ATL HD 312 - naprawa

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
grzehu82
Posty: 2009
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: ATL HD 312 - naprawa

#46

Post autor: grzehu82 »

amrowek pisze:
22 kwie 2023, 13:53
różnica w dźwięku
Te kopułki oryginalne raczej dość ostre, może mniej ostra góra teraz? :think:
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7665
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: ATL HD 312 - naprawa

#47

Post autor: amrowek »

ale czy przez to mułu nie ma na górze :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Preedix
Posty: 19
Rejestracja: 23 mar 2023, 23:28

Re: ATL HD 312 - naprawa

#48

Post autor: Preedix »

Niestety nie miałem okazji posłuchać ich w oryginale - od momentu zakupu wysokotonowe były padnięte :)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: ATL HD 312 - naprawa

#49

Post autor: Bacek »

Preedix pisze:
23 kwie 2023, 11:46
Niestety nie miałem okazji posłuchać ich w oryginale - od momentu zakupu wysokotonowe były padnięte :)
Czym "malowałeś" fornir? Lakier matowy czy coś innego? Dokładnie taki efekt by mi pasował.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Preedix
Posty: 19
Rejestracja: 23 mar 2023, 23:28

Re: ATL HD 312 - naprawa

#50

Post autor: Preedix »

Lakier jachtowy półmat - drewnochron kupiony w lokalnej pszczółce.
Preedix
Posty: 19
Rejestracja: 23 mar 2023, 23:28

Re: ATL HD 312 - naprawa

#51

Post autor: Preedix »

Dobre wieści,
udało się zamówić w niemczech Isophony SKK10 :D Ciekawe jak bardzo będzie odczuwalna różnica w dźwięku.
Co myślicie o lekkim unowocześnieniu kolumn i dodaniu "kolców" ?
Ostatnio również mnie naszło na poszukanie innego wzmacniacza - może jakieś sugestie z czym ATL'ki się lubią ?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ATL HD 312 - naprawa

#52

Post autor: Wojtek »

Preedix pisze:
29 cze 2023, 22:13
Co myślicie o lekkim unowocześnieniu kolumn i dodaniu "kolców" ?
Nie zaszkodzi.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Preedix
Posty: 19
Rejestracja: 23 mar 2023, 23:28

Re: ATL HD 312 - naprawa

#53

Post autor: Preedix »

Finalnie głośniczki wysokotonowe podmienione - o wiele więcej wysokich tonów słychać (aż nadto)
Listewki frontowe również zostały już wstawione, zostało jedynie wyczarować maskownice :)
Ostatnio przeglądając niemieckiego ebaya natrafiłem na bardzo ciekawy okaz:
ATL HD 408+8 (zdjęcia w załączniku)
Udało by się to jakoś sensownie zgrać z HD-312 i Dualem CV1460 ? Ktoś miał doczynienia z takim sprzętem i wie jak to podłączyć ? Dedykowanego wyjścia na suba w tym wzmacniaczu brak
Pozdrawiam
Załączniki
s-l1600.png
s-l1600 (1).png
s-l1600 (2).png
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

Re: ATL HD 312 - naprawa

#54

Post autor: Linu666 »

Preedix pisze:
29 cze 2023, 22:13
Dobre wieści,
udało się zamówić w niemczech Isophony SKK10 :D Ciekawe jak bardzo będzie odczuwalna różnica w dźwięku.
Co myślicie o lekkim unowocześnieniu kolumn i dodaniu "kolców" ?
Ostatnio również mnie naszło na poszukanie innego wzmacniacza - może jakieś sugestie z czym ATL'ki się lubią ?
Gdzie udało się dostać? Dawca jakiś czy same głośniki?
Jeśli chodzi o kolce to w moim odczuciu chyba nic nie wniosą ale specem nie jestem. Posiadam tą wiedzę od gościa co testował różne tematy stopek i podstopek oraz cokołów. Dźwiękowo chyba nic nie zmieni. Przynajmniej u niego nie zmieniło. Ale chętnie poznam efekt bo może do swoich 314 też zastosuje ;)
Preedix
Posty: 19
Rejestracja: 23 mar 2023, 23:28

Re: ATL HD 312 - naprawa

#55

Post autor: Preedix »

Isophony udało się dostać na niemieckim "ebayu lokalnie"
Finalnie zostawiłem 312 bez kolców.
Czym napędzasz swoje 314 ?
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: ATL HD 312 - naprawa

#56

Post autor: Arkadyo »

Preedix pisze:
31 lip 2023, 19:46
Finalnie głośniczki wysokotonowe podmienione - o wiele więcej wysokich tonów słychać (aż nadto)
Listewki frontowe również zostały już wstawione, zostało jedynie wyczarować maskownice :)
Ostatnio przeglądając niemieckiego ebaya natrafiłem na bardzo ciekawy okaz:
ATL HD 408+8 (zdjęcia w załączniku)
Udało by się to jakoś sensownie zgrać z HD-312 i Dualem CV1460 ? Ktoś miał doczynienia z takim sprzętem i wie jak to podłączyć ? Dedykowanego wyjścia na suba w tym wzmacniaczu brak
Pozdrawiam
Żeby to połączyć musiałbyś kupić wzmacniacz subwooferowy i to najlepiej taki mający regulację fazy.
Powinien też mieć wejścia wysokopoziomowe dla sygnału tak żebyś mógł podebrać sygnał z wyjść głośnikowych kolumn.
Lepiej byłoby mieć niskopoziomowe żeby wzmacniacz suba brał sygnał z preampa stereo bez udzialu jego końcówek mocy ale przy dobrych końcówkach działa to zupełnie fajnie po wysokopoziomowych.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: ATL HD 312 - naprawa

#57

Post autor: Arkadyo »

Intryguje mnie po co tam są 4 przyłącza sygnałowe. Wygląda to tak jakby każdy z głosników byl dwucewkowy... Albo wpakowali jakiś system pasywnych filtrów stąd ta regulacja +- 3 db dla nizej i wyzej 100hz.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: ATL HD 312 - naprawa

#58

Post autor: Arkadyo »

Ogólnie jak dla mnie jest tam jakiś pasywny nonsens, który w pierwszej kolejności bym wywalił (pominąl) i zasilił to normalnie z aktywnego zestawu filtr/wzmacniacz.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 816
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: ATL HD 312 - naprawa

#59

Post autor: Arkadyo »

Być może zostało to całościowo zaprojektowane tak, że HD miał w ofercie wzmacniacz z 4 koncowkami mocy i mozna bylo pasywnie zgrywać tego suba z dedykowanymi kolumnami lub nawet próbować podpiąc pod 2 końcowki mocy z podziałem na 4 kanały, jednak wtedy trzebaby zwracać mocno uwagę na impedancję obciążającą każdą z końcówek. Żeby to zgrywać pasywnie trzebaby zapewne mieć komplet - pasywne filtry tną wysoko tego suba i kolumny musiałyby zaczynać grać powyżej, więc musiałyby być filtrowane od spodu i dobierane fabrycznie. Próba ulepienia na tym czegoś przypadkowego mija się z celem. Jak napisalem wyzej - jezeli chesz to sensownie zgrać z jakimikolwiek kolumnami to wyłącznie aktywny wzmacniacz subwooferowy z wylaczeniem pasywnego filtrowania wbudowanego w te skrzynki.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Preedix
Posty: 19
Rejestracja: 23 mar 2023, 23:28

Re: ATL HD 312 - naprawa

#60

Post autor: Preedix »

Jakoś to w tamtych latach musieli jednak łączyć w zestawach :D
Na wiosnę ruszam z nowym projektem więc te ATL HD 312 będą na sprzedaż.
Jeśli jest ktoś zainteresowany zakupem to zapraszam do kontaktu, za jakiś czas pewnie pojawią się na OLX :)
Chętnie również dowiem się na ile powinienem wycenić te kolumny.
W międzyczasie zostały zrobione przednie listewki (bez których jednak kolumnom czegoś brakowało !), oczywiście zrobione oba głośniki, zdjęcie porównawcze.
Maskownice nadal leżą w garażu nie ruszone bo jakoś w mojej opinii zabierają im cały urok - myślę że kwestia dogadania zrobienie ich :)
Załączniki
1706350211891-min.jpg
1706350211879-min.jpg
ODPOWIEDZ