Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Re: Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#16

Post autor: wesh »

eenneell pisze:Mnie się tekst wintersa podoba :!:
Ale ciekawi mnie opinia "jakiegoś nowicjusza"!
Owszem, mnie też się ten pomysł podoba. I mimo iż z analogiem mam do czynienia od przeszło 4 lat, to śmiało nazwę się nowicjuszem, bo na serio biorę to hobby od zaledwie pół roku...
A więc, czego szukałbym jako nowicjusz:
a)jakiego gramofonu szukać
b)wzmacniacza, czy przedwzmacniacza
c)kolumn bądź słuchawek
czyli praktycznie wszystko o czym napisał Winters.
co do podpunktu a) :
może nie warto rzucać wielkiej listy gramofonów, a listę gramofonów przyzwoitych o rozsądnych cenach, gdyż za duży wybór może odstraszyć zainteresowanych (to oczym mówił Reymont)
i tak dodam od siebie w nawiasie:
(Wkurzające i demotywujące są opinie na forach, przyjmijmy:

"Szukam przyzwoitego gramofonu w rozsądnej cenie, moze 200 zł...
- za 200 zł nie szukaj gramofonu, znajdziesz chłam itd, itp..."

Ok, ale nie każdy ma pieniędzy jak lodu i nie jest w stanie przeznaczyć na to nie wiadomo jakiej sumy...)

co do b) :
jeżeli ktoś posiada wieżę, to po co na początek bawić się we wzmacniacz, chyba lepiej polecić przedwzmacniacz, to tańsza opcja, a jeśli ktoś połknie bakcyla, to wówczas zacznie myśleć o tzw: "level upie". :)
c) : wynika z punktu b)

No i warto zachęcać ludzi do tego, aby sami próbowali... Aby samemu się uczyć i starać się dostrzegać różnice wynikające z jakości sprzętu. Coś na zasadzie "jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz", chociaż nie każdy może mieć tyle determinacji, aby przeskakiwać przez kolejne etapy, chociaż dla mnie- to podoba się najbardziej.
Codziennie poznawać i dowiadywać się czegoś nowego, a propos odsłuchu płyt gramofonowych- to jest coś. ;)

A jak już ktoś złoży ten pierwszy zestaw do odsłuchu, to wtedy zacznie martwić się o wszelkiej maści ustawienia, czyszczenie płyt, czy dostrajanie sprzętu, czyli zacznie wchodzić głębiej w las, wówczas człowiek może się zastanowić nad pakowaniem niebotycznych sum w sprzęt. (Winyl to droga zabawa- prawie jak żeglarstwo.;))
Czyli taki temat od początku- jestem jak najbardziej za!
:)
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#17

Post autor: eenneell »

eenneell pisze:I myślę, że jednak warto założyć wątek "rankingowy" gramofonów- opisujący wady/zalety.
wesh pisze:Wkurzające i demotywujące są opinie na forach, przyjmijmy:

"Szukam przyzwoitego gramofonu w rozsądnej cenie, moze 200 zł...
- za 200 zł nie szukaj gramofonu, znajdziesz chłam itd, itp..."
Jeżeli ktoś ma ochotę na np Lenco 75 i trafi za 50 zł, a nie za 700 to jak to się ma do gramofonu do 200zł :?:
Przecież przeciętny człowiek "swój rozum ma" i będzie Sobie szukał/ trafiał "okazje"! -A te bywają :)
PS
Chodzi o "budzetowe gramofony", a nie o "hi-endowe wynalazki"!
Przygodę z gramofonem/winylami trzeba zacząć od gramofonu :idea:
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#18

Post autor: wesh »

po prostu przeglądam internet i takie historie się zdarzają...

No to wszystko kręci się wokół listy gramofonów.
-tak sie zastanawiam, czy ten temat z zestawem nie jest próbą wyeliminowania tematów "Zakup gramofonu do xxx zł"...?
(i co rusz rejestrujących się użytkowników, którzy zaraz po zasięgnięciu opini zapadają się w "internetową otchłań") ;)
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#19

Post autor: eenneell »

wesh pisze:tak sie zastanawiam, czy ten temat z zestawem nie jest próbą wyeliminowania tematów "Zakup gramofonu do xxx zł"...?
No nie! Wątek dotyczący "wiedzy" nie eliminuje wąków do xxxzł :!:
Ja myślę, żeby winylo/gramofono-fan zdobył jakieś pojęcie czego oczekuje;
Jedni patrzą na jakość sprzętu, inni na znaczek firmowy; a to sie nie musi kłócić..., czyli może być "wilk syty..." ;)
wesh pisze:(i co rusz rejestrujących się użytkowników, którzy zaraz po zasięgnięciu opini zapadają się w "internetową otchłań") ;)
ja jestem i czerpię wiedzę z Tego Forum.... choć przyznam "komety" pytające o wybór gramofonu dominują :(
Dlatego TEN WĄTEK uznaję za ISTOTNY :!:
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#20

Post autor: kielek »

Mimo,że mamy wątek poświęcony wkładkom to można by do FAQ wrzucić zdjęcie gramofonu z wkładką 1/2 cala i z mocowaniem T4P oraz po jednym zdaniu na temat różnic między nimi.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#21

Post autor: vinylpiotrek »

Jeśli o pół cala i T4p, to wypadało by wspomnieć także o 2 innych dośc często spotykanych systemach:
1) Główkach z otworem na jedną śrubkę + półkoszyk / adapter na 1/2 ", lub sporadycznie wkładka z gwintem na 1 śrubkę ( Technics, Garrard, BSR, Lenco itp)
2) Zatrzasku Duala.
Wszystkie inne systemy mocowania można spokojne uznać za nietypowe i odradzać początkującym.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2013, 11:34 przez vinylpiotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#22

Post autor: eenneell »

Należałoby jeszce we wprowadzeniu Nowicjusza zwrócić uwagę na fakt, że gramofon sprawny składa się z gramofonu i wkładki/igły...
Wybór wkładki to jedno (ważne) zagadnienie, a igła to problem szeroki, ale w gruncie rzeczy sprowadzający się do jednego faktu; Lepsza nowa igła (choćby z Wamatu) niż używana- o niewiadomym "przebiegu'/traktowaniu. Ocena czy używana jest ok wymaga drobnego doświadczenia; ucha i oka/lupy ;)
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#23

Post autor: kielek »

Pomysłów trochę przybyło i wypadało by ktoś bardziej piśmienny(choćby ode mnie) scalił to w jedno opracowanie i dorzucił do pracy Wintersa. Ktoś chętny?
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#24

Post autor: vinylpiotrek »

Najlepiej poprosić Wintersa, o przeredagowanie / uzupełnienie artykułu.
Grzecznie prosimy!
Obrazek
Pilot
Posty: 769
Rejestracja: 03 mar 2013, 09:10

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#25

Post autor: Pilot »

Może warto dołączyć ten link do opisu? Wprawdzie nie dotyczy on tego jak złożyć zestaw, ale posiada ważne informacje, łącznie z budową wkładki, kalibracji itp

http://rms.pl/gramofony.html
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#26

Post autor: Winters »

vinylpiotrek pisze: Najlepiej poprosić Wintersa, o przeredagowanie / uzupełnienie artykułu. Grzecznie prosimy!
No ślicznie, tylko teraz to ja już nie do końca wiem, co mam dopisać (oprócz paru zdań o wejściu liniowym), a co zasługuje na odrębny artykuł.
Wchodzenie w tematykę ściśle gramofonową jak ustawianie ramienia i wkładki zasługuje na odrębny temat.

Mogę coś jeszcze napisać, ale to nie teraz zaraz, bo mam inne rzeczy do roboty.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#27

Post autor: Wojtek »

Pilot pisze:Może warto dołączyć ten link do opisu?
Daj spokój.
Winters pisze:No ślicznie, tylko teraz to ja już nie do końca wiem, co mam dopisać (oprócz paru zdań o wejściu liniowym), a co zasługuje na odrębny artykuł.
Bez obaw, ogarniemy ;)
Winters pisze:Wchodzenie w tematykę ściśle gramofonową jak ustawianie ramienia i wkładki zasługuje na odrębny temat.
Zgadza się. Co do ustawiania ramienia to już w sumie jest artykulik na pierwszej stronie wątku o ustawianiu ramienia.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#28

Post autor: Winters »

Wojtek pisze:Co do ustawiania ramienia to już w sumie jest artykulik na pierwszej stronie wątku o ustawianiu ramienia
Owszem, ale uważam, że przydałoby się coś obszerniejszego, ilustrowanego zdjęciami pokazującymi operację na kilku różnych typach ramion.
Tekstem mogę się zająć, ale wszystkich zdjęć nie dostarczę.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#29

Post autor: vinylpiotrek »

To w razie braku zdjęć wołaj, może pomożemy.
Obrazek
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Od czego zacząć, czyli jak złożyć zestaw z gramofonem?

#30

Post autor: kielek »

Wrzuć Winters ten filmik z YouTube ,który zamieściłeś ostatnio w jakimś wątku.Nie ma co chyba rozwlekać się nad każdym typem ramienia itd. Wydaję mi się,że te FAQ to powinno być zwarte w formie by nie odstraszyć nowicjuszy do czytania ;)
ODPOWIEDZ