Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Pre-phono z USB

#61

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Trochę już schodzimy z tematu,
To trza zmienić tytuł!
Temat ciekawy :!:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pre-phono z USB

#62

Post autor: Wojtek »

Albo po prostu mogę przenieść temat do działu komputerowego (bo chyba o to tutaj głównie chodzi), o ile JacK faktycznie zrezygnował już z zakupu przedwzmacniacza :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Pre-phono z USB

#63

Post autor: JacK »

Osobiście zrezygnowałem z zakupu pre-phono więc śmiało można ten wątek dowolnie przekształcić. Propozycja Wojtka jest dokładnie tym co potrzebuje, mam już dwa klasyczne przedwzmacniacze gramofonowe więc kolejny nawet z USB nie jest potrzebny. Zresztą od samego początku mi się ten mój pomysł nie podobał ale wtedy nie widziałem alternatywy.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Pre-phono z USB

#64

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:bo po prostu mogę przenieść temat do działu komputerowego (bo chyba o to tutaj głównie chodzi),
W gramofonowych też może mieć swoje miejsce...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zgranie winyla - Pre-phono z USB?

#65

Post autor: Wojtek »

Skoro jest zgoda to wynoszę temat z giełdy i łączę z innym (jednak nie w dziale komputerowym) ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
sq7dqx
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2012, 13:13

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#66

Post autor: sq7dqx »

Do płyt winylowych sięgnąłem (a częściowo wróciłem) z kilku powodów. Sentyment, inne brzmienie, rytułał związany z odsłuchem, odkrywanie na nowo drogi do nieosiągalnego własnego "świętego Grala" itd. Ale płyty zużywają się i od razu równolegle do spraw analogowych budował się pomysł przeniesienia płyty na cyfrę. Dokładnie na taśmę DAT z próbkowaniem 96KHz. Szkoda, że nie ma na forum słowa o tym. Szkoda, że degraduje się analogowe brzmienie do empetrójek i innych profanujących dźwięk skarlałych form zapisu (a czy one są przy winylu?). Ciekawy jestem efektu przenosin na DAT'a. Zacznę jak tylko zmienię wkładkę w moim wynalazku i dam znać.
DAT formatem popularnym nigdy się nie stał ale dla prywatnych zastosowań jest względnie tani, wygodny i trwały. Zobaczymy ...
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#67

Post autor: Kocewicz »

sq7dqx pisze:Ale płyty zużywają się
Przy naciskach rzędu 2 g i mniej oraz przy regularnie zmienianej igle - zużycie nie będzie odczuwalne przez kilka (kilkanaście?) następnych pokoleń użytkowników danej płyty. Nie powinieneś mieć powodów do obaw.
Are you Shure?
sq7dqx
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2012, 13:13

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#68

Post autor: sq7dqx »

Kocewicz pisze:Przy naciskach rzędu 2 g i mniej oraz przy regularnie zmienianej igle - zużycie nie będzie odczuwalne przez kilka (kilkanaście?) następnych pokoleń użytkowników danej płyty. Nie powinieneś mieć powodów do obaw.
Kaseta się nie kurzy a ile zabawy przy tym aby uzyskać dobrą kopię. Wszystko się zużywa, najbardziej przez przypadek.
Szkoda, że do auta tak ciężko zdobyć DAT ... póki co przede mną mycie płyt :-)
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#69

Post autor: Kocewicz »

Za to przy dłuższym przechowywaniu, nakładają się sygnały z sąsiednich zwojów. Bardzo nieprzyjemne zjawisko dla wprawnego ucha, zresztą do usłyszenia również na płytach realizowanych z archiwalnych taśm. Umycie płyty przy tym to pikuś.
Are you Shure?
sq7dqx
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2012, 13:13

Re: Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#70

Post autor: sq7dqx »

Kocewicz pisze:Za to przy dłuższym przechowywaniu, nakładają się sygnały z sąsiednich zwojów. Bardzo nieprzyjemne zjawisko dla wprawnego ucha, zresztą do usłyszenia również na płytach realizowanych z archiwalnych taśm. Umycie płyty przy tym to pikuś.

W formacie cyfrowym? Ciekawe co na to studia nagrań oraz użytkownicy streamerów. Robi się OT więc z mej strony EOT do czasu uzyskania pierwszych efektów.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41378
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#71

Post autor: Wojtek »

Nie widzę większego sensu w zgrywaniu winyli do DAT z wielu względów, ale przede wszystkim z powodów praktycznych.
Na tej samej zasadzie można by zgrywać winyle "dla wygody" na szpule czy kasety magnetofonowe. Niektórzy tak robią i dzisiaj.
Oczywiście, parametry zapisu cyfrowego mogą być niezłe (zaznaczam, mogą) w odniesieniu np. do możliwości formatu CD Audio.

Trzeba jednak pamiętać, że przy DAT, im wyższa jakość zapisu tym mniejszy czas nagrania.
Wedla oryginalnego standardu najdalej można było dojść do próbkowania 48kHz (przy rozdzielczości 16 bitów).
Jeśli chodzi o same rodzaje kaset (długość taśmy) to typowo stosowało się kasety 90 i 120 minutowe, ale były też kasety dłuższe, 180 minutowe. Tutaj można zrobić analogię do zwykłych kaset magnetofonowych, gdzie 90tki DAT to taka C60, 120tka C90, a 180tka to C120.
Dlaczego taka analogia? Otóż kasety C120 ze względu na długość taśmy były dość problematyczne dla magnetofonów.
Tak samo jest z trzygodzinnymi taśmami DAT, tak więc nie są zbytnio polecane (chociaż to też zależy od sprzętu).

Niektóre magnetofony DAT pozwalają na wyjście poza oryginalny standard i nagranie materiału przy 96kHz i 24bitach, w zamian za dwukrotnie skrócony czas nagrania względem 48kHz/16bit.
Tak więc w takim trybie pracy z dwugodzinnej kasety mamy godzinną (ot na jedno całe LP ;) ).
Można też było pójść w drugą stronę, nagrywając materiał przy niższej jakości (32kHz/12bit), wydłużając czas dwukrotnie, kosztem jakości.

Wracając jednak do praktyczności, trzeba by pierw załatwić sobie sporo dobrych kaset by taka cyfryzacja/archiwizacja miała sens.

Dodatkowo, Kocewicz ma rację wspominając o problemach taśmy.
Taśma to taśma, niezależnie od tego czy zapis na niej jest analogowy czy cyfrowy.
sq7dqx pisze:Szkoda, że do auta tak ciężko zdobyć DAT ...
Nie dajmy sobie zwariować. Sony wymyśliło i wprowadziło na rynek DAT, a mimo to jako producent zrobił tylko jeden magnetofon DAT do samochodu. To powinno dać do myślenia.
sq7dqx pisze:Ciekawe co na to studia nagrań oraz użytkownicy streamerów.
A co ma piernik do wiatraka? :)
Zresztą, taśmy w studiach nagrań czy taśmy streamerowe w branży informatycznej nie służą do ciągłego odczytu.

A Ty chyba nie zamierzasz zgrywać płyty na DAT po to by trzymać potem kasety w sejfie? ;)

Niestety, jeśli chodzi o cyfryzację to nadal lepszym pomysłem jest trzymanie wszystkiego na dysku komputera w formatach bezstratnych (naprawdę nie jest dzisiaj problemem nagrywać do 96kHz/24bit nawet na laptopa) bądź wypalanie tego na CD.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
sq7dqx
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2012, 13:13

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#72

Post autor: sq7dqx »

Wojtek - piszesz nie dajmy się zwariować ... widziałem tu na forum w dziale sprzętowym zdjęcia gramofonów wyglądających jak 10.000$ HM - powiedz konstruktorowi "nie dajmy się zwariować". Kocewicz słucha na Fonice a kwestionuje DAT'a z zapisem 96KHz - nie dajmy się zwariować.

A piernik do wiatraka ma to, że skompresowane dane mające się poprzenikać z innymi z sąsiednich zwojów taśmy nie dały by się odczytać jeśli jest to efekt tak zauważalny. W sygnale analogowym ... zapytajmy użytkowników Nakamichi Dragon chociażby.


Wygląda na to, że zamiast na entuzjastów zabawy muzyczno-sprzętowej trafiłem na zupełnie kogoś innego. Nie widzisz Wojtku sensu tego, Kocewicz nie widzi sensu tamtego, taka czy inna wada albo niedogodność a słuchacie płyt winylowych które trzeba czyścić używając igieł i mechanizmów mechaniki bardziej niż precyzyjnej. Naprawiłem kilka DAT'ów i uważam, że jest to wspaniały nośnik a muzykę zapisaną na kartach pamięci czy dyskach uważam za niewygodę zaznaczając, że nie zajmuję się remasteringiem, obróbką, miksowaniem itp. Argument o ilości taśmy przy 96KHz ... panowie, darujcie ale to niepoważne. Brak kaset? Nie zauważyłem. Mam sobie HDD podłączyć pod wzmacniacz? Nie - wolę wyjąć kasetę, którą sam nagrałem z uwzględnieniem przygotowań do tej czynności i jej monitorowania wiedząc, że odsłuchując DAT jest tam trochę mojego zaangażowania.
Jest wiele interesujących formatów jak MD czy DCC, które okazały się mniejszym czy większym rynkowym niewypałem. Podkreślam - rynkowym gdyż zalety dedykowanego sprzętu audio nad komputerem są niezaprzeczalne począwszy do procesu projektowania a na wygodzie użytkowania (słuchania) skończywszy.. Skończę tym co zacząłem - łączenie słowa winyl i laptop jest na tym forum dla mnie dużym rozczarowaniem. Idąc tą drogą skazujemy na wymarcie formaty i urządzenia dedykowane skazując się powoli na empetrójki odtwarzane z byle telefonu i byle słuchawek.

Ta dyskusja do niczego nie prowadzi. Dyski twarde padają jak oszalałe, kasety nie.
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#73

Post autor: vinylpiotrek »

Entuzjaści zabawy są, tylko w większości zadają sobie pytanie po co wchodzimy w akurat taką zabawę.
Jeśli tylko z ciekawości, czy dla frajdy, to każda może być i nie ma z tym dyskusji, tylko pełne błogosławieństwo i zachęta do zabawy.
Ty na początku próbowałeś to umotywować, a koledzy zauważyli, że motywując oparłeś się na nie do końca prawdziwych założeniach.
Akurat płyta analogowa dla osoby która się na dobre do niej przyzwyczaiła, to bardzo wygodny w obsłudze nośnik.
Chociażby przeskakiwanie utworów, bądź ich części jest co najmniej tak wygodne jak na CD, a według niektórych nawet wygodniejsze.
Jeśli zamierzasz poszerzać kolekcję płyt, to dublowanie wszystkiego na 2 formatach i tak zarzucisz.
To może wydawać się fajne, gdy ma się niewiele płyt, gdy ma się setki czy tysiące to jest zupełnie bez sensu.
Przegrywanie na DAT jeśli byś to używał poza domem, lub wymieniał się nagraniami z kimś innym, choc wtedy do rozważenia jest analogowy magnetofon szpulowy.

I jeszcze jedno pytanie do Ciebie:
Jaki widzisz związek z marką gramofonu posiadanego przez Kocewicza, a zastrzeżeniami do nośników taśmowych?
Obrazek
sq7dqx
Posty: 8
Rejestracja: 20 paź 2012, 13:13

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#74

Post autor: sq7dqx »

Odpowiadając Tobie Piotrze zwrócę się do Kocewicza:
-widziałem parę zdjęć, z których dowiedziałem się mniej więcej jaki sprzęt masz i chcę wyrazić duży szacunek dla Ciebie. Zamiast iść na łatwiznę zajmujesz się tematami trudnymi i zapomnianymi. Naprawdę to jest coś. Niemniej uważam, że w temacie transferu Winyl>DAT teoretyzujesz stąd moja reakcja, wspomniane zastrzeżenia są do pominięcia porównując je do ograniczeń posiadanego przez Ciebie gramofonu.

Oczywiście nie ma sensu "na pałę" przenosić wszystkiego na taśmę. Przeniosę raczej to czego nie mam na CD albo czego nie ma na CD. Zabawy sporo, DAT może służyć jako nośnik (kaseta) oraz jako AD z wyjściem optycznym strawnym dla karty dźwiękowej gdyż wg. mnie łatwiej o dobry DAT niż o komputer z dobrym wejściem audio choć - zaznaczam - moje doświadczenia z kartami dźwiękowymi są niewielkie lecz zawsze w słuchawkach słyszałem pracę peceta. Niemniej możliwie wierne przeniesienie materiału jest tu głównym zagadnieniem; to że DAT dlatego, że go lubię i oferuje on więcej niż format stosowany w CD (przynajmniej teoretycznie).
Moje założenia są prawdziwe ( co w nich nieprawdziwego?) w kontekście moich zamiarów i obecnych możliwości. To co zatrzeszczy na płycie, zatrzeszczy na kasecie i o to chodzi.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#75

Post autor: vinylpiotrek »

To o trzaski chodzi?
To przecież raczej wada niż zaleta (co prawda wada do przeżycia).
A Fonica Delta , którą pokazywał Kocewicz (ja swoją też pokazywałem), to nasze poboczne gramofony, jako zasadnicze mamy ciekawsze Foniki.
Obrazek
ODPOWIEDZ