Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15000
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#46

Post autor: darkman »

Moim zdaniem nie ma tutaj dowolności. Użytek ów został określony i poprzez tzw., wyjątki zdefiniowany niejako. Warto się zapoznać z taką interpretacją:
-dozwolony użytek:
http://di.com.pl/prawo-autorskie-i-dozw ... ziel-43618
-granice:
http://di.com.pl/dozwolony-uzytek-gdzie ... poty-43651
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#47

Post autor: Gramofonik »

Temat rzeka, a już w przypadku zbiorów bibliotecznych, to ocean :) Tęgie głowy radzą, ja kto ugryźć.
Weźmy na przykład, dowolne wydawnictwo z PRL-u i załóżmy że biblioteka chce to udostępnić w formie cyfrowej. Kogo ma zapytać o zgodę.
To są zagmatwane i skomplikowane zagadnienia :)
Jak kogoś to interesuje to znajdzie wiele opracowań tego nie łatwego zagadnienia.
Myślę, że jak sobie skopiuję dowolny winyl wypożyczony w bibliotece na własny użytek, to nikomu nic nie ubędzie :)
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#48

Post autor: cooledit »

Gramofonik pisze: Myślę, że jak sobie skopiuję dowolny winyl wypożyczony w bibliotece na własny użytek, to nikomu nic nie ubędzie :)
I tej wersji się trzymajmy :)

EDIT:
Żeby całkiem zakończyć temat wstawiam link który już kiedyś pojawił się na forum

https://niebezpiecznik.pl/post/poniedzi ... internetu/
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#49

Post autor: Gramofonik »

To jest takie "pierdolenie o Szopenie"

Takie np Youtube, Google, co tam jeszcze jest? Facebook, codziennie udostępniają miliony nielegalnych, pirackich treści, czy jak je tam zwał.
Dodatkowo czerpiąc z tego milionowe korzyści. :) Oczywiście usuwają je, ale trzeba się oto bardzo postarać, napisać itp. To jest hipokryzja :)

No ale my nie mamy sztabu prawników, nie czerpiemy z tego korzyści, więc jak sobie coś na własny użytek skopujemy, to możemy spać spokojnie
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#50

Post autor: cooledit »

Gramofonik pisze: No ale my nie mamy sztabu prawników, nie czerpiemy z tego korzyści, więc jak sobie coś na własny użytek skopujemy, to możemy spać spokojnie
I to spokojnym, słodkim snem niemowlaka i śnić o winylach tego świata :D
W związku z powyższym proponuję skończyć dywagacje na temat legalne czy nie. Ma ktoś chęć to robi kopie czy ściąga z neta.A nie to nie.Póki prawo nie stanowi inaczej. Dlatego na koniec wklejam istotny i najważniejszy fragment opinii prawniczej Pana J.G.
"W dużym skrócie – jeżeli pobieranie (w naszym przypadku kopiowanie) utworów chronionych prawem autorskim nie odbywa się przy ich równoczesnym rozpowszechnianiu, to takie działanie nie narusza prawa.

Tego rodzaju korzystanie z utworów oparte jest na tzw. dozwolonym użytku prywatnym, zgodnie z którym bez zezwolenia twórcy (uprawnionego z tytułu autorskich praw majątkowych) wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. I nie jesteśmy przy tym zobowiązani do sprawdzania, czy treści, które są w Internecie rozpowszechniane (dostępne) są udostępniane legalnie, czy nie."
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#51

Post autor: zbyszek1982 »

Robienie kopii posiadanego egzemplarza jest okej, ale kopiowanie pożyczonej płyty, czy ściąganie z neta, to zwykła kradzież.

Książki z biblioteki też kserujesz?
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#52

Post autor: cooledit »

Odpowiedź na Twoje pytanie jest w poście nr 50 w wytłuszczonym fragmencie będącym opinią prawnika zajmującego się tą tematyką.
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#53

Post autor: Gramofonik »

zbyszek1982 pisze:Książki z biblioteki też kserujesz?
Akurat nie mam takiej potrzeby, ale można to zrobić zupełnie legalnie, biblioteka udostępnia stosowne urządzenia.
Nawet powiem ci więcej, jak leniwy jesteś, możesz tą czynność zlecić bibliotece, za którą to czynność bibliot3ka pobierze stosowną opłatę.
I słusznie.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#54

Post autor: cooledit »

Jeśli się ie mylę to kilka czy naście już lat temu był taki projekt aby do ceny papieru ksero wliczano jakaś kwotę, która potem miała być odprowadzana do jakichś tam organizacji skupiających pisarzy czy wydawców książek. Nie wiem czym to się skończyło ale pomysł był dość dobry. Tysiące ludzi kseruje książki jeśli nie w całości to w obszernych fragmentach - choćby rzesze studentów. I nie ma w tym nic dziwnego a w punktach ksero nie patrzą na ciebie jak na złodzieja.

I proponuje albo założyć nowy temat i przenieść tą dyskusję tam z już napisanymi postami albo zakończyć ją teraz, bo nas w końcu Wojtek :violence-instagib:
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#55

Post autor: zbyszek1982 »

Jak rozumiem, trzymacie sobie potem te kserówki na półkach w domu :)

Prawo autorskie nie nadąża za potrzebą ochrony twórców, bo w dzisiejszych realiach nie dało by się wyegzekwować przepisów, które by były wobec nich fair.

Jak dla mnie, kopiowanie płyt pożyczonych z biblioteki, czy ściąganie "wcześniej już rozpowszechnionych" plików mp3 z neta, niczym się nie różni od wyniesienia płyty ze sklepu bez płacenia. Jest to najzwyklejsze złodziejstwo i tyle. Zasłanianie się ułomnymi przepisami nic tu nie zmieni. Moralność Kalego i tyle.

Najwyraźniej nikt was jeszcze w życiu nie okradł z waszej pracy, a pozycja "przychód z tytułu praw autorskich" to dla was jakaś abstrakcja w formularzu rozliczenia podatkowego.
Awatar użytkownika
cooledit
Posty: 1821
Rejestracja: 13 lut 2016, 15:02
Gramofon: Acoustic Solid
Lokalizacja: Kraków

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#56

Post autor: cooledit »

Zbyszku mam takie pytanie pozornie z innej beczki. Miałeś kiedyś w swoim życiu magnetofon kasetowy albo szpulowy i nagrywałeś na niego?
Acoustic Solid Classic Wood Black + Rega 303 + Goldring 2100 --> Graham Slee Era Gold V + PSU 1 --> Primare CD32 + I32 --> Focal CHORUS 836VW, kilka drucików z Acoustic Zen i Tara Labs
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#57

Post autor: zbyszek1982 »

cooledit pisze:Zbyszku mam takie pytanie pozornie z innej beczki. Miałeś kiedyś w swoim życiu magnetofon kasetowy albo szpulowy i nagrywałeś na niego?
Wiem do czego zmierzasz.
Miałem kaseciaka mniej więcej do połowy lat dziewięćdziesiątych. Nagrywałem głównie audycje radiowe (abonament opłacony). Od tamtej pory czasy się trochę jednak zmieniły, jest dostęp do serwisów strumieniujących, można kupić legalnie pliki cyfrowe przez Internet, można wypożyczać filmy do oglądania, na rynku jest masa płyt. Do tego dochodzi rynek wtórny, gdzie można za mniejsze lub większe pieniądze kupić praktycznie wszystko. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla ściągania muzyki czy filmów za pomocą torrentów itp. Jak kogoś nie stać na płyty, to może zapłacić 10zł miesięcznie za subskrypcję Spotify, i mieć dostęp do takiej ilości muzyki, że jej w życiu nie przesłucha. To koszt mniejszy niż cena paczki papierosów.

Uważam po prostu, że powinniśmy dorosnąć jako społeczeństwo, bo mentalnie jesteśmy jeszcze w głębokim PRLu. Każdy usługodawca, przedsiębiorca, czy producent się wkurza (zasadnie), jak nie dostaje należnej mu zapłaty za wykonaną pracę. Nie widzę powodów, dla których mielibyśmy inaczej podchodzić do czyjejś twórczości muzycznej, filmowej, czy literackiej.

PS Mam jeszcze szpulowca, ale nie nagrywam na niego "pożyczonej" muzyki. Winyle też zdarza mi się nagrywać na komputer, jak np. porównuję różne wkładki. ;)
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#58

Post autor: Gramofonik »

zbyszek1982 pisze:Jak rozumiem, trzymacie sobie potem te kserówki na półkach w domu :)

Jak dla mnie, kopiowanie płyt pożyczonych z biblioteki,

Najwyraźniej nikt was jeszcze w życiu nie okradł z waszej pracy, a pozycja "przychód z tytułu praw autorskich" to dla was jakaś abstrakcja w formularzu rozliczenia podatkowego.
Proponuję pozamykać wszystkie bibibioteki, marsz do epmików, mediamarków, kupować, a nie kurczę udostępniają, za friko, i w twoim rozumieniu, okradają w ten sposób twórców, wydawców itp.

A i jeszcze zakazać sprzedaży na rynku wtórnym, bo przecież nic z tego nie ma ani twórca ani wydawca, no po prostu same straty dla twórców i wydawców.
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#59

Post autor: Gramofonik »

Mam jeszcze szpulowca, ale nie nagrywam na niego "pożyczonej" muzyki. Winyle też zdarza mi się nagrywać na komputer, jak np. porównuję różne wkładki. ;)
Powinno się wprowadzić zakaz kopiowania w ogóle, no i pożyczania, bo przecież to zabiera dochód wydawcom i twórcom, a i jeszcze zakazać produkcji
urządzeń do kopiowania.
Przy każdym powinno postawić się strażnika i niech pilnuje nas non stop.

:lol:
Gramofonik
Posty: 360
Rejestracja: 29 sie 2015, 16:56

Re: Zgrywanie winyli na komputer - edycja materiału

#60

Post autor: Gramofonik »

zbyszek1982 pisze: Książki z biblioteki też kserujesz?
Ostatnio skserowałem kilka roczników różnych czasopism.
ODPOWIEDZ