Focal Aria 936

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
AdrKcr85
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2022, 12:48

Focal Aria 936

#1

Post autor: AdrKcr85 »

Witam wszystkich , stoję przed zakupem głośników i potrzebuje pomocy oraz porady poniewaz to moj pierwszy zakup. Dostałem z salonu ofertę 11 tys. za nowe Focale Arie 936 i to jest maks jaki chce na ta chwile przeznaczyc na kolumny ale jak by sie znalazla alternatywa w mniejszych pieniadzach to nie bylo by zle. Rynkowo wydaje mi się że to dobra oferta ale pewnie jest wiele głośników do 11 tys wiec fajnie byłoby przebadać inne opcje, rynek wtórny jak najbardziej wchodzi w grę. Ogólnie kolumny docelowo będą stać w salonie 30 metrów połączonym z kuchnią 17 metrów , głównie bede słuchać muzykę z gramofonu ale również cd. Styl muzyki to 60 procent rap potem lata 80 90 pop disco oraz polska muzyka z tamtych lat. Jeśli chodzi o wzmacniacz to jeszcze nie posiadam ale będę chciał coś kupić pod kolumny. Jestem jeszcze zielony w temacie więc możliwe że w poście nie zawarłem jakiś istotnych informacji ,mam nadzieję że pewne kwestie wyjdą więc proszę o pomoc , cenne porady w tym temacie.
Pozdrawiam Adrian
Rudinho
Posty: 610
Rejestracja: 22 sty 2021, 18:53
Gramofon: Micro Seiki DD-7
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Focal Aria 936

#2

Post autor: Rudinho »

Ja może jakimś wielkim znawcą nie jestem ale jakbym miał kupować kolumny to chyba zacząłbym od zakupu wzmacniacza i pod niego dobierał... Można się wtedy udać na odsłuchy kilku par kolumn ze swoim wzmacniaczem.
Poza tym pewnie Focal Aria to świetne kolumny. Ja mam Focal Chora 826 i bardzo mi się podoba ich "cukierkowe" brzmienie.
Sony PS-X75 [Empire 2000] // Restek Tensor // Restek Vector // preamp klon Audio Note by MISSE // Infinity RS II

Micro Seiki DD-7 [Ortofon 2m Black] // NAD 160A // Buphono // Monitor Audio Silver 6G 200
Arkadyo
Posty: 821
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Focal Aria 936

#3

Post autor: Arkadyo »

Wiesz w tych pieniądzach to wypadałoby już wiedzieć czego się chce. Gdybym miał cos poradzić to tak - to twój pierwszy zestaw, więc pewnie osłuchany jesteś wcale i w zasadzie to nie wiesz co chcesz. Twój obecny osłuch, muzyka jakiej słuchasz i powierzchnia w jakiej chcesz grać to takie na dwoje babka wróżyła. Wiesz focale jakie wybrałes to raczej dla kogos, kto doceni jakość brzmienia a Ty mozesz potrzebować w tym gatunku i metrazu dobrego jebniecia na dole i srodko-góry od której nie płynie krew z uszu. Do rapu dobry bas to 90% sukcesu a tam murzyni i tak śpiewać nie potrafią i na górze wiele sie nie dzieje, więc nie wiem czy jest sens się pchać w kolumny, które głównie tam sie sprawdzą. Pomyśl nad zestawami 3 drożnymi na 30cm basach, które Tobie wymasują wątrobę bo na 6,5" nawet razy 3 mozesz byc rozczarowany iloscia basu w prawie 50 metrach.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1187
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Focal Aria 936

#4

Post autor: Piterski »

Lepiej sprawdź czy stać Cię będzie na zakup tych kolumn wraz z odpowiednim do nich wzmacniaczem. Spadki impedancji do 2,5 Ohm mogą być wyzwaniem.
Sam pamiętam sytuację, w które zaczynając swoja audiofilska przygodę najpierw kupiłem wzmacniacz, a potem on poległ na dużych monitorach Spendora. Strasznie byłem zawiedziony i żałowałem, że nie zacząłem poszukiwań od drugiej strony.
Moim zdanie powinieneś pochodzić po salonach i posłuchać zestawów wszelakich, a jak masz znajomych audiofili to posłuchać na czym oni grają.
Nie ma co się za bardzo śpieszyć.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4760
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Focal Aria 936

#5

Post autor: Mawis »

I chyba zacząć od wzmaka bo łatwiej z nim podjechać do kolumn niz odwrotnie... ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
grzehu82
Posty: 2010
Rejestracja: 27 wrz 2016, 18:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Focal Aria 936

#6

Post autor: grzehu82 »

Piterski pisze:
26 maja 2022, 15:39
Strasznie byłem zawiedziony i żałowałem, że nie zacząłem poszukiwań od drugiej strony
Za radami kolegów nie zaczynałbym z zbyt wysokiego C z kolumnami , bo potem nie starczy ci na odpowiedni do nich wzmacniacz i efekt wyjdzie gorszy niż możnaby oczekiwać w tym niemałym budżecie.
Arkadyo pisze:
26 maja 2022, 11:02
Wiesz w tych pieniądzach to wypadałoby już wiedzieć czego się chce. Gdybym miał cos poradzić to tak - to twój pierwszy zestaw, więc pewnie osłuchany jesteś wcale i w zasadzie to nie wiesz co chcesz. Twój obecny osłuch, muzyka jakiej słuchasz i powierzchnia w jakiej chcesz grać to takie na dwoje babka wróżyła.
Przejść się po salonach posłuchać ale tego co masz zamiar słuchać, a wtedy będziesz coś więcej wiedział, może któryś z odsłuchiwanych zestawów zagra blisko tego jak oczekujesz. I wtedy masz kierunek czego szukać.
Creative E-MU 0204 || Rotel RA-12 || Heco P3302 || Superlux HD 681 ||AKG K551
Onkyo C-7030 || Onkyo TX-8020|| Grundig Box 353 || Yamaha RX-E410 || Saba Box C450
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1187
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Focal Aria 936

#7

Post autor: Piterski »

Mawis pisze:
26 maja 2022, 15:44
I chyba zacząć od wzmaka bo łatwiej z nim podjechać do kolumn niz odwrotnie... ;)
Kiedyś może bym tak pomyślał ale teraz uważam, że kolumny są najważniejsze.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4760
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Focal Aria 936

#8

Post autor: Mawis »

Piterski pisze:
26 maja 2022, 17:42
Mawis pisze:
26 maja 2022, 15:44
I chyba zacząć od wzmaka bo łatwiej z nim podjechać do kolumn niz odwrotnie... ;)
Kiedyś może bym tak pomyślał ale teraz uważam, że kolumny są najważniejsze.
Nie neguję :D ale jednakowoż ze wzmakiem pod pachą łatwiej sie poruszac niz z 2 kolumnami :) ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
ODPOWIEDZ