Zgrywanie płyty winylowej do komputera

Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zgrywanie płyty winylowej do komputera

#31

Post autor: Wojtek »

Czołgista pisze:1.Co to za zniekształcenia (3 pierwsze sample) ?
Jeśli dobrze interpretuję to co masz na myśli to raczej jest to kwestia płyty. Oczywiście zakładam, że tak samo jest jak słuchasz bezpośrednio, a nie przez komputer :)
Czołgista pisze:2. Czy ma sens porównywanie wkładek poprzez zamieszczane takich sampli.
Niektórzy tak robią, ale sensowność jest dyskusyjna.
Czołgista pisze:Która wkładka gra lepiej ( z tych trzech ) ?
Mi najbardziej przypasił zapis z M91.
Czołgista pisze:3. Jak oceniasz/oceniacie jakość sampli
Słaba, ale znośna.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Zgrywanie płyty winylowej do komputera

#32

Post autor: zbyszek1982 »

Ad. 2

Porównywanie wkładek w ten sposób nie ma większego sensu. Wieczorem rozwinę moją tezę i dam sample.

EDIT:
Kiedyś wydawało mi się, że porównywanie wkładek na podstawie sampli ma sens, ale niestety okazało się, że nie ma to żadnego sensu. Tzn. ma sens, jak sobie nagrywamy próbki na własnym sprzęcie dla własnych porównań, ale już wyciąganie jakichkolwiek wniosków na podstawie próbek nagranych na cudzym sprzęcie mija się z celem. Wchodzi tutaj tyle zmiennych, takich jak preamp (ustawienia preampa), wzmacniacz, kable, kolumny, oczywiście też i gramofon, że brzmienie które zarejestrujemy nijak się ma do tego co produkuje sama wkładka, ani nie nadaje się do jakichkolwiek porównań.
Efekt takiego zabiegu można było ostatnio zaobserwować na forum audiostereo, gdzie złotousi audiofile wzięli MF-100 za AT440Mla :)

Uważam też, że wszelkie uogólnienia dotyczące brzmienia danej wkładki mogą czasem bardziej zaszkodzić niż pomóc w wyborze.

Na koniec kilka sampli. Mógłbym spokojnie oznaczyć je nazwami różnych wkładek i zacząć zabawę w porównywanie brzmienia, ale prawda jest taka, że wkładka tu jest jedna, a różne przedwzmacniacze: CA551p w konfiguracji fabrycznej i po modyfikacjach, oraz mój obecny amplituner Braun 501k. Polecam sobie posłuchać i porównać, oczywiście to co usłyszycie też będzie przetworzone przez wasze systemy, i będzie brzmiało inaczej niż u mnie. Ciekaw jestem, którą "wkładkę" uznacie za najlepiej brzmiącą.

Sample do pobrania:
EDIT: link nieaktywny
Ostatnio zmieniony 29 maja 2014, 12:26 przez zbyszek1982, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zgrywanie płyty winylowej do komputera

#33

Post autor: Wojtek »

zbyszek1982 pisze:ale już wyciąganie jakichkolwiek wniosków na podstawie próbek nagranych na cudzym sprzęcie mija się z celem. Wchodzi tutaj tyle zmiennych, takich jak preamp (ustawienia preampa), wzmacniacz, kable, kolumny, oczywiście też i gramofon, że brzmienie które zarejestrujemy nijak się ma do tego co produkuje sama wkładka, ani nie nadaje się do jakichkolwiek porównań.
Efekt takiego zabiegu można było ostatnio zaobserwować na forum audiostereo, gdzie złotousi audiofile wzięli MF-100 za AT440Mla :)
Otóż to.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Czołgista
Posty: 134
Rejestracja: 07 lut 2014, 22:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Zgrywanie płyty winylowej do komputera

#34

Post autor: Czołgista »

zbyszek1982 dzięki za wyjaśnienie , faktycznie nie pomyślałem o różnicach w torach audio przy odsłuchu sampli :|
Przy zgrywaniu było to dla mnie jasne i oczywiste że preamp i gramofon (+karta ?) coś wnoszą i porównania np. wkładek
z różnych zestawów są bez sensu ( co do kabli to one raczej tylko tłumią, bo na pewno nie grają :) )

Czyli wychodzi że z takich sampli to co najwyżej można policzyć ilość trzasków/pyknięć (lub innych zniekształceń) .
Twoje sample jutro chętnie przesłucham :D
Awatar użytkownika
Cracker
Posty: 9656
Rejestracja: 29 gru 2012, 20:16

Zgrywanie płyty winylowej do komputera

#35

Post autor: Cracker »

Posłuchałem i dla mnie zdecydowanie sampler2 brzmi najpełniej.

Sample3 brzmi dla mnie najgorzej, jakby przepusycyony przez jakiś filter,
Jedynka jest OK ale jest tam mniej drugiego planu niż w trójce
Just take those old records off the shelf
I'll sit and listen to 'em by myself
Today's music ain't got the same soul
I like that old time rock and roll
ODPOWIEDZ