JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

Głośniki w kolumnach i inne słuchawki
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Re: JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#16

Post autor: Roju »

Co do ubezpieczenia to za bardzo się nie orientuję bo nigdy nie musiałem z tego korzystać. Natomiast na liście przewozowym są zaznaczone dwie kratki: przesyłka ubezpieczona oraz druga kratka: do 5 tysięcy. Obok tego widnieje kwota napisana cyframi: 3000. Więc to chyba na taką kwotę zostały ubezpieczone te kolumny. Ale tak jak mówię pierwszy raz mam taką sytuację więc mogę się mylić .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#17

Post autor: Wojtek »

Jeśli nie zgłosiłeś reklamacji przy odbiorze przesyłki to teraz walka z firmą kurierską może być trudna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Re: JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#18

Post autor: Roju »

Mam tego świadomość. Co prawda wczoraj był u mnie kurier który dostarczał mi przesyłkę (sprzedający się z nim kontaktował żeby do mnie przyjechał) i został spisany protokół szkody ale oficjalnie reklamacji jeszcze nie składałem. Mam jeszcze pytanie do osób, które miały już taką sytuację. Czy w przypadku gdy złożę taką reklamację do firmy kurierskiej i zostanie ona nieuznana i odrzucona to czy wtedy zamknie mi to drogę do domagania się zwrotu kolumn i odzyskania pieniędzy od sprzedającego? Bo może się on potem bronić, że skoro składałem zażalenie na kuriera to jest to wyłącznie wina firmy kurierskiej a nie jego? Nie potrafię nic znaleźć na ten temat w regulaminie Allegro.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#19

Post autor: Wojtek »

Roju pisze:Czy w przypadku gdy złożę taką reklamację do firmy kurierskiej i zostanie ona nieuznana i odrzucona to czy wtedy zamknie mi to drogę do domagania się zwrotu kolumn i odzyskania pieniędzy od sprzedającego?
To wydaje się logiczne, ale nie mam doświadczenia.
Roju pisze:Nie potrafię nic znaleźć na ten temat w regulaminie Allegro.
Allegro nie ma z tym nic wspólnego. To kwestia prawnicza.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#20

Post autor: kielek »

Najlepiej podpytać Rzecznika Praw Konsumenta o takie sprawy.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#21

Post autor: pan_winyl »

Ale kicha. Zakładam że kurier UPS albo GLS. Stawiam na UPS.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Re: JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#22

Post autor: Roju »

Akurat w tym przypadku to była Siódemka. Z UPS-em jeszcze nigdy nie miałem żadnych problemów, pomimo tego, że wiele osób na nich narzeka.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#23

Post autor: chudy_b »

A jakie znaczenie ma marka kuriera. Wszyscy próbują pilnować pracowników i u wszystkich zdarzają się sfrustrowani debile rzucający paczkami. Mi jeden genialny niemiecki pracownik DHLa przekierował paczkę do Rosji. To, że to akurat był to mój najdroższy zakup na ebay i że jak zobaczyłem na trackingu Kaliningrad to zrobiło mi się ciepło, nie ma żadnego znaczenia. Będę nadal korzystał z DHLa. Paczka doszła po miesiącu.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#24

Post autor: pan_winyl »

A jakie znaczenie ma marka kuriera.
Ma :) Pracuję w takiej branży że dużo rzeczy przychodzi mi z drukarni za pośrednictwem kurierów. I UPS oraz GLS ciągle jakieś jaja odstawiają.

Z UPS to więcej prywatnie mam "ale" bo albo coś przywiozą z samego a rana a mieli po południu ( i wymyśli tu gdzie paczkę zostawić? ) albo kurier zapomni paczki z sortowni przed świętami i trzeba po nią jechać na drugi koniec miasta, albo paczkę wysyłają z Wrocławia do Krakowa przez Szczecin i nie widzą nic nadzwyczajnego w niedotrzymaniu terminu i przekroczeniu go o dwa dni.

Z GLS opowiem wam dwie najlepsze historie.

1. Zamawiam rzecz z drukarni i jedzie do mnie GLSem (nie mam na to wpływu). Paczka przyspieszona- ma dotrzeć do 10 do mnie. Nie dociera. Klient powiadomiony że odbiór wtedy a wtedy i generalnie jest ciasno- dzwonię do GLS, dostaje info że kurier może do nas dojechać tylko do 10 lub po 18 bo pod naszą firmę (centrum miasta)nie da się dojechać bo strefa. Tłumaczę że nie, że strefa zaczyna się 20 m dalej, ale Pani siedząca 400 km ode mnie wie lepiej. Dopiero po groźbie wystawienia faktury za opóźnienia w stosunku do klienta, 4 telefonach i zaklinaniu rzeczywistości udało się temat załatwić. Dowiedziałem się wtedy że nie jest istotne że ja widzę że strefy nie ma, istotne jest że Pani siedząca 400 km dalej, wie lepiej.

2. Ponownie zamawiam przesyłkę przyspieszoną, ponownie jej nie ma. Dzwonię do centrali, dowiaduję się że paczka odebrana przez kolegę na którego była nadana?! Ale jak to, pytam go czy coś przyszło czy nie, on nic nie wie, paczki nie ma- kicha. Już mam dzwonić ponownie, kiedy okazuje się że chłopaki z GLS podpisali w systemie że odebrane bo nie zdążyliby przed upłynięciem terminu... spóźnili się 30 minut, ale to jak nagięli rzeczywistość ujęło mnie w pełni.

Z 7-demką problemów nie miałem raczej :)
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Re: JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#25

Post autor: Roju »

Na razie sprawa z kolumnami jest w toku, tzn. zostanie złożona reklamacja a dodatkowo będę czekał na decyzję sprzedającego w sprawie zwrotu lub częściowego pokrycia kosztu zakupu nowych głośników. Na razie chciałbym się skoncentrować na sprawach technicznych. Pytania te kieruję głównie do Wojtka, który posiada model JBL-i o oczko wyższych od mojego ale z tej samej serii.

Po pierwsze tak jak pisałem w jednym z wcześniejszych postów od głośnika wysokotonowego oderwał się magnes i przy okazji uszkodził cewkę. Chciałbym się dowiedzieć czy jest szansa aby taki głośnik, naprawić (tzn czy można kupić tylko samą
cewkę) albo raczej poszukać nowego egzemplarza? Bo z tego co się orientuję to po założeniu cewki taki głośnik i tak należałoby jeszcze wycentrować.

Druga sprawa to zakup odpowiedniego modelu wysoko i średniotonowca. Znalazłem numery seryjne przetworników do 80T czyli: 035Ti (tweeter), 104H-2 (średniotonowy) oraz 127H-1 (10 cali bas). Według tego szukałem ich na e-bay-u i znalazłem kilka ofert. Rozumiem więc, że skoro numery się zgadzają to będą to głośniki pasujące do mojego modelu?

http://www.ebay.pl/itm/271714962619?ssP ... 1423.l2649
http://www.ebay.pl/itm/111607214315?ssP ... 1423.l2649

Wyskoczyły mi jeszcze takie średniotonowce ale to do L-80T3 więc nie wiem czy pasowałby do mojej wersji
http://www.ebay.pl/itm/191468162293?ssP ... 1423.l2649

Rozrzut cenowy na e-bay-u jest dość spory bo można znaleźć np. wysokotonowaca za 100$ albo tylko za 40$. Nie wiem czy jest to związane ze stopniem zużycia takiego głośnika albo tego, że są to zamienniki a nie oryginały. A propos zamienników - to czy jest sens takie coś kupować podczas gdy w drugiej kolumnie będą wsadzone oryginalne? Pytam się o to, ponieważ mam znajomego z serwisu Audio-RTV, który zajmuje się także kolumnami i mówił mi, że mógłby poszukać takich zamienników a jakość praktycznie byłaby ta sama?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#26

Post autor: Wojtek »

Roju pisze:albo raczej poszukać nowego egzemplarza?
Raczej tak.
Roju pisze:Rozumiem więc, że skoro numery się zgadzają to będą to głośniki pasujące do mojego modelu?
Tak.
Roju pisze:Wyskoczyły mi jeszcze takie średniotonowce ale to do L-80T3 więc nie wiem czy pasowałby do mojej wersji
To są te same głośniki. W opisie napisano, że wyciągnięte z L80T. Z tego co pamiętam to wersje T3 miały po prostu inną zwrotnicę (ją też można bezproblemowo przełożyć).
Roju pisze:Nie wiem czy jest to związane ze stopniem zużycia takiego głośnika albo tego, że są to zamienniki a nie oryginały.
Nie ma zamienników :) Głośniki to nie igły.

Po prostu są to używki i rządzi tutaj przede wszystkim widzimisię sprzedawców.
Roju pisze:że mógłby poszukać takich zamienników a jakość praktycznie byłaby ta sama?
Praktycznie plecie Tobie bzdury. Już widzę jak znajdzie tanie zamienniki do tytanowych tweeterów :morda: Jeśli będą z logo Tonsilu albo STX to już w ogóle szał ciał :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#27

Post autor: Waluch »

Przyjmijmy czysto hipotetyczną sytuację ...

Wstawisz zamienniki do uszkodzonej kolumny. Zaczniesz słuchać .... powiedz tak szczerze, czy nie będziesz miał wrażenia ,że kolumna z zamiennikami gra inaczej ? Sądzę ,że będziesz doszukiwał się różnic, nawet podświadomie i będzie Cię to deprymowało, umniejszając przyjemność ze słuchania muzyki.
Dlatego w pełni zgadzam się z Wojtkiem. Albo poszukaj nowego egzemplarza, albo weź (o ile będzie taka opcja) odszkodowanie za kolumny i szukaj innych.
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Re: JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#28

Post autor: Roju »

W sumie to również nie byłem do końca przekonany do tych zamienników więc jakby co to poszukam oryginalnych głośników.
Jeszcze jedna rzecz na koniec. Pytanie jest idiotyczne więc proszę się nie śmiać ;) Jak wiadomo ogólnie to kolumny pracują w parach. Ale ponieważ od czasu do czasu lubię posłuchać sobie jakiejś audycji radiowej to czy będzie problemem jeżeli będę słuchał na jednej sprawnej kolumnie? Chodzi mi o to czy nie będzie to dla wzmacniacza szkodliwe, że zamiast pary kolumn będzie podpięta do niego tylko jedna z nich?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#29

Post autor: Wojtek »

Roju pisze:Chodzi mi o to czy nie będzie to dla wzmacniacza szkodliwe, że zamiast pary kolumn będzie podpięta do niego tylko jedna z nich?
Nie, nie będzie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Roju
Posty: 91
Rejestracja: 03 lis 2012, 12:49
Gramofon: Technics SL-1600

Re: JBL-L80T GI - dwa głośniki nie grają

#30

Post autor: Roju »

Mam jeszcze pytanie odnośnie tweetera a konkretnie o takie coś

http://www.ebay.co.uk/itm/160620560956? ... rmvSB=true

Według tego co pisze na tej aukcji i tego co znalazłem na forum audioheritage to model 035TiA jest jakby kopią oryginalnego 035Ti. Podobno mają takie same parametry i walory odsłuchowe natomiast jedyna rzecz je różniąca to miejsce terminali do mocowania przewodów: w 035Ti są one po przeciwnych stronach a w 035TiA zaraz obok siebie. Nie wiem natomiast czy otwory do mocowania będą "kompatybilne" żeby potem nie trzeba przerabiać obudowy.
Sam już teraz nie wiem co o tym myśleć. Czy jest to oficjalny produkt od JBL-a? Zawsze to całkiem nowy egzemplarz w tej samej cenie co używany 035Ti. Natomiast z drugiej strony co mnie martwi to ten napis Made in china na obudowie :(
Poza tym jeżeli jeden z forumowiczów na audioheritage pisze, że nie zauważył żadnych różnic w jakości dźwięku to dlaczego na końcu zaznaczył żeby te 035TiA wymieniać zawsze parami a nie pojedyńczo?

Jeszcze jedno. W takim razie mam rozumieć, że ten egzemplarz 035TiA jest oryginalny (nie chiński tylko z USA)?

http://www.ebay.pl/itm/171702915744?ssP ... 1423.l2649
ODPOWIEDZ