klej czy wylane kondensatory?

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
cimas
Posty: 43
Rejestracja: 17 mar 2012, 17:08

klej czy wylane kondensatory?

#1

Post autor: cimas »

W zasadzie po malym sledzwie z wujkiem googlem jestem juz prawie pewien ze wszystko jest w pozadku, ale kto pyta nie bladzi ;), wiec:
Ostatnimi czasy otworzylem swoj "nowy" wzmacniacz (Sansui AU-D9). Dobra wiadomosc to taka, ze byl niemilosiernie zakurzony wiec chyba moge wierzyc osobie od ktorej go kupilem ze nie byl remontowany :) (jesli to mozna zanwac dobra wiadomoscie). Inna sprawa ze zaniepokoil mnie nieco wyglad kilku kondensatorow. U podstawy znajduje sie jakis zaschniety plyn. Jak juz wspomnialem poszukalem w googlu i na elektrodzie znalazlem podobny problem jakiegos uzytkownika i zdjecia przedstawiajace podobna "ciecz". Werdykt: to tylko klej ktory sie odbarwil z czasem, szczegolnie ze kondensatory sa nadal plaskie a nie "wydete". Wskazuje na to tez dosc duza regularnosc tych plamek. Ponizej moje kondensatorki:

Obrazek
Obrazek

Tak wiec moge sie uspokoic czy raczej zaczac szukac nowych kondensatorow :)?. Pewnie najlepiej byloby zmierzyc pojemnosc, ale do tego trzeba je chyba wylutowac. Inna sprawa ze te kondensatory dosc latwo sie ruszaja. To normalne?
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

klej czy wylane kondensatory?

#2

Post autor: Kocewicz »

Nie zaszkodziłoby wymienić, z reguły nie jest to duży wydatek. Niejeden układ potrafi drastycznie stracić parametry, jeżeli któryś z kondensatorów elektrolitycznych postanowi sobie "zgnić", lub wyschnąć. Po wylutowaniu kondensatora będziesz miał dokładniejszy wizerunek sytuacji. Jeżeli substancja jest konsystencji smaru i ma charakterystyczny zapach, to wyciekł elektrolit. Puszka kondensatora wcale nie musi być nabrzmiała, często felerny "kond" jest gołym okiem nie do wykrycia na płytce montażowej i bez choćby woltomierza się nie obejdzie :)
Are you Shure?
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

klej czy wylane kondensatory?

#3

Post autor: Winters »

^^ to, co wyżej

Lepiej wymienić na nowe kondensatory dobrej jakości (czyli nie marki "krzak") niż się martwić. Jeżeli potrafisz lutować to nie jest to żadna filozofia, ale zawsze zwracaj uwagę na polaryzacje. Nie bój się podnieść maksymalnego napięcia pracy o nawet 100V w większości przypadków. Nowe kondensatory = spokojny sen i często żywsze brzmienie.
DIOMEDES KATO
cimas
Posty: 43
Rejestracja: 17 mar 2012, 17:08

Re: klej czy wylane kondensatory?

#4

Post autor: cimas »

O lutowaniu jakies pojecie mam, ale wole nie otwierac pudla, odkrecac i odwracac 30 letniej plyty zeby dostac sie do lutow jesli to nie jest konieczne. Sprzet gra i to nawet przyjemnie :). Chce wiedziec jakie sa szanse na to ze to co widze tylko i wylacznie przy tych 4 takich samech kondensatorach (i zadnych innych w tym wzmacniaczu) to wyciek a nie klej. Biorac pod uwage wlasnie to ze te slady sa tylko przy tych kondensatorach, sa dosc regularne (np jakby ktos ciapnol 3 krolpe kleju w rownych odstepach) i zaden z kondensatorow nie jest wydety wydawalo mi sie ze to raczej klej, ale troche mnie zaniepokoiliscie. Radzicie wymieniac "na wszelki zwyczaj" czy spotkaliscie sie z takimi sladami w przeszlosci i nie byl to klej?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41516
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

klej czy wylane kondensatory?

#5

Post autor: Wojtek »

Ja też uważam, że to jest tylko klej, a koledzy po prostu lubią dmuchać na zimne, stąd "nie zaszkodzi wymienić".
Winters pisze:Nowe kondensatory = spokojny sen i często żywsze brzmienie.
Sknocić też można :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
cimas
Posty: 43
Rejestracja: 17 mar 2012, 17:08

Re: klej czy wylane kondensatory?

#6

Post autor: cimas »

A czym grozi rozlany kondensator? Siada tylko jakosc dzwieku czy moze inny element moze sie upalic albo elektrolit z kondensatora moze cos podgryzc?
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

klej czy wylane kondensatory?

#7

Post autor: Kocewicz »

Większe szumy, przydźwięk, zniekształcenia nieliniowe, osłabienie części pasma lub spadek wzmocnienia całego pasma. Zależy jaką funkcję pełni kondensator w układzie. Jeżeli nie masz żadnych zastrzeżeń co do pracy wzmacniacza, to może lepiej na razie nie kombinuj. Będziesz kombinował, jeżeli coś naprawdę padnie.
Are you Shure?
ODPOWIEDZ