Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

Wszystko razem
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#16

Post autor: yamahafan »

Ukaniu pisze:Izopropanol (IPA) ma jedną zalete - jest tani. Zmywa napisy, po myciu pozostają przewodzące osady. Utleniony bywa kwaśny.
Aparature dobrze myć czystym spirytusem
Wczoraj zabrałem się za czyszczenie mojego ostatniego zakupu, właśnie IPA. Zasyfiona A-720 (załącznik) najpierw wysypała masę piachu i pajęczyn ze środka, nie wiem gdzie stała ale raczej nie w pokoju. O ile PCB czyści idealnie, to trochę obawiałem się czyszczenia aluminiowego frontu. Bezzasadnie - wszystkie syfy zniknęły, panel odtłuszczony, napisy jak były tak są :D Chemikiem nie jestem ale dla takich zastosowań chyba nie ma jakiejś zasadniczej (??) różnicy pomiędzy IPA a czystym spirytusem ?
Załączniki
A-720_03.jpg
A-720_02.jpg
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 348
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#17

Post autor: Ukaniu »

Izopropanol jest w pewnych przypadkach moim zdaniem bardziej agresywny. Do frontów konsolet studyjnych wtedy kiedy jeszcze się nimi zajmowałem stosowało się wyłącznie spirytus ze względu na rozmywanie starych napisów przez izoprop.
Jak się dobrze na materiały trafi to wszystko można przeszorować nawet nitro i będzie ok ale jak już coś się rozpuści to odwrotu nie ma.
Dla mnie IPA to tani substytut spirytusu. Tak czy siak zawsze niezależnie czym należy przeprowadzić próbę, szczególnie na napisach i na plastiku.
Ja osobiście najbardziej lubię wode i detergent. Większość zanieczyszczeń organicznych i kurzu najlepiej zmywa się wodą.
W aparaturze pomiarowej kiedy potrzebuje dokładnie odtłuścić druk aby pozbyć się prądów błądzących często myję go wodą z odrobiną kostki do zmywarki i dokładnie płukam, przedmuchuje oraz długo suszę w piecyku.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#18

Post autor: yamahafan »

To pytanie w temacie wygenerowane przez bieżącą potrzebę i stan mojego nowego wzmacniacza. Czym najlepiej wyczyścić gniazda RCA na tylnej ścianie wzmacniacza ? Zauważyłem, że po podłączeniu CD właśnie do gniazda CD coś "skrzeczy", po zamianie na AUX już nie ma problemu. Czyli wnioskuję, że gniazdo może być zaśniedziałe ?? Mam jedynie Kontakt PR do potencjometrów, pytanie czy może być czy raczej proponowalibyście coś innego ?
I jak to w praktyce zrobić, mam zalać gniazdo do środka, poczekać i usunąć nadmiar preparatu ? Może brzmi to jak pytanie laika ale ... de facto tak jest :D
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 348
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#19

Post autor: Ukaniu »

Możesz psiknąć PR i dobrze wyczyścić wacikiem na wykałaczce, jak nie zejdzie to mechanicznie czymś ściernym (włóknina). Potem wypłukać spirytusem i nawilżyć kontaktem gold w ostateczności kontaktem 40.
Nie pamiętam jak starzeje się PR i czy można go zostawić jako ochronę, z tymi myjącymi preparatami bywa tak, że pozostawione więcej szkodzą. Kontakt S np. koniecznie trzeba zmyć czy izoprop. czy spir. bo zje złącze.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#20

Post autor: ROCHO »

Witam
Kiedyś użyłem KONTAKT S do styków w Dualu.Teraz go rozkręciłem bo chciałem zobaczyć czy wszystko jest w porządku.To co zobaczyłem mnie poraziło.Oj wnerwiłem się.W miejscu gdzie jest przylutowany przewód gramofonowy powstał normalnie tzw mech koloru białego.Tak zaśniedziały złącza. Mam nadzieję, że kabelków w oplocie nie uszkodziło.
Czy jak to wyczyszczę alkoholem izopropylowym będzie dobrze.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#21

Post autor: yamahafan »

Czym (bezpiecznie) wyczyścić / zalać gniazda RCA we wzmacniaczu ? Właśnie zauważyłem że gniazdo lewego kanału "trzeszczy" jak podpinam wtyk / ruszam nim i czasami przerywa. Prawe nie ma takich objaw. Mam Kontakt S ale czytając post ROCHO nabrałem obaw. Gniazdo mam pozłacane.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#22

Post autor: chudy_b »

yamahafan pisze:Właśnie zauważyłem że gniazdo lewego kanału "trzeszczy" jak podpinam wtyk / ruszam nim i czasami przerywa.
To raczej nie jest kwestia brudu. Może się coś odlutowało, może gniazdo jest "rozepchane". Zajrzyj i popraw od środka wzmacniacza.
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 348
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#23

Post autor: Ukaniu »

yamahafan pisze: Mam Kontakt S ale czytając post ROCHO nabrałem obaw. Gniazdo mam pozłacane.
Szkoda, że nabieracie obaw po opisach źle zastosowanego dobrego preparatu a nie czytacie co piszę.
Kontakt S trzeba dokładnie zmyć po tym jak wyczyści się nim złącze.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#24

Post autor: chudy_b »

Ukaniu pisze:Kontakt S trzeba dokładnie zmyć po tym jak wyczyści się nim złącze.
Najlepiej Kontaktem U
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#25

Post autor: yamahafan »

chudy_b pisze:
Ukaniu pisze:Kontakt S trzeba dokładnie zmyć po tym jak wyczyści się nim złącze.
Najlepiej Kontaktem U
Kolejny Kontakt na półce... ;-) Trzeba zakupić, nie ma rady. A propos, czy producent tych preparatów ma znaczenie w kwestii ich jakości?
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 348
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#26

Post autor: Ukaniu »

Jakbym miał czyścić złocone złącza bez nalotów to bym psiknął Kontaktem Gold i poruszał wtykiem, przetarł i jeszcze raz popsikał.
Przełączniki i złącza wykazują własności samoczyszczące a przy odrobinie oleju to sprawa już ma się całkiem dobrze.
Ja od dawna nie stosuje nic prócz golda i S. S zalewam tylko uparte przełączniki, pstrykam i potem płuczę w benzynie, potem wszystko konserwuję goldem. To drogi ale dobry preparat, dawkowanie w ilościach znikomych - starcza na długo.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15138
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#27

Post autor: darkman »

Ukaniu pisze:
yamahafan pisze: Mam Kontakt S ale czytając post ROCHO nabrałem obaw. Gniazdo mam pozłacane.
Szkoda, że nabieracie obaw po opisach źle zastosowanego dobrego preparatu a nie czytacie co piszę.
Kontakt S trzeba dokładnie zmyć po tym jak wyczyści się nim złącze.
Przeciwnie Ukaniu. Ja akurat czytam uważnie to co napisałeś. I czekam na więcej.
Natomiast .. hm.. zaczynasz synkopować i się pogubiłem.
Co to 'gold' z ostatniego postu? Wymieniaj proszę polecane środki z konkretnej nazwy. Dzięki.

p.s. aha Kontakt Gold = OK, już widzę.. znaczy idę spać, bo nie dowidzę :geek:

* To BTW pytanie, bo akurat kupiłem Kontakt PR (AG Termoplasty) do potencjometrów z przeznaczeniem do potków w gitarze. Do niczego jest? Nie używać chwasta do audio?
(usuwa tlenki i siarczki i akurat w gitarowych mi pomógł doraźnie nawet).
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#28

Post autor: chudy_b »

darkman pisze:pytanie, bo akurat kupiłem Kontakt PR (AG Termoplasty) do potencjometrów z przeznaczeniem do potków w gitarze.
Kontakt PR jest do potencjometrów. Wystarczy psiknąć, pokręcić. Nie trzeba zmywać.

Kontakt S jest do styków, czyli przełączniki, włączniki, przekaźniki itd. Jest dość agresywny i trzeba go zmyć, najlepiej Kontaktem U. Benzyna to słaby pomysł, śmierdzi.

Kontakt GOLD - nie miałem do czynienia. Przypuszczam że służy do czyszczenia styków pozłacanych. Trochę to dziwne, bo złota nic nie rusza. :D
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 348
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#29

Post autor: Ukaniu »

chudy_b pisze:Benzyna to słaby pomysł, śmierdzi.

Kontakt GOLD - nie miałem do czynienia. Przypuszczam że służy do czyszczenia styków pozłacanych. Trochę to dziwne, bo złota nic nie rusza. :D
Zależy jaką benzynę ekstrakcyjną kupisz, ja w motoryzacyjnym na wsi kupuję idealnie czystą, cudo! W zasadzie bez uciążliwego zapachu. Zawsze biorę na zapas w razie gdyby znikła ale już kilka lat i jest (IRYS MDS Żyraków). Faktycznie czasem trafia się czasem straszny szajs.
Gold to bardzo lekki syntetyczny olej, nie żywiczeje, nie śmierdzi. Działa ochronnie. Nawilżam nim potencjometry, powlekam styki złącza. Nigdy się nie zawiodłem, tam gdzie mi zależy nie zmienię na inny choć pewnie są i lepsze.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Czyszczenie i konserwacja staroci audio ... czym i jak ?

#30

Post autor: chudy_b »

Ukaniu pisze:Zależy jaką benzynę ekstrakcyjną kupisz,
Myśłałem, że piszesz o PB95 :D

Wszystkie te Kontakty kosztują po kilkanaście złotych, starczają w warunkach domowych na wieczność, w warunkach serwisu na wiele miesięcy. Nie widzę sensu szukania tańszych zamienników.
ODPOWIEDZ