Filtr subsoniczny.

Żeby nie było za cicho
ODPOWIEDZ
Rafacio
Posty: 36
Rejestracja: 19 cze 2021, 07:30
Lokalizacja: Gdańsk

Filtr subsoniczny.

#1

Post autor: Rafacio »

Mam nadzieję, że dobry dział wybrałem, bo poniekąd pytanie dotyczy urządzenia, które czasem jest częścią składową przedwzmacniacza gramofonowego. Czy istnieje - jest możliwy do kupienia pasywny filtr dolnoprzepustowy wpinany między gramofonem, a wejściem phono we wzmacniaczu?
Kenwood KD1500-AT VM520-Cyrus OneHD-Arcus TM65
Rafacio
Posty: 36
Rejestracja: 19 cze 2021, 07:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filtr subsoniczny.

#2

Post autor: Rafacio »

Znalazłem wpisy sprzed ponad 10 lat. Także sory za zawracanie głowy, bo już coś wiem. No chyba, że ktoś ma konkretny namiar na taki filtr to będę wdzięczny, a tak to do zamknięcia.
Kenwood KD1500-AT VM520-Cyrus OneHD-Arcus TM65
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41604
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filtr subsoniczny.

#3

Post autor: Wojtek »

Skąd wiesz że twój preamp phono nie ma filtra subsonicznego? Niektóre konstrukcje mają taki załączony na stałe.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Rafacio
Posty: 36
Rejestracja: 19 cze 2021, 07:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filtr subsoniczny.

#4

Post autor: Rafacio »

Bo membrana lata dość mocno. A gdy w Yamaha włączę odcięcie kolumn od 40 Hz to przestaje latać. Ale między innymi możliwość odcięcia w YPAO rozwiązuje problem płyt przy których membrana lata. Moje głośniki i tak maja 55Hz/-3dB.

Cyrus może i miał faktycznie taki filtr, bo tam nie zauważyłem by membrana latała, ale Cyrusa już nie używam.
Kenwood KD1500-AT VM520-Cyrus OneHD-Arcus TM65
Arkadyo
Posty: 817
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Filtr subsoniczny.

#5

Post autor: Arkadyo »

Rafacio pisze:
18 lut 2024, 07:32
Mam nadzieję, że dobry dział wybrałem, bo poniekąd pytanie dotyczy urządzenia, które czasem jest częścią składową przedwzmacniacza gramofonowego. Czy istnieje - jest możliwy do kupienia pasywny filtr dolnoprzepustowy wpinany między gramofonem, a wejściem phono we wzmacniaczu?
Górnoprzepustowy. Filtr subsoniczny to filtr górnoprzepustowy i chyba nie istnieje coś takiego jak pasywny filtr subsoniczny bo byłby jeszcze bardziej nonsensowny niż dolnoprzepustowy filtr pasywny dla subwoofera.
Czy przypadkiem nie obciążasz tego amplitunera kolumnami o zbyt niskiej dla niego impedancji?
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Awatar użytkownika
Avarice
Posty: 94
Rejestracja: 31 gru 2023, 16:53
Gramofon: WG-264

Re: Filtr subsoniczny.

#6

Post autor: Avarice »

Tak zupełnie na marginesie.
Czy nie należałoby się przyjrzeć gramofonowi, dlaczego generuje taki hałas?
Rafacio
Posty: 36
Rejestracja: 19 cze 2021, 07:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filtr subsoniczny.

#7

Post autor: Rafacio »

Arkadyo pisze:
21 lut 2024, 09:17
Czy przypadkiem nie obciążasz tego amplitunera kolumnami o zbyt niskiej dla niego impedancji?
Czyli? Około 4 omów. Może 3,6. Co by to miało przeszkadzać? To normalny wzmacniacz tyle, że z dodatkowymi funkcjami.
Kenwood KD1500-AT VM520-Cyrus OneHD-Arcus TM65
Arkadyo
Posty: 817
Rejestracja: 06 paź 2012, 19:41

Re: Filtr subsoniczny.

#8

Post autor: Arkadyo »

Rafacio pisze:
22 lut 2024, 06:31
Arkadyo pisze:
21 lut 2024, 09:17
Czy przypadkiem nie obciążasz tego amplitunera kolumnami o zbyt niskiej dla niego impedancji?
Czyli? Około 4 omów. Może 3,6. Co by to miało przeszkadzać? To normalny wzmacniacz tyle, że z dodatkowymi funkcjami.
W sumie to każdy wzmacniacz jest normalny, używasz jakiś dziwnych pojęć :)
Także znam "normalne wzmacniacze" które nie lubią tak niskich impedancji i mają wtedy problemy z kontrolą niskotonowych gdzie idą największe prądy. A powiedz problem masz tylko na gramofonie czy na cyfrze również?
Jedni używają sprzętu do słuchania muzyki, drudzy używają muzyki do słuchania sprzętu.
Ja błądzę gdzieś po środku...
Rafacio
Posty: 36
Rejestracja: 19 cze 2021, 07:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filtr subsoniczny.

#9

Post autor: Rafacio »

Na cyfrze nie ma żadnych problemów.
W sumie to żaden problem. Na niektórych płytach jest, na niektórych prawie nie ma, więc pewnie zależy od stanu danego krążka.
Kenwood KD1500-AT VM520-Cyrus OneHD-Arcus TM65
ODPOWIEDZ