Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
zieszy
Posty: 176
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:19

Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#1

Post autor: zieszy »

Witam bardzo serdecznie w ten mroźny poranek:).
Nie jestem pewny czy pisze w dobrym dziale,ale nie chcę zaśmiecać forum tworząc nowy temat.
Ale od początku: słucham winyli na dość budżetowym sprzęcie kupionym przy udziale użytkowników tego forum. Gramofon Saba PSP 244 z wkładką VM95, wzmacniacz JVC AX 555 i kolumny canton Quinto 530. Generalnie z brzmienia jestem zadowolony - dość ciepłe, wystarczająco dynamiczne, bez jakiś natarczywych dźwięków. I ostatnio kupiłem płytę Mysliwitz (wydana przez Sony music) i doznałem olśnienia.
A mianowicie zacząłem słyszeć coś co chyba można nazwać sceną. Dość wyraźnie poszczególne instrumenty, ich miejsce...
I to rodzi pytanie fundamentalne - z czego to wynika? Chciałbym na większości płyt słyszeć podobny efekt.
1) Czy ta płyta jest taka super? Pozostałe mam raczej SPRecords...
2) Czy coś jest nie tak z moim sprzętem - jakąś awaria?
3) Może należy coś zmienić w zestawie (wzmacniacz, wkładką?)
4) Może tak jak radził mi jeden z forumowiczów powinienem kupić zestaw stereo za min 30tys żeby wyraźnie słyszeć takie rzeczy?

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie od doświadczonych forumowiczów.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2024, 16:01 przez zieszy, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#2

Post autor: Wojtek »

Mimo wszystko wydzieliłem temat.

A jak jest na innych źródłach?

Jak masz rozmieszczone kolumny w pomieszczeniu? Używasz czasem słuchawek?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#3

Post autor: Bacek »

Skoro na jednej płycie słychać a na innych nie to stawiam na płyty. Masa współczesnych winyli, szczególnie pop nagrana jest tragicznie i to też nie musi dotyczyć samych vinyli.

Swojego czasu kupiłem Amy Winehouse Back To Black na czarnym krążku. Na swoim sprzęcie raczej nigdy tego nie gościłem w żadnej postaci.
Odpalam a tu czarna klucha, zero sceny, zero separacji instrumentów, dźwięk spod koca. No nic spieprzyli winyla. Tylko jeden kawałek był sensownie nagrany (bodajże Valerie). No to próbuję z Tidalem, no i to samo.

Także albo ze swoimi płytami odwiedź kogoś kto nie narzeka na takie problemy i sprawdź. Albo próbuj innych płyt.

Możesz też porównać to co masz na plackach z jakimś tidalem/spotifiem/youtubem. Na youtube często są ripy winyli wtedy będziesz miał pewność że to problem jest u Ciebie lub ew na płytach (jeżeli porównanie będzie z wersją cyfrową a może zrzutem z winyla)
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7665
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#4

Post autor: amrowek »

zieszy pisze:
09 sty 2024, 08:12
wzmacniacz JVC AX 555 i kolumny canton Quinto 530.
jeśli masz CD kup jakąś porządną płytę może być DS - Brothers in Arms (nawet remaster o dziwo jest dobrze nagrany) Erica Claptona
np
https://dr.loudness-war.info/album/view/108218
i odsłuchaj będziesz miał porównanie
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Jozi
Posty: 1356
Rejestracja: 28 sty 2022, 02:57
Gramofon: Sony PS-X60
Lokalizacja: Pastwiska City

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#5

Post autor: Jozi »

Jeżeli ja mogę nieskromnie doradzić, też długo walczyłem z tym problemem ale koledzy mi pomogli...
No i obecnie w torze winylowym jest ciąg sprzętu ( masz to w w moim popisie).
O ile garniak jest dobry wraz z wkładką i igłą + dobre pre (produkt od Jaculka), ampli i kolumny to budżetówki ale wzmak yamahy wraz z kolumnami Indiany z budżetówkami poległ. Te staruszki jak pod moje ucho grają wyśmienicie( nawet jestem na etapie zakupu mocniejszego ampli Kenwooda KR 830 ) by porównać do KR 820 ( jeden jest na pełnym SPA u @Ukaniu, drugi gra u mnie w torze :) :) :) ).
Będzie sklep z Kenwoodami.
Tu raczej chodzi o to by sprzęt dobrze ze sobą zestroić a nie wydać grubą monetę, bo często jedno nie idzie z drugim w parze.
Widocznie trafiłeś na dobrą płytę i zagrało na słabszym sprzęcie-tak jest z igłami gramofonowymi, sferyk, eliptyk,etc. każda będzie grać inaczej i mniej lub więcej szczegółów "wyciągać" z płyty.
[Sony PS X60,Technics SL 3210+Nagaoka 110MP+VM540ML+Pickering V 15,Shure M75-6S, Shure V15III, Sony XL 45, pre Dyskretniok , Kenwood KR 830, Heco P 3302-A] [ Tidal Hifi, xDuoo XQ-50 Pro2+Toping E30II, Onkyo 7030C,Yamaha A-S701, Heco P 4302 SL]
zieszy
Posty: 176
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:19

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#6

Post autor: zieszy »

CD kupiłem, ale jeszcze nie przyszedł. Spróbuję się pobawić tymi porównaniami - dzięki.
Choć osobiście przychylał bym się do opinii Kolegi Jozi sugerującego że coś w sprzęcie ze sobą nie za dobrze współgra.
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 94
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#7

Post autor: Avarice »

zieszy pisze:
09 sty 2024, 08:12
1) Czy ta płyta jest taka super? Pozostałe mam raczej Do Records...
Pozostałe, to nowe płyty, sprzed roku, dwóch czy starsze? O ile starsze?
blindmarten
Posty: 31
Rejestracja: 31 sie 2011, 11:22

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#8

Post autor: blindmarten »

Z mojego doświadczenia dobieranie całej ścieżki audio dla winyli to jak gra w sapera ;) Trzeba sprawdzać różne opcje, poprawiać i przede wszystkim słuchać.
Zgadzam się z tym co inni piszą - źle dobrany sprzęt nie zagra. Źle dobrane droższe sprzęty będą grały gorzej od tańszych dobrze dobranych. Do tego oczywiście kwestia akustyki pomieszczenia i subiektywnych preferencji.
Proponowałbym Ci posłuchać formatów bezstratnych (Flac/Tidal) na posiadanym sprzęcie - różnych albumów z różnych gatunków które lubisz. Jeżeli to nie będzie grało to winyl też nie zagra (pamiętaj tylko, że winyl nie zagra tak jak muzyka cyfrowa bo to analogowy nośnik).

I też zgadzam się, że niektóre wydania winylowe się do słuchania nie nadają - są płaskie, nieciekawe, mało dynamiczne. Przykładowo mam płytę Adele koncertową wydaną przez BBC parę lat temu i nie daje ona radości. Z drugiej strony mam np. polską budkę suflera z lat 80, która pięknie gra :P
Marantz PM700N, Dali Opticon 6 mk2, Technics SL-Q3+AT VM520EB/Thorens TD 103A+VM95SH
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#9

Post autor: Bacek »

Jak coś gra źle gra to źle gra na wszystkich płytach a nie że są wyjątki.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
zieszy
Posty: 176
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:19

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#10

Post autor: zieszy »

Avarice pisze:
09 sty 2024, 14:34
nowe płyty, sprzed roku, dwóch
Większość płyt kupiłem jako nowe w ciągu ostatnich dwóch lat (SpRecords, Sony music sic, MJT). Mam też kilkanaście płyt starych - lata 80, z ZSRR. I na tej Mysliwitz jest bajka:). Na pozostałych nawet nie zbliżam się do takiego poziomu...
zieszy
Posty: 176
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:19

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#11

Post autor: zieszy »

Wojtek pisze:
09 sty 2024, 09:58
słuchawek
Nie używam. Inne źródła spróbuję potestować...
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 94
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#12

Post autor: Avarice »

zieszy pisze:
09 sty 2024, 15:13
Avarice pisze:
09 sty 2024, 14:34
nowe płyty, sprzed roku, dwóch
Większość płyt kupiłem jako nowe w ciągu ostatnich dwóch lat (SpRecords, Sony music sic, MJT). Mam też kilkanaście płyt starych - lata 80, z ZSRR. I na tej Mysliwitz jest bajka:). Na pozostałych nawet nie zbliżam się do takiego poziomu...
Nie jest to zatem problem starych (zużytych) płyt lecz zaleta tej jednej, która na Twoim zestawie gra wyjątkowo dobrze. Taki zbieg okoliczności (zbiór plusów i minusów).
Awatar użytkownika
amrowek
Posty: 7665
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:04
Lokalizacja: mazowsze płd-zach 40 km od stolicy - Żyrardów

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#13

Post autor: amrowek »

JVC ax555 i quinto to nie jest złe zestawienie,
quinto nie są wybredne jeśli chodzi o wzmak,

może być jeszcze inny problem.... kondensatory w quinto i we wzmaku. Jak też przewód gramofonowy którym podpięty jest patefon do wzmaka, oraz i nie tylko przewody głośnikowe. Hm to chyba wszystkie opcje czy coś pominąłem (nie piszę o akustyce pokoju bo to już inna bajka) :D
W DALSZYM CIĄGU AKTUALNA i AKTYWNA zrzutka na pomoc ludności cywilnej i wojsku na Ukrainie
https://zrzutka.pl/sxntmz
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#14

Post autor: Wojtek »

Ja póki co najbardziej obstawiam wkładkę. Co by nie zrobił to zmiana na coś lepszego zrobi największą zmianę :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zieszy
Posty: 176
Rejestracja: 11 wrz 2020, 11:19

Re: Co mam zmienić żeby poprawić odsłuch z winyli?

#15

Post autor: zieszy »

Wojtek pisze:
09 sty 2024, 17:04
obstawiam wkładkę
Wojtku, jaki budżet na wkładkę pozwoli mi usłyszeć różnice w scenie?
amrowek pisze:
09 sty 2024, 16:35
kondensatory
Wystarczy wstępnie ocenić wizualnie (czy nie spuchły) czy wszystkie wylutowac i mierzyć?
ODPOWIEDZ