Rozbudowa sprzętu

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Rozbudowa sprzętu

#1

Post autor: DrLens »

Witam,

z racji, że prawdopodobnie mój atualny gramofon uda się zreanimować i poprzez to będę mógł przeznaczyć w niedalekiej przyszłości więcej funduszy na rozwój sprzętu chciałbym się poradzić, w którą stronę zmierzać.

Aktualnie posiadam:
- Gramofon Technics SL-1900 - taki jak tutaj : http://pokazywarka.pl/xlbusk/
- przedwzmacniacz - http://archiwumallegro.com.pl/cambridge ... 64973.html
- amplituner - Denon AVR 1311- http://image.ceneo.pl/data/products/904 ... iverse.jpg
- głośniki Eltax universe.

Denon z Eltaxami był kupiony w okazyjnym zestawie ale póki co jestem z niego zadowolony.

Moje zapotrzebowanie i wizja.
Zdaje sobie sprawę, że to trochę pomieszany i kombinowany zestaw ale takie były czasy i moje ówczesne zapotrzebowanie. Czy jest szansa jakoś rozbudować ten zestaw i dokupić coś do niego, żeby to był bardziej dedykowany sprzęt pod gramofon. Radia słucham zdecydowanie rzadziej a pierwotny zakup był podyktowany moim zdaniem dobrym stosunkiem ceny do jakości. Aplituner nie ma wyjścia phono więc zainwestowałem w przedwzmacniacz i do tej pory wszystko grało zadowalająco ale jak to się mówi apetyt rośnie w miarę jedzenia. Rozważałem sprzedaż tego Denona bądź jakąś zamianę i zainwestowanie w coś ze złotej epoki HiFi i bliżej wiekiem do gramofonu. Chciałbym żeby to był bardziej dedykowany sprzęt, żeby się nie bawić w przedwzmacniacze i móc porównać jakość współczesnego kombinowanego zestawu z tym sprzed 30 lat produkowanym głównie pod czarne płyty. Mam nadzieję, że różnicę uda się usłyszeć. Sfera wizualna też staje się dla mnie ważniejsza, stąd powoli zmieniam upodobania z cyfrowych wyświetlaczy do zegarów suwaków i innych korektorów, których niestety teraz mi zdecydowanie brakuje. Jakie macie rady? Quo vadis?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Rozbudowa sprzętu

#2

Post autor: Wojtek »

To dokupić (czyli coś dodać) czy zamienić? :)

W sumie sam sobie odpowiedziałeś od czego można by zacząć. Też jestem zdania, że pierwszy rzut trafia w tym wypadku Denon.
Przedwzmacniacz gramofonowy nie jest kiepski, nie wiadomo czy po zakupie jakiegoś "klasyka" z wbudowanym przedwzmacniaczem czy ów wbudowany układ da lepszy dźwięk od dedykowanego CA 540P, ale ogólnie w połączeniu z Eltaxami może być po prostu lepiej od Denona.

Czy ogółem brakuje Tobie czegoś w brzmieniu zestawu? Czy gramofon to będzie Twoje jedyne źródło czy korzystasz też np. ze źródeł cyfrowych (komputer/CD/itp.)? Czy brakuje Tobie czegoś w brzmieniu zestawu?

Jeśli kolumny Tobie odpowiadają (i będą odpowiadały nadal, po zmianie wzmacniacza/amplitunera np.) to może warto by było wtedy zastanowić się nad lepszą wkładką do gramofonu (nie wiem jakiej używasz obecnie).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Re: Rozbudowa sprzętu

#3

Post autor: DrLens »

witam,

wkładkę z 2 igłami w zestawie nabyłem stosunkowo niedawno. Aktualnie używam z polecenia stantona 520sk wraz D-5200 SK - http://www.musiciansfriend.com/pro-audi ... nt=reviews

Brzmi bardzo zadowalająco;) Co do jakości i moich wymagań odnośnie sprzętu to przy wyborze Denona kierowałem się początkowo funkcjonalnością amplitunera i wyjściem HDMI żeby móc zamiennie podpiąć laptopa. Jednak korzystam z tego coraz rzadziej więc myślę powoli albo o skompletowaniu zestawu dedykowanego pod gramofon i pozostawieniu Denona celem rozbudowy później kina domowego albo sprzedaży tego i kupna czegoś starszego typowo pod gram. Nie wiem jeszcze w czym wybierać, chociaż allegro aż kipi od różnych sprzętów vintage i highend :) Jedyne co mi nieco przeszkadza w obecnym odsłuchu to fakt, że pokój- dość duże poddasze z licznymi załamaniami w dachu. Łądzie ok. 25 m. Przy rozmieszczeniu głośników po rogach wraz z centralnym (5.1 eltax) to dźwięk nieco się gubi i jest nieco zbyt cicho na tyle. Oczywiście mogę mechanicznie regulować natężenie głosu przez aplituner ale jednak to nie to samo co odsłuch w sklepie firmowym. Zastanawiam się czy może najpierw zacząć od zmiany nagłośnienia i zainwestowania np. w samo stereo, lub dokupienie czegoś mocniejszego na tył do eltaxów o ile takie modyfikacje gotowych zestawów są w ogóle możliwe do zrealizowania z zadowalającym efektem :)

Mimo wszystko chodzi mi po głowie wzmak dedykowany pod gramofon z ładnym designem zegarami i masą korektorów, który pasowałby do tego technicsa ;) Ale co wybierać - nie mam zielonego pojęcia...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Rozbudowa sprzętu

#4

Post autor: Wojtek »

DrLens pisze:Aktualnie używam z polecenia stantona 520sk wraz D-5200 SK
Z polecenia kogo? DeJota?
To nie jest dobra wkładka do odsłuchu muzyki, chyba że siedzisz w klubowych klimatach i/lub szurasz płytami.

Na dłuższą metę lepiej nie próbować łączyć kina domowego z stereo w jednym zestawie.
DrLens pisze:zegarami i masą korektorów
Zegary i korektory??
DrLens pisze:Ale co wybierać - nie mam zielonego pojęcia...
Pomożemy jak już zdecydujesz się co chcesz i określisz jakiś budżet.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Re: Rozbudowa sprzętu

#5

Post autor: DrLens »

Wojtek pisze:
DrLens pisze:Aktualnie używam z polecenia stantona 520sk wraz D-5200 SK
Z polecenia kogo? DeJota?
To nie jest dobra wkładka do odsłuchu muzyki, chyba że siedzisz w klubowych klimatach i/lub szurasz płytami.
Aktualnie najwięcej słucham elektroniki, a wkładki do tej pory kupowałem u Bajana na Volumenie. Jak dotąd nie zawiodłem się, stąd moja opinia.
Wojtek pisze:
DrLens pisze:zegarami i masą korektorów
Zegary i korektory??
Chodzi mi o regulację tonów, potencjometry - manualną korekcję dźwięku
zegar - wskazówkowy wskaźnik signal, power, tuning. Nie wiem jak inaczej to nazwać. Wydaje mi się, że to jasne.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41545
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Rozbudowa sprzętu

#6

Post autor: Wojtek »

DrLens pisze:Aktualnie najwięcej słucham elektroniki, a wkładki do tej pory kupowałem u Bajana na Volumenie. Jak dotąd nie zawiodłem się, stąd moja opinia.
Takiej elektroniki, gdzie jest dużo dołu, a niewiele góry pasma czy coś bardziej wysublimowanego na całym paśmie?
Bajan na Wolumenie polecił Tobie to, bo jest to jedna z dwóch opcji wkładkowych jakie oferuje (druga to AT-3600) ;) Tak więc nic dziwnego.
Tak czy siak, dla zdrowia płyt i nie tylko, radzę się zainteresować Shure M44G.
DrLens pisze:Chodzi mi o regulację tonów, potencjometry - manualną korekcję dźwięku
Jasne. Przy dobrze zgranym zestawie, nie powinno być potrzeby na regulację, ale fakt faktem sama możliwość jest niekiedy przydatna ;)
DrLens pisze:zegar - wskazówkowy wskaźnik signal, power, tuning. Nie wiem jak inaczej to nazwać. Wydaje mi się, że to jasne.
To wiedz, że chodzi Ci po prostu o wskaźniki wychyłowe ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
DrLens
Posty: 18
Rejestracja: 18 lut 2013, 15:24
Lokalizacja: Wołomin

Re: Rozbudowa sprzętu

#7

Post autor: DrLens »

Wojtek pisze:
DrLens pisze:Aktualnie najwięcej słucham elektroniki, a wkładki do tej pory kupowałem u Bajana na Volumenie. Jak dotąd nie zawiodłem się, stąd moja opinia.
Takiej elektroniki, gdzie jest dużo dołu, a niewiele góry pasma czy coś bardziej wysublimowanego na całym paśmie?
Nie jestem jeszcze takim wirtuozem, żeby precyzyjnie określać pasma ale co do muzyki to sięgam głównie po Massive Attack czy elektronikę pokroju Fatboya. Wiem, że nie uda mi się dobrać złotego środka bo lubię też i nieco mocniejsze tematy jak RATM czy RHCP. Być może nową wkładkę szykować pod hard rock, żeby po prostu było ją dobrze słychać. Kiedyś słuchałem podobnych kawałków gościnnie na pickeringu i efekt był bardzo dobry. Nie pamiętam niestety dokładnego modelu ale był bardzo wyraźny i głośny - najgłośniejszy jaki słyszałem do tej pory.
Wojtek pisze:
DrLens pisze:an na Wolumenie polecił Tobie to, bo jest to jedna z dwóch opcji wkładkowych jakie oferuje (druga to AT-3600) ;) Tak więc nic dziwnego.
Tak czy siak, dla zdrowia płyt i nie tylko, radzę się zainteresować Shure M44G.
Mam poprzednią wkładkę tez od Bajana i jak to jest ta, o której mówisz to być może zmienię zdanie. Będę musiał się przekonać na własnej skórze - a raczej uchu.
Wojtek pisze:
DrLens pisze:Chodzi mi o regulację tonów, potencjometry - manualną korekcję dźwięku
Jasne. Przy dobrze zgranym zestawie, nie powinno być potrzeby na regulację, ale fakt faktem sama możliwość jest niekiedy przydatna ;)
To może przejdziemy do jakiegoś przykładu amplitunera lub samego wzmacniacza, który będzie posiadał te opisane wyżej funkcje w granicach np. 1000 zł

Wojtek pisze:To wiedz, że chodzi Ci po prostu o wskaźniki wychyłowe ;)
O to to właśnie ;) Muszą być obowiązkowo podobnie jak srebrny kolor, ten jakoś nabardziej przypadł mi do gustu w starych sprzętach audio.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2013, 15:27 przez DrLens, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ