Regał na sprzęt

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
GrandeWacek
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2011, 22:46

Regał na sprzęt

#1

Post autor: GrandeWacek »

Witam,
chcialbym prosić o ocene i pomoc w rozwiązaniu kilku problemów związanych z zaprojektowaną przeze mnie półką.
Chciałbym żeby wyglądała mniej więcej tak:

http://imageshack.us/photo/my-images/822/polkan.jpg/

Pierwsze pytanie jest podstawowe: czy Waszym zdaniem warto nad takim czymś wogole przysiąść?
Jeżeli na powyższe pytanie odpowiedzieliście tak mam kolejne pytania:)

Czy ta konstrukcja w ogóle utrzyma amplituner Sony STR 7055? (półkę chciałbym wykonać z okleiny grubości 18mm). Amplituner chiałem postawić na górnej półce (nie na samej górze, tylko tam gdzie jest 22 cm).

Czy 22 cm wystarczy na wentylacje tego sprzętu? Ewentualnie można zrobić tak, że plecy będą się kończyć właśnie na tej półce, wtedy nie będzie problemu.

Na samej górze chciałbym postawić gramofon Garrard (około 7 kg) I tu znów pytanie czy konstrukcja podoła?

Dwie dolne półki chciałem przeznaczyć na winyle. Tu chyba nie ma problemów:)

I najbardziej nurtujące mnie pytanie: co z nogami? Alumniniowe "elki" chyba odpadają, prawda? Platformy będą chyba kosztować tyle co sam materiał... Może jakieś kostki?

Z góry dziękuje za wszelkie opinie i wskazówki
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Półka na sprzęt

#2

Post autor: Sindsoron »

L'ki dadzą radę, tylko problem jest taki że te które to utrzymają będą dość sporych rozmiarów ;p

Czy to musi być półka? bo mimo wszystko ciężko będzie wykombinować jak powiesić taki ciężar... Chociaż jak masz porządne ściany w mieszkaniu to na takim sporym kołku powinno się utrzymać ;)


Jeżeli całość będzie dobrze złożona to te 18mm powinno spokojnie wystarczyć. Ja na Twoim miejscu plecy robiłbym tylko dla tej sekcji przeznaczonej na płyty. Całość jest na tyle "wąska" że mógłbyś na samej górze postawić i dwa razy cięższy gramofon i nie było by problemu.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
GrandeWacek
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2011, 22:46

Re: Półka na sprzęt

#3

Post autor: GrandeWacek »

Chyba źle się wyraziłem to jest regał wolnosrojący. Ja nie chcę tego wieszać:)
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Półka na sprzęt

#4

Post autor: Sindsoron »

a to co innego ;) to w takim razie nie będzie praktycznie żadnych problemów ;) ale po co Ci nogi?
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
GrandeWacek
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2011, 22:46

Re: Półka na sprzęt

#5

Post autor: GrandeWacek »

To jak Twoim zdaniem to rozwiązać? Przedłużyć boki czy po prostu postawić na ziemi (coś takiego jak na rysunku)?

Zastanawiam się czy nie walnąć sobie szklanych drzwiczek na winyle... Chociaż w tych 42 centymetrach powinny się spokojnie schować i nie kurzyć.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Półka na sprzęt

#6

Post autor: ahaja »

Spróbuj sobie wyobrazić co się stanie z igłą czy płytą kiedy te winyle stojące na niższych półkach się przewrócą ...
Dlatego nie wsadzałbym płyt pod stolik z gramofonem.

Nogi okrągłe chromowane z poziomowaniem możesz dostać w hipermarketach budowlanych. Tanio. I raczej solidnie.

Płyta - nie napisałeś z czego jest ta płyta? Pod gramofon musi byc coś solidnego.
GrandeWacek
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2011, 22:46

Re: Półka na sprzęt

#7

Post autor: GrandeWacek »

Chciałem cały regał zrobić z okleiny. Szczerze mówiąc nie za bardzo wiem jak zrobić płyte pod gramofon. Wiem, że pod gramofonem powinno być coś soldnego.
Myśle, że naprawdę musiałaby być katastrofa, żeby te winyle się przewróciły. Miedzy półka a okładką jest jakieś 10 cm luzu także wydaje mi się to solidne.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Półka na sprzęt

#8

Post autor: ahaja »

Myśle, że naprawdę musiałaby być katastrofa, żeby te winyle się przewróciły.
Nie musi. Wystarczy, że przewrócą się o 2-3cm i jeśli ich będzie więcej to dość mocno to zatrzęsie takim stoliczkiem.
Jak nie zależy ci za bardzo na igle, płytach , kolumnach to można zrobić. Strzeżonego ... wiadomo co dalej.

Miedzy półka a okładką jest jakieś 10 cm luzu także wydaje mi się to solidne.
Im więcej tych wolnych cm tym gorzej - większe ramię, większa siła.

Do płyt się robi kostki/sześciany 33cm. Są projekty w sieci. Nawet Ikea ma coś w tym stylu - przynajmniej miała kiedyś.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Regał na sprzęt

#9

Post autor: Wojtek »

Poprawiłem tytuł tematu, bo półka okazała się być regałem :)

Moim zdaniem nogi mają sens.

Jeśli chodzi o sekcję na płyty to warto by było pomyśleć nad wewnętrznymi przegródkami :) Tak przynajmniej kiedyś budowano tego typu regały.

ahaja:
Zakładasz, że gramofon nie ma żadnej amortyzacji i jest "sztywny", bo tylko w takim wypadku moglibyśmy dyskutować o oddziaływaniu wibracji spowodowanych przewróceniem się płyt na odtwarzającą igłę.

Zaraz będzie "jak podskoczysz blisko regału to zobaczysz co się stanie" :D

Zresztą, jak się "jamę" upcha płytami to też nie ma za bardzo o czym gadać.
Tym bardziej, że jak już GrandeWacek zaznaczył, "musiałaby się stać katastrofa" :) Tak więc nie przesadzajmy.
ahaja pisze:Do płyt się robi kostki/sześciany 33cm. Są projekty w sieci.
Szczerze mówiąc to czy ktoś dostatecznie ogarnięty (np. skończył podstawówkę) potrzebuje "projekt" by wykonać prosty sześcian?
Dość podstawowa konstrukcja, nawet w klockach Lego ;)
ahaja pisze:Nawet Ikea ma coś w tym stylu - przynajmniej miała kiedyś.
Mają mają nadal. Można kupić oddzielne kostki albo gotowy regał złożony z nich :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Regał na sprzęt

#10

Post autor: JacK »

Wojtek pisze:
ahaja pisze:Nawet Ikea ma coś w tym stylu - przynajmniej miała kiedyś.
Mają mają nadal. Można kupić oddzielne kostki albo gotowy regał złożony z nich :)
Właśnie jak by ktoś mógł mi podesłać obrazek z kostką Ikei to byłbym wdzięczny, bo chciałbym kilka kupić a nie wiem czy mi się skomponują z resztą mebelków.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Regał na sprzęt

#11

Post autor: JacK »

Sam znalazłem :o
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40047675/
No chyba że mają jeszcze coś z innych "kostek"
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Regał na sprzęt

#12

Post autor: Wojtek »

Tak, właśnie o Expedity chodzi ;)

Z tego co pamiętam to mieli jeszcze tego typu kostki jako pojemniki na rzeczy, z plastiku.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Regał na sprzęt

#13

Post autor: JacK »

Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Regał na sprzęt

#14

Post autor: Wojtek »

Dokładnie to ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Regał na sprzęt

#15

Post autor: JacK »

Chyba się ustawię na zakup tego regału wraz z kostkami w niebieskim kolorze (żona lubi ten kolor :) ). Wydaje się że będzie to stabilna konstrukcja. W jednej kostce jak na szybko policzyłem można spokojnie zmieścić 80 płyt. Czyli taki kilku półkowy regał załatwi mi sprawę na dobrych kilka lat. Martwi mnie tylko wytrzymałość samej kostki,pewnie nikt tego nie projektował pod wagę 80 winyli :doh:
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ODPOWIEDZ