czytnik e-booków - dylemat z wyborem

Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#16

Post autor: Bacek »

MaciejT pisze:
22 lut 2024, 13:22
Trzeba pamiętać że nie czyta E-pub
Od jakiegoś czasu chyba wszystkie Kindle wspierają epub. To support mobi I azw jest wygaszany.

Pytanie do czego ten ebook reader potrzebny. Do zwykłej literatury szesciocalowce są ok. Do technicznej z wykresami, ilustracjami, listingami czy do pdf lepiej większy rozmiar..

Do czytania w jasnych pomieszczeniach czy na zewnątrz modele bez podświetlania są ok.
Podświetlanie przydaje się w gorszych warunkach oświetleniowych. Chociaż w sumie teraz światełko to już w zasadzie standard.

Co do zasilania to w zależności od firmy bywa różnie.
W Kindle to albo przez komputer albo wysłać na kindlowy adres e-mail i na czytniku odebrać przez wifi (może być np mobile hotspot komórki) . Ze sklepu smażona bezpośrednio ciągnie książki.
Podobnie jest z Pocket book. Tam jeszcze dodatkowo można korzystać z Dropbox i apka Legimi do czytania online.

Niektóre z księgarni automatycznie potrafią wysyłać na adres email danego czytnika jeżeli wspiera taka funkcje.

Od dawna używam małego Kindle 3 i od jakiegoś czasu dużego Pocket Book Inkpad X.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 982
Rejestracja: 16 lut 2018, 22:25
Gramofon: PS-T15, GS464
Lokalizacja: W-wa

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#17

Post autor: cobra »

Używam od chyba 5 czy 6 lat PocketBook Touch Lux 4 i nie mam zastrzeżeń.
W rodzinie są jakieś Kindle, ale zaden nie jest tak cienki i lekki jak ten mój PB.

Na początku coś było źle, wariował i wieszał się, ale od chyba drugiej aktualizacji softu (lata temu) bez problemów.
Sony PS-T15 + Benz Micro Silver / Z-4s / Shure M75, PreamP THT, Denon DRA-F109 / SE 6N9S/6P6S, STX F-200n
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2398
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#18

Post autor: dale »

masus pisze:
22 lut 2024, 14:11
Mógłbyś rozwinąć, co masz na myśli?
Jak szukałem czytnika Kindle nie obsługiwał wszystkich formatów, wgrywało się wyłącznie przez jego oprogramowanie. Z tego co wiem obecnie można wrzucać bezpośrednio, ale czytałem że np. wykluczył z obsługiwanych plików MOBI. No i sporo używam do pdf, a z racji wzroku, lubię sobie dostosować wielkość tekstu - nie ma problemu nawet z różnymi pdf.
Nie wiem, może obecnie coś się zmieniło, może zmieni się w przyszłości. Jak obecne czytniki padną a Kindle będzie spełniało wszystkie powyższe założenia (bezpośrednie czytanie wszystkich popularnych formatów i bezproblemowa skalowalnośc), oraz nie będzie wymagało żadnych kont, logowania czy innych dziwnych autoryzacji, to być może zmienię.
tomik
Posty: 66
Rejestracja: 21 lut 2021, 11:43
Gramofon: Denon DP-47F

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#19

Post autor: tomik »

Ja używam Onyx Boox Note Air2 10'. Jest to w sumie mój drugi Boox, bo pierwszy umarł po ponad 10 latach bardzo intensywnego uzytkowania ( i paru dużych upadkach). Dla mnie ważna jest bardzo dobra obsługa PDF, a ten radzi sobie doskonale, notatki itp. Note 2 jest bardzo responsywny. Ma dołączony rysik, często używam go do szkicowania.
Denon DP-47F
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 2048
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:36
Gramofon: Dual 721
Lokalizacja: Opoczno

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#20

Post autor: Peter007 »

Kindle przestał obsługiwać MOBI ale zaczał EPUB. To tak po krótce. A więcej w linku
https://swiatczytnikow.pl/amazon-wysyla ... matu-mobi/
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#21

Post autor: darkman »

Mnie jakoś ten Kindle 11 się spodobał, ale może błądzę? 16 pamięcie nie potrzebuję zasadniczo.
Bardzo fajna ta strona swiatczytników, a nie znałem. Dzięki!
Swoją drogą jest tam zabawne info o promo w Biedrze w cenia amazona w tym samym czasię bez promo :lol: Ogólnie super informacje i zebrane razem :idea: :clap:
Ja to chyba doczekam do lipca na dzień konia, nie pali mi się jako konserwatyście papierowemu, ale biwaki czy samolot.. to jednak super ergonomia. Se kupię jakiś :D .. zawsze mówię w domu, że wszyscy koledzy już mają :D Żonka pęka ze śmiechu i pyta na kiedy zamówiłem :D
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4738
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#22

Post autor: Mawis »

darkman pisze:
23 lut 2024, 11:22
że wszyscy koledzy już mają :D
Nie jesteś sam Dark, ja nie mam. chodzę do biblioteki czasem :)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#23

Post autor: darkman »

Mejwi ja to śpię w bibliotece, bo jeszcze się porządkujemy. W płytach mam taki rozj.., że już nie wiem co mam i gdzie? BTW może jest jakiś Kindle tylko do płyt Panowie?
Wrcjając do meritum to musiałbym takiego Kindle 11 wziąć do ręki czy mi pasuje, ewnetualnie się skończy na tej nowej 5ce Paper coś tam tyle, że pewnie te 2 stówki mi się kalkuluje zaczekać promocyjnie.. se płytę jakąś kupię za różnicę :D

W sumie ten, któ®y Cobra opisał też mi się podoba, a dodatkowo jest b.podobny do Pocketa małego, którym się robi szkice w jaskiniach, więc mam opanowany ergonomicznie. Jednak sporo czytałem negatywów co do jakości pracy i przewijania stron.

Nie jestem tylko pewien czy jest w nim/nich dopasowanie jasności ekranu? To dla mnie ważne, bo okulary itd.. astygmatyzm posiadam z dumą 8-)
Awatar użytkownika
bms01pl
Posty: 3292
Rejestracja: 20 mar 2017, 10:44
Gramofon: SONY PS-X60
Lokalizacja: Warszawa

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#24

Post autor: bms01pl »

ta jedenastka zaczyna mnie kusić... a książki kupujecie tak po prostu, czy jakiś abonament (legimi? empik?)?
SONY PS-X60 + MaCaBRiaa + Rotel RC-990BX + Rotel RB-980BX + Rotel RCD-955AX (mod by Martynka) + ATL HD 310
SABA PSP-350 + Luxman L-210 + Canton Quinto 520 + Grundig CD8100 (mod by Martynka)
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4738
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#25

Post autor: Mawis »

darkman pisze:
23 lut 2024, 11:40
BTW może jest jakiś Kindle tylko do płyt Panowie?
Proszszsz, coś takiego ostatnio znalazłem w necie, przeczytałem, ciekawe, nasze polskie ale chwalone zagramanicą, do ściągnięcia ze sklepu play, możesz sobie skanowac płyty zamiast żmudnie opisywać. Co Ty na to, Dark?

https://www.polskieradio.pl/10/5566/Art ... nerow-plyt
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#26

Post autor: darkman »

B.ciekawe. Daj to Maciek do tematu o aplikacjach do katalogowania, mamy taki - bo tu zginie.
Oglądam właśnie.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15163
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#27

Post autor: darkman »

bms01pl pisze:
23 lut 2024, 11:48
ta jedenastka zaczyna mnie kusić... a książki kupujecie tak po prostu, czy jakiś abonament (legimi? empik?)?
Jest to o czym pisałem:
Kindle 11, teraz z wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości 300 ppi zapewniającym najwyższą ostrość tekstu i obrazów. Antyrefleksyjny wyświetlacz pozwala na czytanie jak z prawdziwego papieru. Regulowane przednie światło i tryb ciemny umożliwiają czytanie bez wysiłku, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Czyli chyba nie najgorzej, tylko to wersja 16GB co zupełnie nie jest mi potrzebne, ale jak jest to jest - bo chyba 8GB nie widać w przyrodzie, a pewnie byłaby to wersja starsza bez czegoś tam. Poza tym ja chyba nie potrzebuję 6,8", rzeczone 6" wydaje mi się bardziej nawet ergo jak na moje potrzeby - czytanie na światłach zamiast makijażu w lusterku :o
Awatar użytkownika
piotrjazz
Posty: 3738
Rejestracja: 11 maja 2019, 23:20
Lokalizacja: Coventry

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#28

Post autor: piotrjazz »

bms01pl pisze:
23 lut 2024, 11:48
a książki kupujecie tak po prostu, czy jakiś abonament (legimi? empik?)?
Ja kupuję głównie w dwóch księgarniach

Publio , dużo promocji i generalnie bogata oferta.

Woblink chyba jednak najlepsze promocje. A jak ich nie ma to za każde wydanie 10 pln dostajejesz kod rabatowy na 10 pln.

https://woblink.com/s/kody

No i najważniejszy atut, często przy premierze, a czasami przedprerowo, mają niektóre ksiazki na wyłączność.
Dotyczy to głównie wydawnictwa Znak, ale czasami też innych.

Jedyny minus nie ma możliwości płacenia PayPalem.

Tak jak pisał Myszor zawsze możesz ustawić w każdej księgarni automatyczna wysyłkę na kindla, czyli na chmurę w Amazonie a stamtąd trafią na Twój czytnik.
Poza podaniem adresu swojego kindla , konieczne jest ustawienie, na Twoim koncie amazonowym , adresu wysyłkowego księgarni jako "zaufany" adres e-mail, Inaczej będzie potraktowany jako spam. ;)

Zresztą wszystko znajdziesz jak zwykle w Świat Czytników, w tym artykule np
https://swiatczytnikow.pl/przewodnik-ja ... -czytniki/
Technics SL-1200GR - Nagaoka MP-200
Densen Beat B-100
Harbeth C7ES-3 XD
Awatar użytkownika
Bastech
Posty: 143
Rejestracja: 13 lis 2020, 10:34
Gramofon: Technics SL-D3
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#29

Post autor: Bastech »

bms01pl pisze:
23 lut 2024, 11:48
ta jedenastka zaczyna mnie kusić... a książki kupujecie tak po prostu, czy jakiś abonament (legimi? empik?)?
Ja drugi rok z rzędu dostaję gratis kod na roczny abonament w Legimi podczas wizyty w miejscowej bibliotece.
A czytnik to PocketBook Touch HD 3. Bardzo jestem z niego zadowolony.
Technics SL-D3 | Onkyo A-8650 | Nikko NA-990 | RPi 4 + PiFi DAC+ | Quadral Tribun 120
Wzmacniacz słuchawkowy DIY hybryda ECC88 + MOSFET-y| Kilka magnetofonów CC i R2R
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: czytnik e-booków - dylemat z wyborem

#30

Post autor: Bacek »

Poczytałem co to za zmiany formatów w Kindle i nieźle tam namieszali. Fizycznie czytają nadal tylko Mobi i azw3.
Z komputera po kabelku tylko te można przerzucić.
Przy przesyłaniu przez email aktualnie przechodzą tylko epub, które Amazon w locie konwertuje na azw3 który wpada przez wifi na czytnik.

Tak czy siak Calibre może zrobić konwersję w dowolną stronę.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ