ZAiKS

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Re: ścierwojady z Z*iKS-u

#16

Post autor: Krzyś »

Kusma pisze:a. przede wszystkim skad wiesz czy prawa autorskie wykonawcy wygasly... nie wiesz tego bo w umowie pomiedzy wydawca a artysta mogła istniec klauzula o tym ze zyski z prawa wykonawcy po jego smierc przejmuje wytwornia... trzeba zawsze zakladac ze "ktos ma te prawa" chyba ze sa "cc" ale o tym pozniej
popruta ustawa, art. 89 i art. 95 ust. 1 (nie mówię o prawach autorskich, tylko o prawach wykonawcy do wykonania artystycznego i/lub prawach producenta do fono/video gramu)
Kusma pisze:b. ta piedziesiatka istnieje tylko wtedy gdy nie ma doprecyzowanej umowy miedzy wydawca, wytwornia a np kompozytorem - ja nie pamietam ile to bylo dokladnie lat moze 75 moze 45 trzeba sprawdzic w ustawie
prawa autorskie - 70 lat po śmierci twórcy
prawa do wykonania artystycznego i do fonogramu - 50 lat po ustaleniu wykonania lub opublikowaniu fonogramu
Kusma pisze:c. jesli juz dojdziesz kto ma te prawa to kto ci powiedzial ze wlasciciel tych praw jest w zaiksie
wydaje mi się, że do końca lat 50-tych ZAiKS był monopolistą, co nieco ułatwia sprawę (choć tylko wydaje mi się - to jest jeszcze do sprawdzenia)
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

ścierwojady z Z*iKS-u

#17

Post autor: eenneell »

Tylko dodam, że wielu artystów przedwojennych z Polski zmarlo (zginęło) "bezdziedzicznie" (tak mi się wydaje) :( :(
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Re: ścierwojady z Z*iKS-u

#18

Post autor: Kusma »

Krzyś pisze:
Kusma pisze:a. przede wszystkim skad wiesz czy prawa autorskie wykonawcy wygasly... nie wiesz tego bo w umowie pomiedzy wydawca a artysta mogła istniec klauzula o tym ze zyski z prawa wykonawcy po jego smierc przejmuje wytwornia... trzeba zawsze zakladac ze "ktos ma te prawa" chyba ze sa "cc" ale o tym pozniej
popruta ustawa, art. 89 i art. 95 ust. 1 (nie mówię o prawach autorskich, tylko o prawach wykonawcy do wykonania artystycznego i/lub prawach producenta do fono/video gramu)
a to tak masz racje artykuly wyjasniaja sprawe :D
prawa autorskie - 70 lat po śmierci twórcy
prawa do wykonania artystycznego i do fonogramu - 50 lat po ustaleniu wykonania lub opublikowaniu fonogramu
oo dzieki tak jak mowielm nie bylm pewny co do tych "okresow", thx za sprawdzenie
wydaje mi się, że do końca lat 50-tych ZAiKS był monopolistą, co nieco ułatwia sprawę (choć tylko wydaje mi się - to jest jeszcze do sprawdzenia)
szczerze mowie ze nie znam historii zaiksu wiec(jak bede miec chwile)cos sprobuje doczytac
eenneell pisze:Tylko dodam, że wielu artystów przedwojennych z Polski zmarlo (zginęło) "bezdziedzicznie" (tak mi się wydaje) :( :(
czyli ze co? utwory niczyje? nie nie, zyjemy w kapitalizmie nie ma "niczyjego";
kawalki te sa pewnie jako cc dostepne
kiedys slyszalem ze jest w Polsce nawet taka organizacja zbierajaca kawalki niczyje i porzadkujaca je w formie prawnej do domeny publicznej - ale nie znam szczegolow tej organizacji, poprostu cos kiedys mi sie obilo o uszy
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

ścierwojady z Z*iKS-u

#19

Post autor: eenneell »

Kusma pisze: eenneell pisze:Tylko dodam, że wielu artystów przedwojennych z Polski zmarlo (zginęło) "bezdziedzicznie" (tak mi się wydaje) :( :(


czyli ze co? utwory niczyje? nie nie, zyjemy w kapitalizmie nie ma "niczyjego";
kawalki te sa pewnie jako cc dostepne
Np
Eugeniusz Bodo, właśc. Bogdan Eugène Junod (ur. 28 grudnia 1899 w Genewie, zm. 7 października 1943 w Kotłasie w obwodzie archangielskim)
to jeszcze 2 lata :?: (zakladajac 70?)
a Ci co zgineli w 39-40-41r (często pochodzenia Żydowskiego)?
Zaiks bedzie scigal raczej wspołczesność!
Tak czy siak Krzys (et Consortes) poruszył temat TEN (czyli "praw autorskich") i moim zdaniem (tu ukłon do Mr Wojtka) należałoby dyskutować w temacie "PRAWA AUTORSKIE" niż w tym; "Ścierwojaddy... bo jakos nieelegancko :oops:
I czekać na Winylfana prawnika od ww Praw A ;)
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Re: ścierwojady z Z*iKS-u

#20

Post autor: Kusma »

Krzys poruszyl temat fryzjerow ktorym grozi wiezienie bo byli "zakamuflowana opcja zlodzieji muzyki" XD
i przy tej nazwie bym zostal - bo ZAiKS to SCIERWOJADY
mowie to glosno i wyraznie i sie do tego przyznaje - sadzcie mnie

wiedziales na przykald eenneell ze zaiks pobiera tantiemy nawet od organizacji non profit ?!

a to pokrotce temat caly, na zasadzie: "z czym to sie je?"
nie ma sensu tego wszytkiego pisac wiec garsc podstawowego info:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Nie-tyl ... 06386.html

P.S mozna ewentualnie zalozyc oddzielny temat dotyczacy "praw autorskich"
bo to swoja droga ciekawa sprawa, jak bedzie taki temat to postaram sie pomoc w miare mozliwosci
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

ścierwojady z Z*iKS-u

#21

Post autor: eenneell »

Kusma pisze:P.S mozna ewentualnie zalozyc oddzielny temat dotyczacy "praw autorskich"
bo to swoja droga ciekawa sprawa, jak bedzie taki temat to postaram sie pomoc w miare mozliwosci
Jeśli to miałoby mieć sens (ten temat) trzeba się trzymać "języka" i Trzymać formę- czyli "język za zębami"...
A sam tytuł "Prawa Autorskie" z Googla wrzuci "kupę" zainteresowanych (niekoniecznie winylami) :(
Może warto :?:
NIECH Decyzję podejmie Admin ;)
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 23:37 przez eenneell, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41639
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ścierwojady z Z*iKS-u

#22

Post autor: Wojtek »

Kusma pisze:tak kazdy kraj ma SWOJE WLASNE PRAWO i swoje wlasne zaiksy... ale nie jest to z reguly chore, my tu u siebie w Polsce mamy zle.
W takim razie czy możesz wskazać przykład kraju gdzie jest podobny układ, ale jednak nie ma tam jak to nazywasz "choroby" tak jak u nas? :)
Kusma pisze:ale wtedy "artysci" typu Kory i Holdysa - krzyczeli: Nie kradnijcie nam naszych pieniedzy!
Dziwisz się im?
Kusma pisze:a kto powiedzial ze nie XD wytwornie alternatywne to co? podroby? - mozna zarabiac bez zaiksu
Życie pokazuje, że mało jest artystów (a szczególnie tych młodych/debiutujących), którzy z przekonania/pobudek moralnych wybraliby opcję pipidówkową jeśli mieliby możliwość podpisać kontrakt z większą wytwórnią "zrzeszoną" :)
Kusma pisze:czyli ze co? utwory niczyje? nie nie, zyjemy w kapitalizmie nie ma "niczyjego";
kawalki te sa pewnie jako cc dostepne
Nie niczyje, a w domenie publicznej, czyli wszystkich.
Tu prawo działa automatycznie. Nie ma czegoś takiego, że stan prawny jakiegoś dzieła sobie "wisi" po wygaśnięciu praw autorskich i czeka aż ktoś go wskaże palcem i obwieści "to od teraz jest w domenie publicznej" :)
Nie ma też czegoś takiego, że coś jest w domenie publicznej, a ktoś sobie przychodzi i nakłada na dzieło licencję (nieważne czy CC czy jakąkolwiek pasującą i poprawną), a więc nnagle on przejmuje prawa do dzieła/nagrania i twór ten znika z domeny publicznej.


Jeśli chodzi o rozdzielenie treści poruszonych w tym wątku to za bardzo nie jest to w tej chwili możliwe, gdyż poruszamy tu zarówno tematy ZAIKSowe jak i te związane z prawem autorskim.
Jeśli chcielibyście dalej dyskutować o niuansach związanych z prawem autorskim to ja was nie zatrzymuję byście taki temat założyli :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

ścierwojady z Z*iKS-u

#23

Post autor: Robert007Lenert »

Patrzycie jednostronnie. Z punktu widzenia kogos kto pisze muzyke i /lub/ teksty Zaiks jest ok. Np ja jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Re: ścierwojady z Z*iKS-u

#24

Post autor: Kusma »

Robert007Lenert pisze:Patrzycie jednostronnie. Z punktu widzenia kogos kto pisze muzyke i /lub/ teksty Zaiks jest ok. Np ja jestem zadowolony.
nie chodzi mi o to ze takie organizcje sa niepotrzebne, wrecz przeciwnie pomagaja chronic prawa tworcow i wykonawcow, tantiemy sa potrzebne bo wkoncu tworcy musza z czegos zyc, ale dlaczego korzysc jednych ma byc
nie korzyscia drugich?

wspieram przemysl fonograficzny i tworcow:
chodze na koncerty
kupuje orginalne cd-ki
nie sciagam nut z internetu

ale nie moge zdzierzyc "hitler sytemu zaiksu"
dlaczego:
- jak chce zalozyc radio internetowe non profit musze placic tantiemy
- zaiks pobiera kase od KAZDEJ SPRZEDANEJ PLYTY, nawet jesli jej towrcy i wykonawcy nie sa zrzeszeni w zaiksie?
- dlaczego jak organizowalismy Wielka orkiestre swiatecznej pomocy z kumplami to musielismy placic zaiks za puszczanie muzyki?

ano dlatego ze mamy "popruta ustawe" - beznadziejne i kontrowersyjne prawo, ktore wspiera piractwo a nie muzyke...
z checia place za udany koncert czy nowego cdka i nie zaluje pieniedzy, ale dlaczego jak zbieram pieniadze na inkubatory dla dzieci to tez musze placic?
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

ścierwojady z Z*iKS-u

#25

Post autor: Robert007Lenert »

Nie bo jak grales np moje nr..to ja dostane kase. Jesli oczywiscie wyslales wymagana liste utworow ktore grales.
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

Re: ścierwojady z Z*iKS-u

#26

Post autor: Kusma »

Robert007Lenert pisze:Nie bo jak grales np moje nr..to ja dostane kase. Jesli oczywiscie wyslales wymagana liste utworow ktore grales.
brawo dostales 0,002 grosza ! niesamowite :P

wiem o co chodzi z listami i tak dalej ale jak dodamy rachunki czyli zpavu zaiksu swapu i stoartu to taka impreza bedzie kosztowac duuuuuuuuuzo

jak juz mowilem oganizacje zaikso podobne POWINNY ISTNIEC ale nie w takiej postaci
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: ścierwojady z Z*iKS-u

#27

Post autor: Robert007Lenert »

Kusma pisze:
Robert007Lenert pisze:Nie bo jak grales np moje nr..to ja dostane kase. Jesli oczywiscie wyslales wymagana liste utworow ktore grales.
brawo dostales 0,002 grosza ! niesamowite :P

wiem o co chodzi z listami i tak dalej ale jak dodamy rachunki czyli zpavu zaiksu swapu i stoartu to taka impreza bedzie kosztowac duuuuuuuuuzo

jak juz mowilem oganizacje zaikso podobne POWINNY ISTNIEC ale nie w takiej postaci
Nie wiesz o co chodzi.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41639
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

ścierwojady z Z*iKS-u

#28

Post autor: Wojtek »

Kusma pisze:- dlaczego jak organizowalismy Wielka orkiestre swiatecznej pomocy z kumplami to musielismy placic zaiks za puszczanie muzyki?
W sensie że "cel powinien uświęcać środki"? Sory, ale tak to nie działa, nigdzie.
Robert007Lenert pisze:Nie wiesz o co chodzi.
Też nabieram takiego przekonania :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kusma
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2011, 22:32
Lokalizacja: Chełm, lubelskie

ścierwojady z Z*iKS-u

#29

Post autor: Kusma »

Robert007Lenert pisze:Nie wiesz o co chodzi.
niestety wiem...

mam gdzies jescze nawet ta liste ktora wysylalem jak robilem w radiu
listy byly cztery: zaiks zpav swap i stoart
kazda ma swoj wlasny statut i sposoby naliczania oplaty, kazda zrzesza inna grupe: wykonawcow, kompozytorow producentow itd
z tych oplat wedle listy odliczany jest tantiem dla poszczegolnych, w przypadku ziaksu - autorow
jakis procent z oplaty nie trafia jednak do autorow a do budzetu organizacji...
pomijajac to ze czlonkowie zaiksu placa skladaki czlonkowskie, prawda robert?

Uwazam ze ten "sytem" mozna by udoskonalic, nowelizujac ustawe i wprowadzajac pewne poprawki,
i wcale nie jestem przeciwko tantiemom bo przeciez artysci musza z czegos zyc, tylko dalczego ludzie maja bac sie zaiksu?
"popruta" jest skomplikowana i nieprzejrzysta, stwarza problemy
moje zdanie jest moze troche idealistyczne ale niestety wiem o co chodzi
Nie bulwersuj się tak forumowiczu... to tylko moja subiektywna opinia :D
Awatar użytkownika
Robert007Lenert
Posty: 1521
Rejestracja: 23 lis 2011, 12:49
Kontakt:

Re: ścierwojady z Z*iKS-u

#30

Post autor: Robert007Lenert »

W takim razie wiesz tez jak to mozna obejsc.
ODPOWIEDZ