Komercyjne oprogramowanie za darmo i legalnie ;)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Komercyjne oprogramowanie za darmo i legalnie ;)

#1

Post autor: grummer »

Tak, to jest możliwe. Nie wszyscy z pewnością wiedzą, że sami producenci organizują promocje na swoje programy. W Polsce istnieje taki blog, który zbiera te wszystkie promocje. W ich skład wchodzi oprogramowanie zabezpieczające, graficzne, muzyczne, optymalizacyjne itp. Także możemy spokojnie dostać takiego Nortona na pół roku i za darmo. Czasami zdarza się nawet na rok ;) Siedzę już tam od 3 lat i nazbierałem już chyba wszystko co mnie interesowało. Administrator już nie prowadzi bloga, ale jest forum na którym można znaleźć praktycznie wszystko ;)

http://programyzadarmo.net.pl

Ot taka ciekawostka ;) W razie pytań służę pomocą :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Komercyjne oprogramowanie za darmo i legalnie ;)

#2

Post autor: Wojtek »

Z jednej strony fajnie i faktycznie można tam "dostać cynk" o różnych promocjach, ale z drugiej strony też widzę akcje typowo pirackie/wbrew licencji oprogramowania, bo służą np. do likwidowania nałożonych przez producenta ograniczeń czasowych na darmową licencję czy też dzielenie się czasowymi ofertami na chomiku...

Tak więc odwołując się do tematu wątku, z tym "legalnie" to bym mógł polemizować :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Komercyjne oprogramowanie za darmo i legalnie ;)

#3

Post autor: grummer »

Oczywiście, ale to w jakim stopniu chcesz być legalny, zależy tylko od Ciebie :) Szczególnie z promocjami z Giveawayoftheday jest tak, że możesz dany program pobrać w konkretny dzień. Jednak instalując go, tworzą się zwykle pliki tymczasowe, które można przerobić na pełnoprawną instalkę. Oczywiście jeśli nie dzielisz się z tym, raczej nikt nic Ci nie może zarzucić :) Sam się dzięki tej stronie wybyłem manii piracenia oprogramowania, które jest mi potrzebne ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Komercyjne oprogramowanie za darmo i legalnie ;)

#4

Post autor: Wojtek »

Dla mnie wystarczającym minusem jest to, że administracja jawnie dopuszcza kwestie łamiące licencję promocyjnego oprogramowania.
grummer pisze:Jednak instalując go, tworzą się zwykle pliki tymczasowe, które można przerobić na pełnoprawną instalkę.
I to już nie jest legalne.
grummer pisze:Oczywiście jeśli nie dzielisz się z tym, raczej nikt nic Ci nie może zarzucić :)
Jak ściągasz pirata i się tym nie chwalisz to wychodzi na to samo.
grummer pisze:Sam się dzięki tej stronie wybyłem manii piracenia oprogramowania, które jest mi potrzebne ;)
Można oprogramowanie też po prostu... kupować. A leczenie manii piracenia... piraceniem, to trochę słabe wyjście :)
Jeśli Twoje sumienie jest spokojniejsze przez taką okrężną drogę to chyba nie jesteś świadom tego co robisz/mówisz na ten temat.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Komercyjne oprogramowanie za darmo i legalnie ;)

#5

Post autor: grummer »

No cóż, takie jest Twoje zdanie i je szanuję :) Większość programów mam z różnych promocji z indywidualnym kodem od producenta, które otrzymywałem mailem. Część z nich także wygrałem :D Chciałbym też sprostować, że niektóre programy z GOTD zawierają plik tekstowy z kodem aktywacyjnym, który pasuje do instalki ze strony producenta, co nie jest raczej nielegalne. Bynajmniej sam serwis GOTD o tym nie pisze. Druga sprawa, zwykle taki serial ma ograniczoną funkcjonalność, ponieważ jest zwykle na jedną wersję. Hmm w regulaminie GOTD nie napisali, że nielegalne jest instalowanie ich oprogramowania w inny dzień, niż ten w którym była promocja. Kto będzie chciał, to pewnie skorzysta, chyba że postanowisz wyrzucić ten temat do śmieci ;). A oprogramowanie raz zakupiłem. Był to Winrar za 9 zł w promocji od producenta :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Komercyjne oprogramowanie za darmo i legalnie ;)

#6

Post autor: Wojtek »

grummer pisze:Chciałbym też sprostować, że niektóre programy z GOTD zawierają plik tekstowy z kodem aktywacyjnym, który pasuje do instalki ze strony producenta, co nie jest raczej nielegalne.
A czemu chciałbyś stosować kod do innej instalacji niż ta, z którą przyszedł kod?
grummer pisze:Bynajmniej sam serwis GOTD o tym nie pisze.
Chyba przynajmniej, a nie bynajmniej.
grummer pisze:Druga sprawa, zwykle taki serial ma ograniczoną funkcjonalność, ponieważ jest zwykle na jedną wersję.
Naturalnie. Firmy nie miałyby biznesu gdyby ot tak bez żadnego kruczka oddawały swoje produkty za darmo.
Ale co w związku z tym? :) Ta jedna wersja nie wystarczy?
grummer pisze:Hmm w regulaminie GOTD nie napisali, że nielegalne jest instalowanie ich oprogramowania w inny dzień, niż ten w którym była promocja.
Do takich przypadków bardziej należałoby obczaić licencję samego oprogramowania, a nie regulamin serwisu :)
Ale spoko, jeśli samo oprogramowanie nie jest jakoś ograniczone czasowo to pewnie kod można wykorzystać kiedykolwiek.

Ale tego typu kody aktywacyjne zazwyczaj mają charakter promocyjny, czyli dają nie do końca pełną funkcjonalność albo jest ona ograniczona czasowo. Jeśli ktoś w jakikolwiek sposób próbuje to obchodzić to niestety w większości przypadków gwałci licencję oprogramowania, co jest kolokwialnie rzecz biorąc, równoznaczne z piractwem.

Takich oczywistości chyba żaden regulamin nie musi tłumaczyć :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
grummer
Posty: 409
Rejestracja: 21 cze 2013, 03:41

Re: Komercyjne oprogramowanie za darmo i legalnie ;)

#7

Post autor: grummer »

A czemu chciałbyś stosować kod do innej instalacji niż ta, z którą przyszedł kod?
Jeden pies, czy to jest instalka od GOTD, czy od producenta. Ważne, że działa i w legalny sposób. Niestety nie wszyscy producenci przewidzieli, że promocyjna instalka zadziała z ich oryginalnymi wersjami z oficjalnej strony. Ich niedopatrzenie.
Chyba przynajmniej, a nie bynajmniej.
No chyba jednak nie, ponieważ w zdaniu tym zaprzeczam, a nie potwierdzam ;)
Ale tego typu kody aktywacyjne zazwyczaj mają charakter promocyjny, czyli dają nie do końca pełną funkcjonalność albo jest ona ograniczona czasowo. Jeśli ktoś w jakikolwiek sposób próbuje to obchodzić to niestety w większości przypadków gwałci licencję oprogramowania, co jest kolokwialnie rzecz biorąc, równoznaczne z piractwem.

Takich oczywistości chyba żaden regulamin nie musi tłumaczyć
No nie zgodzę się z tym, bo licencja oprogramowania ma się akurat nijak do promocji z serwisu GOTD. W tym przypadku serwis GOTD udostępnia w porozumieniu z producentem oprogramowania warunki licencji, w których nie jest napisane że zachowanie sobie promocyjnej instalki jest równoznaczne z piraceniem. Nie podlegajmy jakimś dziwnym skrajnościom. Równie dobrze można to porównać do pirackich płyt winylowych, które powinniśmy jak najszybciej wyrzucić, o ile je posiadamy. Ale to nie jest dobry przykład. Zresztą GOTD to jest jedna z możliwości zdobycia komercyjnego oprogramowania za darmo. Tak jak napisałem, są też inne promocje, gdzie każdy użytkownik dostaje swój indywidualny klucz licencji. W GOTD klucze są zazwyczaj takie same dla wszystkich użytkowników, więc jakie ma to znaczenie ;)
ODPOWIEDZ