Zgrywanie CD Audio - czym?

ODPOWIEDZ
Klimek
Posty: 78
Rejestracja: 31 sie 2011, 14:01
Lokalizacja: Norway

Zgrywanie CD Audio - czym?

#1

Post autor: Klimek »

DAC kupiony więc teraz brakuje mi do szczęścia tylko prostego programu do zgrywania płyt cd do flac. Zaznaczam, że chodzi mi tylko o zgrywanie a nie o odtwarzanie. Proszę o jakieś sugestie ;)

Nie wiem gdzie mógłbym umieścić wątek o tego typu programie więc może Wojtek powinien to przenieść w odpowiednie miejsce
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: DAC

#2

Post autor: JacK »

Easy CD-DA Extractor 11 jest prosty i skuteczny. Pytanie tylko dlaczego chcesz zgrywać do flac ? Nie lepiej zostawić sobie muzykę w oryginalnym formacie jaki jest na płycie czyli w plikach WAV. W dobie dysków twardych liczonych w TB wielkość plików już praktycznie nie ma znaczenia. Jakość nagrań natomiast ma i jak narazie staromodnego WAV-a trudno czymś ograć.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: DAC

#3

Post autor: Krzyś »

JacK pisze:Easy CD-DA Extractor 11 jest prosty i skuteczny.
Easy CD-DA Extractor to nie jest dobry program - gdyż prawdopodobnie jest płatny, a jego autor lubi sprawiać przykre niespodzianki użytkownikom, stosuje różne taktyki służące oczernianiu konkurencji, a ponadto nie ma i nie będzie miał wsparcia dla AccurateRIP.

Najlepiej użyć jakiegoś programu obsługującego AccurateRIP, np. Exact Audio Copy. Bieżące wersje Exact Audio Copy używają chyba domyślnie AccurateRIP, przez co są samokonfigurujące się.
JacK pisze:Pytanie tylko dlaczego chcesz zgrywać do flac ? Nie lepiej zostawić sobie muzykę w oryginalnym formacie jaki jest na płycie czyli w plikach WAV. W dobie dysków twardych liczonych w TB wielkość plików już praktycznie nie ma znaczenia. Jakość nagrań natomiast ma i jak narazie staromodnego WAV-a trudno czymś ograć.
flac jest formatem bezstratnym. Jeśli ktoś słyszy różnicę między nieskompresowanym WAV a FLAC wykonanym z tego pierwszego (względnie innymi formatami bezstranymi) to moim zdaniem jest to jakiś ekstremalny audiofilizm względnie schizofrenia i ten ktoś kwalifikuje się do leczenia psychiatrycznego.
JacK pisze:w oryginalnym formacie jaki jest na płycie czyli w plikach WAV.
na płycie CD-audio zgodnej z Red Book (bez rozszerzeń) nie ma i nigdy nie było żadnego pliku WAV, więc nie można powiedzieć, że w takim formacie jest przechowywana muzyka. Tym bardziej, ze WAV to tylko kontener i zawartość może mieć skompresowaną dowolnym kodekiem (włączając w to MP3).
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2012, 17:59 przez Krzyś, łącznie zmieniany 1 raz.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Klimek
Posty: 78
Rejestracja: 31 sie 2011, 14:01
Lokalizacja: Norway

DAC

#4

Post autor: Klimek »

Flac to format kompresji bezstratnej JacK. Ja nie słyszę różnicy między flac a wav

No widzę, że Krzyś mnie ubiegł :)
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

DAC

#5

Post autor: Sindsoron »

Klimek pisze:DAC kupiony więc teraz brakuje mi do szczęścia tylko prostego programu do zgrywania płyt cd do flac. Zaznaczam, że chodzi mi tylko o zgrywanie a nie o odtwarzanie. Proszę o jakieś sugestie ;)

Nie wiem gdzie mógłbym umieścić wątek o tego typu programie więc może Wojtek powinien to przenieść w odpowiednie miejsce
Jak program to tylko EAC, ma spore możliwości konfigurowania etc. etc. Aktualnie jest to najlepszy tego typu darmowy program.
JacK pisze:Jakość nagrań natomiast ma i jak narazie staromodnego WAV-a trudno czymś ograć.
Różnicy między flac'iem' ape'em' alac'iem i wav'em raczej nie usłyszysz :3 mimo wszystko są to formaty bezstratne, co prawda jakieś tam różnice między nimi są, ale są one czysto "informatyczne" i ich tak na prawdę nie słychać :3
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: DAC

#6

Post autor: JacK »

Teoria sobie, a praktyka sobie. To powiedźcie mi panowie dlaczego gdy zgram sobie płytę do WEV-a to mogę ją słuchać bez zmęczenia praktycznie bez przerwy , a jak zrobię flaczka to po kilku odtworzeniach mam serdecznie dość muzyki. Po prostu mnie męczy. Różnica jest tym większa im większą częstotliwość próbkowania zastosuje. Odtwarzacz N50, a pliki podaję z serwera sieciowego, odtwarzacz podłączony do zewnętrznego DAC-a. Może jednak sprzęt ma znaczenie, chyba że jestem schizofrenikiem od kilku lat słuchającym różnych muzycznych plików.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: DAC

#7

Post autor: Krzyś »

Sindsoron pisze:Jak program to tylko EAC, ma spore możliwości konfigurowania etc. etc. Aktualnie jest to najlepszy tego typu darmowy program.
podejrzewam, że to najlepszy program w ogóle (a nie tylko najlepszy darmowy) i że w dziedzinie zgrywania płyt nie da się wymyślić niczego lepszego.
JacK pisze:dlaczego gdy zgram sobie płytę do WEV-a to mogę ją słuchać bez zmęczenia praktycznie bez przerwy , a jak zrobię flaczka to po kilku odtworzeniach mam serdecznie dość muzyki.
jestem sobie w stanie wyobrazić cztery przyczyny tego stanu rzeczy:
  1. korzystasz z jakiegoś błędnie zaimplementowanego kodera
  2. korzystasz z błędnie zaimplementowanego dekodera
  3. może pre-emphasis tam, gdzie nie powinno tego być?
  4. przyczyny psychologiczne - męczy Cię, bo zobaczyłeś, że plik się nazywa eglebegle.flac a nie eglebegle.wav
Prawdopodobieństwo, że jest to pierwsza lub druga przyczyna, jest marginalne (biorąc pod uwagę dostępność kodu źródłowego enkodera i dekodera na licencji BSD). Jeżeli wrzucisz gdzieś plik *.wav i utworzony z niego plik *.flac - najlepiej ten, którego słuchanie Cię męczy - to mogę sprawdzić, czy został poprawnie utworzony i czy jest identyczny z plikiem wav. W każdym razie format flac jest w teorii i w praktyce bezstratny - po zdekodowaniu wychodzi dokładnie to samo, co zostało zakodowane.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Klimek
Posty: 78
Rejestracja: 31 sie 2011, 14:01
Lokalizacja: Norway

DAC

#8

Post autor: Klimek »

Rzeczywiście EAC wymiata. Trochę roboty przy konfiguracji ale potem sama przyjemność :)
Trafiliście z propozycją za pierwszym razem bo to raczej to czego szukałem.
Wielkie Dzięki!
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: DAC

#9

Post autor: JacK »

Krzyś pisze: [*]korzystasz z błędnie zaimplementowanego dekodera
[*]może pre-emphasis tam, gdzie nie powinno tego być?
[*]przyczyny psychologiczne - męczy Cię, bo zobaczyłeś, że plik się nazywa eglebegle.flac a nie eglebegle.wav[/list]Prawdopodobieństwo, że jest to pierwsza lub druga przyczyna, jest marginalne (biorąc pod uwagę dostępność kodu źródłowego enkodera i dekodera na licencji BSD). Jeżeli wrzucisz gdzieś plik *.wav i utworzony z niego plik *.flac - najlepiej ten, którego słuchanie Cię męczy - to mogę sprawdzić, czy został poprawnie utworzony i czy jest identyczny z plikiem wav. W każdym razie format flac jest w teorii i w praktyce bezstratny - po zdekodowaniu wychodzi dokładnie to samo, co zostało zakodowane.
Wprawdzie nie rozumiem co do mnie piszesz w dwóch pierwszych punktach ale być może masz racje. Dzisiaj ściągłem sobie tego EAC-a do eksperymentowania i od razu mam pytanie gdzie można ustawić żeby program zgrywał muze do flaczków. W głównym oknie po lewej stronie mam tylko możliwość zgrywania do WAV :(
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Zgrywanie CD Audio - czym?

#10

Post autor: Sindsoron »

JacK pisze:W głównym oknie po lewej stronie mam tylko możliwość zgrywania do WAV :(
Jeśli wybrałeś FLAC jako główny kodek, to jak mu dasz żeby zgrał płytę do "skompresowanego formatu" (ikonka pod wav'em, z napisem CMP) to Ci ją zgra do flac'a.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Zgrywanie CD Audio - czym?

#11

Post autor: JacK »

Załapałem :) Dzięki
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Zgrywanie CD Audio - czym?

#12

Post autor: JacK »

Faktycznie ten EAC daje rade, choć w przypadku gdy ktoś chce zgrywać do innych formatów zakładanie każdorazowo odpowiednich kodeków jest czasochłonne. Ale nie o tym, pytanie do obeznanych jakim programem dograć do już istniejących plików flac dodatkowe metadane nie ruszając struktury plików. Próbowałem to robić Easy CD-DA Extractorem ale pomimo że operacja zakończyła się sukcesem żaden z moich playerów nie widzi np. dodanych okładek.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Zgrywanie CD Audio - czym?

#13

Post autor: Sindsoron »

JacK pisze:Ale nie o tym, pytanie do obeznanych jakim programem dograć do już istniejących plików flac dodatkowe metadane nie ruszając struktury plików. Próbowałem to robić Easy CD-DA Extractorem ale pomimo że operacja zakończyła się sukcesem żaden z moich playerów nie widzi np. dodanych okładek.
Ja używam MP3tag, i jest to najlepszy tego typu program, bo wcześniej przetestowałem inne i dopiero on daje sobie radę z tagowaniem każdego formatu, tak że potem wszystko dobrze widać ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Zgrywanie CD Audio - czym?

#14

Post autor: JacK »

Sindsoron jak stałeś się zielony to tylko sama mądrość płynie z Twojej klawiatury. Co wcale nie znaczy że wcześniej tak niebyło ;) Dzięki kolejny raz.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
rbi1968
Posty: 44
Rejestracja: 13 maja 2012, 19:55
Lokalizacja: Grunwald, Olsztyn

Re: Zgrywanie CD Audio - czym?

#15

Post autor: rbi1968 »

Bardzo długi czas używałem i używam nadal to CDex 1.7 (też darmowy).

Pozdrawiam.
3ds max 2013, Adobe Photoshop CS6, Sony Vegas Pro 12, Pro Tools ... - to moje zabawki ;-)
ODPOWIEDZ