VIDEOTON, ale jaki to model ?

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
2N3055
Posty: 85
Rejestracja: 22 sty 2012, 11:30
Lokalizacja: Częstochowa

VIDEOTON, ale jaki to model ?

#1

Post autor: 2N3055 »

Witam.
Przed rokiem nabyłem w dobrej cenie kolumny (fot. 2). Były one w stanie opłakanym, wymieniłem okleiny a w głośnikach niskotonowych (25 cm) zostały wymienione membrany i zawieszenia. Z czasem kolumny dostały nowe głośniki wysokotonowe (stare spaliłem przy awarii wzmacniacza który naprawiałem). Jest to druga para jaką kupiłem, poprzednie nabyłem koledze jednak były w doskonałym stanie (fot. 3). Przyznam się że za pierwszym zakupem nabrałem się na Dynamic Speaker - pomyślałem że to któraś z produkcji Tonsila. Jednak po przesłuchaniu byłem bardzo zadowolony.
Do dziś nie mogę namierzyć właściwej ich nazwy, wiem tylko że to węgierskie Videotony.
Czy ktoś z kolegów wie cokolwiek o tych zestawach ?
Załączam też rozrysowaną zwrotnicę z układem połączeń i typem głośników (fot. 4).
Załączniki
01.JPG
02.JPG
03.JPG
Zwrotnica.jpg
Unitra WS-503 + TSH113 + GS-424 Adam + G-1100fs Daniel / Akai AM-2450 + Akai GXC-706D + Akai AT-2450 + Akai-X201D / Kenwood KA-5010 + GE5020 + KX-4520 + KX-4520+ KT-2020L + DP-3020 + DM-5090 / kolumny JBL LX-55 / kolumny Videoton hgw ale łądnie grają.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: VIDEOTON, ale jaki to model ?

#2

Post autor: caveas »

Zwrotnica (jeśli nie popełniłeś błędu przy rysowaniu) jest równie węgierska jak węgierskie oscyloskopy, z którymi w czasie największego kryzysu miałem nierzyjemność.
Po rozrysowaniu schematu wg europejskich standardów to:
filtr 2 rzędu w części niskotonowej LCL (12db/oct. ) dla jednego z głośników połączonych w szereg. Dodanie równoległego kondensatora dla drugiego woofera 11uF obniża częstotliwość pracy i zwiększa nachylenie tłumienia tworząc 2 ogniwa filtru LC LC.
Sekcja średniotonowa to rezonansowy filtr środkowoprzepustowy (szeregowy) LC z regulacją poziomu i dotłumionym 6db/oct prawym (od strony wyższych częstotliwości ) zboczem filtra.
Część wysokotonowa nie wymaga komentarza; pewnie ze względu na słabą jakość i efektywność potrzebne były aż 3 głośniki wysokotonowe i to o różnej konstrukcji, mam nadzieję w celu wyrównania poziomów i równomierności charakterystyki.
Zapanować fazowo nad taką konstrukcją... :naughty: :whistle:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: VIDEOTON, ale jaki to model ?

#3

Post autor: caveas »

Przepraszam LCL to filtr 3 rzędu - teoretycznie 18dB/oct.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Arkadyo
Posty: 815
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: VIDEOTON, ale jaki to model ?

#4

Post autor: Arkadyo »

Kawał mebla...To 4 drożna konstrukcja gdzie oprócz podwójnej sekcji odpowiedzialnej za bas jest podwójna sekcja wysokotonowa. Srodkowe pasmo podzielono pomiedzy dwa sredniaki - dzisiaj zadko spotykane rozwiązanie.
To co narysowałes to jakaś masakra i kilka rzeczy mi sie nie zgadza ale... mniejsza o to - zbyt wiele czasu na zrozumienie tego a i tak nic to nie wniesie - zostaw jak jest i tyle.
Dopilnuj totalnego wytłumienia obudowy najlepiej jakąś watoliną. Buda zamknieta tak lubi i tyle. Wytłumienie zwieksza objetośc obudowy widzaną przez gdny i basik jest niższy a poza tym reszta pasma zyskuje na przejrzystości jak dobry materiał tłumiacy zastosujesz. Nie widac na fotkach średniotonowego ale powinien być w osobnej komorze albo zamkniety w jakiejś puszce - zwóć na to uwagę zeby go gdny nie targały podczas grania.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: VIDEOTON, ale jaki to model ?

#5

Post autor: caveas »

Wszystko się zgadza i jest prawdopodobne. Topologię bez wartości elementów indukcyjnych i co za tym idzie częstotliwości podziałów omówiłem.
Wytłumienie zawsze trzeba dobrać eksperymentalnie. Przy tej wysokości warto dotłumić dół i go dociążyć.
Warto wstawić ukośnie jakieś rozpórki, żeby usztywnić skrzynkę i trochę porozbijać fale stojące
Zastosowanie bardzo tanich głośników i chęć "zrobienia" w miarę płaskiej charakterystyki wymusiło taką zwrotnicę.
Oczywiście ma to sens jeśli chcemy odtworzyć brzmienie które nas zaczarowało w przeszłości.
Idąc wolą konstruktora gałka od poziomu średnich tonów na "0".
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
2N3055
Posty: 85
Rejestracja: 22 sty 2012, 11:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: VIDEOTON, ale jaki to model ?

#6

Post autor: 2N3055 »

Panowie !
Dzięki za odzew i analizę.
Kolumny jeszcze są nie skończone. Dla naprzykładu wymiana okleiny na tą marketową wymusiła wklejenie na obrysie (z przodu) kątownika który maskuje kurczenie się okleiny. Powiem szczerze że wyglądają dzięki temu lepiej. Wytłumienie przede mną, wszak zespół zamknięty.
Teraz o brzmieniu - nie chcę tu opisywać dźwięku po audiofilsku bo brakło by strony ... Jednak grając dla porównania z JBL LX55 brzmią lepiej (ocena subiektywna). Jest to też opinia kolegi który jest obsłuchany z dobrym (drogim) sprzętem. Różnica na ich korzyść jest widoczna zwłaszcza przy odsłuchu muzyki poważnej.
Oczywiście potencjometr od średniego na min.
Na razie cały sprzęt gra w pokoju zagraconym i na podłodze z paneli ze względu na przeciągający się remont. Mam nadzieję niedługo doprowadzić pomieszczenie do względnego porządku i wtedy pewnie usłyszę lepiej.
Byłbym wdzięczny czytającym to teraz i w przyszłości za namierzenie pierwowzoru tych kolumn.
Unitra WS-503 + TSH113 + GS-424 Adam + G-1100fs Daniel / Akai AM-2450 + Akai GXC-706D + Akai AT-2450 + Akai-X201D / Kenwood KA-5010 + GE5020 + KX-4520 + KX-4520+ KT-2020L + DP-3020 + DM-5090 / kolumny JBL LX-55 / kolumny Videoton hgw ale łądnie grają.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: VIDEOTON, ale jaki to model ?

#7

Post autor: caveas »

A nie na środek te średnie? przy 47 ohm ( a może to 4,7ohm) to wycinasz prawie zupełnie część pasma
Posłuchaj wnikliwie fortepianu - on prawdę Ci powie.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
2N3055
Posty: 85
Rejestracja: 22 sty 2012, 11:30
Lokalizacja: Częstochowa

Re: VIDEOTON, ale jaki to model ?

#8

Post autor: 2N3055 »

47 omów, drutowy. Skręcony na minimum ( zero ). Wtedy go słychać.
Unitra WS-503 + TSH113 + GS-424 Adam + G-1100fs Daniel / Akai AM-2450 + Akai GXC-706D + Akai AT-2450 + Akai-X201D / Kenwood KA-5010 + GE5020 + KX-4520 + KX-4520+ KT-2020L + DP-3020 + DM-5090 / kolumny JBL LX-55 / kolumny Videoton hgw ale łądnie grają.
ODPOWIEDZ