Silnik nie kręci potencjometrem - Onkyo A-8780

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Silnik nie kręci potencjometrem - Onkyo A-8780

#1

Post autor: klin »

Kupiłem dla brata Onkyo A-8780. Wszystko super tylko kontrola głośności z pilota nie działała. Naciskałem na pilocie i nic, cisza.
Za zgodą sprzedającego (zaplombowane) zaglądnąłem do środka i znalazłem zimny lut w obwodzie silniczka od potka. Przelutowałem i silniczek odżył ale...nie kręci gałką potka. Co jeszcze mogę zrobić??? Chciałem go dać w ten weekend bratu a tu porażka. Nie che mi się go odsyłać i wolałbym naprawić. Sprzedający pisze, że to może być brudne sprzęgło w silniczku...

Tam jest taka dziurka w silniczku - może mu nalać tam izopropylenu? :D
silnik.jpg
Coś by się doczyściło? czy to nie tu jest problem. Nie wiem za bardzo jak się do niego dobrać bez rozkręcenia całego wzmaka. Czy do silnika i potka dostaje się od frontu po zdemontowaniu panelu frontowego?

Całość wygląda tak:
od tyłu:
potek1.jpg
od frontu:
potek2.jpg
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Silnik nie kręci potencjometrem - Onkyo A-8780

#2

Post autor: chudy_b »

Chyba musisz go jakoś wyciągnąć ze wzmacniacza. Zdejmij gałkę głośności, odkręć nakrętkę i ... patrz co jeszcze trzyma. Potencjometr wyjdzie razem z płytką do której jest przylutowany. I niestety trzeba go z niej wylutować, co nie jest proste. Jak już oswobodzisz potencjometr, to będziesz musiał go rozebrać. A dokładnie to dostać się do wnętrza tej kwadratowej skrzynki zawierającej sprzęgło i przekładnię. Potem mycie, smarowanie! i możesz składać wszystko z powrotem. Możesz też szukać nowego potencjometru, ale tanio nie będzie o ile w ogóle znajdziesz taki, a wymiana tak samo upierdliwa.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Silnik nie kręci potencjometrem - Onkyo A-8780

#3

Post autor: klin »

Ok, dzięki. Ja się raczej do takich rzeczy nie nadaję. A miałeś kiedyś taki przypadek żeby faktycznie silnik kręcił a potek stał w miejscu?
Sprzedający radził by kręcić potkiem i naciskać ten sam kierunek na pilocie i że po jakimś czasie zaskoczy. No ale kręcilem już jakieś 10 minut w sumie :D mogę jeszcze ale to chyba nie ma sensu...
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6380
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Silnik nie kręci potencjometrem - Onkyo A-8780

#4

Post autor: Regsoft »

klin pisze: kontrola głośności z pilota nie działała.
A wystarczyło kupić starszą wersję Onkyo bez pilota ... :character-oldtimer:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Silnik nie kręci potencjometrem - Onkyo A-8780

#5

Post autor: chudy_b »

Regsoft pisze: A wystarczyło kupić starszą wersję Onkyo bez pilota
Właśnie mu się zrobiła wersja bez pilota :D
klin pisze: A miałeś kiedyś taki przypadek żeby faktycznie silnik kręcił a potek stał w miejscu?
Miałem przypadek ze spalonym silnikiem. Przełożyłem z nowego potencjometru. I miałem przypadek, że pokrętło chodziło ciężko. Winne było sprzęgło ze starym smarem. Żeby silnik kręcił a potencjometr stał to nie. Jest ryzyko, że przekładnia straciła zęby, ale bez rozebrania tego się nie dowiesz.
ODPOWIEDZ