Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jakość/$

Wszystko razem
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3783
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jako

#31

Post autor: Obywatel »

jdas pisze:
Myszor pisze:
jdas pisze:A najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie przedwzmacniacza gramofonowego wewnątrz gramofonu i przesyłanie silnego sygnału do wzmacniacza w standardzie liniowym (czyli 2 Vsk).
Skoro to najlepsze rozwiązanie to dlaczego nikt tak nie robi ?
Niektórzy robią, a większość nie, choćby po to byś zapłacił za jeszcze jedno urządzenie i dłuuugo dobierał kable (najlepiej drogie).
Taki był kiedyś przyjęty standard, że przedwzmacniacz był częścią wzmacniacza a nie gramofonu. W sumie to nie wiem czym podyktowany. Dzisiaj najczęściej kupując nowy gramofon i wzmacniacz trzeba się pogodzić z koniecznością dokupienia przedwzmacniacza, choć bywają od tej reguły wyjątki - zarówno w postaci gramofonów, jak i wzmacniaczy wyposażonych w przedwzmacniacz gramofonowy.

Niewątpliwą zaletą przedwzmacniacza wbudowanego w gramofon jest brak strat w postaci dodatkowych kabli, wtyczek, terminali itp. na najsłabszym odcinku toru. Niestety jednak w większości przypadków w dzisiejszych czasach wbudowane przedwzmacniacze są dość marnej jakości.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jakość/$

#32

Post autor: kielek »

jdas pisze: Niektórzy robią, a większość nie, choćby po to byś zapłacił za jeszcze jedno urządzenie i dłuuugo dobierał kable (najlepiej drogie).
A czy kolega może wskazać kilka modeli przyzwoitych gramofonów produkowanych kiedyś lub obecnie z wbudowanym na stałe pre?
Awatar użytkownika
olo77
Posty: 39
Rejestracja: 12 wrz 2014, 18:01
Gramofon: GRUNDIG PS 8000

Re: Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jako

#33

Post autor: olo77 »

Witam.

Choć jestem trochę mało doświadczonym użytkownikiem gramofonu i mój mam od roku, to ze sprzętem audio/video mam do czynienia już od ponad 20lat.
Wszystko zależy też od ceny gramofonu i ile kolega chce na niego przeznaczyć. Z nowych gramofonów z wbudowanym przedwzmacniaczem w kwocie do 2000zł mogę ci polecić gramofon japońskiej marki TEAC TN-300. Obsługa manualna, napęd paskowy (czyli łatwiej coś naprawić), wkładka dobra na start, dzięki mocowaniu 1/2 duży wybór, wkładek gdybyśmy chcieli w przyszłości wymienić na lepszą. Gramofon posiada w tylnej części obudowy gniazda RCA i przełącznik, czy chcemy korzystać z Pre wbudowanego, czy zewnętrznego. Samemu możemy w tej sprawie zadecydować, oraz w prosty sposób dobrać odpowiednie okablowanie do podłączenia gramofonu. Tu masz link do strony dystrybutora: http://audioklan.pl/teac/produkt/gramof ... n-300.html .
Jeżeli przedział cenowy za wysoki, to napisz. Jak coś znajdę, w wolnej chwili postaram Ci napisać.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jakość/$

#34

Post autor: Wojtek »

olo77:
Ale... tu nikt nie szuka sprzętu tylko tak sobie dyskutujemy :)
A z polecaniem kiepskiego Chińczyka to lepiej sobie darować.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10453
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jako

#35

Post autor: Myszor »

jdas pisze:
Myszor pisze:
jdas pisze:A najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie przedwzmacniacza gramofonowego wewnątrz gramofonu i przesyłanie silnego sygnału do wzmacniacza w standardzie liniowym (czyli 2 Vsk).
Skoro to najlepsze rozwiązanie to dlaczego nikt tak nie robi ?
Niektórzy robią, a większość nie, choćby po to byś zapłacił za jeszcze jedno urządzenie i dłuuugo dobierał kable (najlepiej drogie).
Kto tak robi? Nie wszyscy producenci gramofonów mają w ofercie pre a kable to chyba już całkiem niewielu zatem Twoja teoria jest trochę naciągana :)
Poza tym jak zmienimy wkładkę to jak wyregulować wbudowane pre ?
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jakość/$

#36

Post autor: Pawelec »

Bardzo fajnie Jadas opisałeś kryteria, które dobrze jest brać pod uwagę kompletując sprzęt. Któś kto z totalnego braku czasu, bądź ignorancji nie chce poszukiwać własnego brzmienia tylko wędruje do marketu po zakup zestawu do domowego odsłuchu powinien korzystać z takiej lektury. Ja jednak nie potrafię przełożyć wszystkiego na język fizyki i uwierzyć w to, że kabel to kabel, półprzewodnik to półprzewodnik, lampa to lampa i jak się to wszystko połączy do kupy to zagra tak jak wynika z parametrów technicznych "usłyszanych przez mierniki". Cholerka, ja chyba mam jakieś zwyrodnienie słuchowe bo czego się nie dotknę to rzuca mnie się na uszy. Nawet te kable "audiofilskie" na widok których niektórzy mają odruch wymiotny (bo kosztują nie 1000 - tylko?, są i droższe ;) ) wprowadzają pewne zamieszanie w torze. Moim najważniejszym kryterium jest to co słyszę. Lubię czasami nie patrząc na ceny skorzystać z możliwości posłuchania "audiofilskiego" sprzętu w dość dobrze przystosowanym do tego pomieszczeniu, by próbować bazując na własnym skromnym budżecie zbliżyć się do efektu, który usłyszałem. Oczywiście w tym zakresie, który mi odpowiada.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Anderson
Posty: 106
Rejestracja: 04 lut 2016, 09:12

Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jakość/$

#37

Post autor: Anderson »

Fajne to zestawienie, na przyszłość będę do niego wracał.
Jednak ja przez ostatni miesiąc musiałem się "zatowarować", czyli kupić, a częściowo wymienić prawie wszystko. Nie obyło się oczywiście bez błędów, rypniętych bubli i dalszych planów na wymianę togo co przed chwilą przyjechało. Ale i tak, gdyby nie to forum pewnie wydałbym 3 razy więcej kasy w MM na malezyjskie wydmuszki o słabszym dźwięku.
Jestem pełen podziwu dla kogoś kto potrafi latami polować na upatrzony model. Ja nie mam do tego cierpliwości, nie mówiąc już o umiejętnościach dzięki którym mógłbym sam naprawiać np. uszkodzone sztuki sprzętu.
Ps. 72, 12-13 Wyzwoli bowiem wołającego biedaka i ubogiego, i bezbronnego. Zmiłuje się nad nędzarzem i biedakiem i ocali życie ubogich.
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jako

#38

Post autor: jdas »

kielek pisze:
jdas pisze: Niektórzy robią, a większość nie, choćby po to byś zapłacił za jeszcze jedno urządzenie i dłuuugo dobierał kable (najlepiej drogie).
A czy kolega może wskazać kilka modeli przyzwoitych gramofonów produkowanych kiedyś lub obecnie z wbudowanym na stałe pre?
Proszę bardzo. Obecnie wszystkie modele Audio Technica mają wbudowany pre, ale też dysponują tradycyjnym wyjściem gramofonowym.
jdas
Posty: 65
Rejestracja: 04 lut 2016, 19:20

Re: Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jako

#39

Post autor: jdas »

Pawelec pisze:Bardzo fajnie Jadas opisałeś kryteria, które dobrze jest brać pod uwagę kompletując sprzęt. Któś kto z totalnego braku czasu, bądź ignorancji nie chce poszukiwać własnego brzmienia tylko wędruje do marketu po zakup zestawu do domowego odsłuchu powinien korzystać z takiej lektury. Ja jednak nie potrafię przełożyć wszystkiego na język fizyki i uwierzyć w to, że kabel to kabel, półprzewodnik to półprzewodnik, lampa to lampa i jak się to wszystko połączy do kupy to zagra tak jak wynika z parametrów technicznych "usłyszanych przez mierniki". Cholerka, ja chyba mam jakieś zwyrodnienie słuchowe bo czego się nie dotknę to rzuca mnie się na uszy. Nawet te kable "audiofilskie" na widok których niektórzy mają odruch wymiotny (bo kosztują nie 1000 - tylko?, są i droższe ;) ) wprowadzają pewne zamieszanie w torze. Moim najważniejszym kryterium jest to co słyszę. Lubię czasami nie patrząc na ceny skorzystać z możliwości posłuchania "audiofilskiego" sprzętu w dość dobrze przystosowanym do tego pomieszczeniu, by próbować bazując na własnym skromnym budżecie zbliżyć się do efektu, który usłyszałem. Oczywiście w tym zakresie, który mi odpowiada.
Podałem kryteria, które ja stosuję i nigdzie nie napisałem, że są to kryteria uniwersalne i jedynie słuszne. Chciałem pomóc początkującym tak by może uniknęli kosztownych pomyłek i późniejszego zniechęcenia. Kto ma inne kryteria doboru i z ich zastosowania jest zadowolony to bardzo dobrze, może zatem warto by również podzielił się nimi z pozostałymi.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jakość/$

#40

Post autor: Wojtek »

jdas pisze:Proszę bardzo. Obecnie wszystkie modele Audio Technica mają wbudowany pre, ale też dysponują tradycyjnym wyjściem gramofonowym.
Ale... kielek pytał o przyzwoite gramofony, a nie o chińszczyznę :morda: Takie słowo kluczowe ;)

Może pomogę: jest sobie Thorens TD-170 EV, który od tradycyjnej wersji TD-170 różni się tym że ma wbudowany preamp. (TD-170 to tak naprawdę Dual CS 435).
Poza tym przypadkiem, wśród "przyzwoitych" konstrukcji ciężko znaleźć taki patent. No i żeby to jeszcze nie był najtańszy możliwy układ preampa :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jako

#41

Post autor: zbyszek1982 »

jdas pisze:
kielek pisze:
jdas pisze: Niektórzy robią, a większość nie, choćby po to byś zapłacił za jeszcze jedno urządzenie i dłuuugo dobierał kable (najlepiej drogie).
A czy kolega może wskazać kilka modeli przyzwoitych gramofonów produkowanych kiedyś lub obecnie z wbudowanym na stałe pre?
Proszę bardzo. Obecnie wszystkie modele Audio Technica mają wbudowany pre, ale też dysponują tradycyjnym wyjściem gramofonowym.
Przecież to wbudowane pre to jest śmiech na sali. Sam gramofon też niewiele lepszy.

Jedyne sensowne rozwiązanie tego typu to chyba Linn Sondek rozbudowany o preamp Urika, ale cena tego jest mocno przesadzona i nie widzę większego sensu żeby się w to ładować.

Lepiej zainwestować w porządne zewnętrzne pre z regulowaną pojemnością i impedancją wejścia.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3216
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jako

#42

Post autor: Pawelec »

jdas pisze:może zatem warto by również podzielił się nimi z pozostałymi.
Ja nie neguję Twoich kryteriów i tak jak w pierwszym zdaniu napisałem - fajnie, że je napisałeś bo są pożyteczne. Co do moich preferencji doboru również wyraźnie je napisałem. Mogę jeszcze dodać, że korzystam z cennych informacji forumowych a także na pewnym etapie radzę się co do samej budowy (patrz schematy, serwisówki) osób, które mogą mi powiedzieć czy dana konstrukcja jest godna uwagi a zastosowane podzespoły mają szansę zagrać :) .
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jakość/$

#43

Post autor: MISSE »

Każdy ma inne kryteria i trzeba je szanować. Ja lubię rude ale to moje widzimisię i nie będę nikogo namawiał (mniejsza konkurencja) :drool:
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jakość/$

#44

Post autor: kielek »

jdas pisze: Proszę bardzo. Obecnie wszystkie modele Audio Technica mają wbudowany pre, ale też dysponują tradycyjnym wyjściem gramofonowym.
A to już ja nie mam więcej pytań.
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Re: Jakie kryteria używacie przy zakupie sprzętu? Firma/Jako

#45

Post autor: kangie »

klin pisze:Ja się kiedyś pukałem w czoło jak ktoś mi wspominał o bi-wiringu aż w końcu sam spróbowałem :)
Według mnie nie ma prostej recepty na złożenie sprzętu. Trzeba próbować wszystkiego samemu i tyle. Można tez patrzeć tylko w specyfikację ale według mnie to nie jest dobra droga...ale to już każdy robi jak uważa.

W każdym bądź razie każdemu życzę wsłuchania się choć raz w dobrą lampę ;) Nie jesteśmy maszynami i w muzyce nie chodzi tylko o odstęp sygnału od szumu. Moja gitara, flet poprzeczny mojej żony czy cymbałki moich dzieci nie mają takich parametrów jak te tranzystory :lol:
Nie chce sie rozpisywac na temat instrumentow muzycznych, ktore mam w domu, ale warto podkreslic ze dobrze jest posluchac od czasu do czasu jak brzmia w kwestii barwy i dynamiki.
Z tego co zdazylem zauwazyc z Twoich wpisow - wyciagam wnioski, ze Twoje poszukiwanie i gonienie kroliczka opiera sie m.in. na szukaniu barwy dzwieku i znajdujesz ja w dalszej czesci toru audio - w lampach. Takie sa moje obserwacje, mozliwe ze bledne. Ja mam dostep do sprzetu lampowego audio i gitarowego. Japa sama sie smieje gdy podpinam swoje gitary elektryczne (Strat i Les Paul)do full lampy 2,5W trioda/10W pentoda + wysokoskuteczny glosnik gitarowy Eminence. A to dlatego, ze ten piec zmienia sygnal, podbarwia go parzystymi harmonicznymi, powoduje ciepla barwe i co chyba najwazniejsze - latwo przesteruje sie tworzac dosc mily dla ucha drive, crunch, overdrive w zaleznosci od ustawien / korekcji itp. Od dawna istnieja wzmacniacze gitarowe tranzystorowe ktore graja rownie dobrze, a lampy nadal sa uzywane chociazby z sentymentu i checi bycia oldschool / vintage guitar player.

Wracajac do audio. Ja obralem inna droge. Ja uzyskuje barwe dzwieku ze zrodla, w przypadku analogu - z wkladek gramofonowych pozenionych z konkretnymi odpowiednimi do nich ramionami. Na wyciagniecie reki mam rozne brzmienia. Nie potrzebuje do tego lamp. Oczywiscie dla zabawy wpinalem kiedys pre phono lampowe jak i wzmacniacze lampowe nowe i z epoki. Gdyby byly to "idealne jedynie sluszne rozwiazania" DLA MNIE, zostalbym przy nich. Jednak ze wzgledow zarowno dzwiekowych jak i praktycznych (duzo zrodel dzwieku) na co dzien korzystam z relatywnie niedrogiego urzadzenia tranzystorowego, ktore daje mi ogromna frajde ze sluchania muzyki. Oczywiscie nie byloby tego bez odpowiednich zestawow glosnikowych, ktore sa u mnie numerem 2, czyli tuz po zrodle dzwieku. A ze mam dosc latwe do napedzenia kolumny - sprawa nie komplikuje sie szukaniem drogiej elektrowni.
"Life is too short for boring HiFi..."
ODPOWIEDZ