Problem z uziemieniem wzmacniacza (prawdopodobnie)

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dev
Posty: 479
Rejestracja: 16 mar 2015, 10:37
Gramofon: PS-X60, PS-X4, PS-22

Problem z uziemieniem wzmacniacza (prawdopodobnie)

#1

Post autor: dev »

Mam ostatnio taką zagwozdkę:

po przełączeniu na phono i zrobieniu trochę głośniej ;) z głośników (czasem tylko z jednego) wydobywa się dość słyszalne buczenie.
Po wyłączeniu / włączeniu wzmacniacza (czasem trzeba dwa razy) problem znika. Wyłączając wzmak słychać lekki trzask, jak wyładowanie elektrostatyczne.

Czasem buczenie można wyeliminować przekręcając gałkę od volume tam i z powrotem (również słychać lekkie pyknięcie) lub kręcąc śrubką przy wkładce - tak to robiłem na początku.

Sytuację zauważyłem po przesiadce na Shure V15 III.

Sprawdziłem i oczyściłem wszystkie połączenia w headshellu, przewód uziemienia gramofonu jest oczywiście cały i podłączony (bez niego buczy z 10X głośniej)

Dodam, że często zdarza się, że słucham płyty, o której wiem, że jest w dobrym stanie i słychać w losowych miejscach trzaski, właśnie jak wyładowania elektrostatyczne. Po takim przesłuchaniu trzeba wyłączyć i włączyć wzmacniacz, bo buczy.

Gdy tego nie zrobię potrafi zniekształcać lekko dźwięk w jednym lub dwóch kolumnach, szczególnie w głośniejszych partiach obfitujących w wysokie dźwięki - taki przester.

Co do płyt - same z siebie się nie elektryzują, umyte w forumowej miksturze z dodatkiem fotonalu.

Może to rozdmuchany problem, ale jednak wcześniej tego nie było. Jakiś problem z uziemieniem wzmacniacza? Jak to zdiagnozować?



EDIT:

przypomniało mi się, że włączony wzmacniacz (notabene Sony TA-F444ES, nie napisałem wcześniej) cichutko brzęczy, chyba trafo.

Czy to możliwe, że Shure jest bardziej czuła na pole z trafo? Gramofon stoi niestety na tunerze, który z kolei stoi na wzmacniaczu...

Będę w domu, to porozstawiam klocki i się zobaczy.

EDIT2:

Rozstawianie nic nie daje. Po włączeniu wzmacniacza po jakimś czasie (czasem 5 sekund, czasem pół godziny) słychać buczenie, tym głośniejsze im mocniej rozkręcony jest volume.
Dzieje się to tylko we współpracy z gramofonem, na innych źródłach jest ok.
1. SONY PS-X60 === ONKYO A-8780 INTEGRA === ONKYO DX-7510 === ONKYO TA-2360 === KEF CRESTA 3
2. SONY PS-22 === KENWOOD KA-6100 === GRUNDIG CD-8150 === ARCUS LOTUS TS-100
3. SONY PS-10F === ONKYO TX-9031RDS === ARCUS TS-100
ODPOWIEDZ