Buczenie po podłączeniu gramofonu

Wszystko razem
ODPOWIEDZ
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Buczenie po podłączeniu gramofonu

#1

Post autor: harobike »

Cześć wszystkim,
wiem że wiele jest tematów o buczeniu w głośnikach, jednak nie znalazłem nic konkretnego do mojego przypadku (jeśli jednak się powtarzam to przepraszam).
Otóż wyremontowałem stary wzmacniacz Sansui 555a i gra świetnie, szumy są minimalne, brak jakiegokolwiek przydźwięku czy też buczenia w głośnikach. Do zestawu dobrałem gramofon Dual 621 w bardzo dobrym stanie, nawet z wyprowadzonym podwójnym ekranowanym kablem zakończonym chinchami. Nie było jednak żadnego przewodu masy. To mnie trochę zdziwiło i postanowiłem zajrzeć do środka. Okazało się, że ktoś po prostu dolutował nowy przewód, ale nie rozłączył mas, więc masa lewego, prawego kanału razem z masą ramienia i obudowy gramofonu wędrowała przez oba przewody (wcześniej firmowo musiał być przewód z końcówką DIN gdzie faktycznie masy były połączone i szły na jeden pin we wtyczce). No więc rozłączyłem masy, masę lewego kanału razem z sygnałem skierowałem w jeden przewód, masę prawego kanału z sygnałem w drugi i dodatkowo dorobiłem przewód do masy ramienia gramofonu. Po wszystkim podłączyłem przewody do gramofonu, a dodatkowy przewód masowy połączyłem z masą wzmacniacza. I co się okazuje? Że wszystko jest idealnie poza jednym małym szczegółem - w głośnikach niskotonowych pojawiło się ciche buczenie. Nie ma znaczenia przełączanie na AUX albo Phono, nie ma znaczenia kręcenie potencjometrem głośności. Po prostu cały czas jest ciche buczenie w głośnikach. Buczenie ustaje dopiero po odłączeniu gramofonu od wzmacniacza. Buczenie jest ciche i może wielu by tego nie zauważyło, ale mam głośniki blisko miejsca gdzie siedzę i jestem wyczulony na wszelkiego rodzaju niepożądane dźwięki. Czy wiecie może co powoduje to buczenie? Może przewód łączący masę ramienia z masą wzmacniacza rozsiewa zakłócenia?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Buczenie po podłączeniu gramofonu

#2

Post autor: Wojtek »

harobike pisze: Okazało się, że ktoś po prostu dolutował nowy przewód, ale nie rozłączył mas, więc masa lewego, prawego kanału razem z masą ramienia i obudowy gramofonu wędrowała przez oba przewody (wcześniej firmowo musiał być przewód z końcówką DIN gdzie faktycznie masy były połączone i szły na jeden pin we wtyczce).
"Standard" przy nieumiejętnym przerabianiu kabli sygnałowych Duali :morda:

A jak odłączysz gramofon od prądu, ale masz go podłączone do wzmacniacza, to również buczy?

Do oceny takich kwestii lepsze są słuchawki niż głośniki.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Re: Buczenie po podłączeniu gramofonu

#3

Post autor: harobike »

Odłączając gramofon od prądu, przy podłączeniu do wzmacniacza, przestaje buczeć. Tzn że coś może być z pętlą masy?
Szczerze przyznam, że to buczenie jest naprawdę mało zauważalne i słyszę je siedząc z zupełnej ciszy (a czasem wieczorami się tak zdarza). W każdym razie irytuje mnie może nie samo buczenie, co świadomość, że coś mogłem zrobić nie tak przy rozłączaniu masy.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Buczenie po podłączeniu gramofonu

#4

Post autor: Wojtek »

harobike pisze: Tzn że coś może być z pętlą masy?
Raczej tak.

Ew. z samym zasilaniem. Przebijające trafo czy coś.

Gramofon stoi na wzmacniaczu czy jak?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Re: Buczenie po podłączeniu gramofonu

#5

Post autor: harobike »

Gramofon stoi obok wzmacniacza, nie dotykają się.
Coś może być nie tak z zasilaniem gramofonu? A może być tak, że przewód od masy ramienia i obudowy gramofonu jest za blisko przewodów sygnałowych albo głośnikowych? A może powinienem podłączyć masę do uziemienia budynku?
harobike
Posty: 30
Rejestracja: 15 lut 2015, 12:35

Re: Buczenie po podłączeniu gramofonu

#6

Post autor: harobike »

Bo gramofon nie powinien posiadać raczej szumów własnych? Rozumiem, że wzmacniacz na "biegu jałowym" zawsze trochę szumi, ale podłączając gramofon szum nie powinien być większy? Czy podłączenie masy to bolca w gniazdku może pomóc?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Buczenie po podłączeniu gramofonu

#7

Post autor: Wojtek »

harobike pisze: A może być tak, że przewód od masy ramienia i obudowy gramofonu jest za blisko przewodów sygnałowych albo głośnikowych?
Raczej nie.
harobike pisze: A może powinienem podłączyć masę do uziemienia budynku?
Nie.
harobike pisze: Bo gramofon nie powinien posiadać raczej szumów własnych? Rozumiem, że wzmacniacz na "biegu jałowym" zawsze trochę szumi, ale podłączając gramofon szum nie powinien być większy?
Zgadza się.
harobike pisze: Czy podłączenie masy to bolca w gniazdku może pomóc?
To nie ma sensu więc nie.

Generalnie masz najprawdopodobniej okablowanie gramofonu do ponownej poprawy.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ