Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BelkaDUB
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2016, 12:10
Gramofon: Unitra GS424 "Adam"

Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#1

Post autor: BelkaDUB »

Witam, mam pewien problem - otóż skompletowałem sobie zestaw do słuchania winyli oraz muzyki z komputera, jednak w zaznaniu komfortu przeszkadza mi jeden aspekt techniczny - w głośnikach słychać ciche buczenie. Jednostajne, identyczne w każdej z dwóch kolumn. Teraz parę faktów, które być może pomogą w zlokalizowaniu problemu:

-Kolumny buczą, gdy przekręcę potencjometr, służący do wybierania wyjścia (kolumny na zaciskach).
-Nie mają na to wpływu podpięte źródła sygnału, tzn. przy wypiętym gramofonie i komputerze jest identycznie
-Zwiększenie głośności nie powoduje głośniejszego buczenia

Wzmacniacz to Unitra WS 304S, kolumny to Sony 80W 6ohmów - warto zaznaczyć, że grały jeszcze wczoraj na wieży i wszystko było ok. Nie jest to głośne buczenie, natomiast gdy w pokoju jest cisza, to je słychać (pomieszczenie 12m2). Przy korzystaniu z komputera jest to również problematyczne, gdyż mam je postawione na biurku po obu stronach monitora. Ktokolwiek wie co jest grane?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41299
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#2

Post autor: Wojtek »

BelkaDUB pisze: warto zaznaczyć, że grały jeszcze wczoraj na wieży i wszystko było ok
Jakiej wieży? Inny wzmacniacz?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
BelkaDUB
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2016, 12:10
Gramofon: Unitra GS424 "Adam"

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#3

Post autor: BelkaDUB »

Podpiąłem je zarówno do wieży z którą były w zestawie (jakaś kilkunastoletnia wieża Sony) i do bardziej współczesnej wieży należącej do mojego brata i nie buczały :(
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6358
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#4

Post autor: Regsoft »

BelkaDUB pisze: Ktokolwiek wie co jest grane?
Nie wiem czy dobrze rozumiem ... sam wzmacniacz (resztę fizycznie odpinasz aby wyeliminować np. pętlę masy) i kolumny dają przydźwięk ? ... no to może gdzieś się odczepiło ekranowanie we wzmaku ... może gruby problem z zasilaniem/uziemieniem/zerowaniem w gnieździe (używasz wtyczki z uziemieniem czy bez?) ... może gdzieś blisko masz źródło mocnego pola (np. komórka lub coś mocniejszego) ... nie rozumiem o co chodzi z tymi kolumnami ale moim zdaniem one są niewinne ... tylko wzmak lub zasilanie (ale skoro na tym samym gnieździe zasilania próbowałeś inne) ... trudno cokolwiek wymyśleć poza awarią wzmacniacza :?
Awatar użytkownika
BelkaDUB
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2016, 12:10
Gramofon: Unitra GS424 "Adam"

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#5

Post autor: BelkaDUB »

Nie używam wtyczki, tylko gołe kable wkładam do zacisków. A co jeszcze oprócz komórki może być takim źrodłem pola?

W sumie tak z biegiem czasu zauważyłem również inny problem - nie wiem od czego to zależy, ale często też słychać nieregularne trzeszczenie - nie tylko w kolumnach, ale zdarza się to również na słuchawkach. Wobec tego coś jest nie tak ze wzmakiem, bo źrodło sygnału wejściowego nie ma tu znaczenia, trzeszczy tak nawet gdy zadne zrodlo nie jest włączone.

Dodatkowo zauważyłem, że jedna z kolumn gra znacze slabiej. Najlepiej słychać to zjawisko przy wejściu z gramofonu, z komputera nieco mniej, ale gdy kręcę gałką balansu raz w lewo, raz w prawo, by sobie porównać moc to jest ona słyszalna. Nawet gdy wsadzam palce w dziury z których wydobywa się powietrze (nie wiem jak się profesjonalnie nazywają, ale mają związek z basami), to w jednej kolumnie znacznie słabiej dmucha niż w drugiej. Zamiana ich miejscami (kabelki) nic nie pomaga, tzn. zawsze słabiej jest na lewym kanale.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6358
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#6

Post autor: Regsoft »

BelkaDUB pisze: Nie używam wtyczki, tylko gołe kable wkładam do zacisków
Wtyczka sieciowa. 220V :?
BelkaDUB pisze: ale zdarza się to również na słuchawkach
A do czego podłączone są te słuchawki?
BelkaDUB pisze: trzeszczy tak nawet gdy zadne zrodlo nie jest włączone
Nie rozumiem. Przecież źródłem może być sam wzmacniacz. To nie jest pasywne urządzenie.
Awatar użytkownika
BelkaDUB
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2016, 12:10
Gramofon: Unitra GS424 "Adam"

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#7

Post autor: BelkaDUB »

Regsoft pisze: Nie używam wtyczki, tylko gołe kable wkładam do zacisków
Wtyczka sieciowa. 220V :?
Ahaa, o tą Ci chodzi. Jest to wtyczka bez bolca.
Regsoft pisze:A do czego podłączone są te słuchawki?
Do wzmacniacza. Z przodu ma wejście jack.
Regsoft pisze:Nie rozumiem. Przecież źródłem może być sam wzmacniacz. To nie jest pasywne urządzenie.
Załóżmy, że posłużyłem się skrotem myslowym. Szczerze mowiąc gdybys mi tego nie powiedział, to nie zdawałbym sobie sprawy z tego, że tak jest. No ale oboje wiemy o co mi chodziło :P
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6358
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#8

Post autor: Regsoft »

BelkaDUB pisze: No ale oboje wiemy o co mi chodziło
Mnie to wygląda na problem ze wzmacniaczem. Trzeszczenie może pochodzić z wielu jego elementów. U mnie najczęściej to były potencjometry (głośność, stereo, tony) lub przełączniki źródła. Jeśli to coś podobnego (trudno powiedzieć jeśli nie można usłyszeć) to musisz zawęzić problem i wyczyścić element.
Awatar użytkownika
BelkaDUB
Posty: 9
Rejestracja: 19 cze 2016, 12:10
Gramofon: Unitra GS424 "Adam"

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#9

Post autor: BelkaDUB »

Zapytam jeszcze tylko, czy oddawanie do serwisu (mam na oku jeden bardzo rzetelny serwis w moim mieście) ma sens przy wzmacniaczu Unitra WS 304S?
Lub inaczej - czy takie objawy są na pewno do usunięcia, czy może się okazać, że chwilę będzie dobrze i znowu zacznie się coś walić? Moja przygoda z audio trwa raptem chwilę, więc kompletnie nie mam jak spekulować na podstawie swojego doświadczenia (a raczej jego braku ) .
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10418
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#10

Post autor: Myszor »

Koszt naprawy przewyższy wartość sprzetu.
http://allegro.pl/2021-wzmacniacz-unitr ... 25452.html
Mój zodiak też trzeszczał na potencjometrach. Strzykawką jakiś olej się wstrzykiwało czy alkohol nie pamiętam już ;)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#11

Post autor: pan_winyl »

Mam pytanie techniczne- jak można by wykonać ekranowanie wzmacniacza ew. gramofonu na którym stoi gramofon? Mam taki case i zastanawiam się czy przydźwięk nie jest w dużej mierze generowany właśnie przez ustawienie gramofonu na wzmacniaczu.

Czy jakaś folia, lub inna osłona pomoże\?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2563
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Buczenie (przydźwięk sieciowy) w kolumnach.

#12

Post autor: Bacek »

pan_winyl pisze:
28 mar 2017, 14:01
Mam taki case i zastanawiam się czy przydźwięk nie jest w dużej mierze generowany właśnie przez ustawienie gramofonu na wzmacniaczu.
Nie wiem po co w ogóle się zastanawiasz. Ustaw testowo w dużej odległości i sprawdź i będziesz miał jeden dylemat z głowy. Albo odpadnie albo się potwierdzi.

A potem co do ekranowania to może być różnie.
Jak dla mnie duży hum to w 80% przypadków lub więcej złe prowadzenie/łaczenie masy/uziemienia.
W pozostałych przypadkach hum może nie być powodowany promieniowaniem elektormagnetycznym ale zwykłymi wibracjami mechanicznymi transformatorów. Wtedy masz już akcje nie z ekranowaniem z tłumieniem drgań jakimiś platformami lub u źródła "miękkim" montażem trzescącego się trafa.
Co do samego ekranowania to zwykła blacha ferromagnetyczna, tylko nie może być zbyt blisko wkładki gramofonu. Po za tym sieciówki z ekranem (ekran podłączony tylko od strony bolca w gniazdku).
Co do ekranowania samych przewodów z sygnałem to ja mam mieszane uczucia. Na pewno nie może być tak że ekran takiego kabla łączy się bezpośrednio z zerowanie w gniazdach sieciowych bo to będzie akurat bardziej psuło niż pomagało, ale to już często zależy od tego jak urządzenia są zbudowane wewnętrznie.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ