Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

Wszystko razem
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#31

Post autor: eenneell »

;) ;)
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 10:09 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#32

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:Ideał to takie klejenie, zeby dwie str były ok!
Ciężka sprawa.
eenneell pisze:Jak będę się widział z moim "szelakomanem" to go podpytam
A czy szelakoman (prawie jak superman czy inny spider) jest użytkownikiem internetu? Jeśli tak to może go tu zaproś?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#33

Post autor: eenneell »

;) ;) ;) ;)
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 10:11 przez eenneell, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#34

Post autor: Krzyś »

Przyszły wreszcie igły. Muszę powiedzieć, że jak na swoją cenę (ok. 740$ razem z przesyłką), nie jest to jakaś specjalna rewelacja. Na przykładowym foggu, w miarę niezużytym, 3 igły o kolejnych promieniach brzmią gorzej niż... igła do LP którą dostałem razem ze stantonem 500.

Próbka ab, a właściwie abcd: http://politechnika.org/~kkaspruk/transfery/abcd.flac

Promienie igieł mniej więcej takie:
00.000 - 15.556 - LP stereo (0.7)
15.556 - 25.556 - 2.5
25.556 - 35.556 - 3.0
35.556 - 50.556 - 3.5

W pliku uśredniłem RMS żeby było ciężej odróżnić.

Sprzęt użyty do transferu to Technics SL-BL3 (podkręcony do 78 obr/min - no prawie, bo chyba do 78 RPM się nie podkręcił, muszę jeszcze jakoś to porównać z innymi kopiami - bo płyty stroboskopowej nie potrafię używać - mi te paski latają nawet jak prędkość jest dobra - tj. stroboskop wbudowany w gramofon pokazuje nieruchome paski na talerzu (a że prędkość 78 RPM nie jest uwzględniona w paskach na talerzu, to muszę stroić prędkość za pomocą dysku stroboskopowego; żeby zminimalizować problemy z centrowaniem dysku stroboskopowego, używam tego z lenco - on chyba nie jest na 60 Hz, bo jak ustawię 45 RPM wg. pasków na talerzu, to paski na dysku stroboskopowym ruszają się najmniej).
Wkładka: Stanton L720EE
Igła do LP to igła od stantona 500 - fabryczna - dlatego taka, bo ją wcześniej rozdziewiczałem na jakichś płytach szelakowych na lenco).

Nagrywane na kodeku USB wbudowanym w mikser Reloop usb.access.2, access.2.usb czy jakoś tak, przy pomocy programiku arecord z pakietu alsa, OS to geexbox.

Oczywiście zastosowane moje zwyczajowe czary-mary (może one powodują, ze wszystkie 4 igły dają porównywalne efekty).

Z drugą stroną płyty nowe igły sobie już lepiej poradziły niż igła do LP (próbki AB nie mam, bo musiałbym zrobić - na razie pliki mają najdziksze poziomy, nie wiem już czy to dlatego że inaczej mikser ustawiałem, kiedyś mi się wydawało, że suwaki na mikserze przy nagrywaniu kodekiem USB weń wbudowanym nie mają żadnego znaczenia, teraz to już sam nie wiem). Mam cichą nadzieję, że z bardziej zużytymi płytami będą sobie radzić już wyraźnie lepiej od igieł do LP.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#35

Post autor: Wojtek »

A wiesz, że na VE masz szablony na płyty stroboskopowe dla 50Hz i 60Hz przy wszystkich 4 prędkościach?
http://www.vinylengine.com/strobe-discs.shtml
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#36

Post autor: Krzyś »

Wojtek pisze:A wiesz, że na VE masz szablony na płyty stroboskopowe dla 50Hz i 60Hz przy wszystkich 4 prędkościach?
http://www.vinylengine.com/strobe-discs.shtml
tak, wiem, ale jak dla mnie, to te paski latają sobie jak chcą (nie potrafię rozróżnić stanu, kiedy są w najbardziej nieruchome

może mam złe światło (używam lampki z żarówką co koło 40 wat (normalnej, 230 V, z żarnikiem) - może lepiej by było z jakąś neonówką albo diodą? (migającą z częstotliwością 50 Hz)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#37

Post autor: Wojtek »

Krzyś pisze:może mam złe światło
Najprawdopodobniej tak :) Warto popróbować z innymi. W większości miejsc proponują jednak skorzystać z zwykłej, wolframowej żarówki :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Waluch
Posty: 421
Rejestracja: 25 lip 2011, 12:27
Lokalizacja: Białystok

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#38

Post autor: Waluch »

Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#39

Post autor: Wojtek »

Bezsensowny zakup jeśli wystarczy taka czy inna, tania żarówka :)
Oczywiście chodzi mi tylko o kontekst sprawdzania obrotów talerza gramofonu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#40

Post autor: eenneell »

1. Swietlówka, lub diodowa "żarówka" (12 lub 230V) daja swiatło "cyfrowe" i "szablon stoi" -widać ostro :?:
2. Żarówka wplframowa światło "analogowe"- i widać tak sobie :cry:
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#41

Post autor: Krzyś »

Krzyś pisze:(podkręcony do 78 obr/min - no prawie, bo chyba do 78 RPM się nie podkręcił
no i dupa - po przekręceniu potencjometru do regulacji prędkości 45 na maksa, tudzież po przekręceniu na maksa pokrętła "pitch" nadal jest trochę mniej niż 78 obr. W dodatku trochę nieszczęśliwy model sobie wybrałem, bo nie ma do niego bezpłatnej serwisówki w sieci, dlatego muszę kombinować metodą prób i błędów - znalazłem właśnie rezystor, który należy zewrzeć, żeby było trochę szybciej, ale wielkiego pola do popisu to nie ma - rezystor (a właściwie dwa takie same - 100 ohm - połączone równolegle - czemu tak?) ma zaledwie 50 ohm, a po jego zwarciu NADAL jest <78 obr/min ): i już nie wiem co tam dalej zwierać, może bateryjkę podłączyć żeby spadek napięcia był ujemny :morda: (szkoda że ze mnie dupa nie elektronik)

przy okazji w trakcie któregoś rozkręcania gramofonu popsułem przełącznik wykrywający fakt zamknięcia pokrywy - z konieczności teraz jest zwarty na stałe (choć to i tak mi wielkiej różnicy nie robi - gramofon ma służyć tylko do transferów)
Waluch pisze:tu masz przydatny miernik obrotów
http://www.dealextreme.com/p/2-5-lcd-di ... x-aa-66751
fajna sprawa, ale trochę szkoda, ze to takie drogie
eenneell pisze:1. Swietlówka, lub diodowa "żarówka" (12 lub 230V) daja swiatło "cyfrowe" i "szablon stoi" -widać ostro :?:
2. Żarówka wplframowa światło "analogowe"- i widać tak sobie :cry:
nie mówił Ci nikt nigdy, że jesteś b. mądrym człowiekiem? (wiesz zarówno co robi alkohol albo silikon z szelakiem, jak też czym lepiej świecić na płytę stroboskopową... )

(świetlówką było dużo łatwiej, choć niezbyt mi się podoba to, że jednak gramofon nie wyciąga tych 78 obr/min)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#42

Post autor: eenneell »

;) ;)
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 10:11 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#43

Post autor: Wojtek »

Krzyś pisze:no i dupa - po przekręceniu potencjometru do regulacji prędkości 45 na maksa, tudzież po przekręceniu na maksa pokrętła "pitch" nadal jest trochę mniej niż 78 obr.
Tyle to i ja wiedziałem wcześniej. Byłem ciekaw jak planujesz przyspieszyć obroty Technicsa :)

Swoją drogą, co z układem stabilizacji obrotów? Nie psuje on Tobie szyków Krzyś? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#44

Post autor: Krzyś »

eenneell pisze:
Krzyś pisze:nie mówił Ci nikt nigdy, że jesteś b. mądrym człowiekiem? (wiesz zarówno co robi alkohol albo silikon z szelakiem, jak też czym lepiej świecić na płytę stroboskopową... )
Wyczuwam lekki sarkazm :!: :)
niepotrzebnie, choć pomyliłem się - nie jesteś mądry, jesteś genialny! pomysł ze zwiększeniem średnicy wałka napędowego, choć wydaje się być oczywisty, nigdy nie przyszedłby mi do głowy!

(w tej chwili wałek silnika już jest grubszy - nałożyłem gumową osłonę - i 78 obr wyciąga bez problemu (nie wiem do ilu w praktyce dochodzi, ale jest jeszcze zapasik i to spory); ponieważ jednak wałek jest na tyle gruby, że takie coś u jego szczytu mające zapobiec spadaniu paska już nie zapobiega, to teraz wałek silnika jest w trakcie przyklejania nowej, odpowiednio większej "grzybni" ( :morda: ).

w międzyczasie (przyklejanie trwa 24 godziny) poeksperymentuję z igłami na lenco (niestety są prawdopodobnie setki płyt (i to u mnie w szafie), których nie jestem w stanie odtworzyć na techniksie - takich o niestandardowych wymiarach (pocztówki dźwiękowe - mam takie, które są unikatowe), zbyt daleko kończących się rowkach itp)

jedyne obawy jakie mogę mieć względem takiego rozwiązania to obawy o stabilność obrotów (ewentualne tarcie i/lub niedokładności w wykonaniu gumowej osłonki) i żywotność silnika (nie znam się na fizyce) - ale będę to badał/mierzył później (jak już się przyklei). W ostateczności zmiany cofnę - "grzybni" co prawda pewnie nie odkleję, ale gumową nakładkę na wałku silnika wystarczy zapewne przeciąć.

Jeśli chodzi o kompatybilność z prędkościami 33/45 RPM to prawdopodobnie będzie nadal zachowana - potencjometry powinny mieć jeszcze zapas. A jeśli nie, to wtedy pewnie będzie można wymienić któryś potencjometr na większy albo dodać szeregowo rezystor.

Z pomysłów elektronicznych to jeszcze miałem pomysł zwarcia tranzystora wybierającego obroty - bo chyba na każdym złączu PN jest spadek napięcia o te 0,6 V? no ale mam nadzieję, że to nie będzie potrzebne
eenneell pisze:Natomiast jakiej średnicy i jak to obliczyć- to taki mądry to ja już nie jestem
ja tym bardziej - ale
eenneell pisze:(...) zawsze empirycznie można...
eenneell pisze:...Jeżeli twoj gram to D. Drive To to taka rada "wujka Dobrarada" :oops:
na szczęście paskowiec
Wojtek pisze:Swoją drogą, co z układem stabilizacji obrotów? Nie psuje on Tobie szyków Krzyś? :)
w swoim podejściu "kupię losowy gramofon tangencjalny i potem będę się zastanawiał jak go podkręcić" (hm jakoś tak głupio wyszło - zawsze sprawdzałem wszystko przed zakupem) miałem o tyle szczęścia, że chyba nie psuje - mój model nie jest sterowany kwarcem (w modelach z kwarcem i dzielnikiem częstotliwości nie ma potencjometrów do regulacji prędkości)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Transfer płyt szelakowych - jaki sprzęt?

#45

Post autor: eenneell »

;) ;)
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2011, 10:12 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ