Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Vojtek
Posty: 22
Rejestracja: 12 cze 2014, 11:11

Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#1

Post autor: Vojtek »

Witam,

Nie jestem pewien czy to dobre miejsce na forum na takie pytania, ale zaryzykuję.
Jako, że troszkę znam się na elektronice, a na pewno umiem składać elektronikę chciałbym złożyć sobie prosty wzmacniacz lampowy do mojego Duala, tak by rozpocząć zobaczyć z czym to się je, jak to gra :)
Tu pojawia się pytanie, czy zestawy z AVT sa akceptowalne jakościowo jeśli chodzi o dźwięk.
Może ktoś z was miał / budował jeden z tych układów :
http://sklep.avt.pl/stereofoniczny-wzma ... 53423.html

lub

http://sklep.avt.pl/avt2754.html

Z góry dziekuję za pomoc !

pozdrawiam
W.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#2

Post autor: pan_winyl »

Sam zabierałem się kilkukrotnie za temat, tutaj masz tylko płytkę, ew. instrukcję potrzebnych części.
Nie jestem przekonany co do wzmacniaczy budowanych na płytkach (lampowych), bogaty temat na elektrodzie jest o tym.

Płytki tej firmy, wielokrotnie widziałem na allegro. BTW na Allegro możesz kupić zestawy "poszerzone" czyli z większą ilością elementów. Najczęściej brakuje im traf, ale tutaj jak wiadomo i tak trafo trzeba najczęściej pozyskać we własnym zakresie.

Może sam wróciłbym do tematu, bo korciło mnie już dawno zbudowanie czegoś lampowego. Odrzuca mnie tylko motyw z selektorami wejść i przedwzmacniaczami. Tranzystory sa pod tym kątem wygodniejsze :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#3

Post autor: Krzysztof_67 »

Może też dorzucę swoje 3 grosze. Wszystko zależy od przeznaczonych na ten cel środków. Wiadomo że najdroższe są trafa i tego nie przeskoczysz. Jeśli jednak nie chcesz od razu wyrzucać dużych pieniędzy to proponuję wzmacniacze z Bambino. Masz w zasadzie komplet części, dużo informacji w necie na temat mozliwych modyfikacji i niską cene pozyskania tego wszystkiego. Prosty wzmacniacz SE <5W ale gra całkiem fajnie. W wersji bardziej rozbudowanej możesz pokusić się o prościutki przedwzmacniacz gramofonowy na bazie elektroniki z magnetofonu ZK140 - po kilku przeróbkach masz własne pre i wzmacniacz na lampach :-)
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#4

Post autor: pan_winyl »

Krzysztof_67 pisze:Może też dorzucę swoje 3 grosze. Wszystko zależy od przeznaczonych na ten cel środków. Wiadomo że najdroższe są trafa i tego nie przeskoczysz. Jeśli jednak nie chcesz od razu wyrzucać dużych pieniędzy to proponuję wzmacniacze z Bambino. Masz w zasadzie komplet części, dużo informacji w necie na temat mozliwych modyfikacji i niską cene pozyskania tego wszystkiego. Prosty wzmacniacz SE <5W ale gra całkiem fajnie. W wersji bardziej rozbudowanej możesz pokusić się o prościutki przedwzmacniacz gramofonowy na bazie elektroniki z magnetofonu ZK140 - po kilku przeróbkach masz własne pre i wzmacniacz na lampach :-)
Dokładnie.
Ja zastanawiałem się nawet nad budową wzmacniacza z radia lampowego, diora Trubadur. Przedwzmacniacz jest, tylko wszystko mono. Można kupić radio stereo i widziałem już kilka konstrukcji opartych o takie rozwiązanie.
Nawet można to poskładać tak by wyglądało pro :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Vojtek
Posty: 22
Rejestracja: 12 cze 2014, 11:11

Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#5

Post autor: Vojtek »

Dzięki za zaangażowanie.
Ale zważając, że mam zamiar " spokojnie " budować ten zestaw, czyli jak nie mam kasy na kolejne elementy to poczekam do wypłaty ;) to który byłby lepszy?
Awatar użytkownika
Achman
Posty: 50
Rejestracja: 23 cze 2014, 23:05
Lokalizacja: Poznań

Lampy co i jak

#6

Post autor: Achman »

Więc stało się trafił mnie lampowy Kupidyn lampową strzałą :) a tak na poważnie, to znajomy pożyczył mi na dwa tygodnie swój wzmacniacz lampowy no i się zakochałem. No wiec postanowiłem stworzyć swój własny zestaw lampowy ale tu się pojawia problem bo moja wiedza o lampach jest nikła, w zasadzie zdobyłem ja przez ostatnie dwa tygodnie czytając rożne fora, uprzedzę tu kolejne pytanie kolega nie może mi pomoc bo jego wzmacniacz robił jego ojciec świętej pamięci a on jest całkowicie ciemny w tej materiał zreszta pomagałem mu nawet wymieniać lampy. Wiec teraz moje pytanie jak to zrobić żeby to miało ręce i nogi czyli: mamy kolumny ( diy 3 way Classic wg troels mojego wykonania) gramofon (dual 704 z wkładka shure V 15 III pożądana igła od jico kabel tez był zmieniony na pożądny) i odtwarzacz cd pionka pd-s901 po tuningu myślałem jeszcze żeby można było czasem podłączyć DVD żeby jakiś fajny koncert obejrzeć i chcialbym żeby to grało na lampach. Czyli jaka kolejność urządzeń bo nie wiem czy dobrze rozumuje ze od DVD i CD wyjsć na DAC potem na wzmacniacz lampowy a z gramofonu na pre lampowe i potem do wzmacniacza i czy potem muszę jeszcze dać jakieś koncówki mocy przed klumnami czy nie? I jeśli możecie powiedzieć czy moje rozumowanie jest dobre albo złe co jest bardziej prawdopodobne będę wdzięczny a i jeśli to nie problem to może ktoś podpowie jaka lampę i inne wyżej wymienione rzeczy kupić albo do kogo się zgłosić po złożenie czegoś takiego?

P.s. Proszę o wyrozumiałość jeśli popełniłem jakies faux pas bądź coś jest nie zrozumiałego chętnie będę się tłumaczył i uczył :)

P.s.2 uprzedze tez kolejne pytanie czy nie mogę sobie sam poskładać odpowiem tak boje się znam się trochę na elektronice i kolumny udało mi się zrobić co prawda według konkretnego projektu ale tutaj jest większe napięcie i mam stracha :cry:
Vojtek
Posty: 22
Rejestracja: 12 cze 2014, 11:11

Lampy co i jak

#7

Post autor: Vojtek »

Proponuję połączyć Twój temat z moim poniżej, a może akurat wyjdzie z tego ciekawy efekt - projekt lampowego wzmacniacza gramofonowego :)
Awatar użytkownika
Achman
Posty: 50
Rejestracja: 23 cze 2014, 23:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy co i jak

#8

Post autor: Achman »

nie mam nic przeciwko jeśli Wojtek nie ma obiekcji i uzna to za zasadne to można łączyć :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#9

Post autor: Wojtek »

Połączone :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Achman
Posty: 50
Rejestracja: 23 cze 2014, 23:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#10

Post autor: Achman »

Dzięki Wojtek mam nadzieje ze temat się rozwinie i padną wszystkie odpowiedzi :D
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#11

Post autor: Krzysztof_67 »

Vojtek pisze:Dzięki za zaangażowanie.
Ale zważając, że mam zamiar " spokojnie " budować ten zestaw, czyli jak nie mam kasy na kolejne elementy to poczekam do wypłaty ;) to który byłby lepszy?
W pierwszym poście pytałeś o jakość dźwięku. Odnośnie zestawu AVT nie potrafię Ci odpowiedzieć, zapewne znajdziesz sporo różniących się opinii w sieci.
W przypadku zakupu Bambino możesz oprzeć się na opinii innych lub po prostu podłączyć do niego swoją kolumnę oraz jakieś źródło liniowe zamiast wkładki i tym sposobem, za niewielkie pieniądze, samemu przekonać się czy ten dźwięk Ci pasuje. Ja tak zrobiłem, było słychać wyraźną różnicę w brzmieniu muzyki między lampą a tranzystorem (był też brum ale to wina wykonania Bambino :-) ).
Moim zdaniem jeśli zaczynasz i chcesz się czegoś nauczyć to rób to jak najmniejszym kosztem żeby ewentualne rozczarowanie mniej bolało, jeśli masz duże doświadczenie to możesz samemu budować fajny sprzęt ale będzie to sporo kosztować, jeśli chcesz mieć fajny, dobrze grający sprzęt bez zbędnego ryzyka to raczej zajmij się odsłuchem i wyborem tego co Ci pasuje z gotowych urządzeń.
Achman pisze: Czyli jaka kolejność urządzeń bo nie wiem czy dobrze rozumuje ze od DVD i CD wyjsć na DAC potem na wzmacniacz lampowy a z gramofonu na pre lampowe i potem do wzmacniacza i czy potem muszę jeszcze dać jakieś koncówki mocy przed klumnami czy nie?
Kolejność dobra, ten wzmacniacz to końcówka mocy więc już nic więcej przed kolumny się nie wkłada.
Pre nie musi być lampowe...
Achman pisze:
P.s.2 uprzedze tez kolejne pytanie czy nie mogę sobie sam poskładać odpowiem tak boje się znam się trochę na elektronice i kolumny udało mi się zrobić co prawda według konkretnego projektu ale tutaj jest większe napięcie i mam stracha :cry:
I bardzo dobrze, że się obawiasz. W układach lampowych występują wysokie napięcia i trzeba bardzo ostrożnie przy nich działać (dotyczy to w takim samym stopniu ich budowy jak i serwisowania).
Awatar użytkownika
Achman
Posty: 50
Rejestracja: 23 cze 2014, 23:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#12

Post autor: Achman »

Dzięki Krzysztof za odpowiedz mam jeszcze jedno pytanie czy w takim razie czy DAC powinien mieć stopień wyjściowy lampowy czy to wigilie nie ma znaczenia i jeszcze jaki wzmacniacz lampowy kupić albo do kogo się zgłosić o zbudowanie może macie kogoś godnego zaufania na wzmacniacz chce wydać tak koło 6kzl ale nie jest to sztywna kwota
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#13

Post autor: pan_winyl »

Ej w innym watku- amplituner lampowy, podrzucony został pomysł, zakupu 2 radyjek monofonicznych i zrobienia 2 monobloków. Po chwili namysłu uznałem że to wcale nie jest tai głupi pomysł. Oczywiście mając dwa radia można już robić stereo, ale i tak monobloki wydają się banalnym pomysłem.

Weźmy takie Diory Trubadur- mają przedwzmacniacz gramofonowy, teoretycznie można do tego podpiąć jakiś selektor źródła- pod tuner, z selektora źródła robimy sobie podstawę pod cały nasz inny sprzęt audio, a gramofon do oryginalnego wyjścia gramofonowego radia.

Co myślicie o takiej konstrukcji?
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#14

Post autor: Latro »

To się podpinam, żeby śledzić temat
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Stereofoniczny wzmacniacz lampowy DIY

#15

Post autor: Krzysztof_67 »

pan_winyl pisze:pomysł zakupu 2 radyjek monofonicznych i zrobienia 2 monobloków.
Dokładnie to proponuję zrobić z Bambino. Co do tego czy monobloki czy coś innego to co kto lubi ;) .
pan_winyl pisze: Weźmy takie Diory Trubadur- mają przedwzmacniacz gramofonowy
Jesteś pewny? schemat chociaż przejrzałeś? :think:

Generalnie przedwzmacniacz MM na lampach to dość trudny temat ze względu na duże wzmocnienie i występujące zakłócenia. Budując swój wzmacniacz lampowy pokusiłem się o złożenie pre. Jak już wcześniej pisałem wykorzystałem do tego celu aplikację wzmacniacza wstępnego z magnetofonu ZK140 modyfikując go o korekcję RIAA. Ku mojemu zaskoczeniu układ nie jest zbyt czuły na zewnętrzne zakłócenia, lampy nie wymagają dodatkowego ekranowania. Czy dobrze gra? Jak dla mnie jest OK :) .
ODPOWIEDZ