Backup z MacBook Pro

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Backup z MacBook Pro

#1

Post autor: darkman »

Powinienem wymienić system na Maverick, bo kilka rzeczy mi już nie działa itp. np iTunes nie widzi mojego iPhone itd..nie mogę zainstalować Skype na telefonie, etc..
Do sedna zatem:

Back-up, jak się robi? Krock po krocku, bo nigdy nie robiłem. na niczym i jestem zielony :ugeek:
Po co mi ten back up?
Może wystarczy zgrać wszystkie pliki i foty, dokumenty?

Jak już będę robił? :roll: :hand: to ile potrzebuję miejsca i na jaki nośnik to zrobić?
Czy Maverick jest płatny?
A gdybym chciał rozszerzyć pamięć to za wiela?

Obecnie mam:
Mac OS X 10.6.8
procesor 2.4 core duo
pamięć 4GB 1067 ddr3

Jakie info jeszcze potrzebne Wam? No i jak zwykle liczę na Was.. bo gleba i mogiła ciemna, kwas jak nie wiem co? :pray: :pray:
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Backup z MacBook Pro

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Do podniesienia wersji systemu backup nie jest potrzebny, bo Mac OS nie formatuje dysku przy takiej operacji. Odpalasz instalator i po sprawie.
Przerabiałem ten proces wielokrotnie od wersji bodajże 10.3 Panther i w zasadzie nigdy nie miałem problemów. W 10.11 upgrade jest zrobiony wręcz wzorcowo, bo nawet zachowuje licencje programów innych firm, jak np. Photoshop.

Dlaczego chcesz aktualizować do 10.9 skoro masz w App Store 10.11 El Capitan za friko? 10.11 wspiera upgrade z 10.6.8.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Backup z MacBook Pro

#3

Post autor: darkman »

Podobno ElCap będzie mulił u mnie, bo za mało pamięci czy coś, a nie chcę by ten upgrade pociągnął spiralę wydatków.
Właśnie sobie kupiłem skrzynię biegów.. takie hobby :roll:

Czyli zgrać tylko na wszelki wypadek podstawowe dokumnety i pliki?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Backup z MacBook Pro

#4

Post autor: zbyszek1982 »

darkman pisze: Podobno ElCap będzie mulił u mnie, bo za mało pamięci czy coś,
Małżonka ma Macbooka Pro 13" z podobną konfiguracją i nic jej nie muli.
El Cap jest moim zdaniem dużo lepszy od Mavericksa.

RAM do takiego dosyć wiekowego kompa nie będzie strasznie drogi, pewnie wyrwiesz gdzieś 8GB za 200zł. Jak nie masz dużo danych, to polecam wymienić dysk na SSD, różnica jest kolosalna.
darkman pisze: Czyli zgrać tylko na wszelki wypadek podstawowe dokumnety i pliki?
Można, dla spokoju ducha.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Backup z MacBook Pro

#5

Post autor: Regsoft »

Słuchaj Zbyszka :D Wrzucić od razu El Capitan (jak możesz nie wejść na taką fajną "skałkę" ze sklepu skoro jest za darmo? :mrgreen: ). Nie jest potrzebny backup i robi się to w sposób najczęściej bezproblemowy ale nie będzie złym pomysłem zrobienie kopii. Przy przeskokach o kilka wersji sporadycznie dzieją się cuda. Musisz też liczyć się, że jakiś soft trzeba będzie wymienić na nowszy. 4GB RAM wystarczy choć oczywiście nowy system będzie bardziej obciążający co poczujesz ale zmiana jest moim zdaniem sensowna. Sprawdź czy masz kilka GB wolnego miejsca i ew. uruchom sprawdzenie "dysku" i uprawnień w Narzędziu Dyskowym. Kopiowanie dokumentów i podstawowych plików powinieneś robić cyklicznie już wcześniej bo pamięć stała w kompach czasem sobie potrafi odejść do krainy wiecznych łowów . Jeśli chcesz mieć możliwość powrotu do poprzedniego systemu jak sprawy pójdą w złym kierunku to podłącz dysk zewnętrzny o odpowiedniej pojemności i z ustawień odpal TimeMachine. Oprogramowanie zrobi swoje prowadząc za rączkę. 8-)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Backup z MacBook Pro

#6

Post autor: darkman »

Ten mój to też 13". Nic mi w nim nie brakuje i lubię go. Trochę się zatem boję.
Ale,
ja dopiero kupiłem tę skrzynię, jeszcze robocizna, olej i uszczelniacz+paliwo do domu . No Panowie, litości.
Nie wyrobię się na zmiany pamięci i dysku.
Pomyślę, ale to już we wrześniu nie grozi. A taki dyski to za wielęż?

Regu, po polsku poproszę i pomału. :doh: Przecież ja nie rozumiem, co Ty do mnie rozmawiasz. Pliki jakoś sobie zgram i tera co? Po kolei. Q. Ja się znam na płytach, nie na komputerach.
Co mam wybrać najpierw i na H mi ten maszine gan i gdzie to jest? Znaczy i tak tu tego nie zrobię, bo modem LTE, daleko do nadajnika i ledwie zipie. Tyle, że mam czas teraz to bym sobie wszystko przygotował.

Dysk osobny mam, ale jakiś kretyn mi zmienił tablicę znaków czy jakiś sterownik obsługi czy coś, bo mi ripował materiał filmowy z VHS i teraz tego w ogóle mi komp nie widzi.Coś pierdzielił o jakimś programiku, ale w swoim pokrętnym języku. Z tym sobie poradzę, bo chyba mam drugi dysk jeszcze jakiś przenośny.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6366
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Backup z MacBook Pro

#7

Post autor: Regsoft »

darkman pisze: Regu, po polsku poproszę i pomału
Nie to forum :roll:
Wal na PW ...
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Backup z MacBook Pro

#8

Post autor: zbyszek1982 »

darkman pisze: Nie wyrobię się na zmiany pamięci i dysku.
Spokojnie możesz zainstalować 10.11.

Ściągasz instalator z AppStore'a odpalasz i potem prowadzi Cię za rączkę.
darkman pisze: Dysk osobny mam, ale jakiś kretyn mi zmienił tablicę znaków czy jakiś sterownik obsługi czy coś, bo mi ripował materiał filmowy z VHS i teraz tego w ogóle mi komp nie widzi.Coś pierdzielił o jakimś programiku, ale w swoim pokrętnym języku. Z tym sobie poradzę, bo chyba mam drugi dysk jeszcze jakiś przenośny.
Pewnie system plików to NTFS, na takim dysku Mac OS nic nie zapisze. Jak nie masz tam nic ważnego to możesz sformatować w HFS+ (Mac OS Journaled) za pomocą narzędzia dyskowego.

Jakbyś miał pytania to napisz na PW, żebyśmy tu epopei nie pisali.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Backup z MacBook Pro

#9

Post autor: darkman »

Dobra, przygotuję się i będę dopytywał na priva, dzięki Panowie.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Backup z MacBook Pro

#10

Post autor: Myszor »

Dobrze prawią koledzy - el cap jest spoko.
Backup systemowo robię na zewnętrzny dysk twardy podłączony do usb za pomocą systemowego programu time machine.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Backup z MacBook Pro

#11

Post autor: darkman »

OK, to chyba jednak muszę o tym RAM pomyśleć.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Backup z MacBook Pro

#12

Post autor: darkman »

Panowie, taki kolejny kłopot niestety. Zasadniczo to coś miałem nosa, że się tak ociągałem z tym upgrade.
Generalnie obecnie konfiguracja jak w pierwszym poście z tym, że wymieniona bateria na nową i podniesiony system do Maverick 10.9.1.
Baterię wymieniał servis, trwało to 5 tygodni (miało trwać 3 dni, hehe.. wiem, wiem, ja też Q nie wierzę do tej pory!). Miała być jeszcze podniesiona pamięć do 8 GB ale servis założył kości niekompatybilne i potem wrócił do kości moich, choć trzykrotnie kombinowali by wcisnąć mi tekst, że oddałem im uszkodzony komputer - reszta nie do opowiedzenia :lol: , bo nikt tyle nie wypije by tego wysłuchać. Na szczęście zrezygnowałem w porę z wymiany dysku na SSD u tych Debili, bo pewnie bym stracił wszystkie dane i Bóg jeden wie co jeszcze.
OK, jak zwał tak zwał, je.. ich pies!

Problem:
- podniosłem sobie sam system, tymczasem do 10.9.5 (bo idioci poszli po najmniejszej linii oporu), planuję wyższy ale dopiero gdy zwiększę pamięć na 8MB.
- obecnie mam problem taki, że servis nienależycie wykonał swoją usługę i bateria (akumulator) mimo, że nowa nie ładuje się po podłączeniu do sieci.
- problem jest opisany w pomocy Apple i wykonałem kilka opisanych opcji w tym podstawową t.j. SMC-Reset. Niestety bez rezultatu. Bateria już się rozładowała (zresztą oddali mi tylko naładowaną w 1/3tej) i laptop działa tylko na kablu z gniazdka (nie łądując nadal baterii).

?
- nie wiem co dalej?
- nie mam pojęcia czy to nie jest uszkodzona bateria, choć pracowała jakieś 3 godziny
- zasilacz raczej dobry mam nadal, dioda zasilania świeci zieloną kontrolką, choc słabo, natomiast nie przechodzi w tryb czerwonej - co jest znakiem ładowania. Bateria utrzymuje ten sam stopień rozładowania (obecnie to 7%)
- rozważałem kupno nowego zasilacza, ale mój jest dobry - model 60W,
- komputer sprawny, działa. No bo taki właśnie sprawny dałem do owego servisu, potem już zarządałem zwrotu w stanie niepogorszonym = nie udało się :lol:

Ktoś się spotkał z takim problemem braku ładowania? Co jeszcze można zrobić?
Reklamować nie chcę, bo musiałbym ich zabić.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Backup z MacBook Pro

#13

Post autor: Wojtek »

darkman pisze:
22 paź 2018, 21:00
Baterię wymieniał servis, trwało to 5 tygodni (miało trwać 3 dni, hehe.. wiem, wiem, ja też Q nie wierzę do tej pory!). Miała być jeszcze podniesiona pamięć do 8 GB ale servis założył kości niekompatybilne i potem wrócił do kości moich, choć trzykrotnie kombinowali by wcisnąć mi tekst, że oddałem im uszkodzony komputer - reszta nie do opowiedzenia :lol: , bo nikt tyle nie wypije by tego wysłuchać. Na szczęście zrezygnowałem w porę z wymiany dysku na SSD u tych Debili, bo pewnie bym stracił wszystkie dane i Bóg jeden wie co jeszcze.
OK, jak zwał tak zwał, je.. ich pies!
Pochwal się jeszcze co to za asy, ku przestrodze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Backup z MacBook Pro

#14

Post autor: Myszor »

Rozładuj baterię na maksa. Potem ładuj cały dzien na wyłączonym kompie i powiedz co sie dzieje.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Backup z MacBook Pro

#15

Post autor: darkman »

No nic się nie dzieje. Bo nie ma ładowania. Już ładowałem całą noc.
Coś miałoby dać całkowite rozładowanie? Przyczyna wydaje mi się nie leży po stronie baterii tylko .. no nie mam pojęcia czego - myślę, że jakiejś amatorszczyzny w samej procedurze wymiany i niedoprowadzeniu operacji do końca.
ODPOWIEDZ