car audio

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4033
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

car audio

#1

Post autor: trafalgar »

Witam,od kilku lat moim hobby jest car audio.Jesli bede mogl pomoc (na ile wiedza moja mi pozwoli) w tej dziedzinie to zapraszam.
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: car audio

#2

Post autor: caveas »

Accord VII tourer . system standard.
Temat dorobienie sub.
Głośnik od premium mam i boczek bagażnika też.
Wzmacniacz oryginalny z bagażnika też.
Teraz brak kostek z kablami i opisów jak to podłączyć do "radia" :shifty:
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 595
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: car audio

#3

Post autor: caveas »

ps co zrobiłes z tym Grado black? Nie wyrzucaj!!! mam pomysła.
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#4

Post autor: Arkadyo »

Strasznie lichy ten temat :P. A co to Pany w aucie nie słuchają muzy? Rozumiem, że gramofonu nie ma gdzie postawić w coupe ale poza tym nikt nic?
Zaczynam obecnie z car audio i jestem w trakcie zupełnie fajnej realizacji ale z opisem wstrzymam się do momentu aż wystroję całość na, mam nadzieje :P cacy. Właśnie dzisiaj siadam do projektu zwrotek na przód i jak na pierwszy temat to sobie grubo zapodałem bo muszę 3 way wystroić... Zobaczymy.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15002
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: car audio

#5

Post autor: darkman »

Słuchajo! Właśnie mi się zmieniarka zablokowała w HK na 6 CD, to pewnie i tak mi nikt netowo nie pomoże. Hm, coś muszę tak czy siak rozgrzebać.
Nie wchodzi płyta obecnie. Te które były załadowane udało się odblokować i wylazły.
Wiem,, wiem, niezwykle nośny technicznie problem opisałem :lol: i co za precyzja..
pewnie muszę podjechać gdzieś do machera car audio, a do Trafa mam daleko jak.. :mrgreen: :?
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: car audio

#6

Post autor: MaciejT »

Ja z kolei zastanawiam się czy wymieniać radio w samochodzie na takie z car android. Mam w aucie z monitorem ok 7', ale system nie widzi telefonu (tylko bt). Popatrzyłem w netach i mi wyszło że jedyną opcją jest wymiana radia, a to już bagatela z ramką, przelotkami, robotą, wyszło 2,5-3 k. Można coś taniej pomyśleć czy tyle musi kosztować? Zależy mi by zostało sterowanie z kierownicy, by obsługiwało fabryczną kamerę cofania. Tak naprawdę potrzebuję na radio odpalić yanosika i googlemaps. Cena obecnie wydaje mi się na tyle zaporowa, że chyba zostanę przy telefonie. Ale zapytać nie zawadzi, może można inaczej?
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2036
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: car audio

#7

Post autor: Peter007 »

MaciejT pisze:
22 mar 2022, 16:03
nie widzi telefonu
Ale sprawdzałeś po kablu? W mojej kijance widzi tylko po kablu. Co do wyboru radia to najlepiej zajrzeć na forum konkretnej marki/modelu auta i tam już wszystko dokładnie opisane jakie radio kupić i co zrobić żeby wszystko działało jak należy
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#8

Post autor: Arkadyo »

Niestety nie mam dobrych tanich wieści dla Ciebie. Z car androidami jest taki problem, że w masie to wysyp stosunkowo starych procesorów oprawionych w androida 10 i wielkie opisy 4 czy 6 gb ram itp. Niestety im nic nie pomoże przy andku 10 i będzie to kawał muła. W sumie to lepiej by to było kupić z jakimś starym prostym andkiem. Taki andek 6 będzie lepiej działał na 2 gb ramu niz 10 na 6gb :) na takim starym procu.
Chcąc budowac w aucie cos sensownego to polecam radio na prockach Rockchip - chocby Procesor Octacore Cortex 8x1,51 GHz A53 PX5.
Niestety to nie będzie tanie radio a jak jeszcze ktos ma Tobie to wsadzać... W tym kraju tanio to znaczy, że zostałeś wyruchany a i drogo nie ma gwarancji, że nie.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2018
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: car audio

#9

Post autor: MaciejT »

Peter007 pisze:
22 mar 2022, 16:23
Ale sprawdzałeś po kablu?
Sprawdziłem, nic z tego.
Arkadyo pisze:
22 mar 2022, 16:46
Z car androidami jest taki problem, że w masie to wysyp stosunkowo starych procesorów oprawionych w androida 10 i wielkie opisy 4 czy 6 gb ram itp
Nie chcę radia na pełnym i niezależnym androidzie, tylko stację car android, jak np taka: Sony XAV-AX3005
Tutaj nic nie muli, a stacja jest zależna od telefonu po kablu.
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#10

Post autor: Arkadyo »

Dobra powoli będę się wywewnętrzniał z realizowanego projektu 3 way car audio. W aucie było fabryczne 3 way z przodu, które grało w sposób niezadowalający mocno niezadowalający. Od początku obstawiałem zakup gotowca 3 way z dedykowanymi zwrotkami ale klient namotał i dostałem 2 way do rozbudowy. Jakby tego było mało to nawet to 2 way było kombinowane bo midbasy 165 cm były od innego zestawu - tej samej firmy ale inne - chociaż sporo droższe i lepsze no ale... Zostało dokupić średniaki przy już nadwyrężonym budżecie. Ostatecznie padło na audiosystem 3" klasy SQ.
Firma znana i lubiana i doceniana więc średniaki serii sound quality powinny siąść gładko i przyjemnie. No to kurwa hop i mamy go.
Załączniki
IMG_20220323_193900.jpg
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#11

Post autor: Arkadyo »

Takie cóś mnie sie wyłoniło...
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#12

Post autor: Arkadyo »

Co ciekawe były do nich dedykowane zwrotnice choć słowo zwrotnica jest tu mocno na wyrost. Ot cewka i kond w szeregu nawet nie wiem jakie bo zalaminowane na drutach. Nie wiem jak cewka miałaby sobie poradzić z tymi himalajami na jego charce... Ale podpiałem - zobacze moze czegoś nie wiem.
Załączniki
I radzi sobie tak czyli nijak.
I radzi sobie tak czyli nijak.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#13

Post autor: Arkadyo »

Jakby sobie kto takie cos zapiął np na słupkach prosto w twarz jak często to sie robi to ta sieka od 5 do 9 khz by mu chyba zarost ogoliła na mordzie. Ja jestem w troche korzystniejszej sytuacji bo całe 3 way jest z boku - sredni bokiem w drzwiach a nad nim na słupku ale wysoko kopułka. Obydwa grają znacznie poza osią kierowcy i tracą w tym zakresie ale dla drugiej strony kierowca jest tylko kilka stopni poza osią... Trzeba było grubo podłubać.
Ale teraz w osi jest tak:
Załączniki
Pomiar razem z kopułka na gotowych filtrach.
Pomiar razem z kopułka na gotowych filtrach.
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#14

Post autor: Arkadyo »

Zamontowane na płycie pomiarowej brzmią dobrze choć jak widać dyfrakcje niemałe ale głośniki nie wpuszczane w dechę bo po co? W samochodzie będzie jeszcze gorzej... Dolny podział tj woofer i średni będą aktywnie cięte na dsp.
A tu fotki suportu zwrotnicowca :P
Załączniki
IMG_20220325_193449.jpg
IMG_20220325_201915.jpg
Moja ulubiona płytka z zacikami na szybki montaz filtrów :P
Moja ulubiona płytka z zacikami na szybki montaz filtrów :P
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Arkadyo
Posty: 809
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: car audio

#15

Post autor: Arkadyo »

Trochę temat się ślimaczy ale w końcu audio na pokładzie mustanga. Ostatecznie siadło na mieszance rainbow i audiosystem. Z przodu gra Rainbow Germanium 165 na dole, na średnicy AS SQ 80 a na górze Rainbow SL-T 25 pro. Niestety klient przywoził co mu się nawinęło w dobrej cenie i miałem cały czas problem zmotania tego i upchnięcia. Więcej na pewno tak nie zrobię. Przerabianie zwrotnic jest nonsensowne i zdecydowanie lepiej kupić gotowca, choć efekt puszczenia przedniego 3 way z podziałem pasywno/aktywnym na wzmaku 4 kanałowym na pewno kładzie 3 way pasywkę ale też zjada wszystkie 4 kanały. Za to możliwość wystrojenia wofer/sredniogóra na aktywce jest nie do przecenienia. Do przodu poszedł 4 kanałowy AudioSystem X170.4.
Zaznaczyc trzeba, że nie polubiłem się z AS SQ 80 i zrobiłem żeby grał jak najmniej pasma :D.
Na tył poszedł wzmacniacz Rainbow ONE plus przetwornik AS 12 SQ w budzie którą szyłem na miarę coby jakaś funkcjonalność bagażnika została. Przetwornik do sound quality w budzie closed 30L ale zdecydowałem się na opcje basrefleks 50L@38Hz. Duża buda ale przy tej głośności samochodu o closed lepiej zapomnieć. Podobnie dobrą decyzję podjąłem żeby wofery 165 grały na osobnych kanałach wzmacniacza gdzie można je podgonić w stosunku do góry ustawieniem wzmacniacza. System 2 drożny w tym aucie to byłaby porażka. Nim dól by się przebił przez ryk silnika to od góry płynęłaby już krew z uszu. Oczywiście możnaby to korygować tłumikiem czy lepiej eq żeby przy wyłączonym silniku nie zwariować od nadmiaru dołu ale tak jest uniwersalniej. Instalacja była kładziona w całości od nowa z pominięciem fabrycznych przewodów audio, które to są żałosne przekrojowo i nie wiem czy nie aluminiowe :D. Poszły na wszystko 2,5mm2 do tego zasilanie na 25mm2 z bezpiecznikami przy aku oraz kondensatorami 1F dla obu wzmacniaczy po sztuce. Do tego dobre RCA bo sygnał niskopoziomowy idzie przez całe auto bo wzmacniacze są przymocowane do budy subwofera w bagażniku. Buda dla suba była tak projektowana żeby wzmacniacze były montowane z boku na jego uszach ale jeden okazał się uwalony (kupione używki) i klient kupił kolejny - chyba złośliwie długi na 80cm w stosunku do 50cm założonych w projekcie więc trzeba było coś dorzeźbić żeby go upchnąć. A przed wsadzeniem do bagażnika wygląda to tak
Załączniki
IMG_20220802_185928.jpg
IMG_20220802_185955.jpg
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
ODPOWIEDZ