Technics SU V3, drobna modernizacja

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Damian_DILL
Posty: 69
Rejestracja: 16 wrz 2012, 20:04
Gramofon: Saba PSP-250
Lokalizacja: Prypeć

Technics SU V3, drobna modernizacja

#1

Post autor: Damian_DILL »

Dzień dobry
Jakiś czas temu dotarł do mnie wzmacniacz Technics su v3. Jak na wzmacniacz za 200 zł i klasę A uważam ze jest dobrze. Ponad 20 letni wzmacniacz aż dziwne ze nic mu nie dolegało a jednak z czasem zaczął szwankować lewy kanał, objaw po włączeniu nie grał lub grał ciszej i zniekształconym dźwiękiem, wystarczyło odkręcić potencjometr głośności na godzinę 11 i wracało wszystko do normy. Przyszedł czas zajrzeć do środka, sprzedawca niezłe "psikał" potencjometry i przełączniki ;)
Założenie
-wymiana potencjometru głośności ALPS 2x100k
a przy okazji z zapasów które mi zostały po poprzednich naprawach/modernizacjach poleca:
rezystory węglowe 10% -> wymiana na metalizowane 1%
-220R, 33k, 47k,390R, 2,2k, 560R, 120k, 12k, 180k, 10R, 270R, 330k, 100R
kondensatory elektrolityczne
47uF/50V, 10uF/50V, 47uF/50
Przewody z transformatora zostaną ekranowane taśmą miedziana ;)
Bede wdzięczny za jakie sugestie/ błędy :roll:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Damian_DILL
Posty: 69
Rejestracja: 16 wrz 2012, 20:04
Gramofon: Saba PSP-250
Lokalizacja: Prypeć

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#2

Post autor: Damian_DILL »

Nikt nie podjął tematu...szkoda...już po wymianach, nie obyło się bez drobnych modyfikacji oczywiście rozstaw nie pasował do płytki i zmuszony bylem na srebrzankę

Obrazek

i garść wcześniej wymienionych rezystorów.
Awatar użytkownika
Damian_DILL
Posty: 69
Rejestracja: 16 wrz 2012, 20:04
Gramofon: Saba PSP-250
Lokalizacja: Prypeć

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#3

Post autor: Damian_DILL »

Kolejny krok i już ostatni podjęty wymienione zostały gównie kondensatory filtrujące napięcie, do posiadaczy wyżej wymienionego modelu mam pytanie czy u Was tez kondensatory C503 i C609 (33uF/16V i 33uF/35V) były na inne napięcie niż to podane na schemacie? U mnie były 33uF/6.3V obydwa :shock:

Obrazek
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#4

Post autor: chudy_b »

Oczywiście pamiętasz o regulacji prądu spoczynkowego?
Awatar użytkownika
Damian_DILL
Posty: 69
Rejestracja: 16 wrz 2012, 20:04
Gramofon: Saba PSP-250
Lokalizacja: Prypeć

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#5

Post autor: Damian_DILL »

Przecież żadnych tranzystorów nie wymieniałem... :?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#6

Post autor: chudy_b »

Ale wymieniałeś zdaje się sporo rezystorów i kondensatorów w końcówce. Przynajmniej sprawdzenie jest konieczne. Jesli nie wiesz jak to zrobić, pytaj. To dość precyzyjna operacja.
Awatar użytkownika
Damian_DILL
Posty: 69
Rejestracja: 16 wrz 2012, 20:04
Gramofon: Saba PSP-250
Lokalizacja: Prypeć

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#7

Post autor: Damian_DILL »

Masz racje...poleciało ponad 200 szt rezystorów i większość elektrolitów, zostały wszystkie BP i 4-6 kondensatorów elektrolitycznych 1uF. Co do regulacji prądu spoczynkowego

Obrazek

miernik ustawiam na zakres

Obrazek

Jednak nie pogardzę dokładniejszym opisem/radami :)
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#8

Post autor: zbyszek1982 »

Damian_DILL pisze:Masz racje...poleciało ponad 200 szt rezystorów i większość elektrolitów
A wymieniałeś chociaż na takie sparowane i z idealnymi wartościami? Bo wymienianie dla wymieniania nie ma zbytnio sensu.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#9

Post autor: chudy_b »

zbyszek1982 pisze: Bo wymienianie dla wymieniania nie ma zbytnio sensu.
No nie ma. Na idealne też za bardzo nie ma. No ale kolega przynajmniej potrenował lutowanie ;)

Co do ustawiania prądu spoczynkowego to pamiętaj, że to jest ciągły pomiar trwający kilka minut. Nie próbuj "celować" końcówkami miernika w punkty pomiarowe, bo to najkrótsza droga do zwarcia, spalenia wzmacniacza i prania gaci :D . Wyposaż się w jakieś haczyki do podpięcia miernika na stałe. Podpinasz się oczywiście na wyłączonym wzmacniaczu. Potem warto byłoby skontrolować połączenie przestawiając miernik na omomierz. Powinien pokazać wartość rezystora emiterowego, czyli jakieś 0,2 Ohma. Dokładnie ten miernik takiej wartości nie pokaże, ale coś tam pokaże. Ważne żeby nie było 0, czy brak przejścia. Pewnie pokaże coś koło 0,4 -06. Piszę to bez patrzenia na schemat,ale prawdopodobnie taka jest wartość rezystorów emiterowych. Potem dopiero przestawiasz miernik na pomiar napięcia stałego. Zakres 200mV jest OK. W instrukcji jest uwaga, żeby zacząć od skręcenia potencjometrów na minimalny prąd, ale w tym wypadku ja bym tego nie robił. Na początek po prostu skontroluj ile jest. Pamiętaj, ze ostateczny wynik uzyskujesz po nagrzaniu wzmacniacza, czyli po kilku minutach. Oczywiście kolumny odpięte, volume na 0
Awatar użytkownika
Damian_DILL
Posty: 69
Rejestracja: 16 wrz 2012, 20:04
Gramofon: Saba PSP-250
Lokalizacja: Prypeć

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#10

Post autor: Damian_DILL »

Powiem tak jak miałbym rezystory specjalnie wymieniać a wcześniejsze kupić to rzeczywiście bez sensu....rezystory są pozostałościami po innych naprawach bądź składaniu końcówek DIY. Wymiana była okazyjna bo zmuszony bylem wymienić potencjometr głośności a i takie przekonanie dziwne mam ze w ponad 20 letnim wzmacniaczu przynajmniej kondensatory wypadało wymienić 8-) (zakupy to jedynie potencjometr i 2 kondensatory filtrujące napięcie, reszta gadżetów na stanie) jak to kolega @chudy_b nazwał przynajmniej poćwiczyłem lutowanie :lol:

Co do prądu spoczynkowego.

Pomiar wartości rezystorów emiterowych
Obrazek
Pomiar napięcia na rezystorze emiterowym (po 10 min,potencjometr głośności na minimum, brak podłączonych kolumn)
Obrazek
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#11

Post autor: chudy_b »

Szczerze mówiąc to nie wiem ile ten woltomierz pokazuje :oops:
Awatar użytkownika
Damian_DILL
Posty: 69
Rejestracja: 16 wrz 2012, 20:04
Gramofon: Saba PSP-250
Lokalizacja: Prypeć

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#12

Post autor: Damian_DILL »

chudy_b pisze:Szczerze mówiąc to nie wiem ile ten woltomierz pokazuje :oops:
ale ja tez nie wiem :dance: fachowcy :lol:
Awatar użytkownika
Rajfal
Posty: 160
Rejestracja: 09 mar 2013, 13:36

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#13

Post autor: Rajfal »

Pokazuje 0.5 mV, czyli zdecydowanie za mało.
Awatar użytkownika
Damian_DILL
Posty: 69
Rejestracja: 16 wrz 2012, 20:04
Gramofon: Saba PSP-250
Lokalizacja: Prypeć

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#14

Post autor: Damian_DILL »

Rajfal pisze:Pokazuje 0.5 mV, czyli zdecydowanie za mało.
Jeżeli masz racje to powiem ci ze przed wymiana również mierzyłem i wartości były takie same...użyłem innego mierniki i dokładnie ten sam odczyt.
Awatar użytkownika
Rajfal
Posty: 160
Rejestracja: 09 mar 2013, 13:36

Re: Technics SU V3, drobna modernizacja

#15

Post autor: Rajfal »

Nic dziwnego, że wartości były takie same, bo nie zmieniłeś wartości elementów, które miałby jakiś wpływ na ten spadek napięcia. Zakładając, że miernik jest sprawny, przewody pomiarowe też i miernik jest prawidłowo podłączony do układu, to masz spadek napięcia w punktach pomiarowych 0.5 mV - za mało. Radiator po tych 10 minutach "wygrzewania" jest całkowicie zimny? Mierzyłeś drugi kanał?
ODPOWIEDZ