x 280 mm
waga: ok. 8,3 kg / kolumnę
pasmo przenoszenia: 49 - 25.000 Hz
impedancja: 4 Ohm
moc: 70/100 Watt (nominalna / muzyczna)
lata produkcji: 1989/1990
projektant: Dieter Rams
Testowałem je (i testuję już na stałe) na Kenwoodzie ka – 3700. Trochę pograły też na Onkyo a-8820, więc kilka słów napiszę i o tym. Kable łączące mam Adam Hall kl 225 z końcówkami nakamichi: widły wzmak-banan kolumny.
Powiem tak. Zwracam honor firmie Braun jako producentowi kolumn. Solidnie wykonane monitory, raczej półkowe. Maskownica zrobiona jest z jakiegoś (chyba) lekkiego metalu, więc nie ma szans aby jakiś np. raczkujący napastnik wepchnął albo uszkodził głośnik. Kolumny wg mnie grają świetnie, z wyraźnymi średnimi i płynnymi wysokimi tonami. Wysokie dźwięki nie są ostre ani chłodne, ale ja raczej nazwałbym je wyraźne, czego brakowało mi w hyperionach. Z kolei niskie basy są po prostu basami, nie dudnią, powiedziałbym, że solidne, nie zagłuszają reszty dźwięków. Z informacji producenta wynika, że zastosowany przetwornik niskotonowy/średniotonowy o średnicy 19,5 cm, co jak czytałem (i potwierdzam słuchem) zapewnia temu zestawowi solidne soprany i czyste basy, co bardzo dobrze słychać w mniejszych pomieszczeniach. Oczywiście różnicę robi też wzmacniacz. Nie będę ukrywał, że w tym mini-teście kolumn wzmacniacz Kenwood zdeklasował Onkyo, przy tych samych np. neutralnych ustawieniach basy/soprany. Dodatkowo dla podbicia „tłustych bitów” na imprezie Kenwood ma funkcję „loudness” która dodatkowo podbija niskie tony, aczkolwiek przy bardzo głośnej muzyce Brauny przy tej funkcji zaczynały trochę gubić wyrazistość i zwartość dźwięku.
Jednym słowem: Braun a/d/s RM 5 to bardzo solidne 2 drożne kolumny.
Drugą refleksją jest: stare wzmacniacze są po prostu najlepsze.
Trio/Kenwood ka - 3700 + marantz cd -67 mk II + braun a/d/s RM 5
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6690
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Braun a/d/s RM 5

#2

Post autor: konrads0 »

Jakoś nie jestem zdziwiony, że się spodobały.
Słyszałem kilka modeli starszych produkcji kolumn Braun i są jak wino...
wolo
Posty: 13
Rejestracja: 30 mar 2023, 10:49
Gramofon: Technics sl-d2
Lokalizacja: Warmia

Re: Braun a/d/s RM 5

#3

Post autor: wolo »

Zaskoczyło mnie, że na polskich portalach w sumie mało o nich było info (jakieś zagubione info o modelu RM 7), z drugiej strony ja szukałem "na szybko.". Zdecydowanie więcej (i to bardzo pochlebnych) na teutońskich i to nimi sugerowałem się przy zakupie. Nasze były troch w stylu: Braun to robi dobre szczoteczki do zębów, ale nie kolumny ... No, sam trochę tak początkowo podszedłem do sprawy, ale zwracam honor. Kolumny naprawdę świetne.
Trio/Kenwood ka - 3700 + marantz cd -67 mk II + braun a/d/s RM 5
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Braun a/d/s RM 5

#4

Post autor: olsza84 »

Braun produkował bardzo dobry sprzęt HiFi chyba od "zawsze" ;) Sam używam ich kolumn z początku lat '80. Mianowicie Braun LS120.
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
ODPOWIEDZ