Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#1

Post autor: Oliver »

Wojtek pisze:To tak na prawdę temat na osobny wątek
No i stało się :) Nie wiem tylko czy wybrałem dobry dział.
Wojtek pisze:(...)w skrócie to po prostu wystarczy nagrać na komputerze sygnał z wzmacniacza :) Ściągnij sobie program do nagrywania (chociażby darmowy Audacity czy stary Cool Edit Pro), połącz komputer z wzmacniaczem tak, że od strony wzmacniacza kabel będzie w jednym z wyjść magnetofonowych (Rec Out), a od strony komputera w wejściu liniowym (line in, zazwyczaj oznaczany kolorem niebieskim), przełącz Rec Out na Phono, włącz nagrywanie w programie komputerowym, puść płytę i to tyle :)
No i znowu w teorii wszystko jest ok, a w praktyce wychodzi inaczej... Zrobiłem wszystko jak napisałeś i cisza.
Korzystam z Audacity. Kabel wzmacniacz-komputer jest podpity pod Rec Out dla Tape 1 i do niebieskiej dziurki w komputerze (mini jack). Rec Out na wzmacniaczu jest na Phono. Kabel gramofon-wzmacniacz podpięty pod phono. W Audacity w prawym górnym rogu jest małe okienko w którym jak się domyślam trzeba wybrać Wejście liniowe - tak też uczyniłem. Wszystkie paski z głośnością w komputerze są ustawione na max.
Naprawdę nie wiem co jeszcze można zrobić...

Zresztą próbowałem innych kombinacji: z innymi wejściami w kompie, z innymi ustawieniami w Audacity, czy też we wzmacniaczu (Rec Out dla Tape 2, albo podpięcie gramofonu pod CD i Rec Out na CD) i nic.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#2

Post autor: Wojtek »

No to dziwna sprawa, ale nie jest ona też niespotykana :) Stawiam, że problem leży po stronie systemu/komputera. Podłub trochę w ustawieniach karty graficznej. Może masz np. wyciszony (mute) line-in? :)

Przy użyciu kabla cinch-cinch możesz zrobić bardzo prosty test co do tego czy sygnał z gramofonu faktycznie wychodzi z wzmacniacza. Możesz po prostu połączyć wyjście Rec Out z którymś z wejść liniowych wzmacniacza (np. CD :) ). Ustawiasz wtedy przełącznik Rec Out na Phono, źródło dźwięku na CD, puszczasz płytę w gramofonie i powinieneś słyszeć dźwięk z gramofonu ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Oliver
Posty: 91
Rejestracja: 12 sty 2010, 22:15

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#3

Post autor: Oliver »

Wojtek pisze:Może masz np. wyciszony (mute) line-in?
Jeśli chodzi o takie okienko o nazwie "głośność główna" (Win XP) z różnymi suwaczkami (m.in. "Wejście liniowe") to wszystko jest na max. Okienko "wycisz" odznaczone.
Wojtek pisze:Przy użyciu kabla cinch-cinch (...)
Szczęście że taki znalazłem. :)
Wojtek pisze:(...)możesz zrobić bardzo prosty test co do tego czy sygnał z gramofonu faktycznie wychodzi z wzmacniacza.
Zrobiłem, wszystko działa tak jak należy, czyli sygnał wychodzi ze wzmacniacza.

Ja nie wiem czemu mi nie wychodzi to nagrywanie. Najpewniej coś z kartą dźwiękową.
Awatar użytkownika
adamerso
Posty: 29
Rejestracja: 05 cze 2010, 20:54
Lokalizacja: warszawa

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#4

Post autor: adamerso »

w "okienku z różnymi suwaczkami" :) musisz wybrać plik - opcje i zmienić zaznaczenie z "odtwarzania" na "nagrywanie", zaznaczyć wszystkie linie, zaOKejować.

Następnie wybrać linię do której podłączyłeś (! w przeciwieństwie do normalnego okna tu zaznaczasz źródło, a nie je wyciszasz) wzmacniacz, ustawić głośność metodą prób i błędów i gotowe :)
Uwaga - nie zaznaczać (jeśli będą) stereo-mix ani mono-mix - będą działać, ale dodamy do nagrania każdy dźwięk jaki wygenerujemy pracując wtedy przy kompie - gg, maile, filmiki z YT itp itd ;) Ale jak zaznaczymy dobrze to nic odtwarzanego z komputera nie zakłóci nagrania i możemy bez obaw jednego słuchać innego nagrywać ;)


Chyba, że masz podzieloną logicznie kartę muzyczną na nagrywającą i odtwarzającą - wtedy musisz w w/w "opcjach" z pola na górze znaleźć urządzenie odpowiedzialne za przechwytywanie dźwięku.

Aha i dodajmy tylko, że ustawienie tego nie sprawi, że usłyszymy sygnał wzmacniacza w głośnikach... Ustawiliśmy parametry przechwytywania a nie odtwarzania :)




A już tak nawiasem mówiąc - podłączanie do zintegrowanej karty to makabryczny pomysł :) Bo i ile uważam, że brzmienie analogowe można jak najbardziej w pełni odtworzyć, ale nie przy zastosowaniu zintegrowanych kart muzycznych :P One nie do tego służą :) Dobry sprzęt (i tu mamy wielką zaletę technologii cyfrowej - świetnej jakości dźwięk można przechwycić już teraz względnie tanimi używanymi urządzeniami sprzed kilku lat, ale trzeba wiedzieć którymi :) ) plus znajomość działania kodeków to rzecz niezbędna jeśli chcemy archiwizować nagrania.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#5

Post autor: Wojtek »

adamerso pisze:Chyba, że masz podzieloną logicznie kartę muzyczną na nagrywającą i odtwarzającą
Ja znam tylko takie :)
adamerso pisze:Aha i dodajmy tylko, że ustawienie tego nie sprawi, że usłyszymy sygnał wzmacniacza w głośnikach... Ustawiliśmy parametry przechwytywania a nie odtwarzania :)
Co nie znaczy, że przechwytywanego źródła nie możemy też równocześnie odtwarzać na komputerze. W czym problem? :)
adamerso pisze:plus znajomość działania kodeków to rzecz niezbędna jeśli chcemy archiwizować nagrania.
O ile w ogóle interesuje nas kompresja :)

Jak ktoś chce dobrą i tanią alternatywę do układów zintegrowanych to niech zainwestuje dychę w jakiegoś SB Live! ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
adamerso
Posty: 29
Rejestracja: 05 cze 2010, 20:54
Lokalizacja: warszawa

Re: Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#6

Post autor: adamerso »

Wojtek pisze:
adamerso pisze:Chyba, że masz podzieloną logicznie kartę muzyczną na nagrywającą i odtwarzającą
Ja znam tylko takie :)
są też występujące jako jedna mająca możliwość odtwarzania i nagrywania

adamerso pisze:Aha i dodajmy tylko, że ustawienie tego nie sprawi, że usłyszymy sygnał wzmacniacza w głośnikach... Ustawiliśmy parametry przechwytywania a nie odtwarzania :)
Co nie znaczy, że przechwytywanego źródła nie możemy też równocześnie odtwarzać na komputerze. W czym problem? :)
Problemu nie ma, zaznaczyłem tylko, że postępując we wskazany przeze mnie sposób nie usłyszymy i nie będzie to oznaczać, że nie działa.

O ile w ogóle interesuje nas kompresja :)
W momencie jak znamy ograniczenia nośnika (choć tu oczywiście mamy pewną względność i lepiej zachować jakiś margines) oraz bardzo sztywne parametry urządzenia przechwytującego, to unikanie kompresji, nawet bezstratnej, wydaje się bezsensowne... Z cyframi opiszę temat gdy już się sam zajmę archiwizacją, ale to jeszcze trochę, póki co jeszcze zbieram dane :)
ale tak tylko wtrącę, że minuta nieskompresowanego materiału (aczkolwiek już ograniczonego do parametrów lepszej dźwiękówki) to 33mb

Jak ktoś chce dobrą i tanią alternatywę do układów zintegrowanych to niech zainwestuje dychę w jakiegoś SB Live! ;)
Live za dychę i nieskompresowany materiał? :shock: Przechwytywanie w live! ma gorsze parametry od założeń gramofonowych...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#7

Post autor: Wojtek »

Założeń gramofonowych? Co masz na myśli? :)

Pisałem o dobrej i taniej alternatywie do karty dźwiękowej zintegrowanej. Jak ktoś ma dodatkowe fundusze to oczywiście może sobie kupić coś lepszego :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
adamerso
Posty: 29
Rejestracja: 05 cze 2010, 20:54
Lokalizacja: warszawa

Re: Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#8

Post autor: adamerso »

Wojtek pisze:Założeń gramofonowych? Co masz na myśli? :)
np niską separację kanałów czyniącą nagranie obu kanałów bez kompresji nieco bezcelowym :)


Pisałem o dobrej i taniej alternatywie do karty dźwiękowej zintegrowanej. Jak ktoś ma dodatkowe fundusze to oczywiście może sobie kupić coś lepszego :)
pierwszą imo sensowną jest live 24bit, one kosztują koło 50 a już są w stanie przekroczyć pasmo 20khz. Przynajmniej teoretycznie :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#9

Post autor: Wojtek »

adamerso pisze:np niską separację kanałów czyniącą nagranie obu kanałów bez kompresji nieco bezcelowym :)
W sensie że albo kompresja albo nic? No coś ty :)
adamerso pisze:pierwszą imo sensowną jest live 24bit, one kosztują koło 50 a już są w stanie przekroczyć pasmo 20khz. Przynajmniej teoretycznie :)
Chyba każdy SB Live! trzyma standardowe parametry narzucone przez format CD.
Swoją drogą, przy wkładkach MF i tego pokroju raczej nie ma co się martwić ani o bardzo niskie ani o wysokie pasmo... ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
adamerso
Posty: 29
Rejestracja: 05 cze 2010, 20:54
Lokalizacja: warszawa

Re: Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#10

Post autor: adamerso »

Wojtek pisze:
adamerso pisze:np niską separację kanałów czyniącą nagranie obu kanałów bez kompresji nieco bezcelowym :)
W sensie że albo kompresja albo nic? No coś ty :)
:| No ogólnie rzecz ujmując - nie ma trzeciej drogi - albo z kompresją albo bez :)
Wojtek pisze:
adamerso pisze:pierwszą imo sensowną jest live 24bit, one kosztują koło 50 a już są w stanie przekroczyć pasmo 20khz. Przynajmniej teoretycznie :)
Chyba każdy SB Live! trzyma standardowe parametry narzucone przez format CD.
Swoją drogą, przy wkładkach MF i tego pokroju raczej nie ma co się martwić ani o bardzo niskie ani o wysokie pasmo... ;)
Nowsza wersja - 24bit - już potrafi przechwytywać w jakości 24bit 96khz, więc znacznie lepszej niż CD. I dlatego warto właśnie w nią inwestować a nie w takiego za 10pln, bo to strata dziesięciu pln ;P

MF to wiadomo :) I tym bardziej był nie widział sensu trzymania wszystkiego bez kompresji :) Choć nadal uważam, że audio po kompresji może mieć lepszą jakość niż CD, choćby FLAC
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#11

Post autor: Wojtek »

adamerso pisze::| No ogólnie rzecz ujmując - nie ma trzeciej drogi - albo z kompresją albo bez :)
Haha, źle to ująłem, ale OK ;) Piszemy ogółem o kompresji, a ja myślałem, że masz na myśli stratną kompresję. Pomyłka :D
adamerso pisze:Nowsza wersja - 24bit - już potrafi przechwytywać w jakości 24bit 96khz, więc znacznie lepszej niż CD. I dlatego warto właśnie w nią inwestować a nie w takiego za 10pln, bo to strata dziesięciu pln ;P
W sumie to chyba mam właśnie tego ostatniego Live!. Myślałem że też można go nabyć już za dychę :)
adamerso pisze:Choć nadal uważam, że audio po kompresji może mieć lepszą jakość niż CD, choćby FLAC
A to z pewnością, sam wszystko trzymam we FLACu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
adamerso
Posty: 29
Rejestracja: 05 cze 2010, 20:54
Lokalizacja: warszawa

Re: Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#12

Post autor: adamerso »

Wojtek pisze:
adamerso pisze::| No ogólnie rzecz ujmując - nie ma trzeciej drogi - albo z kompresją albo bez :)
Haha, źle to ująłem, ale OK ;) Piszemy ogółem o kompresji, a ja myślałem, że masz na myśli stratną kompresję. Pomyłka :D
adamerso pisze:Nowsza wersja - 24bit - już potrafi przechwytywać w jakości 24bit 96khz, więc znacznie lepszej niż CD. I dlatego warto właśnie w nią inwestować a nie w takiego za 10pln, bo to strata dziesięciu pln ;P
W sumie to chyba mam właśnie tego ostatniego Live!. Myślałem że też można go nabyć już za dychę :)
adamerso pisze:Choć nadal uważam, że audio po kompresji może mieć lepszą jakość niż CD, choćby FLAC
A to z pewnością, sam wszystko trzymam we FLACu :)
Aha, no to już wszystko jasne :)
wojtekostojski
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2010, 16:54
Lokalizacja: Kostrzyn Wlkp.

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#13

Post autor: wojtekostojski »

Tylko po co zgrywać z jakością 24bit 96kHz skoro format płyty CD to 16bit 44,1kHz?

Re-mastering winyli to też ciekawa sprawa. Kiedyś się w to bawiłem, ale na pojedynczych kawałkach. Nabierały życia :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41571
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#14

Post autor: Wojtek »

wojtekostojski pisze:Tylko po co zgrywać z jakością 24bit 96kHz skoro format płyty CD to 16bit 44,1kHz?
A kto powiedział, że docelowo nagrania mają trafić na CD? :)

Zresztą, od lat nawet w studiach nagraniowych rejestruje się dźwięk przy lepszych parametrach niż CD, jeszcze zanim pojawiły się nośniki, które mogłyby te nagrania "ujarzmić", czyli np. DVD-Audio czy SACD.
wojtekostojski pisze:Re-mastering winyli to też ciekawa sprawa. Kiedyś się w to bawiłem, ale na pojedynczych kawałkach. Nabierały życia :)
Mnie zawsze ciekawiła opinia ludków, że winyl zgrany na CD w domowych warunkach brzmi lepiej niż sklepowe CD tego samego albumu :D
Robił ktoś takie porównania?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wojtekostojski
Posty: 24
Rejestracja: 25 cze 2010, 16:54
Lokalizacja: Kostrzyn Wlkp.

Przegrywanie płyt winylowych na format cyfrowy

#15

Post autor: wojtekostojski »

Brzmi lepiej, bo wiemy, że to nasza robota :) To tak, jak z głośnikami DIY.

Nie mam jak porównać, ale jeśli znajdę, zamieszczę "niezmasterowaną" wersję Lombard - Szklana pogoda zgraną dzięki Fonice GS464 z wkładką MF101, wzmacniaczowi WS4421 oraz karcie Realtek HD Audio. Brzmi bardzo podobnie do winyla. Może dlatego, że nie odszumiałem - bo nie było takiej potrzeby. A trzaski? Przyjemność! Ogólnie, nie rozumiem ludzi, którzy nie słuchają "czarnuchów" bo trzeszczą. Mimo młodego wieku [niecałe 17 lat] jestem wychowany na winylach - i mi to nie przeszkadza, a wręcz uprzyjemnia czas spędzony przy sprzęcie.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ