Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#1

Post autor: Tarkus »

No właśnie. Bo tutaj http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=43&t=301#p2129 czytam:
Wojtek pisze:dlaczego odtwarzacz CD (najlżejszy ze wszystkich podzespołów chyba) znajduje się na samym dole? Jak dla mnie to wzmacniacz jako ten najcięższy i największy powinien się tam znajdować :)
To mnie zaskoczyło, bo odkąd mam do czynienia ze sprzętem, byłem przekonany, że wzmacniacz powinien stać na samej górze, ze względu na wentylację. Zresztą upewniło mnie w tym doświadczenie z posiadanym niegdyś przeze mnie amplitunerem Harman/Kardon, który okropnie się grzał, kiedy cokolwiek na nim stało. Zatem jak to z tym jest? Co stawiamy na czym i jak się to ma do chłodzenia? Tzn. wiem, że ideałem byłaby szafka z osobną półką na każde urządzenie i w przyszłości zamierzam mieć taką, ale "na razie jest jak jest".
Z góry dziękuję za odpowiedź. Myślę, że wyjaśnienie tej sprawy może być pomocne również dla przyszłych forumowiczów, dlatego nie od rzeczy będzie chyba założyć taki temat.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#2

Post autor: kielek »

Pamiętam jak w którychś ze sprzętów kupiłem jako nowe było w instrukcji,że wzmacniacz na górze a cd na samym dole,raz by była lepsza wentylacja wzmacniacza a dwa by ciepło wzmacniacza nie podgrzewało od dołu lasera w cd. Dla mnie to logiczne i takie ustawienie stosuję od bardzo długiego czasu.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3206
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#3

Post autor: Pawelec »

Nie będę oryginalny, ale najlepiej każdy element oddzielnie a jeszcze lepiej na dodatkowych izolatorach (oczywiście może być jeden nad drugim) :D
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10430
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#4

Post autor: Myszor »

Pawelec pisze:Nie będę oryginalny, ale najlepiej każdy element oddzielnie a jeszcze lepiej na dodatkowych izolatorach (oczywiście może być jeden nad drugim) :D
Dokładnie.
Jedno na drugim to można było wieżę z Diory stawiać ;)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#5

Post autor: kielek »

Od tego stawiania jedno na drugim wzięło się określenie wieża,więc nie wiem co w tym śmiesznego. Jak się ma kasę to można stoliki od Rogoza sobie zafundować i od zaraz się ma hi end.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10430
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#6

Post autor: Myszor »

kielek pisze:Od tego stawiania jedno na drugim wzięło się określenie wieża
dokładnie
kielek pisze:więc nie wiem co w tym śmiesznego
ja też
kielek pisze:można stoliki od Rogoza sobie zafundować
Można. Ja mam zwykłą szafkę z ikea i też daje radę.
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#7

Post autor: KUTI »

W moim przypadku dwa zestawy stoją w szafkach (fakt, że to tylko Ikea, ale ma to rownież swoje plusy, bo tanim kosztem zmieniłem fronty) półki stanowią tylko odciążenie tej dolnej.
Wzmacniacze stoją na górze, tylko ze względów estetycznych (fornir) które pięknie się prezentują zaraz po gramofonach. Takie małe zboczenie wizualne :lol:
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#8

Post autor: kielek »

Co by nie było w drugim zestawie też korzystam z regału IKEA,w pierwszym sklepałem sobie a'la platformy i stoi to na zbliżonym do Ikeowego regału,jednak ilość stojących tam sprzętów( zestaw stereo,gramiak,KD,dekoder kablówki) wymusza ustawienie wzmacniacza na cd,mimo że to nie Diora. Trzeba sobie jakos radzić a przecież przez całe lata 70-80 te bardziej szanowane sprzęty stawiało się w formie wieży i nikomu to nie przeszkadzało a obecnie masa ludzi szaleje za sprzętem z epoki placąc gruby hajs nieświadomi,że nie stało to na audiofilskich stolikach,platformach antywibracyjnych wspomaganych specjalnymi podkładkami pod kable i to gra i jeszcze jak!
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3206
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#9

Post autor: Pawelec »

kielek pisze:Od tego stawiania jedno na drugim wzięło się określenie wieża,więc nie wiem co w tym śmiesznego. Jak się ma kasę to można stoliki od Rogoza sobie zafundować i od zaraz się ma hi end.
Kielek nie obrażaj się. Tu nie chodzi o wyśmiewanie tylko o zasadę ;) . Oczywiście, że każdy zrobi jak chce. Ja uważam, że lepiej izolować i nie koniecznie od razu na regale od Rogoza (znam lepsze). Można z Ikea a można samemu zrobić (są na ten temat wątki). Wszystko zależy od chęci i zaangażowania. Można też straszyć "Hi Endem albo Audiofilstwem" i nic nie robić. Klocek na klocku jak u "Diora"" :D
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#10

Post autor: Tarkus »

Jest jeszcze problem braku miejsca. Jeżeli aż do odwołania jedynym możliwym miejscem na sprzęt jest wnęka w regale, to trudno byłoby wstawić tam szafkę. Nie mówię, żeby było to niemożliwe, ale... na pewno byłoby niepraktyczne (gorszy dostęp do kabli, który i tak jest utrudniony, bo półka ogranicza go od góry, a ścianki - po bokach). Mnie chodzi właśnie o taką wymuszoną i prowizoryczną sytuację. Na razie klocki muszą stać jeden na drugim, nie ma wyjścia. I tak wracamy do pytania, od którego dyskusja się zaczęła: co stawiać na czym?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#11

Post autor: KUTI »

Czy jest ku temu reguła? Widziałem na wielu prospektach rożne kombinacje w zależności od producenta, fakt ze chyba w większości jako wzmak robił za podstawę. I tak każdy kombinuje pod swoje gusta. Nie trawię tylko ustawienia gramofonu na kolumnach :evil:
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#12

Post autor: Tarkus »

KUTI pisze:Czy jest ku temu reguła? Widziałem na wielu prospektach rożne kombinacje w zależności od producenta, fakt ze chyba w większości jako wzmak robił za podstawę. I tak każdy kombinuje pod swoje gusta. Nie trawię tylko ustawienia gramofonu na kolumnach :evil:
Gusta gustami - producent zwykle w prospektach ustawia wszystko tak, żeby ładnie wyglądało - ale mnie chodzi o kwestie techniczne. Co miałoby przemawiać za umieszczeniem wzmacniacza na dole, i to przemawiać na tyle mocno, by przeważać nad postulatem dobrej wentylacji? A może właśnie wymóg wentylacji jest przeceniany? To jest tutaj istotne. Także w świetle tego:
kielek pisze:Pamiętam jak w którychś ze sprzętów kupiłem jako nowe było w instrukcji,że wzmacniacz na górze a cd na samym dole,raz by była lepsza wentylacja wzmacniacza a dwa by ciepło wzmacniacza nie podgrzewało od dołu lasera w cd.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#13

Post autor: zbyszek1982 »

Często w instrukcji od wzmacniacza jest napisane, że nie może na nim nic stać i jaka jest minimalna odległość od np. półki powyżej, żeby zachować właściwą wentylację. To w zasadzie wymusza stawianie wzmacniacza na górze zestawu.

Myślę, że ma to największe znaczenie w przypadku wzmacniaczy lampowych i wzmacniaczy tranzystorowych pracujących w klasie A.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#14

Post autor: Tarkus »

zbyszek1982 pisze:Myślę, że ma to największe znaczenie w przypadku wzmacniaczy lampowych i wzmacniaczy tranzystorowych pracujących w klasie A.
...czyli w przypadku większości sensownych wzmacniaczy. ;) Dziękuję, to ma sens. Trzeba będzie też o tym pamiętać przy robieniu szafek na sprzęt: 10 do 15 cm luzu! :)
Ostatnio zmieniony 29 sty 2016, 14:16 przez Tarkus, łącznie zmieniany 1 raz.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Kolejność klocków, czyli co na czym stawiać?

#15

Post autor: kielek »

Pawelec, ja nie podważam zasad jak to nazwałeś,tylko stwierdzam fakt że w nie tak dawnych czasach kiedy przemysł od audio voodoo nie istniał zasady były inne a prawa fizyki się zbytnio nie zmieniły,sprzęty robili zacne i stawiano sprzęt na tzw. wieżę i wszystko funkcjonowało i w dużej mierze funkcjonuje do dnia dzisiejszego co potwierdza moda na vintydż.Nie było to regułą,ale było to w modzie co potwierdza moja pamięć,katalogi z owych czasów,filmy itd. Nikt jakoś nie wydawał grubej kasy jak obecne trendy nakazują na wspominane stoliki,kable,sieciówki,dzwony tybetańskie,myszy pochłaniajace wibracje i specjalne bezpieczniki audio. Niech każdy robi jak chce ,ale nie szydźmy z ustawienia na wieżę jak komuś tak pasuje,bo teraz to takie nie trendy.
ODPOWIEDZ