Słowniczek ważniejszych pojęć

Wszystko razem
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Słowniczek ważniejszych pojęć

#31

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Skoro eenneell już zaczął dyskutować sam ze sobą to chyba coś jest tutaj nie tak :)
Wojtek pisze:Nie wiem czego Robert i (chyba) eenneell więcej oczekują od wyjaśnienia tego terminu.
Nie wiem jak Robert, ale ja czekałem na Twoją Mr Wojtku definicję!
A jak zauważyłeś cenię sobie Twoją wiedzę merytoryczną (nie zawsze zgadzając się z Twoim zdaniem w sprawach "ogólnych") :!:
Więc zdanie
eenneell pisze:Widzę, że "Główny Ekspert" "poległ" na "gramofonie transkrypcyjnym" i milczy jak "grób
Traktuj jako delikatną prowokację :)
i powiedz mi/Nam co miałeś na myśli:
Wojtek pisze:Kwestię trzymania się norm HiFi przemilczę.
pisząc te słowa :?:
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Słowniczek ważniejszych pojęć

#32

Post autor: vinylpiotrek »

Robert007Lenert pisze:Jednak HI-FI ma jakies tam odniesienie do podanych norm
Też slogan. Wielka ściema z tymi normami, które zreszta obowiązywały w kilku krajach i to dopiero od czasu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Słowniczek ważniejszych pojęć

#33

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:Traktuj jako delikatną prowokację :)
Szczerze mówiąc to nawet nie sądziłem, że chodziło Tobie o mnie.
Ciężko "polegnąć" na czymś w czym nie brało się udziału :)
eenneell pisze:i powiedz mi/Nam co miałeś na myśli:
Wojtek pisze:Kwestię trzymania się norm HiFi przemilczę.
pisząc te słowa :?:
Otóż wiele firm nadużywało powoływania się na normy (szczególnie na DIN). Tym bardziej, że rzadko kiedy podawano informację jakiej wersji normy DINowskiej dany produkt się trzyma, bo było kilka rewizji zmieniających specyfikację na przestrzeni lat, a numer normy się nie zmienił.
Mało tego, producenci potrafili chwalić się normami nawet jeśli tylko część parametrów łapała się w limit.
Znane są też przypadki naginania pomiarów, na zasadzie takiej, że w laboratorium coś się zgadza, a na tabliczce znamionowej/w specyfikacji produktu napiszemy sobie coś innego.
Dotyczy to przede wszystkim producentów europejskich spoza Niemiec. Niemcy mimo wszystko starali się trzymać normy wyznaczonej przez "swój" instytut.

Dlatego... fajnie jeśli jakiś produkt spełnia jakieś normy, ale nie przykładał bym do tego jakiejś znaczącej wagi w kwestii "to nie jest HiFi, a to już z pewnością jest".
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Słowniczek ważniejszych pojęć

#34

Post autor: motown »

Mógłby ktoś stworzyć taką zwięzłą definicję dla gramofonu transkrypcyjnego? Dodam w pierwszym poście żeby łatwiej to było dostępne / lepiej widoczne. Mile widziane też poprawki i uzupełnienia dla istniejących już haseł. Nie jestem specjalistą w temacie dlatego liczę na Waszą pomoc ;]

Jak będę miał chwilę to dodam kolejne hasła i poprawie ewentualne błędy...
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Słowniczek ważniejszych pojęć

#35

Post autor: Wojtek »

Winters pisze:Pierwotnie to oznaczało gramofon profesjonalny zdolny do odtwarzania szesnastocalowych płyt transkrypcyjnych. Później zaczęto tak nazywać odtwarzacze wysokiej klasy po prostu.
Tu masz kwintesencję do lekkiego przeredagowania :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Słowniczek ważniejszych pojęć

#36

Post autor: Winters »

Kocewicz pisze:Czy określenie "kabuk" oznacza to samo co "grzmot" czy "suka"?
motown pisze:Właśnie, gdyby ktoś jeszcze mógł mi objaśnić co to są "kabuki" czy "kabuk" ;]
Wojtek pisze:Ja nawet nie wiem co to kabuk czy grzmot
motown pisze:Mógłby ktoś dać ładny opis do haseł klunkier i kabuki?
No więc tak...

KABUKI:
jest to zestaw głośnikowy produkcji azjatyckiej z lat 60., 70. lub 80., wielodrożny, wielogłośnikowy. Przetworniki często zdają się być umiejscowione na przedniej ścianie kolumny zupełnie po macoszemu. Nierzadko występuje głośnik niskotonowy o bardzo dużej średnicy (od 30cm wzwyż), jednak z lichym układem magnetycznym i w nieodpowiednio dobranej obudowie. Same skrzynki najczęściej co najwyżej średniej jakości, dominuje płyta wiórowa. Bonusowe punkty współczynnika kabuki dodają kolorowe diody migające w takt muzyki i plastikowe ramki głośników (występuje w latach 80.), a także wysokotonowe głośniki tubowe (tuba najczęściej plastikowa; występowanie niezależne od chronologii).

Historia tego określenia nie jest do końca znana. Zostało ono spopularyzowane na forum Lansing Heritage. Oryginalna definicja:
Don McR pisze:Japanese made speakers from the 60's through the 70's that had a minimum 15" woofer, a minimum 4-way cross-over, at least 6 individual drivers, in a box that is less than 3 cu ft or weighs less than 50lbs.

For those wondering about the origin of the term, it had to do with the limited bandwidth and tinny sound that characterized the first versions of these speakers. As a friend said "You can play Led Zepplin though them and it comes out sounding like Kabuki music".
http://www.urbandictionary.com/define.p ... ki+Speaker

przykłady:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Słowniczek ważniejszych pojęć

#37

Post autor: Wojtek »

Hah, nawet nie zajarzyłem, że Kocewiczowy "kabuk" odnosi się do kabuki ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Słowniczek ważniejszych pojęć

#38

Post autor: motown »

Dzięki Winters, o to chodziło. Dodane do słowniczka.
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
ODPOWIEDZ