Pomoc z komputerami :)

Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Pomoc z komputerami :)

#31

Post autor: nasiaka »

A ja mam pytanie :) Mam pc którego nie używam bo dostałam w spadku. I tak się zastanawiam czy np można wyciągnąć pamięć i przełożyć do mojego kompa, bądź zrobić z niej dysk zewnętrzny, lub jeszcze jakoś inaczej wykorzystać ?
Awatar użytkownika
radek229
Posty: 180
Rejestracja: 29 gru 2011, 15:23

Pomoc z komputerami :)

#32

Post autor: radek229 »

Pisząć pamięć chodzi Ci o dysk twardy? Bo z pamięć RAM dysku nie zrobisz! A dysk owszem możesz przełożyć do swojego!
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Pomoc z komputerami :)

#33

Post autor: nasiaka »

Jestem zielona. Chodzi mi o dysk.. Powoli zaczyna mi brakować wolnego miejsca i pomyślałam, że wykorzystam pamieć z tego co stoi nieużywane
Awatar użytkownika
radek229
Posty: 180
Rejestracja: 29 gru 2011, 15:23

Pomoc z komputerami :)

#34

Post autor: radek229 »

Teraz musisz tylko sprawdzić czy oba dyski masz na to samo złącze http://obrazki.elektroda.pl/4400503600_1333199798.gif
bo jak nie będziesz potrzebowała przejściówki ATA-SATA
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Pomoc z komputerami :)

#35

Post autor: Krzyś »

nasiaka pisze:Jestem zielona. Chodzi mi o dysk.. Powoli zaczyna mi brakować wolnego miejsca i pomyślałam, że wykorzystam pamieć z tego co stoi nieużywane
Domyślam się, że oba te komputery są stacjonarne? jeśli tak to nie powinno być większego problemu z przełożeniem dysku. Dysk można też wykorzystywać jako napęd zewnętrzny, ale wtedy trzeba kupić kieszeń (będzie ładnie, estetycznie, ale drogo) bądź przejściówkę IDE/SATA (w zależności od tego, jaki to dysk) -> USB (wtedy będzie nieestetycznie, kable itp, ale tanio).

Sugeruję albo poproszenie o pomoc jakiegoś lokalnego komputerowca, ewentualnie możesz próbować sama (trzeba wiedzieć z grubsza jakie są rodzaje gniazd w dyskach, jakie gniazdko jest w tym dysku z odziedziczonego komputera i gdzie masz odpowiednie gniazdko na płycie głównej - wszystko jest w sieci). Komplet kabli powinnaś mieć w odziedziczonym komputerze, więc w najlepszym przypadku nie będzie trzeba nic kupować. W najgorszym może się okazać, że nie masz odpowiedniego gniazdka na płycie głównej, albo nie masz już wolnych gniazdek, wtedy być może będzie trzeba coś dokupić.

Oczywiście może się okazać, że gra nie jest warta świeczki, bo odziedziczony dysk jest za mały.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Re: Pomoc z komputerami :)

#36

Post autor: nasiaka »

Wiesz ja juz się pytałam, zawsze jest ok nie ma problemu, zrobię.. ale jakoś się zapomina ;) Więc chyba jak sobie sama nie zrobię to jeszcze poczekam. Powoli, powoli może mi się uda.

Dysk ze spadku to takie coś i z tego co wyczytałam i zobaczyłam na tym co podesłał radek229, to ma złącze ATA:
ze spadku
ze spadku
x2
x2
A w tym co aktualnie korzystam chyba SATA na karcie mam napisane, że jest to: 250GB Seagate SATA II NCQ 8MB
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Pomoc z komputerami :)

#37

Post autor: Krzyś »

to teraz należy przykręcić dysk (etykietą do góry) w Twoim komputerze (najlepiej z daleka od innych dysków), podłączyć zasilanie kabelkiem z (najczęściej) białą, prostokątną wtyczką (najlepiej użyć albo jakiegoś luźnego, albo takiego, który jest podłączony do napędu optycznego czy stacji dyskietek, o ile masz takową). Wtyczkę można włożyć tylko w jednym położeniu (aczkolwiek znam magików, którzy potrafią włożyć ją odwrotnie). Jeżeli nie masz wolnej wtyczki zasilającej to można kupić stosowny "rozgałęźnik" (wtedy najlepiej "pożyczyć" prąd od napędu optycznego, od drugiego dysku raczej nie "pożyczać"). Potem należy jeszcze wybebeszyć taśmę z komputera ze spadku, i podłączyć nią dysk do pasującego gniazdka na Twojej płycie głównej (taśma ma wycięcia, więc nie da się jej podłączyć "na odwrót"). Jeśli wszystkie pasujące gniazdka są już zajęte, to trzeba poszukać wolnej wtyczki na taśmie idącej np. do napędu optycznego i zmienić położenie białej zworki w dysku. Jak? jeżeli w tym przykładowym napędzie optycznym jego zworka będzie ustawiona na "master", to dysk ma mieć ustawione "slave", jeżeli napęd optyczny ma ustawione "slave", to dysk ma być "master". (tak jest bezpieczniej niż przy pomocy opcji cable select)
Po tej operacji należałoby jeszcze zmienić w programie konfiguracyjnym zwanym popularnie, acz niesłusznie "BIOS-em" ustawienia kolejności poszukiwania dysków, żeby po włączeniu komputer nie próbował się uruchamiać z dysku ze spadku. Moim zdaniem najłatwiej to zrobić, wyłączając w owym BIOS-ie dysk WD. Jak? nie wiem, nie mam pojęcia jak wygląda to u Ciebie.

Wejście do konfiguracji (zwanej "BIOS-em") następuje po wciśnięciu klawisza DEL przy starcie komputera (ewentualnie może być to F2, F10, F12 itp) - klawisz powinien być podany na ekranie przy starcie komputera.

Dyski twarde ustawia się po wybraniu "standard cmos settings" albo podobnej, dysk WD proponuję wyłączyć (wtedy BIOS nie będzie próbował uruchomić z niego systemu operacyjnego - Windows i tak go wykryje, gdyż ma własne sterowniki do obsługi kontrolera dysków twardych i nie korzysta z usług BIOS-u). Następnie należy opuścić BIOS zapisując zmiany ("Save changes and exit" albo podobne). Sugeruję - w trakcie modyfikacji ustawień - konsultację (od biedy telefoniczną) z lokalnym guru komputerowym. Instalacja dysku bez odpowiedniej modyfikacji, bądź niewłaściwa modyfikacja ustawień mogą zakończyć się unieruchomieniem komputera.

To wszystko oczywiście ma zastosowanie, jeśli komputer, w którym chcesz mieć ten dysk, nie jest laptopem.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Pomoc z komputerami :)

#38

Post autor: nasiaka »

Ok Krzyś, naprawdę wielkie dzięki. Przestudiuję to sobie w weekend, ale chyba faktycznie "zmuszę" kogoś by mi to zrobił. Z drugiej strony czy jest sens bawić się z tymi czynnościami dla takiej ilości pamięci, wozić komputer i zapewne zapłacić.

A jak wyglądałoby to jeśli zrobić z tego dysk zewnętrzny na wejście usb ? Już nie chodzi mi tu o kwestie estetyczne, leżąc z boku nie musi on być piękny. I znów czy jest to opłacalne, bo jesli jest to kwestia paru zł to warto.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Pomoc z komputerami :)

#39

Post autor: Krzyś »

nasiaka pisze:Ok Krzyś, naprawdę wielkie dzięki. Przestudiuję to sobie w weekend, ale chyba faktycznie "zmuszę" kogoś by mi to zrobił. Z drugiej strony czy jest sens bawić się z tymi czynnościami dla takiej ilości pamięci, wozić komputer i zapewne zapłacić.
no a nie masz żadnego kolegi-"informatyka" albo chociaż pseudoinformatyka? jeśli ktoś to będzie robił za kasę to chyba lepiej samemu spróbować (;
nasiaka pisze:A jak wyglądałoby to jeśli zrobić z tego dysk zewnętrzny na wejście usb ? Już nie chodzi mi tu o kwestie estetyczne, leżąc z boku nie musi on być piękny. I znów czy jest to opłacalne, bo jesli jest to kwestia paru zł to warto.
kwestia około 35 zł - potrzebna przejściówka taka jak np. to: http://allegro.pl/usb-2-0-ide-adapter-2 ... 92764.html

(ta właśnie przejściówka kosztuje 33 zł jeśli wybierzemy list polecony priorytetowy a u tego sprzedawcy chyba tak trzeba wybrać, bo ostrzega, że zwykły list może zginąć (; a po komentarzach widać, że to samosprawdzająca się przepowiednia :D )
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pomoc z komputerami :)

#40

Post autor: Wojtek »

radek229 pisze:Bo z pamięć RAM dysku nie zrobisz!
Można zrobić sobie "RAM dysk" jak ktoś sobie życzy, wydzielając część pamięci operacyjnej na rzecz partycji dyskowej, tyle że oczywiście dane te znikną wraz z wyłączeniem/restartem komputera :)
radek229 pisze:Teraz musisz tylko sprawdzić czy oba dyski masz na to samo złącze
Niekoniecznie, bo przecież niektóre płyty głównej nadal mają kontrolery zarówno PATA jak i SATA :)

Resztę już napisał Krzyś :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Pomoc z komputerami :)

#41

Post autor: nasiaka »

Więc chyba zainwestuje w tą przejściówkę :D Dysk chyba może sobie gdzieś tam z boku leżakować, i nic mu nie będzie ?
Krzyś, a ta przejściówka z linku to do mojego dysku pasuje ?

A pierwszą opcję zostawię sobie na później, może się napatoczy ktoś kto mi to przy okazji zrobi.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Pomoc z komputerami :)

#42

Post autor: Krzyś »

nasiaka pisze:Krzyś, a ta przejściówka z linku to do mojego dysku pasuje ?
tak, pasuje. z zastrzeżeniem takim, że te chińskie zasilacze są kiepskie (ja już dwa spaliłem, i do tego zepsułem jeden dysk). Ale jeżeli ten dysk na tym chińskim zasilaczu nie będzie chodził całą dobę, to może nie będzie tak źle.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Pomoc z komputerami :)

#43

Post autor: nasiaka »

A coś lepszej jakości na allegro jest ? Pewnie byłaby tam tylko muzyka, jesli jest ryzyko to będę najwyżej odłączać.
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: Pomoc z komputerami :)

#44

Post autor: Krzyś »

nasiaka pisze:A coś lepszej jakości na allegro jest ?
raczej nie. te wszystkie zasilacze do przejściówek, niezależnie od tego, czy przejściówka kosztuje 30 zł, czy 130, to jeśli wyglądają tak samo, to są równie kiepskie. Wszystkie chińskie fabryki podrabiają nawzajem swoje produkty, bo na zasilaczach podpisanych przez różnych chińczyków są powielone te same ortografy.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
nasiaka
Posty: 170
Rejestracja: 02 gru 2011, 18:34

Pomoc z komputerami :)

#45

Post autor: nasiaka »

Ok, czyli musze pamiętać, żeby za długo nie chodził.

Naprawdę jestem wdzięczna :)
ODPOWIEDZ