Impedancja głośników?

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Impedancja głośników?

#16

Post autor: pan_winyl »

:)

soniaki które ostatnio przeglądam mają impedencję (zgadzam się z Tobą po przeczytaniu kilku definicji i polegając na fachowej ocenie) 6 ohm. Może akurat mam pecha do takich modeli.

Przełącznika żadnego nie mam.

Mam często gości którzy w ferworze "odsłuchu" kaset i płyt winylowych jadą po skali mojego wzmacniacza powyżej 5 co przyprawia mnie i osiedle o dreszcze.

Dodam że mój wzmacniacz ma dość ciekawy system regulacji głośności- miast znanej i lubianej "gałki" mam suwak:P

Co do zniekształceń to przepisałem je z instrukcji :) wiem że to dużo, niemniej do standaru sprzętu jaki posiadam, jest ok.

Głośniki zacznę budować kiedy będe miał ciut większe mieszkanie. Póki co nie miałbym nawet gdzie tego rozstawić:) dlatego poszukuję raczej kolumn podstawkowych.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Oporowość głośników

#17

Post autor: pawel0777 »

Sporo zależy od samego wzmacniacza i podejścia do sprawy ;)
O ile amplituner 5,1 Sony udało mi się na tyle pomęczyć (zalecaną impedancją),że pojawił się napis "protect" i sam się wyłączył o tyle staruszka Pionierra traktuje z należytym szacunkiem.Raz ,że nie ma on takich zabezpieczeń dwa mam świadomość,że w przypadku sfajczenia tranzystora Nec'a jestem w "wielkiej czarnej du...e".

To co "rekomenduje" producent nie oznacza "tylko" ...przecież nie będziesz używał tego do nagłaśniania imprez :)
bo znając życie te z przedziału 4-8 ohm będą miały średnią 5,4 ohm i to co usłysze to w najlepszym razie syczenie ;]
jak będą grały nie wpływu impedancja nominalna kolumny.Jedynie producent stosuje odpowiednią zwrotnice do użytych głośników i wtedy bierze pod uwagę m.in. ich impedancje :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Impedancja głośników?

#18

Post autor: Wojtek »

pan_winyl pisze:Może akurat mam pecha do takich modeli.
To zależy z jakiej półki klasowej i z jakiego okresu. Jeśli są to niskie modele z 80's i nowsze to jest to prawdopodobne (nawet Denon w tamtych czasach miał takie parametry dozwolonej impedancji). Jednak pisałeś o wzmacniaczach Sony ogółem, a z tym nie mogłem się zgodzić.
pan_winyl pisze:Dodam że mój wzmacniacz ma dość ciekawy system regulacji głośności- miast znanej i lubianej "gałki" mam suwak:P
Bo to 80's. Dodatkowo pewnie też ma wbudowane EQ/korektor graficzny? Kojarzę tą serię.
pan_winyl pisze:Co do zniekształceń to przepisałem je z instrukcji :)
Ale 5% czy 0.5% ?
pan_winyl pisze:wiem że to dużo, niemniej do standaru sprzętu jaki posiadam, jest ok.
Musisz skończyć z takim podejściem, serio.
pan_winyl pisze:dlatego poszukuję raczej kolumn podstawkowych.
To napisz w dziale zakupowym i coś się znajdzie. No chyba że ty tylko lokalnie po targach za grosze szukasz...
Niemieckie konstrukcje z tamtych lat słyną m.in. z niskiej impedancji.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Impedancja głośników?

#19

Post autor: pan_winyl »

A nie tylko po targach, ostatnio bardziej na allegro :)

Wbudowany eq a jakże.

Co do THD, to jest kilka wartości podanych, ja przepisałem tą związana z maksymalnym pikiem mocy.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Impedancja głośników?

#20

Post autor: Wojtek »

pan_winyl pisze:Co do THD, to jest kilka wartości podanych, ja przepisałem tą związana z maksymalnym pikiem mocy.
Czyli jednak 5%... masakra :) Destroyer głośników :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
andre
Posty: 548
Rejestracja: 03 sty 2012, 16:25

Re: Impedancja głośników?

#21

Post autor: andre »

Tam jest nawet więcej niż 5%.Sądzę że jest tak naprawdę 10% bo opis parametrów nie jest według normy DIN a japońskiej normy EIAJ .Tak naprawdę też nie ma co przesadzać bo te zniekształcenia to się zaczynają ujawniać przy dużym poziomie głośności.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Impedancja głośników?

#22

Post autor: Wojtek »

andre pisze:Tak naprawdę też nie ma co przesadzać bo te zniekształcenia to się zaczynają ujawniać przy dużym poziomie głośności.
Sory, ale po co komu wzmacniacz, którego praktycznie nie może wykorzystać w 100%? :) Zniekształcenia przy cichym słuchaniu też pewnie są wysokie.
Mnie osobiście takie wartości szokują, ale OK, to nie o tym wątek :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Oporowość głośników

#23

Post autor: pawel0777 »

eenneell pisze:
pan_winyl pisze:podłączyć głośniki (prawdopodobnie 5 ohm) do wzmacniacza który współpracuje z głośnikami z przedziału 8-16 ohm.
pan_winyl pisze: A jesli na kolumnie podane jest pasmo oporowości 4-8 ohm?
Jeżeli tak to w czym problem :?: ;)
Wcześniej tego nie doczytałem :D nie wiem nad czym się zastanawiać.Przecież przy zastosowaniu tych kolumn do tego wzmacniacza nie ma nic niewłaściwego wszystko jest zgodne z tym co chciał producent wzmacniacza,oraz kolumny :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Impedancja głośników?

#24

Post autor: Wojtek »

Zrozumcie towarzysze, że jak na kolumnie mamy napisaną impedancję 4-8 ohm to traktujemy całość jako kolumnę 6 ohmową.
To nie jest to samo co np. kolumny gdzie impedancję można przełączyć (4ohm albo 8ohm np.).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Impedancja głośników?

#25

Post autor: eenneell »

Robicie z igły widły :(
Ważna jest moc/ opór wzmaka i moc /opór kolumn :!:
Bo co z tego że "opory" się zgodzą jak moc będzie niedoposowana; i w efekcie pójdzie wzmak, albo kolumny :(
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41585
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Impedancja głośników?

#26

Post autor: Wojtek »

Akurat różnica w mocach jest mniej ryzykowna niż różnica w impedancji, tak to ujmę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Re: Impedancja głośników?

#27

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Akurat różnica w mocach jest mniej ryzykowna niż różnica w impedancji, tak to ujmę :)
jedno z drugim jest istotne "tak to ujmę" :)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Impedancja głośników?

#28

Post autor: pan_winyl »

Co do mocy wzmacniacza i zniekształceń napiszę tak- zniekształceń dźwięku nie czuję, bo póki co mam tak biedne głośniki, że ciężko cokolwiek na nich usłyszeć. Z drugiej strony zgodzę się że zniekształcenie dźwięku rozpoczęło by się przy wykorzystaniu 85 % + wzmacniacza, a ja bardzo, bardzo rzadko wychodzę ponad 20 %- spytacie dlaczego? ano głośność sprzętu przy 20 % że czuję się jakbym kolumny nosił na ramioinach a nie postawił je w przeciwnych kątach pokoju :) sąsiadów zabić nie chce a i na ich gniew narażać się nie będe ;]

Co do rezystencji, to uważam że jest ona ważniejsza od mocy, łatwiej uszkodzić wzmacniacz przez niedopasowanie rezystencji z tego co dowiedziałem się sam, i co wy Towarzysze mi przedstawiliście :)

Moc mocą, jeśli będzie za niska w głośnikach, to nie wolno przekraczać pewnego poziomu głośności na wzmaku, jesli będzie za dużą w głośnikach... ktoś kiedyś powiedział że idealny głośnik do wzmacniacza powinien mieć stosunek mocy 1X1,5.

co do zniekształceń to mam 5% przy piku mocy a reszta od 0,005% do 0,008% przy częstotliwościach.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2012, 21:49 przez pan_winyl, łącznie zmieniany 1 raz.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Impedancja głośników?

#29

Post autor: ahaja »

Słaby wzmacniacz szybciej pokazuje duże zniekształcenia mogące zniszczyć głośnik.
Mocniejszy jest bezpieczniejszy.
Nie moc niszczy głośniki tylko właśnie zniekształcenia.
Awatar użytkownika
wb83
Posty: 160
Rejestracja: 08 sty 2012, 18:01
Lokalizacja: Łódź

kolumny 6 ohm, a wzmacniacz 8-16 ohm

#30

Post autor: wb83 »

Kupiłem wzmacniacz Yamaha A-500, czy mogę do niego podłączyć kolumny o impedancji 6 ohm. Czytałem w necie i widzę, że zdania są podzielone. Jaka jest wasza opinia na ten temat?
ODPOWIEDZ