Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Markush
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2017, 10:41

Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

#1

Post autor: Markush »

Witam.
Po kilkunastu latach, postanowiłem wrócić do sprzętu i płyt, dlaczego po takim czasie opisałem tu: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=8&t=9705
Obecnie mam
- amplituner Tosca 303
- gramofon Onkyo CP 1007A, wkładka firmowa Onkyo
- Kolumny 2x 60W (Tonsil - Września)
I mam pewien problem. A mianowicie.
Tosca ma dwa gniazda DIN – liniowe i gramofonowe. O ile tv na liniowym chodzi super (stereo i mono), o tyle z gramofonowym (z gramofonem) na mono jest ok ale na stereo się wzbudza (jakby na jednym kanale), zwłaszcza jak wzmacniam basy. Buczy b. głośno.
Tosca leżała na strychu kilkanaście lat I po zniesieniu, musiałem dać do przeglądu I drobnej naprawy. Reasumując; tuner I wzmacniacz z DIN liniowym – chodzi ok, natomiast gramofon z gniazdem DIN gramofonowym – tylko na mono.
Sprawdzałem z starym gramofonem jest tak samo, czyli usterkę obecnego gramofonu, mogę wyeliminować. Ponadto jak kupowałem (niedawno) Onkyo, to wszystko było ok.
Dodam jeszcze, że na szybko dorobiłem przewód – adapter RCA – DIN wg tej strony
http://serwis-tv.com/scart.html
ponieważ w mojej miejscowości nie ma takiego adaptera.
Zacznę od zakupu tego adaptera:
http://winyle.pl/kable-do-gramofonu/973 ... a-din.html
I teraz mam pytania.
Czy szukać kogoś kto podejmie się zajrzeć i ewentualnie naprawić Toscę, czy lepiej dać sobie spokój , kupić przedwzmiacniacz np
http://winyle.pl/analogis/4311-przedwzm ... 60309.html
W małej miejscowości (gdzie mieszkam), zostało 3 grzebków rtv, z tym, że jeden robi już tylko tv, drugi nie bardzo wie co w tym temacie piszczy a trzeci (ten co reanimował Toscę) spróbuje z gramofonem łącznie, może coś z tego wyjdzie, bo też nie jest w temacie.
Tylko wtedy ile mnie skasuje. Czy to się kalkuluje ?
I jeszcze jedno pytanie. Czy ten płyn może być
http://winyle.pl/akcesoria/5724-plyn-lp ... 40053.html
(płyty z lat 70/80) – nigdy nie przemywane, tylko szczoteczkami czyszczone, leżały w pudłach na strychu.
Dodam jeszcze, że nie jestem audiofilem, tylko zwykłym słuchaczem starych płyt.

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością, co mi poradzicie. :think:
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

#2

Post autor: Reymont »

Gramofon masz uziemiony?

Odpuść sobie ten płyn i zmiksuj samemu.
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=26&t=1494
krzycho51
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 16:27
Gramofon: Dual CS 2225Q
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

#3

Post autor: krzycho51 »

Lub masa gdzieś urwana jeśli się wzbudza.
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.
/M. Ghandi
Markush
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2017, 10:41

Re: Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

#4

Post autor: Markush »

Reymont pisze:Gramofon masz uziemiony?
Nigdzie nie widziałem w tym gramofonie uziemienia.
Jeżeli masa się wzbudza to tylko na stereo a na mono nie ?
Na stereo na jednym kanale buczy, zwłaszcza przy dodawaniu basów.
Psikałem specjalnym płynem do polepszenia kontaktu w gniazdo i gdzie się dało (odczekałem 2 dni) i też to samo.
krzycho51
Posty: 29
Rejestracja: 24 sty 2013, 16:27
Gramofon: Dual CS 2225Q
Lokalizacja: Poznań

Re: Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

#5

Post autor: krzycho51 »

Wywaliłbym tą przejściówkę...
Przewody sygnałowe polutowałbym bezpośrednio do DIN - zawsze w starych przewodach tego typu ekran był przylutowany do środkowego PIN-u i dodatkowo bym dolutował do masy wtyczki...
Powinno pomóc.
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.
/M. Ghandi
Markush
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2017, 10:41

Re: Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

#6

Post autor: Markush »

krzycho51 pisze:Wywaliłbym tą przejściówkę...
Przewody sygnałowe polutowałbym bezpośrednio do DIN - zawsze w starych przewodach tego typu ekran był przylutowany do środkowego PIN-u i dodatkowo bym dolutował do masy wtyczki...
Powinno pomóc.
Ja tej nowej jeszcze nie zamówiłem, używałem własnej roboty. Różnie kombinowałem.
Chciałem zrobić na stałe poprzednio ale na innym forum znalazłem burzę wypowiedzi na ten temat (tzn, adapter czy przelutowanie na stałe).
Zaniosę do fachowca, by zrobił to tak bym miał pewność, że jest ok.
Póki co dzięki.
Markush
Posty: 5
Rejestracja: 04 lut 2017, 10:41

Re: Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

#7

Post autor: Markush »

I wszystko się wyjaśniło.
Jestem lżejszy o "kilka" złotych ale bogatszy o doświadczenie. Sprawdzałem sprzęt u montera i nic nie znalazł. Amplituner, gramofon i przewód jest w porządku. Dopiero jak skontaktowałem się z człowiekiem, który specjalizuje się w naprawie, konserwacji itp gramofonów i nie tylko, wyjaśnił mi na czym rzecz polega.
Problem polega na tym, że ten gramofon ma wyższej klasy igłę, niż ten używany przed laty.
Obecna, firmowa ONKYO diamentowa jest bardziej czuła i lokalizacja gramofonu w pobliżu jednej z kolumn - 60W, (akurat takie ustawienie szafki w rogu mi pasowało), jest błędem dlatego, że powoduje wzbudzenia z głośników. To tłumaczy, im więcej basów - tym gorze a na mono sygnał jest słabszy (inny) niż na stereo. Sprawdzić to można w prosty sposób. Wystarczy gramofon (lub kolumnę) przenieść w inne miejsce, dalej od siebie. Tak zrobiłem i problem znika. Można też próbować podłożyć np poduszkę (tylko równo) pod gramofon i sprawdzić efekt. Też powinna być różnica.
Przyczyna była tak prosta.
Dziwi mnie tylko fakt, że na forum poświęconym bądź co bądź sprzętowi audio a w szczególności czarnym krążkom, nikt tego nie zasugerował, czy nie pytał o umiejscowienie gramofonu. Może akurat te osoby, nie zwróciły uwagi na ten post, a ja nic nie pisałem o rozmieszczeniu sprzętu.
Najważniejsze, że sprawa jest wyjaśniona.
Pozdrawiam zamykam temat.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Markush pisze: Problem polega na tym, że ten gramofon ma wyższej klasy igłę, niż ten używany przed laty.
Obecna, firmowa ONKYO diamentowa jest bardziej czuła i lokalizacja gramofonu w pobliżu jednej z kolumn - 60W, (akurat takie ustawienie szafki w rogu mi pasowało), jest błędem dlatego, że powoduje wzbudzenia z głośników.
Szlif igły nie ma nic do rzeczy. Widać wyjątkowo niefortunnie postawiłeś ten gramofon i tyle. Zakładam, że śrubę transportową wykręciłeś przed uruchomieniem, bo jednak jakaś izolacja od drgań powinna być w gramofonie wbudowana (np. nóżki antywibracyjne, zawieszenie pływające, itp).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Problem Tosca 303 + Onkyo CP 1007A

#9

Post autor: Wojtek »

Markush pisze: Dziwi mnie tylko fakt, że na forum poświęconym bądź co bądź sprzętowi audio a w szczególności czarnym krążkom, nikt tego nie zasugerował, czy nie pytał o umiejscowienie gramofonu. Może akurat te osoby, nie zwróciły uwagi na ten post, a ja nic nie pisałem o rozmieszczeniu sprzętu.
Po prostu nikt na to nie wpadł po opisanych objawach. Raz się udaje zgadnąć, a raz nie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ