Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

Wór bez dna, czyli wszystko co nie pasowałoby powyżej
ODPOWIEDZ
miti1986
Posty: 146
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#1

Post autor: miti1986 »

Zastanawia mnie temat zakupu gramofonu na allegro. Z OLX mam bardzo złe doświadczenia(opisywane na forum), jednak allegro chwali się swoim programem Allegro Protect.
Znalazłem gramofon na OLX, mam daleko do Sprzedającego i wyjazd po niego raczej nie wchodzi w grę. Pomyślałem, że poproszę o wystawienie na allegro, i tam go kupię, żeby mieć jakąś ochronę w razie dostania niedziałającego sprzętu(z opisu wynika, że sprzęt działa i jest w idealnym stanie). Niestety został już zdjęty z OLX, więc nie mam jak w wkleić linka.
Proszę o podzielenie się informacjami, czy ktoś miał do czynienie z Allegro Protect, sam mogę podzielić się z wrażeniami na temat "ochrony kupującego" z OLX, co w zasadzie nie jest żadną ochroną.

P.S. Jeżeli jest temat na forum, który powieliłem to proszę o przeniesienie wpisu. Szukałem takiego tematu dłuższy czas i nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#2

Post autor: Wojtek »

Allegro Protect jest lepszą ochroną, ale ma to też swoją cenę w postaci prowizji sprzedawcy.

Da się wystawić na allegro lokalnie ogłoszenie bez prowizji/opłat, ale wtedy tez w konsekwencji nie mamy ochrony. Można to rozpoznać po tym że nie ma opcji "kup teraz" i trzeba się kontaktować ze sprzedawcą żeby zdjął ogłoszenie.

Tak więc spodziewaj się dopłaty do interesu.

Nieco mniej popularną alternatywą w PL jest płatność PayPalem. O ile tylko robiąc w ten sposób przelew zaznaczysz że jest to zapłata za jakiś towar - wpadasz w ich program ochrony kupujących. Problem w tym że w PL mało komu chce się tak bawić.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
miti1986
Posty: 146
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#3

Post autor: miti1986 »

Co do prowizji, to mam tego świadomość. Dojazd, wzięcie urlopu, będzie mnie kosztować o wiele więcej, w szczególności, że obecna aura jest niesprzyjająca.
Miałem kiedyś PayPal i zastanawiałem się, czy w to znowu nie wejść, wtedy mam ochronę Allegro i ewentualnie PayPala. Musiałbym znowu założyć PayPala, ale gra warta świeczki za ten droższy gramofon.
@Wojtek - dzięki za informacje.
Awatar użytkownika
konrads0
Posty: 6690
Rejestracja: 16 paź 2013, 12:17
Gramofon: Technics SL 1200Mk2
Lokalizacja: Wielkopolska centralna

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#4

Post autor: konrads0 »

Może trochę obok tematu, ale kupując z olx wraz z przesyłką olx też masz ochronę. Olx przelewa Twoje pieniądze które zdeponowałeś na ich koncie dopiero wówczas, kiedy potwierdzisz, że otrzymałeś towar zgodny z ofertą.

W tym przypadku jednak tylko kupujący jest chroniony.
Słyszałem o przypadku, gdzie sprzedający wysłał sprawny i kompletny wzmacniacz. Kupujący odebrał przesyłkę i stwierdził, że towar jest niekompletny, brak dwóch pokręteł/ gałek. Zgłosił to do olx i towar odesłał.
Kupującemu pieniądze zostały zwrócone, a sprzedający został z kłopotem...
Awatar użytkownika
MaciejT
Posty: 2033
Rejestracja: 29 sty 2018, 14:49
Gramofon: PS-X70
Lokalizacja: Łódź

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#5

Post autor: MaciejT »

konrads0 pisze:
12 gru 2022, 12:27
towar zgodny z ofertą
Nie wiem jak to faktycznie działa, ale naczytałem się że w takim przypadku sprzedający i tak dostaje kasę. OLX wstrzymuje wypłatę tylko gdy w paczce przyjdzie kamień. Ciekawe jak to wygląda w rzeczywistości.
miti1986
Posty: 146
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#6

Post autor: miti1986 »

Tak jak wspominałem - przeszedłem tę drogę z OLX na początku tego roku. Na szczęście facet odesłał kasę, a ja odesłałem gramofon, który był poobijany(specjalnie nie zrobił zdjęcia obicia w ogłoszeniu), nie grał jeden kanał, obroty nie trzymały.
OLX co zrobił na zgłoszenie, że przedmiot nie działa i jest niezgodny z opisem? Odpowiedzieli, że skoro przesyłka nie była pusta, to nie ich sprawa bo regulamin mówi o tym, że uszkodzony przedmiot nie jest objęty ochroną. Przelali gościowi kasę na konto. Więcej razy na OLX nie kupię z przesyłką.

Opisałem cały temat w tym wątku, 15 podstrona:
viewtopic.php?p=369126#p369126
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#7

Post autor: Piterski »

Wojtek pisze:
12 gru 2022, 11:08
Nieco mniej popularną alternatywą w PL jest płatność PayPalem. O ile tylko robiąc w ten sposób przelew zaznaczysz że jest to zapłata za jakiś towar - wpadasz w ich program ochrony kupujących. Problem w tym że w PL mało komu chce się tak bawić.
Nie wiem czy w takim wypadku sprzedający nie musi wystawić czegoś na kształt żądania zapłaty. Chyba tylko w takim przypadku jest to objęte ochrona kupującego. Taki zwykły transfer kasy zaś nie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
miti1986
Posty: 146
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#8

Post autor: miti1986 »

Piterski pisze:
12 gru 2022, 14:11
Chyba tylko w takim przypadku jest to objęte ochrona kupującego. Taki zwykły transfer kasy zaś nie.
Dlatego założyłem ten wątek, żeby mieć możliwość konsultacji. Zakładam, że coś może być złego z tym gramofonem(pomimo, że opis stanowił inaczej), i wolę się zabezpieczyć na taką ewentualność.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#9

Post autor: Wojtek »

Piterski pisze:
12 gru 2022, 14:11
Taki zwykły transfer kasy zaś nie.
Jak najbardziej jest to objęte. Kluczowa sprawa - musi to być transakcja zakupu czegoś. Tego typu przelewy mają inne prowizje itd. (wiadomo).
Jak wybierzesz tańszy "przelew do znajomego/rodziny" to siłą rzeczy ciężko by było podciągać to pod jakąś ochronę :D

Analogia do allegro lokalnie - albo przytulamy się do płatności allegro (i mamy ochronę) albo nie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#10

Post autor: Piterski »

Wojtek ale wtedy sprzedaż i płatność PayPal musi być zainicjowana przez portal. Samemu masz tylko dwie opcje. Przekazanie pieniędzy do urzytkownika Paypal i możesz napisać, że to za zakup ale regulaminowo to ochroną objęte nie jest. Lub osoba, której masz zapłacić, wystawia Ci "żądanie zapłaty" i to jest ubezpieczone. Kiedyś ktoś mi to klarował i coś w regulaminie na ten temat też jest.
Może się mylę ale jeśli tak to wskaż mi proszę zapisy w regulaminie Paypal bo mimo wszystko sądzę, że w innym przypadku nie praw do roszczenia czegokolwiek.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
miti1986
Posty: 146
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#11

Post autor: miti1986 »

To może ja znalazłem sposób na allegro z PayPal'em.
Ustawiłem na swoim koncie, że chcę mieć walutę EUR. W metodach płatności za przedmiot pojawiła się opcja PayPal. Fakt, że kurs niekorzystny, jednak nie musze się prosić sprzedającego o zakładanie konta PayPal, wysyłanie żądania zapłaty, itd. Mam ubezpieczenie z PayPal.
Jak ktoś ma doświadczenia, żeby zapłacić PayPal'em bez niekorzystanego dla nas kursu EURPLN, to chętnie poczytam.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41593
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#12

Post autor: Wojtek »

Piterski pisze:
13 gru 2022, 08:26
iedyś ktoś mi to klarował i coś w regulaminie na ten temat też jest.
Aha.

Piterski, tu masz wszystkie zasady: https://www.paypal.com/li/webapps/mpp/u ... protection
Nigdzie nie jest napisane że forma inicjacji płatności dopuszcza bądź wyklucza ochronę, za wyjątkiem tego co już zaznaczyłem - przelewy "do znajomych i rodziny" nie są objęte ochroną. Zresztą, na logikę, dlaczego by takie coś zaznaczali skoro jest to właśnie jedna z opcji do wybrania kiedy Ty jako płacący zlecasz przelew?

Tak to działa. Nie miałem okazji sprawdzać osobiście (jedynie przy zakupach robionych na eBay), ale wiem to też od znajomych którzy regularnie posługują się PP w handlu, kupując/sprzedając jakieś kolekcjonerskie przedmioty z ludźmi z USA, gdzie PP jest chyba najpopularniejszą formą płatności.
miti1986 pisze:
13 gru 2022, 09:05
Jak ktoś ma doświadczenia, żeby zapłacić PayPal'em bez niekorzystanego dla nas kursu EURPLN, to chętnie poczytam.
Musiałbyś jakoś wpłacić EUR na konto PayPal. PayPal żyje głównie z przewalutowań i prowizji :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
miti1986
Posty: 146
Rejestracja: 21 lis 2019, 14:53

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#13

Post autor: miti1986 »

Żeby doprowadzić temat do końca, zadałem pytanie w centrum pomocy PayPal:
"Jeżeli zakupię na portalu allegro przedmiot, zapłacę za przedmiot za pośrednictwem PayPal(allegro nie ma domyślnie płatności PayPal, ale mogę zapłacić opcją "przelew" czyli opcją dowolną), to proszę o informację czy jestem objęty ochroną kupującego?"

Dostałem odpowiedź:
"To zależy jaką płatność Pan wybierze, zalecam, aby wybrał Pan transakcję komercyjną (płatność za towary i usługi), dzięki niej będzie posiadał Pan ochronę kupującego.
Opcja wyboru typu przelewu powinna być przy finalizacji zakupu".


Dalej nie korzystałem z PayPal, więc pytanie do Kolegów korzystających: mogę zapłacić z PayPal za przedmiot z allegro opcją "przelew tradycyjny"? Zakładam, że sprzedający nie ma PayPal'a.
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1171
Rejestracja: 17 lip 2015, 23:48
Gramofon: Pioneer PL70LII
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#14

Post autor: Piterski »

Dopłacałem wczoraj do wysyłki płyty z ubezpieczeniem. Faktycznie płaciłem z PayPal i jest rozróżnienie na płatność za towary i do "rodziny".
Sprzedawca poinformował mnie tylko, że od tej pierwszej opcji potrącana jest prowizja, czyli jak się domyślam trafi do niego niższa kwota niż ty wpłacisz. Ja przekazywałem kasę na jego konto w PayPal, nie pamiętam czy można tam było podać numer rachunku bankowego.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.
Tomasz.B
Posty: 65
Rejestracja: 24 lis 2020, 13:16
Gramofon: Denon DP-67L
Lokalizacja: Tarnów

Re: Bezpieczeństwo zakupu gramofonu przez Allegro. Program Allegro Protect.

#15

Post autor: Tomasz.B »

miti1986 pisze:
13 gru 2022, 09:05
To może ja znalazłem sposób na allegro z PayPal'em.
Ustawiłem na swoim koncie, że chcę mieć walutę EUR. W metodach płatności za przedmiot pojawiła się opcja PayPal. Fakt, że kurs niekorzystny, jednak nie musze się prosić sprzedającego o zakładanie konta PayPal, wysyłanie żądania zapłaty, itd. Mam ubezpieczenie z PayPal.
Jak ktoś ma doświadczenia, żeby zapłacić PayPal'em bez niekorzystanego dla nas kursu EURPLN, to chętnie poczytam.
Przewalutowanie zawsze na jakimś etapie będzie, kwestia rozwiązania z jakiego się skorzysta. Osobiście mając konto w ING utworzyłem sobie rachunki w walucie (EUR, $, etc.) które są powiązane z rachunkiem głównym i korzystając z kantoru w aplikacji bankowej zasilam je odpowiednią kwotą. W PayPal mam dodaną kartę płatniczą powiązaną z rachunkiem i jeżeli płatność będzie zadeklarowana np. w EUR to pobiera pieniądze z konta w pierwszej kolejności korzystając ze środków na rachunku w EUR. Jeżeli braknie to pobierze kwotę po przewalutowaniu ale po kursie banku a nie PayPal'a. Zwykle przewalutowanie w kantorze banku czy też przewalutowanie bankowe i tak jest korzystniejsze niż przewalutowanie w PayPal.
Denon DP-67L / AT150Ea (+ATN150SA) / DIY Ear834p / Denon 301 MKII / Iskra 1
Accuphase E-480 / Accuphase MD-450 / Monitor Audio PL300 II
ODPOWIEDZ